Справа № 467/1064/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.02.2022 року Арбузинський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Кірімової О.М.,
за участю секретаря судового засідання Шарати Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Арбузинка цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 , малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Благодатненської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2021 року орган опіки та піклування Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 , малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Благодатненської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач ОСОБА_5 є матір`ю дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Батько ОСОБА_1 та ОСОБА_3 записаний згідно ст. 135 СК України. Батько ОСОБА_2 - помер, батько ОСОБА_4 є ОСОБА_6 . Дана сім`я перебуває на обліку з 2015 року як така, що опинилась в складних життєвих обставинах через низький рівень виховного потенціалу сім`ї, неадекватної поведінки матері. Дана громадянка неодноразово була попереджена про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов`язків, але ніяких висновків не зробила.
Службою у справах дітей Благодатненської сільської ради встановлено, що діти вдягнені по сезону, але одяг їх брудний, зі слів дітей мати не завжди готує їм їжу, діти іноді бувають голодні. Мати не може налагодити стосунки з донькою, агресивно до неї відноситься. Мати агресивно неврівноважена, схильна до скандалу, негативно ставиться до доньки, конфліктує з нею. Остання не одноразово була помічена в стані алкогольного сп`яніння, палить цигарки, не працює і не бажає працювати, проживає за рахунок коштів, які отримує на дітей від держави. З відповідачем неодноразово була проведена профілактична бесіда з приводу належного виконання нею своїх батьківських обов`язків по відношенню до дітей та остання зобов`язалася змінити свою поведіку до дітей на краще.
Однак, ОСОБА_5 написала заяву на ім`я начальника служби у справах дітей в якій просить позбавити її батьківських прав, так як вона не справляється зі своїми обов`язками мами, втомилась виховувати 4 дітей і хоче влаштувати своє особисте життя. Начальником служби у справах дітей Колос А.А. було прийняте рішення викликати працівників поліції та відібрати дітей від матері, оскільки вони перебували у небезпеці.
06 червня 2021 року діти були поміщені до Комунального закладу Центр соціально- психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради де на даний час перебувають і навчаються в ЗОШ № 4 м. Южноукраїнська. 07.06.2021 року з Комунального закладу Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради був відрахований ОСОБА_4 та переданий батькові ОСОБА_6 , на даний час проживає в родині батька та ходить до 1 класу ЗОШ № 4 м. Южноукраїнська.
ОСОБА_5 не належним чином виконує свої батьківські обов`язки по відношенню до дітей, окрім іншого, 08 червня 2021 року прокуратурою Арбузинького відділу Первомайської окружної прокуратури було направлено клопотання до Арбузинського районного суду про застосування до неповнолітнього ОСОБА_2 заходів виховного характеру у вчиненні суспільно небезпечного діяння, яке підпадає під ознаки діяння, передбаченого ч. 1 ст. 289 КК України. Ухвалою Арбузинського районного суду від 10.09.2021 року застосовано до малолітнього ОСОБА_2 примусові заходи виховного характеру у вигляді застереження, обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього.
ОСОБА_5 раніше притягувалася до адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство, на території Семенівського старостинського округу Первомайськото району проживає періодично, перебуває на обліку як така, що опинилась в складних життєвих обставинах з 20.02.2015 року, діти ОСОБА_5 за місцем реєстрації матері та за фактичним місцем її проживання не зареєстровані. ОСОБА_5 своїми дітьми за час перебування їх в закладі, не цікавилась їх життям, станом їх здоров`я.
Діти. за час перебування їх у закладах, адаптуються, але мають підвищену тривожність
З ОСОБА_5 проводились не одноразові бесіди працівниками служби у справа дітей Благодатненської сільської ради про надання допомоги в подоланні алкогольної залежності, однак вона відмовилась від допомоги та написала в присутності начальника служби у справах дітей Благодатненської сільської ради Колос А.А. та приватного нотаріуса Арбузинського округу Грицаєнко Л.М. нотаріальну відмову від виконання своїх батьківських прав відносно дітей та не проти позбавлення її батьківських прав.
На даний час ОСОБА_5 продовжує вживати алкогольні напої, вести антисуспільний спосіб життя, не одноразово була помічена з явними ознаками алкогольного сп`яніння.
За таких обставин представник позивача просив суд позбавити батьківських прав ОСОБА_5 відносно її дітей: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , передати дітей органу опіки та піклування Благодатненської сільської ради для подальшого їх влаштування та стягнути з ОСОБА_5 аліменти у розмірі 50 відсотків з усіх видів заробітку (доходів), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно з дати звернення з позовом до повноліття кожної дитини, шляхом перерахування аліментів на особисті рахунки кожної дитини у відділені банківської установи України, допустивши негайне виконання рішення суду в даній частині вимог.
Ухвалою судді від 18.11.2021 року провадження у справі відкрито та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
У судове засідання представник позивача не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явилась двічі, про час і місце судового засідання повідомлена у встановленому порядку. Враховуючи, що у справі є достатні відомості про правовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлена про місце і час судового засідання, однак відзиву на позовну заяву, заяв та клопотань до суду не подала, позивач не заперечує проти ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, суд розглядає справу у відсутність відповідача у заочному порядку відповідно до ст.ст. 280, 281 ЦПК України.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Благодатненської сільської ради в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Суд, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, а також оцінивши їх з точки зору належності і допустимості, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв`язку, керуючись принципом верховенства права, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка п. Звьоздний, Усть Кутського району, Іркутської області Російської Федерації, є матір`ю дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей (а.с. 12-15).
Батьком ОСОБА_1 вказаний ОСОБА_8 на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, батьком ОСОБА_2 зазначений ОСОБА_9 , батьком ОСОБА_3 записаний ОСОБА_10 на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, батьком ОСОБА_4 зазначений ОСОБА_6 (а.с. 19).
Згідно копії свідоцтва про смерть (а.с. 18) ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно довідки-характеристики виданої виконкомом Семенівської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області від 17.06.2015 року ОСОБА_5 неодноразово ухилялася від виконання своїх батьківських обов`язків, діти періодично відвідуть школу та дитсадок, неодноразово було виявлено, що діти знаходяться самі вдома без нагляду дорослих в замкненому будинку, ОСОБА_5 веде бродяжницький, антигромадський спосіб життя. схильна до суперечок (а.с. 21).
Згідно доповідної записки від 10 березня 2021 року від старости Семенівського старостинського округу Герасименко І.Д. надійшла до служби справах дітей доповідна записка про те, що 09 березня 2021 року в період з 21.30 до 23.00 годин малолітні діти ОСОБА_2 . ОСОБА_3 та ОСОБА_2 знаходились в дома самі, без мами, в хаті були відсутні продукти харчування та був включений електрообігрівач. Старша донька ОСОБА_1 перебувала у рідної тітки, ОСОБА_4 перебував у рідного батька. ОСОБА_5 разом зі своїм співмешканцем ОСОБА_16 знаходились у матері ОСОБА_5 та перебували з явними ознаками алкогольного сп`яніння. Були викликані бабусею дітей працівники поліції. Після чого дітей забрала до себе бабуся ОСОБА_17 (а.с. 22).
Згідно акту оцінки потреб сім`ї ОСОБА_5 від 11.03.2021 року зазначено, що діти вдягнені по сезону, але одяг їх брудний. Малолітній ОСОБА_2 замкнутий, про свої проблеми не говорить, буває агресивний, іноді ночує у друзів без попередження, Згідно акту оцінки потреб малолітній ОСОБА_3 має занедбаний вигляд, ходить брудний, зі слів ОСОБА_3 мати не завжди готує їжу. Дитина урівноважена та спокійна, любить та поважає маму. При складані акту оцінки потреби дитини у малолітнього ОСОБА_4 був брудний одяг. ОСОБА_4 ходить до садочка, активний, радісний, урівноважений та спокійний. ОСОБА_1 згідно оцінки потреб особи з її слів іноді буває голодна, навчається в школі, активна, надмірна збуджена, виявляє агресію, говорить про наміри суїциду, агресивно ставиться до матері. Мати дитини не може налагодити стосунки з донькою, агресивно до неї відноситься. ОСОБА_5 агресивно неврівноважена, схильна до скандалу, негативно ставиться до доньки, конфліктує з ОСОБА_1 . Не одноразово була помічена в стані алкогольного сп`яніння, палить цигарки. ОСОБА_5 не працює, і не бажає працювати, проживає за рахунок коштів, які отримує на дітей від держави (а.с. 23-54).
Заява ОСОБА_5 від 11 березня 2021 року до Служби у справах дітей Благодатненської сільської ради про те, що вона зобов`язується виконувати свої батьківські обов`язки, виховувати та доглядати дітей, не залишати їх самих вдома вночі. Обіцяє, що подібних ситуацій більше не буде і зобов`язується не вживати алкогольні напої (а.с. 55).
Заява від мешканки села Благодатне - ОСОБА_22 від 01 червня 2021 року до служби у справах дітей Благодатненської сільської ради про те, що вона просить вжити заходи до громадянки ОСОБА_5 та повідомляє, що вона не виконує свої батьківські обов`язки по відношенню до дітей. А саме в заяві ОСОБА_22 зазначає, що ОСОБА_5 прийшла до її помешкання о 10 годині ранку з явними ознаками алкогольного сп`яніння та просила чоловіка даної громадянки сходити до магазина за пляшкою горілки, чоловік заявниці їй відмовив і вона пробула у будинку ОСОБА_22 до 14.00 години. Потім прийшов співмешканець ОСОБА_5 , забрав її та відвіз до села Семенівка. В телефону режимі ОСОБА_22 старша донька ОСОБА_5 - ОСОБА_1 повідомила, що мама купила 4 пляшки горілки та вживала її до 23 години, а вона разом з братами переховувались на зупинці. ОСОБА_1 також повідомила ОСОБА_22 , що мати поїхала з братами в село Благодатне до співмешканця ОСОБА_16 , а вона залишилась сама в селі Семенівка без ключів від будинку і що в неї є намір здійснити самогубство (а.с. 56).
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_5 від 02 червня 2021 року складеного службою у справах дітей Благодатненської сільської ради, за місцем її проживання та проведена профілактична бесіда з даною громадянкою. В ході бесіди встановлено, що ОСОБА_5 дійсно перебувала напередодні з явними ознаками алкогольного сп`яніння. Пообіцяла, що більше не буде вживати алкогольні напої, буде дивитись за дітьми, діти будуть на кормлені та вночі буде перебувати з дітьми вдома (а.с. 57).
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_5 від 05 червня 2021 року служби у справах дітей Благодатненської сільської ради по вулиці Вишневій. При огляді даного помешкання було виявлено, що товарами тривалого користування забезпечені, але не в достатній кількості. Продукти харчування відсутні. У будинку брудно, на підлозі розкидані недопалки цигарок, та пляшки з алкогольними напоями. Постільна білизна брудна. На момент відвідування ОСОБА_5 була з явними ознаками алкогольного сп`яніння, на зауваження спеціаліста служби у справах дітей реагувала неврівноважено, була агресивна, ображала свою доньку нецензурною лайкою. Також ОСОБА_5 написала заяву на ім`я начальника служби у справах дітей в якій просить позбавити її батьківських прав, так як вона не справляється зі своїми обов`язками мами, втомилась виховувати 4 дітей і хоче влаштувати своє особисте життя. Начальником служби у справах дітей Колос А.А. було прийняте рішення викликати працівників поліції та відібрати дітей від матері. Скільки вони перебували у небезпеці (а.с. 58).
Заява ОСОБА_5 від 05.06.2021 року на ім`я начальника служби у справах дітей Благодатненської сільської ради, в якій вона просить позбавити її батьківських прав відносно її дітей. оскільки вона не справляється зі своїми обов`язками (а.с. 59).
Згідно актів прийому дітей до КЗ ЦСПРД від 06 червня 2021 року діти: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 були поміщені до Комунального закладу Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради де на даний час перебувають і навчаються в ЗОШ № 4 м. Южноукраїнська відповідно у 9,7 і 5 класі. 07 червня 2021 року з Комунального закладу Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради був відрахований ОСОБА_4 та переданий батькові ОСОБА_6 , на даний час проживає в родині батька та ходить до 1 класу ЗОШ № 4 м. Южноукраїнська (а.с. 60-65).
Згідно довідки Служби у справах дітей Благодатненської сільської ради від 08.06.2021 року до складу сім`ї ОСОБА_5 входять: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 66).
Згідно характеристики ОСОБА_5 наданої Службою у справах дітей Благодатненської сільської ради від 08.06.2021 року, остання ніде не працює, веде аморальний та антисуспільний спосіб життя, зловживає алкогольними напоями, неналежно виконує батьківські обов`язки відносно своїх дітей, сім`я ОСОБА_5 перебуває на обліку як та, що опинилась в складних життєвих обставинах з 20.02.2015 року (а.с. 67).
Постанова Арбузинського районного суду Миколаївської області від 16.06.2015 року. якою притягнуто ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КупАП з накладенням штрафу в розмірі 51 грн. (а.с. 72).
ОСОБА_5 не належним чином виконує свої батьківські обов`язки по відношенню до дітей, тому 08 червня 2021 року прокуратурою Арбузинького відділу Первомайської окружної прокуратури було направлено клопотання до Арбузинського районного суду про застосування до неповнолітнього ОСОБА_2 заходів виховного характеру у вчиненні суспільно небезпечного діяння, яке підпадає під ознаки діяння, передбаченого ч. 1 ст. 289 КК України (а.с. 75-79).
Ухвалою Арбузинського районного суду від 10.09.2021 року застосовано до малолітнього ОСОБА_2 примусові заходи виховного характеру у вигляді застереження, обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього (а.с. 85-90).
Згідно інформації Семенівського старостинського округу ОСОБА_5 перебуває на обліку як та, що опинилась в складних життєвих обставинах з 20.02.2015 року згідно соціальної картки сім`ї № 5 від 20.02.2015 року згідно довідки № 219/04 від 20.07.2021 року (а.с. 80).
Згідно довідки Семенівського старостинського округу від 20.07.2021 року № 218/04 діти ОСОБА_5 за місцем реєстрації матері в АДРЕСА_1 та за фактичним місцем проживання в АДРЕСА_2 на території Семенівського старостинського округу Первомайського району Миколаївської області не зареєстровані (а.с. 81).
Згідно інформації Семенівського старостинського округу, довідка від 20.07.2021 року, ОСОБА_5 на території Семенівського старостинського округу Первомайськото району проживає періодично (а.с. 82).
Диск з відеозаписом фіксації відмови ОСОБА_5 від дітей (а.с. 92).
Згідно листа від 21.09.2021 року №01-23/417 Комунального закладу Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради про надання інформації чи відвідувала ОСОБА_5 своїх дітей за час перебування їх в закладі, чи цікавилась їх життям, мати дітей один раз відвідувала їх в закладі, не цікавилась станом їх життя і здоров`я у адміністрації закладу. Перший час підтримувала телефонний зв`язок переважно з ОСОБА_2 , але на даний час майже не спілкується з дітьми. За час перебування в комунальному закладі Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради проводилась робота психологів з дітьми ОСОБА_5 . Згідно інформації ОСОБА_1 адаптувалась до перебування в закладі швидко. Дитина активна, самостійна комунікабельна. Часто в емоційному стані використовує лайливі слова у мовленні. Виявляє підвищену тривожність через кризову ситуацію в сім`ї, непокоїться за свою подальшу долю. Конфліктує з мамою. Згідно інформації ОСОБА_2 адаптувався до перебування в закладі швидко. Дитина активна, самостійна. Підтримує позитивні відносини з однолітками, прагне до позиції лідера. Мотивація до навчання низька, потребує контролю і допомоги під час навчальних занять, має прогалини у засвоєнні шкільної програми за віком. Виявляє підвищену тривожність через кризову ситуацію в сім`ї, непокоїться за свою подальшу долю. Часто конфліктує з сестрою. Згідно інформації ОСОБА_3 адаптувався до перебування в закладі тривало. Має сформовані за віком навички самообслуговування та правил особистої гігієни. Часто порушує режим дня та правила поведінки, уникає контролю. Активний, комунікабельний. Неспокійний, схильний до імпульсивних вчинків. Мотивація до навчання низька, потребує контролю і допомоги під час навчальних занять. Має значні прогалини у засвоєнні шкільної програми за віком. Виявляє підвищену тривожність через кризову ситуацію в сім`ї, непокоїться за свою подальшу долю. Часто конфліктує з сестрою (а.с. 94-95).
Приватним нотаріусом Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Грицаєнко Л.М. нотаріально завірена заява ОСОБА_5 від 08.09.2021 року про відмову від виконання своїх батьківських прав відносно дітей та не проти позбавлення її батьківських прав (а.с. 104).
Висновок органу опіки та піклування Благодатненської сільської ради щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 по відношенню до її дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 100-103).
Протокол № 12 від 08.09.2021 року Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, рішення Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області № 113 від 13.10.2021 року про затвердження висновку органу опіки та піклування Благодатненської сільської ради щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 по відношенню до її дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 96-99)
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Статтею 5 СК України встановлено, що держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.
Частинами 6-10 ст. 7 СК України передбачено, що жінка та чоловік мають рівні права і обов`язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім`ї. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.
Статтею 190 СК України встановлені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Зокрема вони зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Згідно зі статтями 8, 11, 15 Закону україни "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Водночас статтею 164 СК України визначені підстави позбавлення батьківських прав. Зокрема, якщо вона чи він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Як випливає з п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду україни "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" від 30.03.2007 року № 3 ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-Х111 передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Європейський суд з прав людини у справі Хант проти України від 7 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також міг свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).
Пунктом 15 вказаної вище Постанови передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
Суд, враховуючи вищевикладені обставини справи, погоджується з висновком органу опіки та піклування, який є належним чином мотивованим та обґрунтованим, приходить до висновку щодо необхідності позбавлення відповідачки її батьківських прав. Суд вважає, що позбавлення батьківських прав у даному випадку буде відповідати інтересам дитини.
Зокрема, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 13 березня 2019 року у справі №631/2406/15-ц вказав, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Та у цьому випадку суд установив, що відповідачка умисно і свідомо ухиляється від виконання батьківських обов`язків відносно своїх дітей, так як не піклується про їх фізичний, духовний та моральний розвиток і не готує їх до самостійного життя. І її поведінку на цей час на краще змінити не можливо.
Про це, зокрема, свідчать дані стосовно того, що відповідачка за час проживання з дітьим не забезпечувала їм належні умови проживання, харчування та лікування, вела нездоровий спосіб життя, суд враховую заяву відповідачки, яка завірена нотаріально про її бажання, щоб позбавити її батьківських прав відносно своїх чотирьох дітей.
При цьому, відповідачка навіть не намагалась забезпечити належні і нормальні умови проживання дитини, задовольнити їх першочергові потреби, у тому числі й щодо харчування, одягу, взуття.
Як наслідок, позбавлення відповідачки батьківських прав є пропорційною мірю за установлених судом обставин і буде відповідати інтересам малолітньої дитини, так як судом достовірно установлено порушення їх прав з боку матері, позаяк, згідно із положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН Про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789- ХІІ (78912) від 27.02.1991 року та набула чинності для України 27.09.1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Інакше кажучи, на цей час сім`я відповідачки є явно неблагополучною, а тому непридатною для виховання і утримання дітей з тим, аби їх інтереси були забезпечені.
За такого, вимога про позбавлення відповідачки батьківських прав відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , підлягає до задоволення.
Стосовно вимоги про стягнення із відповідачки аліментів на утримання дитини, то суд виходить зі наступного.
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Однак, як встановлено судом, відповідачка матеріально не забезпечувала своїх дітей взагалі, не те, що у мірі, необхідній і достатній для їх для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Тому, аліменти з відповідачки на утримання дитини слід стягнути на підставі судового рішення.
За правилом, установленим ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, а частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом (ч.1 ст183 СК України).
Враховуючи обставини, із числа регламентованих ч. 1 ст. 182 СК України такі, як вік, матеріальне становище та стан здоров`я дітей, зокрема, що вони на теперішній час перебувають на державному утриманні, під час знаходження у сім`ї перебували у складних життєвих обставинах.
Також, суд бере до уваги вік, стан здоров`я та матеріальне становище відповідача, те що остання є особою працездатного віку, не працевлаштована, інших доходів, окрім як державні допомоги, не має.
Як наслідок, суд приходить до висновку, що мати зобов`язана сплачувати аліменти на утримання своїх дітей у розмірі 1/2 частини від усіх видів їх заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що прямо визначено положеннями ч. 2 ст. 182 СК України.
Крім цього, за правилом ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Згідно ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Те, що відповідач не працевлаштована і не має доходу, не звільняє її від обов`язку забезпечувати належне утримання дітей та сплачувати аліменти у мінімальному розмірі, визначеному законом (постанова ВС КЦС від 07 листопада 2018 року у справі № 355/511/17).
Оскільки аналіз наведених вище норм права дає підстави для висновку, що права батьків є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.
Відповідно, суд приходить до висновку, що позов у частині стягнення із відповідача аліментів на утримання дітей є обгрунтованим і підлягає до задоволення у розмірі, що заявлений позивачем, тобто 1/2 частині від усіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Суд, крім того, не установив обставин, що передбачені ст. 188 СК України стосовно відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дітей слід присудити із дня пред`явлення позову, з 16 листопада 2021 року.
За правилом, установленим ч. 2 ст. 183 СК України якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 183 СК України якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
Аліменти на утримання дітей слід стягувати шляхом перерахування на особистий рахунок дітей у відділенні Державного ощадного банку України.
З огляду на викладене вимоги про стягнення аліментів підлягають задоволенню.
За правилами ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з урахуванням обставин, регламентованих п.п. 1-4 ч. 3 цієї ж статті, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Зокрема, позивач пред`явив дві вимоги, а тому з відповідача належить стягнути судовий збір у розмірі 1816 грн. (по 908 грн. за кожну із вимог).
Згідно із ст. 430 УПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць. У зв`язку з цим, рішення суду в цій частині підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 4, 6, 10, 12, 13, 76-81, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов органу опіки та піклування Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 , малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Благодатненської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, задовольнити.
Позбавити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку п. Звьоздний, Усть Кутського району, Іркутської області Російської Федерації, РНОКПП НОМЕР_1 батьківських прав відносно її дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь органів опіки та піклування, державних установ та інших осіб під опікою або піклуванням яких будуть знаходитись діти, аліменти на утримання дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 1/2 (однієї другої) частки від усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 16 листопада 2021 року і до досягнення найстаршою дитиною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повноліття, шляхом перерахування аліментів на особистий рахунок дітей, відкритий у відділення Державного ощадного банку України.
Роз`яснити, що згідно ч. 3 ст. 183 СК України якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
На підставі ч. 3 ст. 166 СК України зобов`язати Орган опіки та піклування Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області відкрити у місячний строк з дня набрання цим рішенням законної сили особисті рахунки у відділенні Державного ощадного банку України для перерахування аліментів на утримання дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Допустити негайне виконання цього рішення в частині стягнення аліментів на утримання дітей у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути із ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави судовий збір у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн.
Роз`яснити, що згідно положень ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем та іншими учасниками справи шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області протягом 30 (тридцяти) днів з дня його отримання.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Арбузинського
районного суду О.М. Кірімова
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2022 |
Оприлюднено | 11.02.2022 |
Номер документу | 103069037 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Кірімова О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні