Рішення
від 03.02.2022 по справі 622/1200/21
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 622/1200/21 р.

2/622/33/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2022 смт Золочів

Золочівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Чернової О.В.,

за участю секретаря Дмитренко А.О.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Харківської області про встановлення факту родинних відносин із спадкодавцем та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

11.11.2021 позивач звернулася до суду з даним позовом до Золочівської селищної ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин із спадкодавцем та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

Свої вимоги заявник мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її двоюрідна бабуся ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина. Однак при зверненні до нотаріальної контори за оформленням спадкових прав, постановою нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що неможливо встановити родинний зв`язок між нею та ОСОБА_2 , у зв`язку з чим вона вимушена зараз звернутися до суду за захистом свого порушеного права.

15.11.2021 в результаті авторозподілу справа була передана судді Черновій О.В.

Ухвалою судді від 15.11.2021 справу було прийнято до розгляду, відкрито провадження, призначено судове засідання в порядку позовного провадження, витребуваноіз Золочівського сектору ГУ ДМС України в Харківській області відомості про документування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспортами громадянина СРСР, громадянина України, в тому числі паспортом серії НОМЕР_1 , виданого Золочівським РВ УМВС України в Харківській області 18.04.1996, а також копій заяв, свідоцтв про народження, зміну прізвища, шлюбу, на підставі яких видавалися вказані паспорти; із Дергачівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію зміни прізвища ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на Лисак, копії свідоцтва про зміну прізвища, а також копії документів, на підставі яких було проведено державну реєстрацію зміни прізвища; витребувано з Хорошівської селищної ради Харківського району Харківської області відомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою : АДРЕСА_1 ; із Золочівського сектору ГУ ДМС України в Харківській області відомості про документування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспортами громадянина СРСР, громадянина України, в тому числі паспортом серії НОМЕР_1 , виданого Золочівським РВ УМВС України в Харківській області 18.04.1996, а також копій заяв, свідоцтв про народження, зміну прізвища, шлюбу, на підставі яких видавалися вказані паспорти; витребувано з Хорошівської селищної ради Харківського району Харківської області відомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою : Харківська область, Харківський район, НП "Кіцманська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування"; із Безлюдівської селищної ради Харківського района Харківської області вівдомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою : АДРЕСА_1 .

В судове засідання позивач не з`явилася, надала заяву про слухання справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити з наведених мотивів.

Представник Золочівської селищної ради Канівець Л.В. надіслав відзив на позовну заяву, згідно якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що з наданих матеріалів справи не можливо встановити коло осіб, які мають право на спадщину після смерті ОСОБА_2 та права яких може бути порушено. Згідно даних по господарської книги за господарством № 127 колгоспу 15 річчя Жовтня зареєстрована ОСОБА_3 , в той час, як спадкодавцем зазначена ОСОБА_3 . За наявними матеріалами неможливо встановити родинні відносини між позивачем та спадкодавцем, як і те, що на момент відкриття спадщини позивачка була неповнолітня. Клопотав про слухання справи за відсутності їх представника.

У відповіді на відзив позивачка просила відхилити в повному обсязі заперечення представника відповідача у зв`язку з незаконністю та необґрунтованістю.

У запереченні на відповідь на відзив представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

На виконання ухвал про витребування надійшли витребувані документи.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази у їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за звернення особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. У ст.12 ЦПК України, говориться, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннями ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Згідно довідки № 11589-Т від 27.09.2021 наданої Державним архівом Російської федерації відомості щодо народження ОСОБА_3 , 1925 року народження не виявлено.

Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, 25 листопада 1951 між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зареєстрований шлюб Жовтневою сільською радою Золочівського району, актовий запис № 5. Після реєстрації шлюбу подружжя обрало спільне прізвище - ОСОБА_6 .

На виконання ухвали суду Золочівський сектор ГУ ДМС України в Харківській області надав копію заяви ОСОБА_2 про видачу паспорта, згідно якої 10 серпня 1979 року із заявою про видачу паспорта у зв`язку з його заміною звернулася ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Козинка Борисівського району Бєлгородської області. На час звернення одружена з ОСОБА_4 . Батьками якої є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Отримала паспорт серії НОМЕР_2 який виданий 17 серпня 1979 року на підставі паспорту серії НОМЕР_3 від 10.04.1968., 2.XI.1942. У квітні 1996 року ОСОБА_2 повторно звернулася з заявою про зміну паспорту. На час звернення не одружена. 18 квітня 1996 року отримала паспорт серії НОМЕР_1 на підставі паспорту серії НОМЕР_2 та свідоцтва про народження НОМЕР_4 .

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 та витягу № 00032422556 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, виданого Дергачівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) вбачаються батьками - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_10 та ОСОБА_11 .

12 червня 1948 року зареєстровано шлюб ОСОБА_12 та ОСОБА_9 , про що виконавчим комітетом Калиновецької сільської ради Золочівського району Харківської області складено актовий запис про шлюб № 4 та видано відповідне свідоцтво Після реєстрації шлюбу подружжя обрало спільне прізвище - ОСОБА_13 , що підтверджується витягом № 00032422981 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу, виданого Дергачівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

ІНФОРМАЦІЯ_4 в родині ОСОБА_12 та ОСОБА_14 народився син ОСОБА_15 , про що складено актовий запис № 34 та видано Чорноглазівською сільською радою відповідне свідоцтво серії НОМЕР_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_5 у родині ОСОБА_15 та ОСОБА_16 народилася донька- ОСОБА_17 , про що складено актовий запис 71 та Жовтиневою сільською радою Золочівського району Харківської області серії НОМЕР_7 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_1 , про що у книзі записів актів громадянського стану про народження було зроблено відповідний запис за № 1357 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_8 . Матір`ю вказана ОСОБА_17 .

Відомості, викладені в довідці старости Калиновецького старостинськогс, округу Коваль Л. В. за № 14.3-01.06/224 від 08.11.2021 свідчать про те, що згідно даних погосподарських книг за 1943-1945 роки (том 1, фонд 72, опис 1) за господарством № 127 радгоспу 15-річчя Жовтня зареєстровані наступні особи : ОСОБА_11 , 1900 року народження (голова сім`ї), ОСОБА_18 , 1922 року народження (дочка по відношенню до голови сім`ї), ОСОБА_3 , 1925 року народження, дочка по відношенню до голови сім`ї, ОСОБА_9 , 1928 року народження, дочка по відношенню до голови сім`ї.

ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 82 років померла ОСОБА_2 , про що виконавчим комітетом Хорошівської селищної ради Харківського району Харківської області складено актовий запис № 13 та видано відповідне свідоцтво про смерть серії НОМЕР_9 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.

За життя ОСОБА_2 , на підставі розпорядження Золочівської райдержадміністрації від 14.04.2004 № 144, належить земельна ділянка кадастровий № 6322683000:01:005:0354, площею 5,5675 га на території Жовтневої сільської ради Золочівського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ХР № 083376 виданого 30.06.2004, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, за № 266. Вартість земельної ділянки станом на 29.03.2021 становить 125452,20 грн.

Відповідно даних КУ Хорошевський геріатричний пансіонат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 на момент смерті була зареєстрована за адресою пансіонату: АДРЕСА_1 з 27.12.2007 по 21.02.2008.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори для оформлення спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , однак оформити свої спадкові права не зміг, так як не подано документи, що підтверджують родинні відносини між нею та ОСОБА_2 про що свідчить лист нотаріуса № 697/01-16 від 04.11.2021.

На виконання ухвали суду Золочівською державною нотаріальною конторою надіслано спадкову справу, згідно якої після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_9 , з заявами про прийняття спадщини чи про відмову від спадщини не надходило, спадкова справа не заводилася. Свідоцтва про право на спадщину не видавалися.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

При вирішенні спору суд виходить з того, що спірні правовідносини врегульовані нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України.

В п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннями ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення..

Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення (далі постанови Пленуму) із змінами та доповненнями від 25.05.1998, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

За таких обставин на підставі досліджених доказів, суд доходить висновку, що позивач ОСОБА_1 , мав підстави для звернення до суду, бо у поза судовому порядку встановити факт родинних відносин між нею та прабабусею ОСОБА_2 , немає можливості. Відтак, порушене право підлягає захисту у обраний заявником спосіб, шляхом встановлення факту родинних відносин.

Згідно положень ст.ст. 1268, 1269,1270 ЦК України (в ред. 2003 року) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 грудня 2008 року за № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень перелічує підстави для державної реєстрації прав, так, зокрема, Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: свідоцтва про право на спадщину; рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно та ін.

Відповідно до положень ст. 49 Закону України Про нотаріат від 02.09.1993 № 3425-XII нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Пунктом 4.15 Глави 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Мін`юст України Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 № 296/5 встановлено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Оскільки спірна земельна ділянка на праві власності належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, а позивач, в свою чергу, як спадкоємець за законом, після смерті ОСОБА_2 звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте не оформила спадкові права через наявність вищезазначених перешкод, та, враховуючи той факт, що у позивача були вичерпані всі можливості одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину внаслідок чого її цивільне право підлягає захисту в цивільному порядку, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись наведеними положеннями матеріального закону та ст., ст. 12, 13, 76, 81, 209, 211, 247, 258, 264, 265, 268, 294, 315 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Харківської області про встановлення факту родинних відносин із спадкодавцем та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, задовольнити.

Встановити юридичний факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , є двоюрідною бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності у порядку спадкування за законом після двоюрідної прабаби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 , на земельну ділянку площею 5,5675 га розташовану на території Жовтневої сільської ради Золочівського району Харківської області, кадастровий номер 6322683000:01:005:0354, що належала останній згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія ХР №0283376 виданого 30.06.2004 року.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються наступні реквізити сторін та інших учасників справи.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , рнокпп НОМЕР_10 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: Золочівська селищна рада Харківської області, код ЄДРПОУ 25175462, адреса: 62203, Харківська область, смт Золочів, вул. Центральна, 13А.

Повний текст рішення виготовлено 09.02.2022.

Суддя О. В.Чернова

СудЗолочівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.02.2022
Оприлюднено10.02.2022
Номер документу103067103
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —622/1200/21

Рішення від 03.02.2022

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Рішення від 03.02.2022

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 26.01.2022

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 12.01.2022

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 16.12.2021

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 15.11.2021

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні