Рішення
від 14.02.2022 по справі 637/4/22
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

14.02.2022

РІШЕННЯ

Іменем України

07 лютого 2022 року смт Шевченкове

Шевченківський районний суд Харківської області

у складі: головуючого судді - Тордія Е.Н. секретар судових засідань-Сергієнко В.С.

номер справи №637/5/22 (2-о/637/8/22)

Ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи:

участь у справі приймала: представник заявника - Леонова Ю.О. розглянувши у судовому засіданні в приміщені Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківська селищна рада Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції заявника та заінтересованої особи.

Представник заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , яка діє на підставі довіреності звернулася до Шевченківського районного суду Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення.

В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 просила заяву задовольнити. В обґрунтування вимог заявника зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника - ОСОБА_3 .

Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді: земельної ділянки площею 6,2121 га з кадастровим номером 6325755100:12:002:0030, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва яка розташована на території Шевченківської селищної ради Куп`янського (колишнього - Шевченківського) району Харківської області та земельна ділянка площею 6,2118 га з кадастровим номером 6325755100:02:000:0001 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва яка розташована на території Шевченківської селищної ради Куп`янського (колишнього - Шевченківського) району Харківської області.

Рішенням Деснянського районного суду м.Чернігова було встановлено факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Керч, АР Крим.

На підставі даного рішення складено актовий запис № 679 про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем смерті Україна, Автономна Республіка Крим, про що видано свідоцтво про смерть ( серії НОМЕР_1 ).

При зверненні до Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області з питання оформлення спадщини заявнику було роз`яснено, що видати свідоцтво про право на спадщину неможливо, оскільки не встановлено місце відкриття спадщини, а тому їй рекомендовано звернутися до суду для встановлення місця відкриття спадщини.

Тому, заявник звернулася до суду та просить в судовому порядку встановити факт, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 є місце знаходження належного їй нерухомого майна смт Шевченкове Куп`янського (Шевченківського) району Харківської області.

Представник заінтересованої особи: Шевченківської селищної ради Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, згідно якої просив розгляд справи проводити за його відсутності, проти задоволення заяви не заперечив.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.

06 січня 2022 року по справі постановлена ухвала про відкриття провадження та розгляд справи в порядку окремого провадження, призначено судове засідання на 20 січня 2022 року.

Суд, вислухавши представника заявника ОСОБА_2 , яка діє на підставі довіреності, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, на які заявник та її представник посилається як на підставу своїх вимог, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Фактичні обставини встановлені судом.

З свідоцтва про народження (серія НОМЕР_2 виданого Шевченківською селищною радою Харківської області 1 березня 1965 року) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася заявник по справі - ОСОБА_1 , в свідоцтві відповідно вказана мати: ОСОБА_3 . (а.с.14).

Відповідно до свідоцтва про одруження (серія НОМЕР_3 виданого Шевченківським Райбюро ЗАГС Харківської області), 23 серпня 1969 року заявник одружилася та набула прізвища - ОСОБА_1 (а.с.14).

Рішенням Деснянського районного суду м.Чернігова від 10 березня 2020 року по справі № 750/1957/20 встановлено факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Керч, АР Крим.

11 березня 2020 року Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) складено актовий запис № 679 про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем смерті Україна, Автономна Республіка Крим, про що видано свідоцтво про смерть ( серії НОМЕР_1 ) (а.с.9-13).

За життя ОСОБА_3 отримала державний акт на право приватної власності на землю (серія ІІІ-ХР № 040736 від 6 жовтня 2001 року) - земельної ділянки площею 6,2121 га з кадастровим номером 6325755100:12:002:0030 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва яка розташована на території Шевченківської селищної ради Куп`янського (колишнього - Шевченківського) району Харківської області, та Державний акт на право власності на земельну ділянку (серія ХР №117678) - земельної ділянки площею 6,2118 га з кадастровим номером 6325755100:02:000:0001 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шевченківської селищної ради Куп`янського (колишнього - Шевченківського) району Харківської області (а.с.15-23).

З довідки Шевченківської селищної ради Харківської області №1104 від 01 липня 2021 року, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно реєстру територіальної громади на території Шевченківської селищної ради Харківської області, на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 не зареєстрована (24).

З листа Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області №361/02-17 від 10 червня 2021 року заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про спадщину за законом та запропоновано звернутися до суду для вирішення питання встановлення місця відкриття спадщини.

Мотивувальна частина та застосовані судом правові норми.

Відповідно до ч .1 ст.13 Цивільного процесуального кодексу України , суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положеннями статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайного або майнового права та інтересу.

Відповідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.

Згідно до положень ст. 55 Конституції України кожана особа має право на судовий захист.

Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь - який позов, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (рішення від 21 лютого 1975 року у справі Голден проти Сполученого королівства № 4451/70).

Стаття 81 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ст. 1221 Цивільного Кодексу України , місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Аналогічна позиція викладена в п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду № 7 від 3 травня 2008 року , де зазначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами статті 29 , частини другої статті 1221 ЦК .

Законом України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України (ст. 3) визначено, що для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

На сьогодні отримати довідку на підтвердження останнього місця проживання спадкодавця, яка необхідна для встановлення місця відкриття спадщини та кола спадкоємців неможливо, оскільки м.Керч Автономної Республіки Крим є тимчасово окупованою територією України.

У разі, якщо останнє місце проживання спадкодавця невідоме - місцезнаходженням його нерухомого майна чи основної його частини, (у разі відсутності нерухомого майна - основної частини рухомого майна) є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Тобто, якщо спадкодавець був зареєстрований та проживав на непідконтрольній Україні території, місце відкриття спадщини не прив`язується до місця проживання спадкодавця, а встановлюється місцем подання першої заяви або вимоги кредиторів (особливі випадки, встановлені відповідними законами).

Як свідчить практика, інформація щодо останнього місця проживання спадкодавця на непідконтрольній Україні території вказується спадкоємцями у відповідних заявах про прийняття/відмову від прийняття спадщини тощо. При прийнятті відповідних заяв нотаріус повинен роз`яснити спадкоємцям положення статті 27 Закону Про нотаріат щодо відповідальності за подання неправдивих відомостей.

Відсутність/наявність заведених спадкових справ перевіряється за даними Спадкового реєстру. Нотаріус, яким прийнята перша заява, заводить спадкову справу. Кінцевою процедурою оформлення спадщини є видача свідоцтва про право на спадщину при наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

Згідно ч. 1 статті 111 вказаного Закону , у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Згідно ч. 2 статті 111 вказаного Закону, якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Спадкова справа підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1.13, 1.14, глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22 лютого 2012 року, які передбачають, що:

1.13. Місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою житлово-експлуатаційної організації, довідкою правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; записом у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідкою адресного бюро, довідкою райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою. Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.

1.14. У разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.

Оскільки ОСОБА_3 померла на території Автономної республіки Крим, що підтверджується рішенням Деснянського районного суду м.Чернігова та свідоцтвом про

смерть, виданим Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), а спадкове майно складають дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Шевченківської селищної ради Куп`янського (Шевченківського) району Харківської області, місцем відкриття спадщини у даному випадку є Шевченківський районний нотаріальний округ Харківської області, як місце знаходження основної частини нерухомого майна, яким за життя володіла ОСОБА_3 .

Частиною 2 ст. 1221 Цивільного кодексу України , передбачено ,що якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, тобто місцем відкриття спадщини після померлої особи є місцезнаходження належного їй на праві власності нерухомого майна - земельних ділянок, розташованих за адресою: Шевченківська селищна рада Куп`янського (Шевченківського) району Харківської області, що належить до Шевченківського районного нотаріального округу.

З положень ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України вбачається ,що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно із п.1.13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.

Відповідно до п. 1.14. Порядку, у разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.

Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування ,передбачено ,що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

В судовому засіданні було встановлено, що в іншому порядку встановити даний факт неможливо.

Факт, про встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки це надасть йому можливість належним чином прийняти спадщину після смерті матері ОСОБА_5 .

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що є всі підстави вважати, що заява про встановлення факту місця відкриття спадщини - обгрунтована та підлягає задоволенню.

Судові витрати.

Сплачений заявником судовий збір при зверненні, суд залишає за її рахунок.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258 , 259 , 263 , 265 , 315 Цивільного процесуального кодексу України , суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківська селищна рада Харківської області про встановлення фаСудовікту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 є місце знаходження належного їй нерухомого майна смт Шевченкове Куп`янського (Шевченківського) району Харківської області .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи,зазначений строк обчислюється з часу виготовлення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СУДДЯ

СудШевченківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.02.2022
Оприлюднено15.02.2022
Номер документу103191939
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —637/4/22

Рішення від 14.02.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

Рішення від 07.02.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

Ухвала від 06.01.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні