СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2022 року Справа № 480/9854/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9854/21 за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумиполімербуд" про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція у Сумській області звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумиполімербуд", в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю Сумиполімербуд у вигляді повної заборони виконання робіт у сфері поводження з відходами в частині їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення та перероблення на земельній ділянці (з кадастровим номером 5910136300:15:002:0047 складських приміщеннях за адресою м. Суми вул. Прикордонна, 1, крім передачі відходів спеціалізованому підприємству, яке має ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 10.06.2021 року до позивача надійшло звернення від ОСОБА_1 , в якому останній просив здійснити перевірку ТОВ Сумиполімербуд на предмет поводження з небезпечними відходами у м. Суми вул. Прикордонна, 1 та притягнути винних осіб до відповідальності. Позивач на підставі Погодження Державної екологічної інспекції України № 4.2/1128ПГ від 16.06.2021 року та направлення на перевірку № 343/03 від 22.06.2021 року в період 24.06.2021 року по 25.06.2021 провів позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Сумиполімербуд код ЄДРПОУ - 43069825.
Основними видами діяльності відповідача по кодам 38.11, 38.22, 39.00 є збирання безпечних відходів, оброблення та видалення небезпечних відходів, інша діяльність щодо поводження з відходами.
Актом позапланової перевірки відповідача від 25.06.2021 року № 279/03 встановлено, що ТОВ Сумиполімербуд допускається зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах, а також порушення вимог щодо зберігання та видалення відходів.
Під час перевірки встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 5910136300:15:002:0047 у двох складських приміщеннях за адресою м. Суми вул. Прикордонна, 1, розміщено невизначену кількість відходів різних кваліфікаційних угрупувань, в тому числі небезпечних медичних відходів (використані голки, шприци, крапельниці та тести на COV1D-19, тощо), які запаковані в поліетиленові та поліпропіленові пакети. Вказані приміщення надані ТОВ Сумиполімербуд в оренду відповідно до договору оренди нерухомого майна від 01.02.2021 №1/12. Орендодавець - ТОВ Родючисть Плюс .
В орендованих відповідачем за вище вказаною адресою складських приміщеннях та на прилеглій до них території на асфальтному покритті, цілісність якого візуально встановити неможливо, насипом в хаотичному порядку з порушенням встановлених вимог накопичені та зберігаються небезпечні відходи різних кваліфікаційних угрупувань : використані голки, шприці, крапельниці, відходи медичних лабораторій (пробірки, блюдця), непридатні до використання лікарські засоби та косметичні вироби, лаки, фарби, що є порушенням вимог ст.ст. 17, 33, 34 Закону України Про відходи .
Поводження з небезпечними відходами ТОВ Сумиполімербуд здійснює за відсутності ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та без висновку з оцінки впливу на довкілля, що є порушенням вимог ст. 34 Закону України Про відходи , ст. 3 Закону України Про оцінку впливу на довкілля .
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України Про відходи поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
Небезпечні відходи - це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.
Статтею 17 Закону України Про відходи встановлено, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані : забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України Про відходи зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Статтею 34 Закону України Про відходи передбачається, що суб`єкт господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об`єкт поводження з небезпечними відходами, зобов`язаний: забезпечити запобігання забрудненню ними навколишнього природного середовища, а у разі виникнення такого забруднення - ліквідувати забруднення та його наслідки для навколишнього природного середовища та здоров`я людини; забезпечувати експлуатацію зазначених об`єктів і перевезення небезпечних відходів з додержанням вимог природоохоронного законодавства; мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) суб`єктом господарювання утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб`єктам господарювання, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами).
Розміщення небезпечних відходів дозволяється лише у спеціально обладнаних місцях та здійснюється відповідно до ліцензійних умов щодо поводження з небезпечними відходами. Провадження інших видів діяльності, не пов`язаної з поводженням з небезпечними відходами, на території, відведеній для їх розміщення, забороняється.
За виявлені порушення у сфері поводження з відходами, засновника ТОВ Сумиполімербуд ОСОБА_2 25.06.2021 року було притягнуто до адміністративної відповідальності по ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 1700 грн. Вказана постанова набрала законної сили.
Матеріали вказаної перевірки за ознаками вчинення кримінального правопорушення позивачем були скеровані до правоохоронних органів.
Вироком Сумського районного суду Сумської області від 06.08.2021 року по справі № 591/5392/21 заступника директора Сумиполімербуд було визнано винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 325 Кримінального кодексу України. Вказаний вирок набрав законної сили.
На усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства відповідачу був наданий Припис № 159/03 від 25.06.2021 року пунктами 1, 2 якого зобов`язано не допускати здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та забезпечити передачу спеціалізованому підприємству, яке має ліцензію у сфері поводження з небезпечними відходами - накопичені небезпечні відходи та надати акти прийому - передачі з товарно-транспортними накладними позивачу у строк до 29.07.2021 року.
В період з 27.08.2021 по 28.08.2021 року посадовими особами позивача проведено позапланову перевірку відповідача по контролю стану виконання Припису № 159/03 від 25.06.2021.
Актом позапланової перевірки від 28.08.2021 року № 387/03 встановлено, що пункти 1,2 Припису № 159/03 від 25.06.2021 року не виконані відповідач продовжує здійснювати операції по поводженню з небезпечними відходами та не забезпечив їх передачу спеціалізованому підприємству.
За вказане не виконання вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, засновника ТОВ Сумиполімербуд ОСОБА_2 , 28.08.2021 року було притягнуто до адміністративної відповідальності по ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді адміністративного штрафу. Вказана постанова набрала законної сили.
Враховуючи вищезазначене, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 04.10.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився.
Відповідач належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи за місцем реєстрації, однак поштове відправлення повернулося до суду. Відповідно до ч. 8 ст. 126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Беручи до уваги неприбуття в судове засідання представників сторін, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 10.06.2021 року до Державної екологічної інспекції у Сумській області надійшло звернення від ОСОБА_1 , в якому останній просив здійснити перевірку ТОВ Сумиполімербуд на предмет поводження з небезпечними відходами у АДРЕСА_1 та притягнути винних осіб до відповідальності (а.с.8).
На підставі погодження Державної екологічної інспекції України № 4.2/1128ПГ від 16.06.2021 року (а.с.9) та направлення на перевірку № 343/03 від 22.06.2021 року в період 24.06.2021 року по 25.06.2021 (а.с.10) Державна екологічна інспекція у Сумській області провела позапланову перевірку ТОВ Сумиполімербуд (код ЄДРПОУ 43069825), за результатами якої складено акт перевірки від 25.06.2021 року № 279/03 (а.с.11).
Під час перевірки встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 5910136300:15:002:0047 у двох складських приміщеннях за адресою м. Суми вул. Прикордонна, 1, розміщено невизначену кількість відходів різних кваліфікаційних угрупувань, в тому числі небезпечних медичних відходів (використані голки, шприци, крапельниці та тести на COV1D-19, тощо), які запаковані в поліетиленові та поліпропіленові пакети. Вказані приміщення надані ТОВ Сумиполімербуд в оренду відповідно до договору оренди нерухомого майна від 01.02.2021 №1/12. Орендодавець - ТОВ Родючисть Плюс .
В орендованих відповідачем за вище вказаною адресою складських приміщеннях та на прилеглій до них території на асфальтному покритті, цілісність якого візуально встановити неможливо, насипом в хаотичному порядку з порушенням встановлених вимог накопичені та зберігаються небезпечні відходи різних кваліфікаційних угрупувань : використані голки, шприці, крапельниці, відходи медичних лабораторій (пробірки, блюдця), непридатні до використання лікарські засоби та косметичні вироби, лаки, фарби, що є порушенням вимог ст.ст. 17, 33, 34 Закону України Про відходи .
Поводження з небезпечними відходами ТОВ Сумиполімербуд здійснює за відсутності ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та без висновку з оцінки впливу на довкілля, що є порушенням вимог ст. 34 Закону України Про відходи , ст. 3 Закону України Про оцінку впливу на довкілля .
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України Про відходи поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
Небезпечні відходи - це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.
Статтею 17 Закону України Про відходи встановлено, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані : забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки ;не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України Про відходи зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Статтею 34 Закону України Про відходи передбачається, що суб`єкт господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об`єкт поводження з небезпечними відходами, зобов`язаний: забезпечити запобігання забрудненню ними навколишнього природного середовища, а у разі виникнення такого забруднення - ліквідувати забруднення та його наслідки для навколишнього природного середовища та здоров`я людини; забезпечувати експлуатацію зазначених об`єктів і перевезення небезпечних відходів з додержанням вимог природоохоронного законодавства; мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) суб`єктом господарювання утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб`єктам господарювання, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами).
Розміщення небезпечних відходів дозволяється лише у спеціально обладнаних місцях та здійснюється відповідно до ліцензійних умов щодо поводження з небезпечними відходами. Провадження інших видів діяльності, не пов`язаної з поводженням з небезпечними відходами, на території, відведеній для їх розміщення, забороняється.
За виявлені порушення у сфері поводження з відходами, засновника ТОВ Сумиполімербуд ОСОБА_2 25.06.2021 року було притягнуто до адміністративної відповідальності по ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 1700 грн. Вказана постанова набрала законної сили.
Матеріали вказаної перевірки за ознаками вчинення кримінального правопорушення позивачем були скеровані до правоохоронних органів.
Вироком Сумського районного суду Сумської області від 06.08.2021 року по справі № 591/5392/21 (який набрав законної сили 07.09.2021) заступника директора Сумиполімербуд було визнано винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 325 Кримінального кодексу України.
На усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства відповідачу був наданий Припис № 159/03 від 25.06.2021 року пунктами 1, 2 якого зобов`язано не допускати здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та забезпечити передачу спеціалізованому підприємству, яке має ліцензію у сфері поводження з небезпечними відходами - накопичені небезпечні відходи та надати акти прийому - передачі з товарно-транспортними накладними позивачу у строк до 29.07.2021 року (а.с.35).
В період з 27.08.2021 по 28.08.2021 року посадовими особами Державної екологічної інспекції у Сумській області проведено позапланову перевірку відповідача по контролю стану виконання Припису № 159/03 від 25.06.2021, за результатами якої складено акт позапланової перевірки від 28.08.2021 року № 387/03 (а.с.40-42), яким встановлено, що пункти 1, 2 Припису № 159/03 від 25.06.2021 року не виконані, відповідач продовжує здійснювати операції по поводженню з небезпечними відходами та не забезпечив їх передачу спеціалізованому підприємству.
За вказане не виконання вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, засновника ТОВ Сумиполімербуд ОСОБА_2 , 28.08.2021 року було притягнуто до адміністративної відповідальності по ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді адміністративного штрафу (а.с.43-44).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі із питань про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.
Пунктом 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 передбачається, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 № 126 передбачається, що Державна екологічна інспекція у Сумській області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Сумської області. Основним завданням Інспекції є реалізація повноважень Державної екологічної інспекції України у межах Сумської області. Повноваження Інспекції поширюються на територію Сумської області. Основним завданням Інспекції є реалізація повноважень Державної екологічної інспекції України у межах Сумської області.
Пунктом 2 Розділу 2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 № 126 передбачається, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства в тому числі із питань про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.
Відповідно до приписів частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави (стаття 16 Конституції України).
Відповідно до статей 66, 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України Про відходи поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронения, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
Небезпечні відходи - це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.
Статтею 17 Закону України Про відходи встановлено, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані: забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України Про відходи зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Статтею 34 Закону України Про відходи передбачається, що суб`єкт господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об`єкт поводження з небезпечними відходами, зобов`язаний: забезпечити запобігання забрудненню ними навколишнього природного середовища, а у разі виникнення такого забруднення - ліквідувати забруднення та його наслідки для навколишнього природного середовища та здоров`я людини; забезпечувати експлуатацію зазначених об`єктів і перевезення небезпечних відходів з додержанням вимог природоохоронного законодавства; мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) суб`єктом господарювання утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб`єктам господарювання, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами).
Розміщення небезпечних відходів дозволяється лише у спеціально обладнаних місцях та здійснюється відповідно до ліцензійних умов щодо поводження з небезпечними відходами. Провадження інших видів діяльності, не пов`язаної з поводженням з небезпечними відходами, на території, відведеній для їх розміщення, забороняється.
Відповідно до вимог ст. 42 Закону України Про відходи особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за: порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров`я людини та економічних збитків; невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення; порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок і виробництв з оброблення та утилізації відходів, а також полігонів для зберігання чи захоронения промислових, побутових та інших відходів (сміттєзвалищ, шламосховищ, золовідвалів тощо).
Частиною 2 статті 10 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища встановлено, що діяльність, що перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та інших їх екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому цим Законом та іншим законодавством України.
Частина 3 статті 50 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища передбачає, що діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Частина 7 ст. 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 5 статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю Сумиполімербуд (вул. Харківська, 122, м. Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 43069825) у вигляді повної заборони виконання робіт у сфері поводження з відходами в частині їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення та перероблення на земельній ділянці (кадастровий номер: 5910136300:15:002:0047) складських приміщеннях за адресою: м. Суми вул. Прикордонна, 1, крім передачі відходів спеціалізованому підприємству, яке має ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, а тому позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Сумській області підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумиполімербуд" про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю Сумиполімербуд (вул. Харківська, 122, м. Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 43069825) у вигляді повної заборони виконання робіт у сфері поводження з відходами в частині їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення та перероблення на земельній ділянці (кадастровий номер: 5910136300:15:002:0047) складських приміщеннях за адресою: м. Суми вул. Прикордонна, 1, крім передачі відходів спеціалізованому підприємству, яке має ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2022 |
Оприлюднено | 15.02.2022 |
Номер документу | 103173654 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
О.О. Осіпова