ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
21 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 160/12727/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий Дім "Попкорн Компані" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 (суддя Лозицька І.Ю.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий Дім "Попкорн Компані" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень,-
в с т а н о в и В:
У жовтні 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Попкорн Компані» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України в якому просило суд визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.08.2020 року №1854148/40977384, № 1854150/40977384 та № 1854149/40977384; зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 430005393, Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 10.07.2020 року № 12, № 17, № 19.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив прийняти нове рішення , яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що товарно-транспортні накладні не є документом первинного податкового обліку.
На думку позивача, оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є формальними, оскільки, об`єктивно не містять чіткого визначення підстав та мотивів для їх прийняття, так само як і мотивів прийняття чи відхилення наданих позивачем пояснень та документів, тому не можуть бути правомірними та обґрунтованими.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Попкорн Компані» (код ЄДРПОУ 40977384) зареєстроване у встановленому законом порядку 23.11.2016 року, номер запису: 12241020000079192, відомості про товариство включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності позивача є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення; 33.20 Установлення та монтаж машин і устаткування.
Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.08.2020 року № 1854148/40977384, № 1854149/40977384, № 1854150/40977384 відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).
У графі «додаткова інформація» зазначено «відсутні видаткові накладні» , ТТН, платіжне доручення не завірено банком» .
Суд апеляційної інстанції вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, з огляду на наступне.
В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Підставою зупинення реєстрації податкових накладних №7 та №8 від 30.09.2020 зазначено, що платник податку, яким подано для реєстрації накладні, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (квитанції № 9264866238 та № 9264863789 від 13.10.2020 року). Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
11 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 1165 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
За змістом п. 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Відповідно до п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1). показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Згідно до п. 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За змістом п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку №1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1)номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування:
2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/роз рахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Пунктом 25 Порядку №1165 визначено, що комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до п. 26 Порядку №1165 Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
За встановлення відповідності п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, для реєстрації податкових накладних на позивача покладено обов`язок подання документів на підтвердження господарської діяльності, в межах якої складено такі податкові накладні.
Судом встановлено, що між ТОВ «Торговий Дім «Попкорн Компані» (постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (покупець), відповідно до п. 1.1 якого постачальник зобов`язується в порядку та строки, що встановлені договором, передати у власність покупцю товар, у кількості, відповідної якості та по узгодженим цінам, а покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його на умовах, визначених цим договором.
Кількість та асортимент кожної партії поставленого товару вказуються в накладній, що складається на підставі задоволення покупця. Накладні виписуються на кожну окрему поставку товару та мають силу специфікації до дійсного договору (п. 1.3 договору).
Постачальник на підставі отриманого замовлення направляє, в той самий спосіб покупцю рахунок на оплату. У випадку направлення постачальником рахунку, замовлення покупця вважається узгодженим сторонами та ціна на товар згідно даного рахунка не підлягає зміні (п. 1.4. договору).
Згідно з п. 2.2 договору постачальник зобов`язується надати відповідним чином оформлені документи на товар, що постачається у відповідності з вимогами дійсного законодавства України, а саме: рахунок з обов`язковою вказівкою номера і дати договору; видаткову накладну; товаротранспортну накладну (в разі поставки на умовах DDР (Інкотермс 2010); документи, що підтверджують якість товару у відповідності до діючого законодавства України.
Поставка товару на підставі даного договору здійснюється на умовах DDР: м. Дніпро, вул. Ярослава Мудрого, 33, Інкотермс 2010, силами та за рахунок постачальника. Покупець за власним бажанням може здійснити самовивіз товару, що зазначається в замовленні покупця (п. 2.3 договору).
Термін поставки товару складає: для першого замовлення не пізніше 10 серпня 2020 року в разі здійснення 100% передоплати за 30 календарних днів, для наступних замовлень - 14 календарних днів з дати підтвердження замовлення постачальником та виконання покупцем умов. При першому замовленні здійснюється 10 % передоплата на решту обсягу товару за договором для замовлення індивідуального пакування (п. 2.4 договору).
Згідно з п. 5.1 договору ціна на поставлений за цим договором товар узгоджується постачальником та покупцем на кожну окрему поставку та вказується у накладних.
Відповідно до п. 5.3 договору покупець здійснює повну (100%) оплату партії товару згідно узгодженого замовлення, що постачається покупцю, в безготівковій формі на поточний рахунок постачальника.
Відповідно до Специфікації № 1 (додаток № 1) до договору поставки № 08/07/2020 від 08.07.2020 року, постачальник зобов`язується передати у власність покупця наступний товар: повітряна кукурудза «Попкорн» у карамелі «Фруктовий мікс» у ємності 0,4 л (С1) у кількості 50016 од., повітряна кукурудза «Попкорн» зі смаком банану та полуниці, у ємності 1 л (С2) у кількості 25008 од., повітряна кукурудза «Попкорн» зі смаком бекону у ємності 1 л, (С3) у кількості 25008 од.
позивачем було направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 12 від 10.07.2020 року, № 17 від 10.07.2020 року, № 19 від 10.07.2020 року.
Відповідно до квитанцій від 29.07.2020 року та 30.07.2020 року, копії яких містяться в матеріалах справи, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 10.07.2020 року № 12, від 10.07.2020 року № 17, від 10.07.2020 року № 19 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1904 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник « D» =4,3189%, «Р» =53058,7.
Позивачем не надано до суду доказів здійснення оплати покупцем за товар, який постачався згідно умов вищевказаного договору, в тому числі платіжних доручень або банківських виписок позивача, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження реальності господарської операції між ТОВ «Торговий Дім «Попкорн Компані» та ФОП ОСОБА_1 ,
Крім того, не надано до суду позивачем й інших документів, а саме: документів, що підтверджують зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки.
Платник податків зобов`язаний складати встановлені законодавством первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. Ненадання таких документів контролюючому органу є підставами для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних
Колегія суддів погоджується, що у відповідача були наявні підстави для відмови у реєстрації податкових накладних №12, №17, та №8 платника податку, а отже рішення, що оскаржує позивач, є правомірними і підстави для їх скасування відсутні.
Оскільки судом не встановлено підстав для скасування рішень, якими відмовлено в реєстрації спірних податкових накладних, відсутні і підстави для задоволення позовних вимог про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати такі накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Доводи, наведені у апеляційній скарзі позивача, не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, а тому рішення суду першої інстанції у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні, доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю " Торговий Дім "Попкорн Компані" - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.01.2021р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, за винятком наявності підстав передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2021 |
Оприлюднено | 15.02.2022 |
Номер документу | 103198529 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Божко Л.А.
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Божко Л.А.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Лозицька Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Лозицька Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Лозицька Ірина Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні