справа № 393/668/20
провадження № 2/388/84/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.02.2022м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Степанов С.В.
при секретарі - Гриненко М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Долинська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства Грант про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки мотивуючи свої вимоги наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка являлась матір`ю позивача, даний факт підтверджує свідоцтво про смерть.
10 вересня 2020 року було видано Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на позивача - ОСОБА_1 . Спадщина на яку видано свідоцтво, складається з: земельної ділянки, площею 9,8401 гектара в межах згідно з планом, розташованої на території Куцівської сільської ради Новгородківського району, Кіровоградської області, переданої спадкодавцю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі рішення сесії Куцівської сільської ради від 22 листопада 2000 року № 116, належної
спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 040759, виданого головою Куцівської сільської ради 15 лютого 2001 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2040 кадастровий № 3523482400:02:000:0070. Державна реєстрація речових прав на вказану земельну ділянку проведена ОСОБА_3 , державним реєстратором Новгордківської
селищної ради, Кіровогадської області, номер запису про право власності 20339590, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1244228435234.
Право власності на зазначене в Свідоцтві майно відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності зареєстровано за позивачем 10 вересня 2020 року, так їй на праві приватної власності належить земельна ділянка, кадастровий номер 3523482400:02:000:0070, площею (га): 9:8401 за адресою: Кіровоградська область, Новгородківський район, с/рада Куцівська.
Маючи намір самостійно розпоряджатись земельною ділянкою, позивач з`ясувала, що 12 травня 2008 року між ОСОБА_2 та Приватним підприємством Грант укладено Договір оренди землі, зареєстрований у Новгородківському відділі Державного підприємства Кіровоградська регіональна філія центру державного земельного кадастру при Держкомземі України , про що у книзі реєстрації земель вчинено запис від 25.06.2008 р. за № 040837500013. Об`єктом оренди є вищевказана земельна ділянка зазначена у Свідоцтві про право на спадщину та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Як з`ясовано у відділі Держкомзему Новгородківського району 27
грудня 2012 року була зареєстрована Угода про внесення змін до договору оренди землі між ОСОБА_2 та Приватним підприємством Грант за якою строк дії договору продовжується до 25 червня 2028 року. Відповідно до пункту 40 вищезазначеного Договору оренди землі, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов договору або розірвання договору.
Позивач зверталась до ПП Грант з заявою про розірвання Договору оренди землі, однак письмової відповіді не отримала, в усній формі їй було відмовлено.
У пункті 40 спірного договору оренди землі передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору. Вказаний пункт договору є чинним та в установленому законом порядку недійсним не визнавався.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання передбачено
статтею 32 Закону України "Про оренду землі . Згідно ч. 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою
для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором
оренди землі. Сторони договору орендодавець та орендар, скориставшись принципом
свободи договору, за згодою між собою передбачили у пункті 40 договору оренди землі від 12 травня 2008 року умову про те, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Тому, оскільки така підстава припинення договору шляхом його розірвання передбачена в самому договорі, відповідає чинному законодавству та умовам укладеного сторонами договору, це свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Сторона позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, на попереднє судове засідання подавав клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов наступного висновку .
Із копії державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 040759 виданого на ім`я ОСОБА_2 вбачається право власності за останньою на земельну земельна ділянка, кадастровий номер 3523482400:02:000:0070, площею (га): 9:8401 за адресою: Кіровоградська область, Новгородківський район, с/рада Куцівська (а.с.4).
Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 гр. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 78 років (а.с.7).
Копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 10.09.2020 року виданного позивачу ОСОБА_1 та зареєстрованого в реєстрі за №722 підтверджує прийняття спадщини позивачкою, яка складається із земельної ділянки площею 9,8401 га, кадастровий номер : 3523482400:02:000:0070, яка розташована на території Куцівської сільської ради Новгородківського району, Кіровоградської області (а.с.6).
Копія договору оренди землі від 12.05.2008 року підтверджує його укладання між ОСОБА_2 та ПП Грант на земельну ділянку площею 9,84 гектарів, згідно державного акту І-КР № 040759, строком на 10 років, який був зареєстрований у Новгородківському відділі ДП Кіровоградська регіональна філія центру державного земельного кадастру - 25.06.2008 року за № 040837500013. Відповідно до п.40 даного Договору Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору. Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем (а.с. 9-10)
Копією угоди про внесення змін до договору оренди землі (зареєстрованого в Державному реєстрі 25 червня 2008 року за № 040837500013) укладеного між ОСОБА_2 та ПП Грант внесено зміни, а саме: 1. Строк дії договору продовжити на 10 (десять) років, тобто до 25 червня 2028 року. 2. Розмір орендної плати встановити у розмірі 3,0% (три відсотки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щорічно, з урахуванням індексації. (а.с. 11).
Відповідно до ч.1. ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч.1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором .
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Приписами ч.ч.1, 2 статті 16 ЦК України закріплено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема примусове виконання обов`язку в натурі та припинення правовідношення.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до положень статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За правилами статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно п.2 ст.651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 6 ЦК України та ч. 1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання передбачено статтею 32 Закону України "Про оренду землі .
Згідно ч. 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Таким чином, згідно з п.40 Договору оренди землі від 12.05.2008 року перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до приватного підприємства Грант про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Розірвати Договір оренди земельної ділянки від 12.05.2008 року укладений між ОСОБА_2 та ПП Грант , зареєстрований 25.06.2008 р. У Новгородківському відділі Державного підприємства Кіровоградська регіональна філія центру державного земельного кадастру при Держкомземі України , за № 040837500013.
Стягнути з Приватного підприємства Грант (код ЄДРПОУ 2462805649) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 понесений судовий збір в розмірі 840,80 гривень.
Апеляційна скарга подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя С.В. Степанов
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2022 |
Оприлюднено | 10.02.2022 |
Номер документу | 103058419 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Степанов С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні