ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 січня 2022 року м. Ужгород№ 260/5806/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ужсіті", представник - Олійник Р.Б.
відповідачів:
Головне управління ДПС у Закарпатській області, Державна податкова служба України, представник - Василиндра В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ужсіті" до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошується вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 28 січня 2022 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ужсіті" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Закарпатській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної № 2928792/39789639 від 02.08.2021 р.;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Ужсіті № 2/ 1 від 16 червня 2021 року датою її фактичного надходження;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Закарпатській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної №2928794/39789639 від 02.08.2021 р.;
- Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Ужсіті № 3/ 1 від 16 червня 2021 року датою її фактичного надходження;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Закарпатській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної № 2928793/39789639 від 02.08.2021 р.;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Ужсіті № 4/ 1 від 22 червня 2021 року датою її фактичного надходження;
- стягнути на користь позивача судові витрати (в т.ч. на професійну правничу допомогу) за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Позовна заява мотивована тим, що у зв`язку із здійснення позивачем поставки своєму контрагенту, ТОВ Інкапрі , будівельних матеріалів, ТОВ Ужсіті було сформовано наступні податкові накладні: № 1/ 1 від 02.06.2021 р.; № 2/ 1 від 16.06.2021 р.; № 3/ 1 від 16.06.2021 р.; № 4/ 1 від 22.06.2021 р. В той же час, реєстрацію вищевказаних податкових накладних було зупинено, щодо податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 p., № 3/ 1 від 16.06.2021 р. та № 4/ 1 від 22.06.2021 р. та в подальшому відмовлено у їх реєстрації.
Вважаючи, що додані до повідомлень та скарг документи в повній мірі підтверджують реальність господарських операції з поставки товару ТОВ Інкарпі та достовірно підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, у реєстрації яких відмовлено, позивач звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представником відповідачів до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що позивачем 27.07.2021 р. в електронному вигляді надані до ГУ ДПС у Закарпатській області пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних. До вказаного пояснення надано пакет документів.
Разом з тим, для підтвердження інформації позивачем не надано договорів з постачальником та покупцем, розрахункових документів з покупцем, документів щодо транспортування продукції, про що зазначено в оскаржуваних рішеннях.
Таким чином, відповідачі вважають, що комісією ГУ ДПС у Закарпатській області правомірно відмовлено в реєстрації податкової накладної позивача № 2,3,4, оскільки наданим позивачем пакетом документів не підтверджено господарські операції.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечив та просив суд відмовити у його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю Ужсіті , являючись платником податку на додану вартість, здійснює, зокрема, діяльність з неспеціалізованої оптової торгівлі. У зв`язку з чим, у позивача при поставці відповідного виду товарів виникає обов`язок щодо реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
У зв`язку із здійсненням позивачем поставки контрагенту - ТОВ Інкапрі будівельних матеріалів, ТОВ Ужсіті було сформованого наступні податкові накладні:
- № 1/ 1 від 02.06.2021 р. на загальну суму 120 979,37 грн. (у тому числі 20 163,23 грн. податку на додану вартість), контрагент - ТОВ Інкапрі , в номенклатурі зазначено: цемент, паркетна дошка та підложка, крім того у накладній зазначається код товару згідно УКТ ЗЕД, кількість, код одиниці виміру, ціну, ставка податку, обсяги постачання (база оподаткування);
- № 2/ 1 від 16.06.2021 р. на загальну суму 82 686,32 грн. (у тому числі 13 781,05 грн. податку на додану вартість), контрагент - ТОВ Інкапрі , в номенклатурі зазначено: цемент, плитка та ламінат, крім того у накладній зазначається код товару згідно УКТ ЗЕД, кількість, код одиниці виміру, ціну, ставку податку, обсяги постачання (база оподаткування);
- № 3/ 1 від 16.06.2021 р. на загальну суму 28 424,99 грн. (у тому числі 4 737,50 грн. податку на додану вартість), контрагент - ТОВ Інкапрі , в номенклатурі зазначено: цемент, плитка, клей для плитки та ґрунтовка, крім того у накладній зазначається код товару згідно УКТ ЗЕД, кількість, код одиниці виміру, ціну, ставка податку, обсяги постачання (база оподаткування);
- № 4/ 1 від 22.06.2021 р. на загальну суму 42 054,46 грн. (у тому числі 7 009,08 грн. податку на додану вартість), контрагент - ТОВ Інкапрі , в номенклатурі зазначено: плитка, фуга, газобетонний блок, кутник, гіпсокартон, малярна стрічка, шпаклівка гіпсова, склостійка лугостійка жовта BauGut ARG, штукатурка гіпсова, клей для ЛГК, ґрунтовка проникаюче-зміцнююча та коробка установча для суцільних стін, крім того у накладній зазначається код товару згідно УКТ ЗЕД, кількість, код одиниці виміру, ціну, ставка податку, обсяги постачання (база оподаткування).
В той же час, реєстрацію вищевказаних податкових накладних було зупинено, за наступних обставин.
Щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 1/ 1 від 02.06.2021 р.
Так, зі змісту квитанції про зупинення реєстрації від 25 червня 2021 року (реєстраційний номер 9171238101), направленої позивачу Державною податковою службою України через Автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів вбачається, що податкову накладну № 1/ 1 від 02.06.2021 р. прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості платника податків.
Разом з тим, відповідно до вищевказаної квитанції позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі.
ТОВ Ужсіті було підготовлено та надіслано через автоматизовану систему Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 1 від 08.07.2021 р., в розділі Пояснення якого зазначалося: ТОВ Ужсіті намагається розпочати діяльність. Розрахунковий рахунок відкритий в AT Комінвестбанк в лютому 2021 року. Товар придбаний в ТОВ Нова Лінія 1 та реалізований ТОВ Інкапрі . Документи, що розкривають зміст операції на 12 аркушах додаються .
Крім того, до вказаного повідомлення позивачем було долучено 12 додатків на підтвердження реальності господарської операції, на підставі якої було складено податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено: 1) рахунки № Cчт/NUZ-0039203 від 31.05.2021 р. та № Счт/NUZ-0038859 від 27.05.2021 р., згідно яких позивачем здійснювалась оплата придбаних будівельних матеріалів у ТОВ Нова Лінія 1 ; 2) платіжні доручення № 8 та № 9 від 31.05.2021 р. з відмітками банку про проведення платежів, згідно яких позивачем здійснювалась оплата по вищезазначених рахунках за приданий товар у ТОВ Нова лінія 1 ; 3) видаткові накладні № Pнк/NUZ-0039566 від 02.06.2021 р. та № Pнк/NUZ-0039641 від 02.06.2021 р., які підтверджують придбання товарів у рамках здійснення господарської діяльності для їх подальшої реалізації своїм контрагентам, у тому числі, ТОВ Інкапрі ; 4) податкові накладні № 1115834 від 31.05.2021 р. (разом із розрахунком коригування № 1105128 від 02.06.2021 р.) та № 1115835 від 31.05.2021 р. (разом із розрахунком коригування № 1105120 від 02.06.2021 р.), які були складені та зареєстровані у єдиному реєстрі контрагентом позивача, ТОВ Нова лінія 1 , та підтверджують факт наявності у ТОВ Ужсіті будівельних матеріалів для їх подальшої реалізації своїм контрагентам у рамках здійснення своєї господарської діяльності ; 5) видаткова накладна № UZ-0000001 від 02.06.2021 р. яка підтверджує факт реальності господарської операції з поставки позивачем товару на користь ТОВ Інкапрі та вказує на дату відвантаження товару.
За наслідками розгляду наданих позивачем документів, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної.
Щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 р.
Зі змісту квитанції про зупинення реєстрації від 14 липня 2021 року (реєстраційний номер 9192558867), направленої позивачу Державною податковою службою України через автоматизовану систему вбачається, що податкову накладну № 2/ 1 від 16.06.2021 р. прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості платника податків.
Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі.
ТОВ Ужсіті було підготовлено та надіслано через автоматизовану систему Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 2 від 27.07.2021 р., в розділі Пояснення якого зазначалося: ТОВ Ужсіті намагається розпочати діяльність. Розрахунковий рахунок відкритті в AT Комінвестбанк в лютому 2021 року. Товар придбаний в ТОВ Нова Лінія 1 та реалізований ТОВ Інкапрі . Документи, що розкривають зміст операції на 8 аркушах додаються .
До вказаного повідомленням позивачем було долучено 8 додатків на підтвердження реальності господарської операції, на підставі якої було складено податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено: 1) рахунок № Cчт/NUZ-0039203 від 31.05.2021 р. який додавався до повідомлення по податковій накладній № 1/ 1 від 02.06.2021 p.; 2) платіжне доручення № 9 від 31.05.2021 р. яке додавалось до повідомлення по податковій накладній № 1/ 1 від 02.06.2021 р.; 3) видаткові накладні № Pнк/NUZ-0040002 від 04.06.2021 р. та № Pнк/NUZ-0040024 від 04.06.2021 р., які підтверджують факт придбання позивачем товарів для їх подальшої реалізації своїм контрагентам, у тому числі, ТОВ Інкапрі (спосіб і дата придбання); 4) податкова накладна № 1115835 від 31.05.2021 р. (разом із розрахунком коригування № 1105179 від 04.06.2021 р.), яка була складена та зареєстрована у єдиному реєстрі контрагентом позивача, ТОВ Нова лінія 1 , та підтверджує наявності у ТОВ Ужсіті будівельних матеріалів для їх подальшої реалізації у рамках здійснення своєї господарської діяльності; 5) видаткова накладна № UZ-0000002 від 16.06.2021 р. яка підтверджує факт реальності господарської операції з поставки позивачем товару на користь ТОВ Інкапрі та вказує на дату відвантаження товару.
За наслідками розгляду наданих позивачем пояснень Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 2928792/39789639 від 02.08.2021 р. у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, зокрема, договорів, зовнішньоекономічних контрактів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та ненадання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись із вказаним рішенням та користуючись механізмом адміністративного оскарження, позивачем було подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 2928792/39789639 від 02 серпня 2021 року.
В обґрунтування вимог скарги щодо скасування рішення комісії регіонального рівня та реєстрації податкової накладної позивач додатково надав контролюючому органу копії документів, зокрема, щодо тих обставин, на які посилався контролюючий орган в оскаржуваному рішенні.
Так, окрім документів, які додавались до повідомлення, до скарги позивачем було додатково долучено 20 документів: 1) договір оренди нежитлового приміщення від 05.05.2021 р., згідно якого позивач прийняв в оплатне термінове користування за цільовим призначенням для зберігання будівельних матеріалів нежитлове приміщення загальною площею 50 м., що безпосередньо використовується у господарській діяльності платника податків для зберігання будівельних матеріалів з метою їх подальшої реалізації; 2) акт здачі-прийняття робіт (наданих послуг) № 32 від 02.07.2021 р., згідно якого позивачем було прийнято послуги з оренди складських приміщень за травень-червень 2021 року; 3) рахунок № 123 від 02.07.2021 р., згідно якого позивачем було оплачено послуги з оренди складських приміщень за травень-червень 2021 року; 4) акт прийому-передачі від 05.05.2021 р., згідно якого ТОВ Ужсіті було прийнято в оренду складські приміщення згідно вищезгаданого договору; 5) договір перевезення вантажу автомобільним транспортом від 05.05.2021 р., який було укладено позивачем із ФОП ОСОБА_1 з метою організації транспортування будівельних матеріалів у рамках здійснення своєї господарської діяльності; 6) рахунок № 218 від 02.07.2021 р., згідно якого позивачем було оплачено послуги з перевезення вантажів, на підставі вищезазначеного договору в період з 04.06.2021 р. по 25.06.2021 p.; 7) акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 153 від 02.07.2021 р., згідно якого позивачем було прийнято послуги з перевезення вантажів на підставі договору від 05.05.2021 р. в період з 04.06.2021 р. по 25.06.2021 p.; 8) товарно-транспортна накладна № 1 від 04.06.2021 р., згідно якої здійснювалось перевезення будівельних матеріалів з складу ТОВ Нова Лінія 1 на склад позивача, та які в подальшому були реалізовані контрагенту позивача за податковою накладною № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та, які відображені у видатковій накладній № UZ-0000002 від 16.06.2021 p.; 9) договір поставки-купівлі № 05/1 від 11.05.2021 р., укладений з ТОВ Інкапрі та у відповідності до якого здійснювались господарські операції з поставки контрагенту позивача будівельних матеріалів на підставі яких було складено як податкову накладну № 2/ 1 від 16.06.2021 p., так і податкові накладні № 1/ 1 від 02.06.2021 p., № 3/ 1 від 16.06.2021 р. та № 4/ 1 від 22.06.2021 p.; 10) договір № 11/400-Т від 05.05.2021 р., укладений між позивачем та ТОВ Нова лінія 1 та згідно якого ТОВ Ужсіті придбавались будівельні матеріали, які в подальшому були реалізовані своєму контрагенту, ТОВ Інкапрі ; 11) банківська виписка за 24.06.2021 р., з якої вбачається, що контрагентом позивача, ТОВ Інкапрі було оплачено поставлені будівельні матеріали згідно всіх чотирьох податкових накладних, у тому числі й щодо податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p.; 12) бухгалтерська довідка № 1 від 13.08.2021 р., згідно якої контролюючому органу було надано пояснення щодо здійснення господарської діяльності ТОВ Ужсіті , у тому числі й щодо поставки будівельних матеріалів ТОВ Інкапрі .
Водночас, згідно з рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 37570/39789639/2 від 19.08.2021 р., скаргу ТОВ Ужсіті залишено без задоволення та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 3/ 1 від 16.06.2021 р.
Зі змісту квитанції про зупинення реєстрації від 14 липня 2021 року (реєстраційний номер 9192558501), направленої позивачу Державною податковою службою України через автоматизовану систему вбачається, що податкову накладну № 3/ 1 від 16.06.2021 р. прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості платника податків.
Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі.
ТОВ Ужсіті було підготовлено та надіслано через автоматизовану систему Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 3 від 27.07.2021 р., в розділі Пояснення якого зазначалося: ТОВ Ужсіті намагається розпочати діяльність. Розрахунковий рахунок відкритий в AT Комінвестбанк в лютому 2021 року. Товар придбаний в ТОВ Нова Лінія 1 та реалізований ТОВ Інкапрі . Документи, що розкривають зміст операції на 10 аркушах додаються .
До вказаного повідомленням позивачем було долучено 10 додатків на підтвердження реальності господарської операції, на підставі якої було складено податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено: 1) рахунок № Cчт/NUZ-0039203 від 31.05.2021 р. який додавався до повідомлень по податкових накладних № 1/ 1 від 02.06.2021 р. та № 2/ 1 від 16.06.2021 p.; 2) платіжне доручення № 9 від 31.05.2021 р. яке додавалось до повідомлень по податкових накладних № 1/ 1 від 02.06.2021 р. та №2/ 1 від 16.06.2021 p.; 3) видаткові накладні № Pнк/NUZ-0040379 від 07.06.2021 p., № Pнк/NUZ-0040784 від 09.06.2021 p. та № Pнк/NUZ-0040380 від 07.06.2021 p., які підтверджують факт придбання позивачем товарів для їх подальшої реалізації своїм контрагентам, у тому числі, ТОВ Інкапрі (спосіб і дата придбання); 4) податкова накладна № 1115835 від 31.05.2021 р. (разом із розрахунками коригування № 1105201 від 07.06.2021 р. та № 1105398 від 09.06.2021 р.), яка була складена та зареєстрована у єдиному реєстрі контрагентом позивача, ТОВ Нова лінія 1 , та підтверджує факт наявності у ТОВ Ужсіті будівельних матеріалів для їх подальшої реалізації у рамках здійснення своєї господарської діяльності; 5) видаткова накладна № UZ-0000003 від 16.06.2021 р. яка підтверджує факт реальності господарської операції з поставки позивачем товару на користь ТОВ Інкапрі та вказує на дату відвантаження товару.
За наслідками розгляду наданих позивачем пояснень Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 2928794/39789639 від 02.08.2021 р. у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, зокрема, договорів, зовнішньоекономічних контрактів, первинних документів щодо постачання/придбання товарі в/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та ненадання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись із вказаним рішенням та користуючись механізмом адміністративного оскарження, позивачем було подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 2928794/39789639 від 02 серпня 2021 року.
В обґрунтування вимог скарги щодо скасування рішення комісії та реєстрації податкової накладної позивач додатково надав контролюючому органу копії документів, зокрема, щодо тих обставин, на які посилався контролюючий орган в оскаржуваному рішенні.
Так, окрім документів, які додавались до повідомлення до скарги позивачем було додатково долучено 23 документи: 1) договір оренди нежитлового приміщення від 05.05.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p.; 2) акт здачі-прийняття робіт (наданих послуг) № 32 від 02.07.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 р; 3) рахунок № 123 від 02.07.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p.; 4) акт прийому-передачі від 05.05.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/1 від 16.06.2021 p.; 5) договір перевезення вантажу автомобільним транспортом від 05.05.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p.; 6) акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 153 від 02.07.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p.; 7) рахунок № 218 від 02.07.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p.; 8) товарно-транспортні накладні № 2 від 07.06.2021 р. та № 3 від 09.06.2021 р., згідно яких здійснювалось перевезення будівельних матеріалів з складу ТОВ Нова Лінія 1 на склад позивача, та які в подальшому були реалізовані контрагенту позивача за податковою накладною № 3/ 1 від 16.06.2021 р. та, які відображені у видатковій накладній № UZ-0000003 від 16.06.2021 p.; 9) договір поставки-купівлі № 05/1 від 11.05.2021 p., який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p., укладений з ТОВ Інкапрі та у відповідності до якого здійснювались господарські операції з поставки контрагенту позивача будівельних матеріалів на підставі яких було складено як податкову накладну № З/ 1 від 16.06.2021 p., так і податкові накладні № 1/ 1 від 02.06.2021 р. № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 4/ 1 від 22.06.2021 p.; 10) договір № 11/400-Т від 05.05.2021 р. , який додавався до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 p., укладений між позивачем та ТОВ Нова лінія 1 та згідно якого ТОВ Ужсіті придбавались будівельні матеріали, які в подальшому були реалізовані своєму контрагенту, ТОВ Інкапрі ; 11) банківська виписка за 24.06.2021 p., яка додавалася до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та з якої вбачається, що контрагентом позивача, ТОВ Інкапрі було оплачено поставлені будівельні матеріали згідно всіх чотирьох податкових накладних, у тому числі й щодо податкової накладної № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 12) бухгалтерська довідка № 1 від 13.08.2021 p., яка додавалася до скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 2/ 1 від 16.06.2021 р.
Згідно з рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 37553/39789639/2 від 19.08.2021 р., скаргу ТОВ Ужсіті залишено без задоволення та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 4/ 1 від 22.06.2021 р.
Зі змісту квитанції про зупинення реєстрації від 14 липня 2021 року (реєстраційний номер 9193392546), направленої позивачу Державною податковою службою України через автоматизовану систему вбачається, шо податкову накладну № 4/ 1 від 22.06.2021 р. прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості платника податків.
Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі.
ТОВ Ужсіті було підготовлено та надіслано через автоматизовану систему Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 4 від 27.07.2021 р., в розділі Пояснення якого зазначалося: ТОВ Ужсіті намагається розпочати діяльність. Розрахунковий рахунок відкритий в АТ Комінвестбанк в лютому 2021 року. Товар придбаний в ТОН Нова Лінія 1 та реалізований ТОВ Інкапрі . Документи, що розкривають зміст операції на 11 аркушах додаються .
До вказаного повідомленням позивачем було долучено 11 додатків на підтвердження реальності господарської операції, на підставі якої було складено податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено: 1) рахунок № Счт/NUZ-0039203 від 31.05.2021 р. який додавався до повідомлень по податкових накладних № 1/ 1 від 02.06.2021 p., № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 2) платіжне доручення № 9 від 31.05.2021 р. яке додавалось до повідомлень по податкових накладних № 1/ 1 від 02.06.2021 р. № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 3) видаткові накладні № Pнк/NUZ-0040890 від 10.06.2021 p., № Pнк/NUZ-0042109 від 17.06.2021 p. та № Pнк/NUZ-0042567 від 22.06.2021 p., які підтверджують факт придбання позивачем товарів для їх подальшої реалізації своїм контрагентам, у тому числі, ТОВ Інкапрі (спосіб і дата придбання); 4) податкова накладна № 1115835 від 31.05.2021 р. (разом із розрахунками коригування № 1105409 від 10.06.2021 p., № 1105717 від 17.06.2021 р. та № 1105882 від 22.06.2021 р.), яка була складена та зареєстрована у єдиному реєстрі контрагентом позивача, ТОВ Нова лінія 1 , та підтверджує факт наявності у ТОВ Ужсіті будівельних матеріалів для їх подальшої реалізації у рамках здійснення своєї господарської діяльності ; 5) видаткова накладна № UZ-0000004 від 22.06.2021 р. яка підтверджує факт реальності господарської операції з поставки позивачем товару на користь ТОВ Інкапрі та вказує на дату відвантаження товару.
За наслідками розгляду наданих позивачем пояснень Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 2928793/39789639 від 02.08.2021 р. у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, зокрема, договорів, зовнішньоекономічних контрактів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та ненадання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись із вказаним рішенням та користуючись механізмом адміністративного оскарження, позивачем було подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 2928793/39789639 від 02 серпня 2021 року.
В обґрунтування вимог скарги щодо скасування рішення комісії та реєстрації податкової накладної позивач додатково надав контролюючому органу копії документів, зокрема, щодо тих обставин, на які посилався контролюючий орган в оскаржуваному рішенні.
Так, окрім документів, які додавались до повідомлення, до скарги позивачем було додатково долучено 25 документів: 1) договір оренди нежитлового приміщення від 05.05.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та №3/ 1 від 16.06.2021 p.; 2) акт здачі-прийняття робіт (наданих послуг) № 32 від 02.07.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 3) рахунок № 123 від 02.07.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 4) акт прийому-передачі від 05.05.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 р.; 5) договір перевезення вантажу автомобільним транспортом від 05.05.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 6) акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 153 від 02.07.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 7) рахунок № 218 від 02.07.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 8) товарно-транспортні накладні № 4 від 10.06.2021 p., № 5 від 17.06.2021 р. та № 6 від 17.06.2021 р., згідно яких здійснювалось перевезення будівельних матеріалів з складу ТОВ Нова Лінія 1 на склад позивача, та які в подальшому були реалізовані контрагенту позивача за податковою накладною № 4/ 1 від 22.06.2021 р. та, які відображені у видатковій накладній № UZ-0000004 від 22.06.2021 p.; 9) договір поставки-купівлі № 05/1 від 11.05.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 22.06.2021 p., укладений з ТОВ Інкапрі та у відповідності до якого здійснювались господарські операції з поставки контрагенту позивача будівельних матеріалів на підставі яких було складено як податкову накладну № 4/ 1 від 22.06.2021 p., так і податкові накладні № 1/ 1 від 02.06.2021 p., № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p.; 10) договір № 11/400-Т від 05.05.2021 p., який додавався до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 p., укладений між позивачем та ТОВ Нова лінія 1 та згідно якого ТОВ Ужсіті придбавались будівельні матеріали, які в подальшому були реалізовані своєму контрагенту, ТОВ Інкапрі ; 11) банківська виписка за 24.06.2021 p., яка додавалася до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 р. та з якої вбачається, що контрагентом позивача, ТОВ Інкапрі було оплачено поставлені будівельні матеріали згідно чотирьох податкових накладних реєстрацію яких зупинено (загальна сума відповідає сумі всіх поставок), у тому числі й щодо податкової накладної № 4/ 1 від 22.06.2021 p.; 12) бухгалтерська довідка № 1 від 13.08.2021 p., яка додавалася до скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 р. та № 3/ 1 від 16.06.2021 р.
Згідно з рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 37550/39789639/2 від 19.08.2021 р., скаргу ТОВ Ужсіті залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Згідно з підпунктами а , б пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1165 від 11.12.2019, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені в додатку №1 до Порядку № 1165.
Водночас, надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної залежить, зокрема, від чіткого визначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Так, контролюючим органом при отриманні майже аналогічного переліку документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, були прийняті протилежні рішення про реєстрацію податкової накладної № 1/ 1 від 02.06.2021 р. та відмову у реєстрації податкових накладних № 2/ 1 від 16.06.2021 p., № 3/ 1 від 16.06.2021 р. та № 4/ 1 від 22.06.2021 р.
Крім цього, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних від 25.06.2021 р. (реєстраційний номер 9171238101), від 14.07.2021 р. (реєстраційний номер 9192558867), від 14.07.2021 р. (реєстраційний номер 9192558501) та від 14.07.2021 р. (реєстраційний номер 9193392546) зазначено, що реєстрацію податкових накладних зупинено та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної.
При цьому, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку № 1165.
Водночас механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 520).
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом з цим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг , Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами , затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
При цьому, як слідує зі змісту оскаржуваних рішень, підставами для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних слугувало ненадання платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткового вказано про ненадання договорів з постачальником та покупцем, розрахункових документів з покупцем, документів щодо транспортування продукції.
Суд звертає увагу, що контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
При цьому суд наголошує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Твердження відповідача з приводу того, що позивачем для підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних не було надано договорів з постачальником та покупцем, розрахункових документів з покупцем, документів щодо транспортування продукції, суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Так, ненадання зазначених контролюючим органом документів зумовлено відсутністю чіткого визначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
На підтвердження реальності господарських операцій по кожній із податкових накладних позивачем було надано контролюючому органу видаткові накладні № UZ-0000001 від 02.06.2021 p., № UZ-0000002 від 16.06.2021 p., № UZ-0000003 від 16.06.2021 р. та № UZ- 0000004 від 22.06.2021 p., які у відповідності до ч. 2 ст. 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні вважаються первинними документами, які безпосередньо підтверджують факт реальності господарських операцій з поставки позивачем товару на користь ТОВ Інкапрі та, більше того, вказує на дату відвантаження товару, що в розумінні пункту 187.1 ст. 187 ПК України вважається датою виникнення у позивача податкового зобов`язання з постачання товарів та, відповідно, обов`язку зареєструвати податкову накладу у Єдиному реєстрі.
Крім цього, позивачем разом із скаргами на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних було надано договори з постачальником та покупцем, розрахункові документи з покупцем, документи щодо транспортування продукції, що жодним чином не спростовується податковим органом.
Таким чином, суд зазначає, що всі відповідні документи надавалися контролюючому органу для розгляду на підтвердження показників податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Первинні документи належним чином складені не містять розбіжностей у показниках та підтверджують реальність операцій які ними зафіксовані.
Одночасно в межах спірних правовідносин суд звертає увагу на те, що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.
Отже, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації таких податкових накладних.
Суд звертає увагу на те, що всі надані позивачем як суду, так і відповідачу первинні документи не мають дефекту форми, змісту або походження, які у силу частини другої статті 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність , пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995, спричинили б втрату первинними документами юридичної сили, а тому підтверджують факт здійснення господарської операції.
Отже, відповідність обсягу реалізованих позивачем товарів/послуг підтверджується належними та допустимими письмовими доказами, які за допомогою сервісу Електронний кабінет платника були надіслані позивачем Державній податковій службі України для врахування під час вирішення питання про реєстрацію податкових накладних.
При цьому відповідач в оскаржуваних рішеннях не навів доводів щодо порушень законодавства при складенні поданих документів.
Частиною 1 та 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами ст.90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч. 1ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сума судового збору сплачена позивачем при поданні позовної заяви підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ужсіті" до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю .
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Закарпатській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №2928792/39789639 від 02.08.2021 р.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Ужсіті № 2/ 1 від 16 червня 2021 року датою її фактичного надходження.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Закарпатській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №2928794/39789639 від 02.08.2021 р.
Зобов язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Ужсіті № 3/ 1 від 16 червня 2021 року датою її фактичного надходження.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Закарпатській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №2928793/39789639 від 02.08.2021 р.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Ужсіті № 4/ 1 від 22 червня 2021 року датою її фактичного надходження.
Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. А.Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ ВП - 44106694) та Державної податкової служби України (м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ужсіті" (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Перемоги, буд. 32"А", 88000, код ЄДРПОУ - 39789639) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 6810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень).
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяП.П.Микуляк
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2022 |
Оприлюднено | 15.02.2022 |
Номер документу | 103155888 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Запотічний Ігор Ігорович