Рішення
від 10.02.2022 по справі 692/518/21
ДРАБІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 692/518/21

Провадження № 2/692/6/22

10.02.22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2022 року Драбівський районний суд Черкаської області в складі головуючого судді Чепурного О.П., при секретарі - Бубир В.М., за участю позивачки - ОСОБА_1 , розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу у Драбівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ФОП ОСОБА_2 про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулась позивачка з позовом про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії. Позовну заяву мотивувала тим, що 12 жовтня 2012 року вона отримала у спадщину від своєї матусі дві земельні ділянки : 3,0199 га (кадастровий номер 7120682600:03:001:0894) та 3,02 га (кадастровий номер 7120682600:03:002:1781), про що свідчать свідоцтво про право на спадщину та Державні акти на право приватної власності на землю. Під час переоформлення договорів оренди даних земельних ділянок позивачка дізналася, що розмір та конфігурація цих земельних ділянок змінена, без її відома та згоди. Зміни відбулися на підставі технічної документації, виготовленої ФОП ОСОБА_2 , але до неї позивачка не зверталась. Вважає, що відповідачі незаконно внесли зміни в Поземельні книги про межі вказаних земельних ділянок, змінивши їх конфігурацію і межі, і зареєстрували такі зміни, порушивши право власності позивачки.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити, пояснила суду, що жодних доручень будь-кому на виготовлення технічної документації ні в усній ні в письмовій формі не давала, і сама таку документацію не замовляла. Суміжні земельні ділянки були сформовані пізніше, а їх межі наклали на її землю, що в подальшому стало підставою для зменшення площі її землі. Дії відповідачів порушують її право власності на земельні ділянки, так як необґрунтовано і без її відома площі земельних ділянок були зменшені.

Відповідач ФОП ОСОБА_2 пояснила суду, що виготовлення технічної документації на земельні ділянки позивачки відбулося за зверненням орендаря СТОВ Агрофірми АгроМакс , яким були оплачені послуги, площа земельних ділянок дійсно була зменшена, оскільки накладалась на вже існуючи суміжні земельні ділянки. Порушень при виготовленні технічної документації не було. Таке виправлення допускає закон, зокрема це передбачено в ч.4 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України Про державний земельний кадастр , де вказано, що у разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстрі земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаним у Державному реєстру земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстру земель, її дійсній площі у зв?язку з зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів, такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель.

Представник Відділу у Драбівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області в судове засідання не з?явився.

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надало відзив на позовну заяву в якому вказало, що заперечують проти позову, вказує, що державний кадастровий реєстратор здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру та надає з нього відомості. Відповідно до ст.28 Закону України Про землеустрій розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. Відповідно до окремих положень пункту 4 Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України Про державний земельний кадастр , у разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстрі земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаним у Державному реєстру земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстру земель, її дійсній площі у зв?язку з зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою. До АС ДЗК Відділу 2 від ФОП ОСОБА_2 в електронній формі надійшли заяви ЗВ-9200435482019 та ЗВ-9200435502019 від 21.11.19 на внесення вправлених відомостей до ДЗК про координати поворотних точок меж земельних ділянок з кадастровими номерами 7120682600:03:001:0894 та 7120682600:03:002:1781 та додані скановані технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж даних земельних ділянок згідно діючого законодавства. Заяви опрацьовані позитивно, підстав для відмови не виявлено. Тим самим управління виконало вимоги чинного законодавства в межах наданих повноважень.

Представник третьої особи СТОВ Агрофірма АгроМакс пояснив суду, що виготовлення технічної документації на земельні ділянки позивачки, які були передані їм в оренду, було замовлено товариством у ФОП ОСОБА_2 . Документація на землі необхідна для закінчення належного оформлення укладених договорів оренди. Товариство оплатило послуги надані ФОП ОСОБА_2 . Виготовлення технічної документації на земельні ділянки було в усній формі узгоджене між товариством та ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників провадження, суд дійшов до наступного.

Відповідно до копій свідоцтв про право на спадщину від 12.10.2012 ОСОБА_1 є власником двох земельних ділянок з кадастровими номерами 7120682600:03:001:0894 та 7120682600:03:002:1781, розмірами 3,0199 га та 3,02 га відповідно.

Згідно ч.2 ст.55 Закону України Про землеустрій від 22.05.2003 № 858 технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача. З пояснень відповідача ОСОБА_2 та представника СТОВ Агрофірма АгроМакс судом було встановлено, що СТОВ Агрофірма АгроМакс замовила та здійснила оплату послуг з виготовлення технічної документації на вищевказані земельні ділянки позивачки. На підтвердження факту оплати послуг представник СТОВ Агрофірма АгроМакс надав суду копію квитанції про плату даних послуг. Як пояснив представник СТОВ Агрофірма АгроМакс технічна документація замовлялась за усним погодженням товариства з ОСОБА_1 . Проте, ОСОБА_1 заперечила будь які домовленості з товариством з даного питання. ОСОБА_2 також пояснила суд, що з приводу виготовлення технічної документації на земельні ділянки з ОСОБА_1 не спілкувалась. В договорах оренди землі від 15.08.2019 року на вищевказані земельні ділянки, які укладені між ОСОБА_1 та СТОВ Агрофірма АгроМакс відсутні будь які домовленості щодо виготовлення технічної документації на встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Згідно виготовлених технічних документацій на земельні ділянки позивачки площа її земельних ділянок зменшилась і склала по 2,9833 га кожної. Зменшення площ земельних ділянок, що відбулося без відома її як власника, позивачка вважає порушенням своїх прав, що змусило її звернуться до суду. Таким чином, враховуючи вимоги вищевказаного закону та встановлений судом факт відсутності рішення ОСОБА_1 як власника землі на виготовлення документації, суд вважає, що виготовлення технічної документації ФОП ОСОБА_2 на земельні ділянки з кадастровими номерами 7120682600:03:001:0894 та 7120682600:03:002:1781 відбулося з порушеннями, а тому такі дії підлягають визнанню незаконними.

Щодо решти позовних вимог суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч.2 ст.48 Цивільного процесуального кодексу України відповідачем по позову може бути фізична або юридична особа, а також держава. З загальновідомих джерел вбачається, що Відділ у Драбівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області не є юридичною особою, а тому не може виступати в якості відповідача по справі. З цих підстав суд відмовляє в позовній заяві в частині позовних вимог, що стосуються Відділу у Драбівському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

В постанові Верховного Суду від 17 вересня 2019 року у справі № 710/2564/2012 було зроблено висновок про те, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не може визнаватися судом недійсною, оскільки це лише сукупність текстових та графічних матеріалів, які не мають самостійного правового значення. Суди при прийнятті рішень повинні враховувати судову практику Верховного Суду. Таким чином, суд вважає, що підстави для скасування технічної документації на земельні ділянки позивачки відсутні, оскільки спірна технічна документація не має самостійного правового значення, а є лише сукупністю текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування (визначення технічної документації із землеустрою, що наведене в ч.1 ст.1 Закону України Про землеустрій ).

Згідно п.153 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 № 1051 виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації. Таким чином, суд вважає, що вимоги позивачки до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо внесення змін до Державного земельного кадастру, такими що не підлягають задоволення, оскільки суперечать встановленому порядку ведення Державного земельного кадастру.

Керуючись ч.1 ст.1, ч.2 ст.55 Закону України Про землеустрій від 22.05.2003 № 858, п.153 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 № 1051, ч.2 ст.48, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІВШИВ :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 щодо виготовлення технічних документацій на земельні ділянки з кадастровими номерами 7120682600:03:001:0894 та 7120682600:03:002:1781 незаконними.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через суд апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Головуючий

Повний текст рішення виготовлено 10 лютого 2022 року.

СудДрабівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.02.2022
Оприлюднено15.02.2022
Номер документу103126706
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —692/518/21

Рішення від 10.02.2022

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Рішення від 03.02.2022

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 20.01.2022

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 13.01.2022

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 25.11.2021

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 03.11.2021

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

Ухвала від 03.11.2021

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЧЕПУРНИЙ О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні