Рішення
від 10.02.2022 по справі 910/20425/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10.02.2022Справа № 910/20425/21

Суддя Господарського суду міста Києва Привалов А.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи

справу № 910/20425/21

за позовом Приватного сільськогосподарське підприємство "МАРІЯ"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "СТАРСІТІТРЕЙД"

про стягнення 366300,00 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулося Приватне сільськогосподарське підприємство "МАРІЯ" з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "СТАРСІТІТРЕЙД" про стягнення 366300,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за Договором поставки № 0150 від 19.08.2021, у зв`язку з чим позивач просить стягнути з відповідача суму попередньої оплати в розмірі 366300,00 грн, на яку не був поставлений товар.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.12.2021 позовну заяву Приватного сільськогосподарське підприємство "МАРІЯ" залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.

20.12.2021 на адресу Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін. При цьому, суд зобов`язав відповідача подати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 01103, м. Київ, б-р Дружби народів, 18/7.

Однак, конверт з ухвалою про відкриття провадження у справі був повернутий до суду відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат не знайдено".

За приписами п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки "адресат відсутній" вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі в силу положень п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України.

Станом на день винесення рішення відзив від відповідача не надійшов.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

УСТАНОВИВ:

19.08.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Старсітітрейд" (за договором - постачальник) та Приватним сільськогосподарським підприємством "МАРІЯ" (за договором - покупець) було укладено Договір поставки № 0150 (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору, постачальник зобов`язується передати у встановлені цим договором строки у власність покупця мінеральні добрива (в подальшому - товар), а покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його вартість за цінами та на умовах, визначених цим Договором.

Згідно з п. 1.2 Договору, асортимент, кількість та ціна товару, що може бути поставлена згідно цього договору, зазначаються сторонами у специфікаціях та видаткових накладних, які є невід`ємними частинами даного договору.

За змістом п. 6.1 Договору, ціна товару погоджується сторонами у специфікаціях, рахунках-фактурах та видаткових накладних у національній валюті України - гривні.

Відповідно до Специфікації №1 від 19.08.2021 до Договору, постачальник зобов`язався поставити покупцю товар, а саме: сульфоамофос NP 20:20+13 (S), вир. Болгарія у кількості 22,2 т, загальною вартістю 366 300,00 грн.

Пунктом 6.2 Договору передбачено, що покупець здійснює оплату вартості товару шляхом безготівкового банківського переказу грошових коштів в національній валюті України - гривні, на поточний банківський рахунок постачальника в наступному порядку: покупець сплачує 100% вартості товару у якості попередньої оплати на поточний рахунок постачальника протягом 2 банківських днів з моменту отримання рахунку-фактури від постачальника.

Відповідно до п. 3.1 Договору, постачальник поставляє покупцю товар протягом 3 робочих днів з моменту отримання постачальником на його поточний банківський рахунок передоплати за товар, передбаченої п. 6.2.1 цього договору.

Згідно з п. 4.3 Договору, датою поставки товару є дата підписання сторонами відповідної видаткової накладної. Видаткові накладні є документами, які підтверджують виконання зобов`язань постачальника по передачі покупцю товару у погодженій сторонами кількості.

За правовою природою укладений між сторонами Договір є договором поставки.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.

За змістом ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За приписами ст. 663 Цивільного кодексу України, продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було виставлено позивачу рахунок-фактуру № 0150 від 19.08.2021 на суму 366300,00 грн (назва товару: сульфоамофос NP 20:20+13 (S), вир. Болгарія у кількості 22,2 т).

27.08.2021 позивачем здійснено передоплату за вищевказаний товар у загальному розмірі 366300,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями №63 на суму 366300,00 грн.

Відтак, в силу положень ч. 1 ст. 663 Цивільного кодексу України та п. 3.1 Договору відповідач зобов`язаний був поставити позивачу товар, оплачений згідно виставленого відповідачем рахунку-фактури № 0150 від 19.08.2021, у строк протягом 3 робочих днів, тобто до 01.09.2021 включно.

Однак, як свідчать матеріали справи, відповідний товар Товариством з обмеженою відповідальністю "Старсітітрейд" поставлено не було. Доказів зворотного відповідач суду не надав.

За приписами ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Згідно з ч. 2 ст. 570 Цивільного кодексу України, якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.

Водночас, згідно положень чинного в Україні законодавства, авансом є грошова сума, яку перераховують згідно з договором наперед у рахунок майбутніх розрахунків за товари (роботи, послуги), які мають бути отримані (виконані, надані). Тобто, у разі невиконання зобов`язання, за яким передавався аванс, незалежно від того, з чиєї вини це відбулося, аванс підлягає поверненню особі, яка його сплатила.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №910/12382/17.

Проте, доказів повернення позивачу суми сплаченої ним попередньої оплати у розмірі 366300,00 грн, відповідач суду не надав.

За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Старсітітрейд" заперечень проти позову не наведено, доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надано.

З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача суми попередньої оплати у розмірі 36300,00 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача. Щодо стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу - матеріали справи на день вирішення спору не містять жодних доказів, визначених ст. 126 ГПК України, для визначення розміру понесених позивачем витрат на правничу допомогу, що виключає можливість вирішення на даний час цього питання судом.

Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Старсітітрейд" (бульвар Дружби Народів, будинок 18/7, м. Київ, 01103, ідентифікаційний код 43089878) на користь Приватного сільськогосподарське підприємство "МАРІЯ" (вул. Миру, буд. 13, с. Семихатки, Березівський район, Одеська обл., 67340, ідентифікаційний код 30747570) 366300,00 грн заборгованості та витрати по сплаті судового збору в сумі 5494 грн 50 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено та підписано: 10.02.2022.

Суддя А.І. Привалов

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.02.2022
Оприлюднено14.02.2022
Номер документу103137137
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/20425/21

Ухвала від 31.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Привалов А.І.

Рішення від 21.02.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Привалов А.І.

Рішення від 10.02.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Привалов А.І.

Ухвала від 24.12.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Привалов А.І.

Ухвала від 14.12.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Привалов А.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні