Справа № 369/1381/22
Провадження №1-кс/369/210/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.01.2022 року м. Київ
Слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого СУ ГУ НП в Київській області ОСОБА_4 , про дозвіл на обшук у кримінальному провадженні за №42022112200000002 від 06.01.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
24 січня 2021 року до слідчого судді Києво-Святошинського районного суду Київської області звернулася старший слідчий СУ ГУ НП в Київській області ОСОБА_4 , з клопотанням про дозвіл на обшук у кримінальному провадженні за №42022112200000002 від 06.01.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції (далі - СУ ГУНП) в Київській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022112200000002 від 06.01.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України.
Так, до СУ ГУНП в Київській області надійшли матеріали щодо діяльності злочинної групи осіб, що вчиняє шахрайські дії в особливо великих розмірах, шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, по відношенню до іноземців (громадян Польщі, Німеччини, Чехії, Франції та РФ).
В ході проведення слідчих (розшукових) дій, а саме допиту свідка, отримано фактичні дані про те, що невстановлені особи використовують для прикриття своєї діяльності такі юридичні особи як: ТОВ «Бест Інком» ЄДРПОУ 42794062, ТОВ «Нью Гуд Діл» ЄДРПОУ 43476929, зареєстровані за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. П. Борщагівка, вул. Шкільна, 19, та ТОВ «Хьюмен Інновації» ЄДРПОУ 42486559, зареєстрована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. П. Борщагівка, вул. Черкаська, 28, що зареєстровані на території України з ознаками фіктивності, які в свою чергу здійснюють обслуговування псевдо-брокерських сайтів: https://alpsmarkets.com/ru/l/bitcoin/ , https://excentral-int.com/ru/legal/, https://marginelite.co/ru/. Дані сайти візуально виглядають, як офіційні торгово-віртуальні майданчики для біржової торгівлі. Після здійснених шахрайських дій, невстановлені досудовим розслідуванням особи сайти видаляють та створюють нові, через які в подальшому продовжують злочинну діяльність.
Використовуючи вищезазначені сайти, які не мають нічого спільного з фінансовим ринком акцій та продажем криптовалют, працівники вказаних компаній, вводять в оману потенційних потерпілих, під приводом внесення останніми вступного внеску для торгівлі на фінансових ринках в розмірі 250 дол. США.
В подальшому працівники компанії зв`язуються з потерпілими та під`єднуючи їх до програми «Anydesk», яка дозволяє мати доступ до екрану пристрою потерпілого, виводять гроші з їх банківських рахунків, а також використовуючи персональні дані, паролі та логіни потерпілих, оформлюючи на потерпілого швидкий онлайн-кредит, або під приводом можливої втрати вступного внеску отримують від них гроші, орієнтуючись на фінансову спроможність потерпілих.
Встановлено, що до вчинення вказаного кримінального правопорушення причетний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час досудового розслідування здобуто дані, що вказують на наявність достатніх підстав вважати, що у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , можуть знаходитися знаряддя вчинення кримінального правопорушення та речі, що мають значення для досудового розслідування та містять відомості, які можуть бути доказами під час досудового розслідування, а саме: засоби накопичення та зберігання інформації (флешки, жорсткі диски, карти пам`яті), електронні інформаційні системи або їх частин (системні блоки, комп`ютери, ноутбуки та інше), мобільні термінали систем зв`язку (мобільні телефони, планшети, сім-картки та інше), банківські картки, реєстраційні документи на підконтрольних юридичних та фізичних осіб-підприємців, грошові кошти, отриманні від даної протиправної діяльності, чорнові записи щодо шахрайських дій, пов`язаних з незаконними операціями з використанням електронно-обчислювальної техніки, які можуть міститись у блокнотах, записниках, журналах, чеки з банкоматів, шкідливе програмне забезпечення, предмети і документи, обіг яких заборонено згідно чинного законодавства України (якщо у власника немає дозволу на їх придбання і зберігання), інші предмети, речі та документи, що зберегли на собі сліди кримінального правопорушення.
Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, садовий квартира за адресою: АДРЕСА_1 на праві власності належить ОСОБА_5 .
Беручи до уваги викладене, здобуття доказів вчинення кримінального правопорушення, шляхом здійснення інших процесуальних дій (запит слідчого, тимчасовий доступ до речей і документів з їх вилученням), окрім обшуку, неможливо, оскільки є підстави вважати, що на даний час існує реальна загроза їх зміни (підміни), повного знищення або неповної видачі, особами, у володінні яких вони перебувають, з метою уникнення притягнення до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.
Відшукуванні речі мають важливе значення для досудового розслідування, а відомості, які у них містяться, в сукупності з іншими матеріалами слідства, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази під час судового розгляду і потребують подальшого дослідження при призначенні відповідних судових експертиз та проведенні слідчих (розшукових) дій.
Враховуючи викладене, що в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , можуть знаходитись знаряддя вчинення кримінального правопорушення та речі, які самостійно та в сукупності з іншими зібраними по кримінальному провадженню доказами, мають суттєве значення для з`ясування обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення всіх причетних осіб до його вчинення.
Прокурор у поданому клопотанні вказує, що у даному випадку обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
На підставі вище прокурор просив слідчого суддю задовольнити клопотання та надати дозвіл старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_4 , старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_7 ; старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_8 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_9 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_10 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_11 ; слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 , слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_13 , слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_14 та іншим слідчим, які входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні № 42022112200000002 від 06.01.2022, на проведення обшуку в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення предметів та знарядь кримінального правопорушення, а саме: засобів накопичення та зберігання інформації (флешки, жорсткі диски, карти пам`яті), електронні інформаційні системи або їх частини (системні блоки, комп`ютери, ноутбуки та інше), мобільні термінали систем зв`язку (мобільні телефони, планшети, сім-картки та інше), банківські картки, реєстраційні документи на підконтрольних юридичних та фізичних осіб-підприємців, грошові кошти, отриманні від даної протиправної діяльності, чорнові записи щодо шахрайських дій, пов`язаних з незаконними операціями з використанням електронно-обчислювальної техніки, які можуть міститись у блокнотах, записниках, журналах, чеки з банкоматів, шкідливе програмне забезпечення, предмети і документи, обіг яких заборонено згідно чинного законодавства України (якщо у власника немає дозволу на їх придбання і зберігання), інші предмети, речі та документи, що зберегли на собі сліди кримінального правопорушення.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив суд задовольнити його у повному обсязі.
Дослідивши клопотання та надані до нього матеріали, заслухавши думку та доводи прокурора, слідчий суддя вважає, що клопотання слід задовольнити.
У відповідності до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 КПК України під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Відповідно до ст. 233 ч. 3 КПК України слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.
Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Судом встановлено, що відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції (далі - СУ ГУНП)в Київській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022112200000002 від 06.01.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України.
Так, до СУ ГУНП в Київській області надійшли матеріали щодо діяльності злочинної групи осіб, що вчиняє шахрайські дії в особливо великих розмірах, шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, по відношенню до іноземців (громадян Польщі, Німеччини, Чехії, Франції та РФ).
В ході проведення слідчих (розшукових) дій, а саме допиту свідка, отримано фактичні дані про те, що невстановлені особи використовують для прикриття своєї діяльності такі юридичні особи як: ТОВ «Бест Інком» ЄДРПОУ 42794062, ТОВ «Нью Гуд Діл» ЄДРПОУ 43476929, зареєстровані за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. П. Борщагівка, вул. Шкільна, 19, та ТОВ «Хьюмен Інновації» ЄДРПОУ 42486559, зареєстрована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. П. Борщагівка, вул. Черкаська, 28, що зареєстровані на території України з ознаками фіктивності, які в свою чергу здійснюють обслуговування псевдо-брокерських сайтів: https://alpsmarkets.com/ru/l/bitcoin/ , https://excentral-int.com/ru/legal/, https://marginelite.co/ru/. Дані сайти візуально виглядають, як офіційні торгово-віртуальні майданчики для біржової торгівлі. Після здійснених шахрайських дій, невстановлені досудовим розслідуванням особи сайти видаляють та створюють нові, через які в подальшому продовжують злочинну діяльність.
Використовуючи вищезазначені сайти, які не мають нічого спільного з фінансовим ринком акцій та продажем криптовалют, працівники вказаних компаній, вводять в оману потенційних потерпілих, під приводом внесення останніми вступного внеску для торгівлі на фінансових ринках в розмірі 250 дол. США.
В подальшому працівники компанії зв`язуються з потерпілими та під`єднуючи їх до програми «Anydesk», яка дозволяє мати доступ до екрану пристрою потерпілого, виводять гроші з їх банківських рахунків, а також використовуючи персональні дані, паролі та логіни потерпілих, оформлюючи на потерпілого швидкий онлайн-кредит, або під приводом можливої втрати вступного внеску отримують від них гроші, орієнтуючись на фінансову спроможність потерпілих.
Встановлено, що до вчинення вказаного кримінального правопорушення причетний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час досудового розслідування здобуто дані, що вказують на наявність достатніх підстав вважати, що у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , можуть знаходитися знаряддя вчинення кримінального правопорушення та речі, що мають значення для досудового розслідування та містять відомості, які можуть бути доказами під час досудового розслідування, а саме: засоби накопичення та зберігання інформації (флешки, жорсткі диски, карти пам`яті), електронні інформаційні системи або їх частин (системні блоки, комп`ютери, ноутбуки та інше), мобільні термінали систем зв`язку (мобільні телефони, планшети, сім-картки та інше), банківські картки, реєстраційні документи на підконтрольних юридичних та фізичних осіб-підприємців, грошові кошти, отриманні від даної протиправної діяльності, чорнові записи щодо шахрайських дій, пов`язаних з незаконними операціями з використанням електронно-обчислювальної техніки, які можуть міститись у блокнотах, записниках, журналах, чеки з банкоматів, шкідливе програмне забезпечення, предмети і документи, обіг яких заборонено згідно чинного законодавства України (якщо у власника немає дозволу на їх придбання і зберігання), інші предмети, речі та документи, що зберегли на собі сліди кримінального правопорушення.
Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, садовий квартира за адресою: АДРЕСА_1 на праві власності належить ОСОБА_5 .
Беручи до уваги викладене, здобуття доказів вчинення кримінального правопорушення, шляхом здійснення інших процесуальних дій (запит слідчого, тимчасовий доступ до речей і документів з їх вилученням), окрім обшуку, неможливо, оскільки є підстави вважати, що на даний час існує реальна загроза їх зміни (підміни), повного знищення або неповної видачі, особами, у володінні яких вони перебувають, з метою уникнення притягнення до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.
Відшукуванні речі мають важливе значення для досудового розслідування, а відомості, які у них містяться, в сукупності з іншими матеріалами слідства, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази під час судового розгляду і потребують подальшого дослідження при призначенні відповідних судових експертиз та проведенні слідчих (розшукових) дій.
Враховуючи викладене, що в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , можуть знаходитись знаряддя вчинення кримінального правопорушення та речі, які самостійно та в сукупності з іншими зібраними по кримінальному провадженню доказами, мають суттєве значення для з`ясування обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення всіх причетних осіб до його вчинення.
Прокурор у поданому клопотанні вказує, що у даному випадку обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
В свою чергу, слідчий суддя, вивчивши клопотання слідчого та долучені до нього матеріали вважає, що у ньому наявні в цілому відомості визначені ст.234 КПК України, а обставин, регламентованих частиною 5 вказаної статті, які б слугували підставою для відмови у задоволенні клопотання, у судовому засіданні, слідчим суддею не встановлено. Клопотання та додатки до нього містять обґрунтовані обставини для його задоволення.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У справі "Бакланов проти Росії" (рішення від 9 червня 2005 р.), так і в справі "Фрізен проти Росії" (рішення від 24 березня 2005 р.), ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу "законності" і воно не було свавільним.
Окрім того, у справі "Ізмайлов проти Росії" (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити "особистий і надмірний тягар для особи".
Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 233-236 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_4 , старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_7 ; старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_8 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_9 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_10 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_11 ; слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 , слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_13 , слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_14 та іншим слідчим, які входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні № 42022112200000002 від 06.01.2022, на проведення обшуку в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення предметів та знарядь кримінального правопорушення, а саме: засобів накопичення та зберігання інформації (флешки, жорсткі диски, карти пам`яті), електронні інформаційні системи або їх частини (системні блоки, комп`ютери, ноутбуки та інше), мобільні термінали систем зв`язку (мобільні телефони, планшети, сім-картки та інше), банківські картки, реєстраційні документи на підконтрольних юридичних та фізичних осіб-підприємців, грошові кошти, отриманні від даної протиправної діяльності, чорнові записи щодо шахрайських дій, пов`язаних з незаконними операціями з використанням електронно-обчислювальної техніки, які можуть міститись у блокнотах, записниках, журналах, чеки з банкоматів, шкідливе програмне забезпечення, предмети і документи, обіг яких заборонено згідно чинного законодавства України (якщо у власника немає дозволу на їх придбання і зберігання), інші предмети, речі та документи, що зберегли на собі сліди кримінального правопорушення.
Роз`яснити, що ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2022 |
Оприлюднено | 16.02.2023 |
Номер документу | 103216013 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Волчко А. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні