Справа № 573/2043/21
Номер провадження 2/573/60/22
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 лютого 2022 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Замченко А.О.,
з участю секретаря - Півньової О.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рижівської гімназії Білопільської міської ради Сумської області, Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради Сумської області, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення у виконанні трудових обов`язків, стягнення заробітної плати,
в с т а н о в и в :
09 грудня 2021 року ОСОБА_1 здала на пошту позов до Рижівської гімназії Білопільської міської ради, Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради, в якому вказує, що з 01 вересня 2015 року працює у вказаному навчальному закладі на посаді вчителя української мови та літератури. 07 жовтня 2021 року директор гімназії ОСОБА_2 усно повідомив працівників, що вони будуть відсторонені від роботи, якщо протягом місяця не нададуть йому сертифікати про щеплення проти COVID-19 або довідки про медичні протипоказання для вакцинації. 05 листопада 2021 року ОСОБА_2 вручив їй повідомлення Про обов`язкове профілактичне щеплення №23, датоване 02 листопада 2021 року, в якому було викладене прохання надати до 05 листопада 2021 року документ, який підтверджуватиме наявність профілактичних щеплень проти COVID-19, або довідку про абсолютні протипоказання для вакцинації. Крім того, 05 листопада 2021 року директор гімназії прийняв і вручив їй наказ №147 про відсторонення її від роботи без збереження заробітної плати з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення проти COVID-19.
Посилаючись на те, що вказаний наказ прийнятий з грубим порушенням законодавства, ОСОБА_1 просить визнати його незаконним і скасувати, поновити її у виконанні трудових обов`язків з 08 листопада 2021 року, а також стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради середню заробітну плату за час вимушеного прогулу починаючи з 08 листопада 2021 року, стягнути з відповідачів усі понесені нею судові витрати, у тому числі й витрати на правову допомогу адвоката.
У зв`язку з тим, що позовна заява не відповідала вимогам ст. 177 ЦПК України, ухвалою судді Білопільського районного суду Сумської області від 17 грудня 2021 року її було залишено без руху та надано термін для усунення недоліків.
21 грудня 2021 року до суду надійшла заява позивачки про усунення недоліків.
Ухвалою судді Білопільського районного суду Сумської області від 22 грудня 2021 року відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи і проведення судового засідання. Сторонам в ухвалі роз`яснено, що вони відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 279 ЦПК України можуть подати до суду клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. Також сторонам і третій особі роз`яснено право на подання відзиву, відповіді на відзив, пояснень щодо позову відповідно.
Учасники справи, отримавши копії ухвали про відкриття провадження, позовної заяви та доданих до неї документів, вказаними вище правами не скористалися (а. с. 44-47).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 01 вересня 2013 року ОСОБА_1 прийнято на посаду педагога-організатора і вчителя української мови та літератури Рижівського навчально-виховного комплексу Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад , а 01 вересня 2015 року останню переведено на посаду вчителя української мови та літератури вказаного навчального закладу (а. с. 25).
28 серпня 2020 року Рижівський навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Білопільської районної ради Сумської області перепрофільований у Рижівську гімназію Білопільської міської ради Сумської області.
05 листопада 2021 року ОСОБА_1 отримала повідомлення директора Рижівської гімназії Міщенка І.С. від 02 листопада 2021 року №23, в якому останню повідомлено про те, що з 08 листопада 2021 року на період дії карантину щеплення проти COVID-19 є обов`язковим для працівників гімназії, у зв`язку з чим до 05 листопада 2021 року необхідно надати документ, який підтверджує наявність профілактичного щеплення, наприклад: документ, який підтверджує отримання повного курсу вакцинації або одну дозу дводозної вакцини проти COVID-19, включеної ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях; міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19 однією дозою однодозної вакцини (жовтий сертифікат) чи двома дозами дводозної вакцини (зелений сертифікат), як включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, або довідку про абсолютні протипоказання відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року №595. Також ОСОБА_1 повідомлено, що в разі ненадання одного із зазначених документів до 05 листопада 2021 року 08 листопада 2021 року її буде відсторонено від роботи без збереження заробітної плати та сплати страхових внесків, зарахування вказаного періоду до стажу, що дає право на відпустку (а. с. 24).
05 листопада 2021 року директор Рижівської гімназії ОСОБА_2 на підставі вказаного повідомлення від 02 листопада 2021 року №23 та керуючись ст. 46 КЗпП, ч. 2 ст. 12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , наказом МОЗ від 04 жовтня 2021 року №2153 Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням , пунктом 41-6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236, прийняв наказ про відсторонення ОСОБА_1 від роботи без збереження заробітної плати з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення проти COVID-19 (а. с. 21).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 КЗпПУ відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень.
Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №267, вказане міністерство є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я, а також захисту населення від інфекційних хвороб.
04 жовтня 2021 року Міністерство охорони здоров`я України прийняло наказ №2153, яким затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, відповідно до пункту 3 якого обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, підлягають працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності, в разі відсутності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень.
Карантин на території України впроваджений з 11 березня 2020 року постановою Кабінет Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та неодноразово встановлювався та безперервно продовжувався цією постановою, а також постановами Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392, від 22 липня 2020 року №641, від 09 грудня 2020 року №1236, а також постановами про внесення до них змін і триває до цього часу.
20 жовтня 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1096 про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236, якою, серед іншого, доповнив вказану постанову №1236 пунктом 41 6 такого змісту:
Керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити:
1) контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я від 4 жовтня 2021 року № 2153 (далі - перелік);
2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб та частини третьої статті 5 Закону України Про державну службу , крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я;
3) взяття до відома, що:
на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України астини першої статті 1 Закону України Про оплату праці та частини третьої статті 5 Закону України Про державну службу ;
відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов`язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються;
строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили .
Пунктом 4 зазначеного вище наказу Міністерство охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року №2153 встановлено, що вказаний наказ набирає чинності через один місяць з дня його офіційного опублікування, яке відбулося 08 жовтня 2021 року в офіційному друкованому виданні Офіційний вісник України , номер випуску 78.
Таким чином, наказ Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 №2153 року набрав чинності 08 листопада 2021 року.
Пунктом 2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 від 20 жовтня 2021 року №1096 встановлено, що вона набирає чинності з дня її опублікування, крім змін про доповнення постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 пунктом 41 6 , які набуваються чинності з 08 листопада 2021 року.
З огляду на викладене, норми законодавства, які передбачають наявність обов`язкового профілактичного щеплення проти COVID-19 у працівників закладів освіти та повноваження керівників таких закладів з контролю за проведенням таких щеплень та відсторонення працівників у разі їх відсутності почали діяти з 08 листопада 2021 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 19, ч. 1 ст. 58 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Приймаючи 05 листопада 2021 року оспорюваний наказ про відсторонення позивачки від роботи, директор Рижівської гімназії Міщенко І.С. керувався нормами законодавства, які ще не вступили в силу (набрали чинності лише 08 листопада 2021 року), а отже він не мав законних підстав для його прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
З огляду на викладене, враховуючи позовні вимоги, суд вважає за необхідне визнати наказ директора Рижівської гімназії від 05 листопада 2021 року №147 незаконним та скасувати його, поновити ОСОБА_1 у виконанні трудових обов`язків за займаною нею посадою з 08 листопада 2021 року.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника.
У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не була звільнена або переведена на іншу роботу, суд не може допустити до негайного виконання рішення в частині поновлення позивачки у виконанні трудових обов`язків.
Що стосується вимог ОСОБА_1 про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу починаючи з 08 листопада 2021 року, то суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства про оплату праці від 24 грудня 1999 року №13, якщо буде встановлено, що на порушення ст. 46 КЗпП роботодавець з власної ініціативи без законних підстав відсторонив працівника від роботи із зупиненням виплати заробітної плати, суд має задовольнити позов останнього про стягнення у зв`язку з цим середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпП).
Згідно з підпунктом л) пункту 1 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, цей Порядок застосовується, зокрема у випадку, коли згідно з чинним законодавством виплати провадяться виходячи із середньої заробітної плати.
Як вбачається з пунктів 2, 8 вказаного Порядку у випадку збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
З довідки Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради від 30 листопада 2021 року вбачається, що за 22 відпрацьовані дні у вересні при 22 робочих днях та 20 відпрацьованих днів у жовтні при 20 робочих днях ОСОБА_1 , вчителю Рижівської гімназії Білопільської міської ради, нараховано по 8510 грн. 18 коп. заробітної плати за місяць, розмір середньоденної заробітної плати складає 405 грн. 25 коп. (а. с. 26).
Розмір середньоденної заробітної плати також підтверджується розрахунком: (8510 грн. 18 коп. х 2) : (22+20) = 405 грн. 25 коп.
Таким чином, розмір середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу з 08 листопада 2021 року по день постановлення рішення суду складає 27962 грн. 11 коп. (6889 грн. 25 коп. + 17020 грн. 36 коп. + 4052 грн. 50 коп.), з яких:
17 робочих днів за листопада 2021 року х 405 грн. 25 коп. = 6889 грн. 25 коп.;
грудень 2021 року та січень 2022 року: 8510 грн. 18 коп. х 2 = 17020 грн. 36 коп.;
10 робочих днів за лютий 2022 року х 405 грн. 25 коп. = 4052 грн. 50 коп.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 25 березня 2019 року в справі №191/81/17, оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає вказану суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення. Суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як середній заробіток за час вимушеного прогулу, обчислюються без віднімання сум податків та зборів. Податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, присудженої за рішенням суду, підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу зменшується на суму податків і зборів.
З огляду на викладене, з Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути 27962 грн. 11 коп. (сума, обрахована без утримання податків та інших обов`язкових платежів).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 430 ЦПК України рішення суду в частині стягнення присудженої працівникові заробітної плати за один місяць необхідно допустити до негайного виконання.
При розподілу судових витрат між сторонами суд враховує, що згідно з ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 8 статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Разом з позовною заявою позивачка надала суду квитанцію про сплату судового збору в сумі 908 грн. і фіскальний чек про сплату 3000 грн. адвокатському об`єднанню Інвікта за надання правничої допомоги відповідно до договору від 30 листопада 2021 року №1435.
Таким чином, з відповідачів Рижівської гімназії Білопільської міської ради та Відділу освіти молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути в дольовому порядку по 1954 грн. понесених і документально підтверджених судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 від 26 жовтня 2006 року) до Рижівської гімназії Білопільської міської ради Сумської області (41820, Сумська область, Сумський район, с. Рижівка, вул. Шкільна, 2, код ЄДРПОУ 24021709), Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради Сумської області (41800, Сумська область, Сумський район, м. Білопілля, вул. Шевченка, 27, код ЄДРПОУ 43385491), третя особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення у виконанні трудових обов`язків, стягнення заробітної плати задовольнити.
Визнати незаконним і скасувати наказ директора Рижівської гімназії Білопільської міської ради Сумської області Міщенка Івана Сергійовича від 05 листопада 2021 року №147 про відсторонення ОСОБА_1 від роботи.
Поновити ОСОБА_1 у виконанні трудових обов`язків за посадою вчителя української мови та літератури в Рижівській гімназії Білопільської міської ради Сумського району Сумської області з 08 листопада 2021 року.
Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу за період з 08 листопада 2021 року по 14 лютого 2022 року включно в сумі 27962 грн. 11 коп. без утриманням податків та інших обов`язкових платежів.
Рішення суду в частині стягнення середнього заробітку за один місяць допустити до негайного виконання.
Стягнути з Рижівської гімназії Білопільської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 1954 грн. судових витрат.
Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Білопільської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 1954 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ЦПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя -
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2022 |
Оприлюднено | 16.02.2022 |
Номер документу | 103245297 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Замченко А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні