Постанова
від 08.02.2022 по справі 906/1169/19
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2022 року Справа № 906/1169/19

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Саврій В.А. , суддя Дужич С.П.

секретар судового засідання Олійник Т.М.

за участю представників сторін:

позивача: Сичова Д.В., адвоката за довіреністю від 29/07-2021 від 29.01.2021

відповідача: Кучерук М.Г. адвоката за довіреністю №007-126-1221 від 06.12.21, Довгалюка Р.О., адвоката за довіреністю №007-130-1221 від 06.12.21 (в режимі відеоконференції)

третьої особи: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" на рішення Господарського суду Житомирської області, ухваленого 12.07.21р. у справі № 906/1169/19

за позовом Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД"

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОВЕНТСЕРВІС"

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз"

про визнання протиправним та скасування Рішення комісїї з розгляду актів про порушення (в редакції заяви про зміну предмету позову від 07.05.21року (вх. г/с № 9684 від 11.05.21р.)

ВСТАНОВИВ:

Іноземне підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" звернулося з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р., прийнятих Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 693100,30 грн (надалі у тексті - Позивач, Відповідач та Рішення комісії 26.09.2019 року).

В якості правових підстав позову визначено ст. 237 ГК України.

В обґрунтування підстав поданого позову Позивач доводить, що нарахування Відповідачем необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу є таким, що здійснено з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем та при недоведеності несанкційованого втручання позивача в роботу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) з огляду на приписи Кодексу ГРС.

Позивач в уточненій заяві від 27.01.2020 року (вх. г/с №2349 від 29.01.2020 року) просить суд залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Тепловентсервіс" (код ЄДРПОУ 32313676), який відповідно до умов укладених Договору МР№012/2018 від 02.10.2018 року, Договору підряду №МР016/2018 від 22.11.2018 року, Додаткової угоди №1 до Договору МР№012/2018 від 31.01.2019 року та Договору підряду №МР002/2019 від 19.02.2019 року здійснив реконструкцію системи газопостачання, закупівлю газових лічильників в повному комплекті з їх подальшим встановленням, повіркою та введенням в експлуатацію.

11.05.2021 Іноземне підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" звернулося із заявою від 07.05.2021 (вх. г/с №8684 від 11.05.2021) про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №26/19-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019 року, №140270б/п від 24.06.2019 р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021 року в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн, прийнятими Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 03344071) стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32265502) (надалі за текстом - Заява про зміну предмету позову від 07.05.2021р. та акти про порушення).

У Заяві про зміну предмету позову від 07.05.2021 позивач доводить, що відповідач рішенням, оформленим протоколом №10/03-21 від 10.03.2021 року, змінив оскаржуване рішення, оформлене протоколом №26/19-19 від 26.09.2019 року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, визначивши його вартість на загальну суму 639496,50грн замість 693100,30грн, визначених спочатку. Позивач доводить, що предметом розгляду комісії відповідача як станом на 26.09.2019 року, так і станом 10.03.2019р., були одні і ті ж акти про порушення, які визнано правомірними, натомість рішенням комісії від 10.03.21р. змінено обсяг необлікованого природного газу з 78201,00 тис куб.м на 72152,75 тис. куб.м (різниця - 6048,25 тис. куб.м) та вартість з 693100,30 грн на 639496,50 грн (різниця - 53603,08 грн). Позивач доводить, що змінює лише предмет позову та не змінює його підстави, оскільки не вважаються такою зміною доповнення позову новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №916/1764/17).

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 12.07.2021 у справі №906/1169/19 у позові Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019, №140270б/п від 24.06.2019, №140268б/п від 24.06.2019, №140269б/п від 24.06.2019 та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн, прийнятих Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" відмовлено.

В обґрунтування рішення, суд з посиланням на розділи ІХ, Х, ХІ Кодексу ГРС, додаток 4 до Типового договору, умови договору підряду від 31.01.2019 № 29А100-873-19, Акт №2111 розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, довідки від 24.06.2019, від 25.06.2019 ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" вказав, що позивач як споживач не довів, що своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу. Судом встановлено, що згідно з актами про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ, п.п. 3 п. 6 глави 6 розділу Х - робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ обліковуються некоректно. Довідки про непридатність лічильників газу підтверджують, що всі три ВОГ визнані непридатними через заклинення роторів, що не відповідає вимогам МП 407273.001, тому в Оператора ГРМ були всі підстави для проведення перерахунку об`ємів природного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

З посиланням на ст.ст. 3, 614 ЦК України, абз. 1 п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, рішення Комісії з розгляду актів про порушення від 10.03.2021 оформлене протоколом № 10/03-21 суд зауважив, що підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. - відсутні. При цьому, Комісія на засіданні самостійно виправила невідповідність визначених об`ємів природного газу та його вартості станом на 26.09.2019р. у зв`язку із незастосуванням паспортних даних встановленого газового обладнання у позивача щодо його номінальної потужності. А тому підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №10/03-21 від 10.03.2021 року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50 грн - відсутні.

Не погодившись із винесеним рішенням, позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Житомирської області від 12.07.2021 у справі №906/1169/19. Прийняти нове рішення, яким визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Житомиргаз з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом № 26/19-19 від 26.09.2019, в частині задоволення Актами про порушення № 140267б/п від 21.06.2019, №140270б/п від 24.06.2019, №140268б/п від 24.06.2019, №140269 б/п від 24.06.2019 та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021 в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50 грн прийнятими Акціонерним товариством Оператор газорозподільної системи Житомиргаз (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 03344071) стосовно Іноземного підприємства Євроголд Індестріз ЛТД (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32265502).

Вважає рішення таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

З посиланням на п. 3 глави 2 розділу 11, п. 8 глави 4 розділу 11 Кодексу ГРС зазначає, що позивач направляв звернення, в якому просив зняти лічильники на позачергову повірку та встановити підмінний.

Скаржник звертає увагу, що крім лічильників які були направлені на позачергову повірку, на газопроводі встановлено лічильник ультразвуковий КУРС-01 (план газопроводу додається), який розташований до лінії обліку ВОГ №1, ВОГ №2 та ВОГ №3. Даний лічильник є діючий, повірений та оформлений належним чином.

Отже, враховуючи наявність лічильника ультразвукового КУРС-01 , стверджує що облік газу вівся належним чином. Відповідач мав змогу отримати показники спожитого газу позивачем.

Крім того, з посиланням на п.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС звертає увагу, що при складанні актів розрахунку, відповідачем не вказано які вимоги вищенаведеної норми ним були враховані.

Також, як вказує скаржник, з актів розрахунку не вбачається чи прийняв відповідач до уваги фактично сплачені позивачем кошти за розподіл природного газу в червні 2019 року, оскільки останнім було сплачено 430 639,77 грн (чотириста тридцять тисяч шістсот тридцять дев`ять грн 77 коп.), що підтверджується наступними платіжними дорученнями: платіжне доручення №9449 від 14.06.2019 на суму 30639,77 грн, платіжне доручення №9448 від 14.06.2019 на суму 200000,00 грн, платіжне доручення №9904 від 24.06.2019 на суму 200000,00 грн.

Отже з огляду на все вищенаведене на думку скаржника, нарахування відповідачем необлікованого (донарахованого) об`єму природного газує таким, що здійснено з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем та при недоведеності несанкціонованого втручання позивача в роботу ЗВТ (засіб вимірювальної техніки) з огляду на приписи Кодексу ГРС.

Разом з тим, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.217, ст. 235, ст.ст. 236, 237 Господарського кодексу України, п.12 гл.5 розділу XI Кодексу ГРС вказує, що наведене також свідчить про відсутність вини у діях позивача щодо неналежного виконання умов договору.

Скаржник зауважує, що під час розгляду справи в підготовчому провадженні, відповідачем зазначено, що розрахунок витрат по ГСО позивача проводились відповідно до наданих паспортів на ГСО та ФХП газу, які визначені в розділі V п. 2.4. Технічних умов №70 від 17.04.2018 р. Витрати на ГСО для донарахування вартості не облікового природного газу визначались згідно проведених розрахунків в проектній документації.

Проаналізувавши даний розрахунок та розрахунок суми стягнення за рішенням відповідача звертає увагу, що загальна сума різниці в розрахунках складає 72072,26 грн. Номінальна потужність споживання природного газу підтверджується копіями паспортів газового обладнання які наявні в матеріалах справи. А тому вважає, що розрахунок суми стягнення з позивача є неправомірним.

Також, з посиланням на ч. 3 ст. 1 розділу 1, Главу 4 Розділу 11 Кодексу газорозподільних систем вказує про порушення процедури донарахування.

На переконання скаржника відповідач при складанні Актів про порушення зазначив не вірну норму порушення, що також дає підстави для скасування рішення Комісії про що неодноразово наголошувалось під час розгляду справи.

Звертає увагу суду, що в комісії яка розглядала Акти про порушення позивача, були відсутні технічний директор, комерційний директор, головний метролог та штатний юрист. Також не зрозуміло чому було присутні 2 представники АО Правовий альянс , оскільки згідно з положенням може бути присутній один представник.

Отже, позивач ставить під сумнів легітимність комісії з розгляду актів про порушення та правомірність прийнятих такою комісією рішень. Варто звернути увагу, що судом не належно оцінено та досліджено дане порушення відповідача при винесені рішення, оскільки відповідачем не надано суду доказів та пояснень відсутності в складі комісії технічного директора, комерційного директора, головного метролога та штатного юриста.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач наводить свої міркування на спростування доводів скаржника та вказує на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції. Просить рішення Господарського суду Житомирської області від 12.07.2021 по справі №906/1169/19 залишити без змін, а апеляційну скаргу Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" - без задоволення.

Крім того, 01.02.2022 від Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

В обґрунтування поданої заяви заявник вказує, що в ході розгляду господарської справи було встановлено, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» фактично здійснювало реконструкцію системи газопостачання для Іноземного підприємства «Євроголд Індестріз ЛТД» , в тому числі і встановлено нових ВОГ.

15 червня 2019 року представниками Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" було здійснено обстеження та введено в експлуатацію наступні комерційні вузли обліку газу: ВОГ №1 на базі комплексу «КВР-1.01-6100» №01491, що підтверджується актом обстеження №140261 б; ВОГ №2 на базі комплексу «КВР-1.01-6160» №01504, що підтверджується актом обстеження №140262 б; ВОГ №3 на базі комплексу «КВР-1.01-6160» №14506, що підтверджується актом обстеження №140263 б.

За спливом 5 (п`яти) днів всі три вузли обліку вийшли з ладу та відправлені на повірку, якою встановлено що відповідно до актів дослідження причини виходу лічильника газу з ладу, встановлено що в результаті технічних оглядів лічильників газу виявлено заклинення роторів, які відбулися внаслідок пневмоудару або різкого перепаду тиску.

Тобто фактично з вини АТ «Оператор газорозподільної системи «Житомигаз» , в зв`язку з неналежною реконструкцією лінії газопостачання, Іноземне підприємство понесло збитки в сумі 639496,50 грн., як нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, що було здійснено на підставі розділу XI «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу газорозподільних систем» .

Звертає увагу суду, що 28 серпня 2021 року Окружним адміністративним судом м. Києва було винесено ухвалу по справі №640/23551/21 за позовом Приватного акціонерного товариства «Пиво-безалкогольний комбінат «Радомишль» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, якою відкрито провадження по справі та призначено до розгляду на 23.09.2021.

Вказує, що з вищенаведеної ухвали Іноземному підприємству "Євроголд Індестріз ЛТД" стало відомо, що позивач звернувся з вимогами про визнання протиправною та нечинною з моменту прийняття постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» в частині затвердження розділу XI «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу» .

21.09.2021 Іноземним підприємством "Євроголд Індестріз ЛТД" було подано до Окружного адміністративного суду м. Києва заяву про залучення підприємства третьою особою на стороні позивача у справу №640/23551/21 в зв`язку з тим, що рішення по даній справі може прямо вплинути на права та обов`язки суб`єкта ринку природного газу (ІП «Євроголд Індестріз» ).

В судовому засіданні Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №640/23551/21 судом було задоволено клопотання ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" та залучено в якості третьої особи на стороні позивача.

22 жовтня 2021 року на адресу Іноземного підприємства надійшла судова повістка про виклик в судове засідання на 04.11.2021 в якості третьої особи, а також представником позивача було направлено копію позовної заяви по справі.

Зауважує, що з пред`явленого позову апелянту стало відомо, що позивач в справі №640/23551/21 просить суд визнати нечинною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» в частині затвердження розділу XI «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу» з моменту її прийняття.

Отже, як вважає скаржник, в разі винесення рішення на користь позивача та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» в частині затвердження розділу XI «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу» з моменту її прийняття, рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019, №140270б/п від 24.06.2019, №140268б/п від 24.06.2019, №140269б/п від 24.06.2019 та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн, прийнятих Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" будуть незаконними та такими що не відповідають нормам Кодексу газорозподільних систем.

Звертає увагу суду, що Верховний суд у складі Касаційного господарського суду у свої постанові від 21.12.2021 у справі №906/1169/19, якою скасував ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду зазначив лише про те, що апеляційним судом не наведено мотивів зупинення провадження по справі. Верховним судом не зазначено про відсутність підстав для зупинення розгляду справи, а лише наведено про необхідність наведення причин неможливості розгляду даної справи до набрання законної сили рішення у справі №640/23551/21.

З огляду на вищенаведену постанову Верховного Суду, повторно звертається з заявою про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішення у справі №640/23551/21 за позовом Приватного акціонерного товариства Пиво - безалкогольний комбінат Радомишль до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та не чинною Постанову.

Разом з тим, 02.02.2022 Іноземне підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" подало додаткові пояснення до заяви про зупинення провадження у справі.

В обґрунтування клопотання заявляє, що 01 лютого 2022 року апелянтом було подано Заяву про зупинення провадження по справі №906/1169/19 за позовом Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" до Акціонерного Товариства Оператор газорозподільної системи Житомиргаз про визнання протиправним та скасування рішення комісії до набрання законної сили рішення у справі №640/23551/21 за позовом Приватного акціонерного товариства Пиво- безалкогольний комбінат Радомишль до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та не чинною Постанову.

02 лютого 2022 року через систему Єдиного державного реєстру судових рішень Апелянту стало відомо що Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду винесено ухвалу від 19.01.2022 року у справі №906/152/21, якою дану справу разом з касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства Пиво- безалкогольний комбінат Радомишль на постанову Північно-західного господарського суду від 08.09.2021 року та рішення Господарського суду Житомирської області від 25.05.2021 року передано на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного суду.

Вказує, що у вказаній справі колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновку про те, що нарахування вартості необлікованого об`єму природного, здійснені Оператором ГРМ, не є ні збитками у розумінні законодавства, яке регулює правовідносини у сфері ринку природного газу, ні оперативно-господарською санкцією в розумінні господарського законодавства, а є платою за поставлений природний газ, викладеного у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.03.2020 у справі № 914/766/17.

Апелянт вважає, що рішення Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі №906/152/21 може вплинути на розгляд справи №906/1169/19 оскільки об`єднаною палатою буде наведено при розгляді та конкретизовано норми розділу XI Кодексу газорозподільних систем та щодо перерахунку (донарахування) об`єму розподіленого (спожитого) природного газу.

Представник скаржника підтримав подане клопотання про зупинення та додаткові пояснення до нього.

Представники відповідача заперечили проти задоволення вказаного клопотання.

Колегія суддів порадившись ухвалила відмовити в задоволенні поданого клопотання з огляду на таке.

Статтею 227 ГК України передбачено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 227 ГПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Зупинення провадження у справі - тимчасове й повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів, тощо, що не можуть бути з`ясовані та встановлені у даному процесі, проте, які мають значення для конкретної справи, провадження у якій зупинено.

За змістом вищевказаної статті причиною зупинення в даному випадку є об`єктивна неможливість розгляду справи, що знаходиться в провадженні господарського суду, до вирішення іншої справи, яка розглядається іншим судом.

Таким чином, підставою для зупинення провадження у справі є об`єктивна неможливість розгляду господарської справи до вирішення пов`язаної справи іншим судом.

Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи певної черговості розгляду вимог тощо.

Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарському суду в кожному конкретному випадку слід з`ясувати чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.

Як зазначалося вище позивач повторно просить зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили рішення у справі №640/23551/21 за позовом Приватного акціонерного товариства Пиво-безалкогольний комбінат Радомишль до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та не чинною Постанову.

Так, колегія суддів зауважує, що на момент виникнення спірних правовідносин та розгляду цієї справи розділ XI Кодексу ГРС є чинним та обов`язковим до виконання для осіб, які підпадають під його регулювання.

Разом з тим, слід наголосити на презумпції законності будь-якого нормативного акта, яка полягає в тому, що нормативний акт вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права та обов`язки, до того як у передбаченому законом порядку не буде встановлено протилежного.

У випадку якщо за результатами розгляду адміністративної справи № 640/23551/21 розділ XI Кодексу ГРС буде визнано протиправним та нечинним, і таке рішення набере законної сили, ця обставина може бути підставою для перегляду судового рішення у справі № 906/1169/19 за нововиявленими обставинами.

При цьому, колегія суддів зауважує, що необґрунтоване зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що свідчить про порушення положень частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка покладає на національні суди обов`язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку. При цьому порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейського суду з прав людини у справах проти України. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається насамперед на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється залежно від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 згаданої Конвенції (рішення ЄСПЛ від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України , рішення ЄСПЛ від 27.04.2000 у справі Фрідлендер проти Франції ). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення ЄСПЛ від 30.11.2006 у справі Красношапка проти України ).

Отже, колегія суддів, прийшла до висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішення у справі №640/23551/21 за позовом Приватного акціонерного товариства Пиво-безалкогольний комбінат Радомишль до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та не чинною постанову.

Щодо клопотання про зупинення провадження у справі до прийняття рішення Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі №906/152/21 оскільки об`єднаною палатою буде наведено при розгляді та конкретизовано норми розділу XI Кодексу газорозподільних систем та щодо перерахунку (донарахування) об`єму розподіленого (спожитого) природного газу колегія суддів зауважує, що як убачається із Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою від 19.01.2022 у справі №906/152/21 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду ухвалив справу № 906/152/21 разом із касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства Пиво-безалкогольний комбінат Радомишль на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 08.09.2021 та рішення Господарського суду Житомирської області від 25.05.2021 передати на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду. При цьому, у реєстрі відсутня ухвала об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду про прийняття вказаної касаційної скарги до розгляду та її призначення.

При цьому, у разі прийняття відповідного рішення у справі об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду рішення, ця обставина в подальшому може бути підставою для перегляду судового рішення у справі № 906/1169/19 за нововиявленими обставинами.

Крім того, колегія суддів зазначає, що зупинення провадження у справі до прийняття рішення Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі №906/152/21, є правом, а не обов`язком суду, і вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд має враховувати обставини конкретної справи, при цьому слід зауважити, що матеріали даної справи дозволяють господарського суду самостійно з`ясувати та встановити обставини у цьому процесі, які мають значення для вирішення справи без такого зупинення.

Разом з тим, зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що свідчить про порушення положень частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка покладає на національні суди обов`язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку.

За наведеного, колегія суддів не вбачає підстав для зупинення провадження у даній справі до прийняття рішення Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі №906/152/21.

Крім того, представник скаржника заявив усне клопотання про відкладення розгляду скарги, оскільки при проведенні відеоконференції суд міг тільки чути, але не бачити представника апелянта.

Представники відповідача заперечили проти задоволення вказаного клопотання і не заперечили щодо розгляду справи за участю представника в такому форматі.

Розглянувши подане клопотання про відкладення розгляду справи, судова колегія приходить до висновку про його відхилення, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Разом з тим, п. 3 ст. 2 ст. 202 ГПК України передбачає, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав, зокрема, виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи.

Частинами 11,12 статті 270 ГПК України, яка визначає порядок розгляду апеляційної скарги, встановлено, що суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними. Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Крім того, слід відмітити, що відповідно до ч. 5 ст. 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

Оскільки всі учасники провадження у справі були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, при цьому явка учасників судового процесу обов`язковою не визнавалась, а матеріали справи достатньо характеризують спірні правовідносини, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення вказаного клопотання та з огляду на належне повідомлення всіх учасників справи про дату, час і місце розгляду справи - відсутність підстав для відкладення розгляду справи.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОВЕНТСЕРВІС" не скористалася правом участі під час апеляційного перегляду справи та не забезпечила явку свого представника у судове засідання апеляційного господарського суду, хоча про час та місце апеляційного перегляду справи повідомлялися заздалегідь та належним чином.

Таким чином, враховуючи норми ст.ст.269, 273 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, строки розгляду апеляційної скарги, та той факт, що неявка в засідання суду представника третьої особи, належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, явка обов`язковою не визнавалася, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника останнього, за наявними у справі доказами.

В судовому засіданні представник скаржника підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі з підстав викладених у ній та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Просить апеляційну скаргу задоволити.

Пізніше зв`язок з представником апелянта перервався, однак колегія суддів ухвалила продовжити розгляд апеляційної скарги без участі представника апелянта.

Представники відповідача заперечили проти задоволення апеляційної скарги з підстав викладених у відзиві та надали пояснення на обґрунтування своєї позиції. Просять рішення Господарського суду Житомирської області від 12.07.2021 по справі № 906/1169/19 залишити без змін, а апеляційну скаргу Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" - без задоволення.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з`ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених в рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду встановила наступне.

1. Між оператором ГРМ ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" та споживачем Іноземним підприємством "Євроголд Індестріз ЛТД" було укладено Типовий договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання заяви-приєднання №09420W7DDYAP016 від 14.01.2016 року.

Додатком №4 до Типового договору розподілу природного газу визначено розрахунок витрат і втрат природного газу та перелік точок комерційного обліку споживача (а.с. 202, 204, т. 1).

Додатком №5 до Типового договору розподілу природного газу визначено договірні обсяги розподілу природного газу.

Так, на 2019 рік сторони погодили договірні обсяги розподілу природного газу на 2019 рік для власного споживання в обсязі 1825 тис. куб.м, та визначено по місяцях та кварталах зазначений обсяг природного газу (а.с. 207, т.1).

У Акті №2111 розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін між оператором ГРМ та споживачем визначено, що межею балансової належності між газовим оператором ГРМ та споживачем встановлюється на: точці забезпечення потужності по надземному газопроводі середнього тиску Q200 по м. Житомирі, вул. Промислова. На балансі (в користуванні) споживача знаходиться система газопостачання від межі балансової належності разом із газовикористовуючим обладнанням, зокрема: ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G100 (а.с. 224, т. 1).

02.10.2018 року між споживачем (Позивач) та ТОВ "Тепловентсервіс" (Третя особа) був укладений Договір МР№012/2018, згідно якого Третя особа зобов`язалася виконати із власних матеріалів, а саме: лічильників газових Delta G100 Dn80 - 1 шт. і Delta G160 Dn80 - 2шт. в комплексі з відповідними фланцями, прокладками, метизами, маслом, фішками для підключення до роз`єму імпульсних датчиків, муфтами для підключення датчиків температури, робіт по державній повірці, вхідному контролю, монтажу і пуско-налагодженню вказаних лічильників. Додатковою угодою №1 до Договору МР№012/2018 від 31.01.2019 року сторони погодили також проведення із власним матеріалів виконавця, а саме: лічильників газових КВР-1.01 G100-80 - 1 шт, КВР-1.01 G160-80 - 2 шт в комплекті з відповідними фланцями, прокладками, метизами, робіт по державній повірці, вхідному контролю, монтажу і пуско-налагоджуванню вказаних лічильників.

22.11.2018 року між Позивачем та Третьою особою було укладено Договір підряду МР№016/2018, згідно якого Третя особа зобов`язалася з власних матеріалів на свій ризик за завданнями замовника і за його рахунок виконати наступні роботи: перший етап реконструкції системи газопостачання ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" за адресою м. Житомир, вул. Промислова, 1/154.

31.01.2019 року між Позивачем та Третьою особою було укладено Договір підряду №МР 001/2019, згідно якого сторони погодили роботи: другий етап реконструкції системи газопостачання Позивача за адресою м. Житомир, вул. Промислова, 1/154.

В Додатку №1 до Договору підряду МР №001/2019 від 31.01.2019 визначено План-графік виконання робіт, згідно якого визначено, серед іншого, виготовлення трьох вузлів обліку газу на виробничих потужностях виконавця (а.с. 3-21, т.2).

31.01.2019 року між Третьою особою (як замовник) та ПАТ "Житомиргаз" (як виконавець) було укладено Договір №29А100-873-19 підряду на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання, згідно якої виконавець зобов`язався виконати роботи з реконструкції системи газопостачання об`єкта замовника, серед іншого, будівництво та введення в експлуатацію системи газопостачання об`єкта замовника; пуск газу в газове обладнання об`єкту споживання.

Згідно Акту №ОУ-0000027 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 17.05.2019 року між Позивачем та Третьою особою було прийняті роботи: проведення з власних матеріалів виконавця, а саме: лічильників газових КВР-1.01 G100-80- 1шт. КВР-1.01 G160-80 - 2шт у комплекті з фланцями, прокладками, метизами, робіт з державної повірки, вхідного контролю, монтажу та пуско-налагодженню вказаних лічильників (а.с. 26, т. 2).

Згідно Акту приймання-передачі виконаних робіт по реконструкції системи газопостачання від 19.06.2019 року між ПАТ "Житомиргаз" та ТОВ "Тепловентсервіс" прийнято послуги з будівельно-монтажних робіт по реконструкції системи газопостачанню ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" за адресою: м. Житомир, вул. Просимлова, 1/154 (а.с. 42, т. 2).

2. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" майстра енергодільниці Кравченка Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154, за результатами якої встановлено: виведення вузла обліку газу на базі лічильника газу "Курс-01" G400Б2 №10093 з комерційної експлуатації: 1) встановлені пломби в наявності, не порушені; 2) герметичність ВОГ забезпечена; 3) канали виміру Р, Т, Q - в робочому стані; 4) аварійних ситуацій, несанкціонованих втручань в роботу ВОГ не виявлено; 5) знято пломби; коректор "ВЕГА-1.01" №6343=R21313944; покази коректора =509245 м.3; - лічильник газу "Курс-01" G400Б2 №10093=R22739991; показники лічильника газу =509236,8 м.3; н.ч. лічильника газу =R22739990; - перетворювач температури =R21313942; - фільтр газу =R21313940; - манометри фільтра газу = R14173904+R14173938+R21313945; - струмовипрямляч = R14173906; - вхідний кран = R14173981; - вихідний кран = R17272855; блінда байпасної лінії = R22739992; - річка крана байпасної лінії = R22739993; - інпул. лінія відбору тиску на коректор = R21313943.

За наслідками здійсненої перевірки стану обліку природного газу зроблено висновки: 1) ВОГ на базі лічильника газу "Курс-01" №10093 з 09-00 год 15.06.19р. виведений з комерційної експлуатації; 2) споживачу надати звіт про спожитий газ за червень місяць до 09:00 год 15.06.19р.

Перевірку проведення стану обліку природного газу оформлено Актом №140260Б обстеження (а.с. 97, т.1).

2.1. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" майстра енергодільниці Кравченка Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті перевірки встановлено: введення в комерційну експлуатацію ВОГ №1 на базі комплексу "КВР-1.01 G 100" №01491, зокрема, показники комплексу на час пуску газу становлять = 41,895 м.3 р.у. Здійснено висновки: змонтований ВОГ №1 на базі комплексу "КВР-1.01 G100" №01491 з 10:30 год 15.06.19р. введений в комерційну експлуатацію.

Перевірку проведення стану обліку природного газу оформлено Актом №140261Б обстеження (а.с. 13, т. 1)

2.2. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" майстра енергодільниці Кравченка Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова 1/154 в результаті перевірки встановлено: введено в комерційну експлуатацію ВОГ №2 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №01504; показники комплексу на час пуску газу становлять = 39,479м3р.у. Здійснено висновки: змонтований ВОГ №2 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №101504 з 10:30 год 15.06.19р введений в комерційну експлуатацію (а.с. 14, т. 1).

2.3. 15.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" майстра енергодільниці Кравченка Є.В. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті перевірки встановлено: введення в комерційну експлуатацію ВОГ №3 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №01506; показники комплексу на час пуску газу становлять = 46,919м.3р.у.. Здійснено висновку про те, що змонтований ВОГ №3 на базі комплексу "КВР-1.01 G160" №01506 з 10:30 год 15.06.19р. введений в комерційну експлуатацію (а.с. 15, т.11).

3. 21.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного енергетика Медушевського А.І. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154, за заявою споживача в зв`язку з позаштатним режимом ВОГ №2 на базі комплексу "КВР-1.01" №01504 було проведено зняття комплексу "КВР-1.01" №01504 на позачергову повірку: 1) встановлені пломби в наявності, не порушені; 2) герметичність ВОГ забезпечена; 3) канали виміру Р,Т - в робочому стані; 4) канал виміру витрат - непрацездатний, не відбувається зміна показів лічильника газу при витраті газі; 5) в 12-15 год споживання через ВОГ №2 зупинено, споживання природного газу не проводиться; 6) знято пломбу з комплексу "КВР-1.01" №1504 R25894363; 7) знято пломбу з транспортної тари комплексу "КВР-1.01" №01321 пл. №R22578742, повірка: 17.05.18р, вхідний контроль комплексу в ДП "Житомирстандартметрологія" від 03.07.18р., показники комплексу: 32,386 м.3 р.у, Qmax=0,65м.3/год; 8) знято пломбу з фланців ФГ №R25894399 для очищення фільтруючого елементу, наявна: значна засміченість ФГ; 9) проведено встановлення "КВР-1.01" №01321; знято "КВР-1.01" №01504 - засміченість роторів, заклинювання роторів; 10) складено протокол про направлення на позачергову повірку "КВР-1.01" №1504 за №140267Б та акт про порушення за №140267Б; 11) відновлено газопостачання через ВОГ №2 в 12-25 год; 12) опломбовано: "КВР-1.01" №01321, пл. №R25894348; фільтр газу (флонець) = пл. №R25894308; - незадіяне ГСО ВОГ №2 = пальник "Weishaupt WG30", №300кв=7од; опломбовано пл. №R25894329 загальний кран до пальників комплекс "КВР-1.01" №01321 функціонує в штатному режимі.

Перевірку стану обліку природного газу оформлено Актом №140267Б обстеження (а.с. 129, т2).

В Акті про порушення №140267Б/П від 21.06.2019 року на об`єкті ІП "Євроголд Індестріз ЛТД" вузол обліку газу на базі "КВР-1.01" №01504 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розд. ХІ гл. 2 п. 3 пп. 1: "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно". Зафіксовано показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта: - 42,3м.3р.у. Зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно провести ремонт, повірку "КВР-1.01" №01504. Визначено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання 27.06.2019 року о 10:00.

У Протоколі №140267Б/Рп щодо направлення засобів вимірювальної техніки/пломб на позачергову повірку від 21.06.2019 року визначено ЗВТ яке направляється - комплекс "КВР-1.01" заводський номер 01504, покази лічильника - 42,3 м.3, пломби не порушені. Зазначено, що встановлене ГСО відповідає проектній документації. Вказано місце проведення повірки: ДП "Житомирстандартметрологія" або ДП "Вінницястандартметрологія" або ДП "Іванофранківськстандартметрологія". Зобов`язано споживача подати: 1) довідку про непридатність, яка буде проведена перед ремонтом "КВР-1.01" №01504; 2) свідоцтво про повірку після ремонту "КВР-1.01" №01504 (а.с. 19-20, т.1).

4. 24.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного інженера Босюк О.Л. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 за результатами якої встановлено: проведено контрольний огляд ВОГ№2 на базі комплексу "КВР-1.01" №01321: 1) встановлені пломби в наявності, не порушені; 2) герметичність ВОГ забезпечена; 3) канали виміру Р,Т - в робочому стані; 4) канал виміру витрат газу - непрацездатний; 5) встановлено позаштатний режим роботи комерційного ВОГ згідно кодесу №2494 розд. Х гл. 6 п. 6 пп. 2 = "відсутність зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 6) за наявним позаштатним режимом було знято пломби : - "КВР -1.01" №01321, пл. №R25894348; - фільтр газу, пл. №R25894308 для проведення позачергової повірки комплексу та очищення фільтруючого елемента фільтра газу; 7) знято комплекс "КВР-1.01" №01321, встановлено катушку, фільтр опломбовано пломбою, пл. №R25894347 = відмічено: забруднення камери комплексу, роторів; подряпини роторів; 8) показники комплексу становлять= 420, 719 м.3р.у 9) складено протокол про направлення на позачергову повірку за №140270Б/пр та акт про порушення за №140270Б/п (а.с. 136, т. 2)

В Акті про порушення №140270Б/П від 24.06.2019 року встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розд. ХІ гл. 2 п. 3 пп. 1 "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно". Зафіксовано показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта - 420, 719 м.3р.у. Визначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно: провести позачергову повірку в разі необхідності ремонт "КВР-1.01" №01321. Повідомлено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 27.06.19 о 10:00 (а.с. 27, т. 1).

5. 24.06.2019 року Позивач повідомив листом за №СЛ-3402-10001-0619 Відповідача про виявлення зупинки лічильників газу на лініях постачання №1 та №3, просив направити представника позивача для з`ясування обставин непрацездатності (а.с. 21, т. 1).

5.1. 24.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного інженера Босюк О.Л. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті якого встановлено: проведено контрольний огляд ВОГ №1 на базі комплексу "КВР-1.01" №01491: 1) встановлені пломби в наявності, не порушені; 2) герметичність ВОГ забезпечена; 3) канали виміру Р,Т - в робочому стані; 4) канал виміру витрат газу - непрацездатний; 5) встановлено позаштатний режим роботи комерційного ВОГ згідно Кодексу №2494: розд. Х гл. 6 п. 6 пп. 2 = "відсутність зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (споживанні) природного газу"; 6) за наявним позаштатним режимом було знято пломби: - "КВР-1.01" №01491, пл. №R25894398; - фільтр газу, пл. №R25894326 для проведення позачергової повірки комплексу та очищення фільтруючого елемента фільтра газу; 7) знято комплекс "КВР-1.01" №01491, встановлено катушку, фільтр опломбовано пломбою, пл. №R25894380 = відмічено: забруднення камери комплексу, роторів; подряпини роторів; 8) показники комплексу становлять: 446 м.3 р.у; 9) складено протокол про направлення на позачергову повірку за №140268Б/пр та акт про порушення за №140268Б/п (а.с. 130, т. 2).

В Акті про порушення №140268Б/П від 24.08.2019 року встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розд. ХІ гл. 2 п. 3 пп. 1 "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно". Зафіксовано показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта - 446 м.3р.у. Зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно: провести позачергову повірку в разі необхідності ремонт "КВР-1.01" №01491. Повідомлено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 27.08.2019 року о 10:00.

Протоколом №140268Б/пр щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову повірку від 24.06.2019 року визначено ЗВТ яке направляється - комплекс "КВР-1.01", заводський номер 01491, зафіксовано покази лічильника - 454,795 м.3, пломби на ЗВТ - не порушені. Зазначено, що газоспоживаюче обладнання відповідає проекту. Визначено місце в якому буде проведена повірка: ДП "Вінницястандартметрологія" або ДП "Іванофранківськстандартметрологія", зобов`язано споживача подати довідку про непридатність - в разі проведення ремонту; 2) свідоцтво про повірку, в разі не проведення ремонту, або після проведення ремонту.

6. 24.06.2019 року представником АТ "Житомиргаз" представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Мохаревим А.М. за участю представника ІП "Євроголд Індестріз" головного інженера Босюк О.Л. проведено перевірку стану обліку природного газу на об`єкті м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 в результаті перевірки встановлено: проведено контрольний огляд ВОГ №3 на базі комплексу "КВР-1.01"№01506: 1) встановлені пломби в наявності, не порушені; 2) герметичність ВОГ забезпечена; 3) канали виміру Р,Т - в робочому стані; 4) канал виміру витрати газу - непрацездатний; 5) встановлено позаштатний режим роботи комерційного ВОГ згідно кодексу №2494: розд. Х гл. 6 п. 6 пп.2 = "відсутність зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 6) за наявним позаштатним режимом було знято пломби: - "КВР-1.01" №01506, пл. №R25894330; - фільтр газу, пл. № R25894396 для проведення позачергової повірки комплексу та очищення фільтруючого елемента фільтра газу; 7) знято комплекс "КВР-1.01" №01506, встановлено котушку, фільтр опломбовано пломбою, пл. №R25894336 = відмічено: забруднення камери комплексу, роторів; подряпини роторів; 8) показники комплексу становлять =3249,502 м.3р.у; 9) складено протокол про направлення на позачергову повірку за №140269Б/пр та акт про порушення за №140269Б/п (а.с. 131, т. 2).

У Протоколі №140269Б/пр щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову повірку від 24.06.2019 року визначено ЗВТ яке направляється - Комплекс "КВР-1.01", заводський номер 01506, покази лічильника - 3249, 502 м.3р.у., пломби на ЗВТ - не порушені. Зазначено, що газоспоживаюче обладнання відповідає проекту. Визначено місце проведення позачергової повірки: ДП "Вінницястандартметрологія" або ДП "Іванофранківськівськстандартметрологія", зобов`язано споживача подати: 1) довідку про не придатність - в разі проведення ремонту; 2) свідоцтво про повірку, в разі не проведення ремонту або після проведення ремонту.

7. Згідно Актів про дослідження причини виходу лічильників газу з ладу вимірювального комплексу КВР-1.01 №01491, проведених ТОВ "АУР", зроблено висновки про те, що заклинення роторів відбулося внаслідок вневмоудару або різкого перепаду тиску, класифікація дефекту: експлуатаційний; висновок про ремонтопридатність: ремонтопридатний (а.с. 40-42, т. 1).

8. Згідно довідки ТОВ "АУР" за вих. №001/02-20 від 03.02.2020 року зазначено, що ймовірною причиною виходу з ладу вимірювальних комплексів КВР-1.01 №04191, КВР-1.01 №01504, КВР-1.01 №01506 є різкий перепад тиску, що призвело до заклинення роторів. Вказано, що комплекси надійшли на дослідження від ТОВ "Тепловентсервіс"; дослідження вимірювального комплексу КВР-1.01 №01504 було зроблено 24.06.2019 року, а КВР-1.01 №01491 та КВР-1.01 №01506- 25.06.2019 року (а.с. 37, т. 2).

9. 24.06.2019 року ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" було видано Довідку про непридатність №039П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01G160 №01504 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 98, т. 1).

25.06.2019 року ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" були видані Довідки про непридатність №042П-05/19 №041П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01 №01506 та КВР-1.01 №01491 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 99-100, т. 1).

10. 26.09.2019 року відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, на якому Комісія вирішила задовольнити акти про порушення, а саме:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 26487 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019р. по 12:15год. 21.06.2019р. на суму 234 755, 92грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 10271 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 91 032,50 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 653 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019р. по 23:00 год. 21.06.2019р. на суму 5787, 56 грн та в кількості 9511 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 84296, 58 грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2838 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019р. по 23:00год. 21.06.2019р. на суму 25 153, 37 грн та в кількості 28441 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 252 074,35грн (а.с. 33, т. 1).

11. В ході судового вирішення спору 10.03.2021 року відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, на якому Комісія вирішила :

- залишити без змін попереднє рішення Комісії в частині задоволення актів про порушення;

- здійснити перерахунок в частині визначення номінальної потужності згідно паспортів газоспоживаючого обладнання наданих Споживачем , і зокрема:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 25501,87 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019р. по 12:15год. 21.06.2019р. на суму 226025,81грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 9138 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 80990,66 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 599,15 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019р. по 23:00 год. 21.06.2019р. на суму 5308,97 грн та в кількості 8988,59 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 79670,06грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2522,35 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019р. по 23:00год. 21.06.2019р. на суму 22352,64 грн та в кількості 25402,79 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 225148,36грн (а.с. 78, т. 3).

Позивач скористався правом змінити предмет позову та оскаржує за цим позовом рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. та протоколом №10/03-2021 від 10.03.2021року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50грн. Відповідач позов не визнав.

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що склалися апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Предметом спору у даній справі є визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформленого протоколом №26/09-19 від 26.09.2019 року, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р., прийнятих Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" стосовно Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 693100,30 грн.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Так, як встановлено судом, правовідносини між позивачем та відповідачем склались на підставі Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання заяви-приєднання №09420W7DDYAP016 від 14.01.2016 року.

За вказаним правочином, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" є Оператором ГРМ, а Іноземне підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" є споживачем.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (умови технічного доступу); доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу, визначені Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), який затверджено постановою №2494 від 30.09.2015р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Так, відповідно до абз. 1 п. 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №М 1379/27824, порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

Так, згідно з главою 3 розділу ІХ Кодексу ГРС передбачено, що визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), розрахунок об`єму втрат та витрат природного газу, які виникають від місця встановлення комерційного вузла обліку до межі балансової належності, додаються/віднімаються до/від об`єму, визначеного комерційним вузлом обліку (пункт 1). Для визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в оператора ГРМ приймаються дані комерційного вузла обліку споживача (пункт 2). Періодом, за який по об`єкту споживача визначається загальний фактичний об`єм (обсяг) споживання (розподілу) природного газу, є календарний місяць. При цьому відповідно до вимог Кодексу ГТС Оператор ГРМ на щоденній основі забезпечує передачу Оператору ГТС через його інформаційну платформу інформації про прогноз відборів/споживання природного газу по споживачу на кожну наступну газову добу протягом газової доби (оновлені прогнози), а також надає дані про фактичний (попередній) обсяг природного газу, спожитий за кожну попередню газову добу (абз. 1 п. 3). Споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. У разі, якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об`єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об`єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень (абз. 1 п. 4).

Як убачається із матеріалів справи та зазначалося вище, між сторонами укладено додаток №4 до Типового договору розподілу природного газу від 14.01.16р., у якому визначено, що комерційним вузлом обліку природного газу є лічильник Курс-01G400 (а.с.204, т. 1).

У новій редакції додаток №4 сторони не погодили.

31.01.2019 між Третьою особою (як замовник) та ПАТ "Житомиргаз" (як виконавець) було укладено Договір №29А100-873-19 підряду на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання, згідно якої виконавець зобов`язався виконати роботи з реконструкції системи газопостачання об`єкта замовника, серед іншого, будівництво та введення в експлуатацію системи газопостачання об`єкта замовника; пуск газу в газове обладнання об`єкту споживання.

У п.1.4 Договору № 29А100-873-19 підряду на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання від 31.01.2019р., укладеному між ТОВ "Тепловентсервіс" ( в статусі Замовника) та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" ( в статусі Виконавця) погоджено, що Виконавець зобов`язаний здійснити роботи з приймання та введення в експлуатацію реконструйованої системи газопостачання Об`єкту Замовника протягом 5 (п`яти) робочих днів у міській місцевості та 10 (десяти) робочих днів у сільській місцевості після виконання таких умов: підписання Замовником , на момент приймання в експлуатацію , Заяви про внесення змін до "Заяви про приєднання до договору про розподіл природного газу" (із зазначенням змін в переліку газового обладнання після реконструкції".

Зазначена умова Договору № 29А100-873-19 підряду на виконання робіт з реконструкції системи газопостачання від 31.01.2019р. не була виконана.

Оскільки сторони спору визнали, що підписали Акт №2111 (дата підписання достовірно не встановлена) розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін між оператором ГРМ та споживачем , судом за змістом останнього встановлено, що межа балансової належності між газовим оператором ГРМ та споживачем встановлюється на точці забезпечення потужності по надземному газопроводі середнього тиску Q200 по м. Житомирі, вул. Промислова. На балансі (в користуванні) споживача знаходиться система газопостачання від межі балансової належності разом із газовикористовуючим обладнанням, зокрема: ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G160; ВОГ: лічильник КВР G100 (а.с. 224, т. 1).

Зазначений засіб доказування доводить, що визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на підставі даних вище наведених комерційних ВОГ.

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно з пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження / акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) не буде підтверджено факт його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов`язані з проведенням позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані їх ініціатором.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів.

Пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Виходячи з системного аналізу пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, суд апеляційної інстанції зазначає, що зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення.

При цьому для цілей визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРС розмежовує несправність лічильника, що сталася: 1) внаслідок його пошкодження; 2) внаслідок позаштатного режиму роботи.

Так, вказаним положенням підпункту 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що у разі якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об`єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об`єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації.

Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС охоплює ситуації, які споживач може виявити.

Згідно з п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

Отже, процедура перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу не застосовується, якщо: 1) споживач своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності); 2) відсутні пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.

Позивач як споживач не довів, що своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу, доводи скаржника про зворотнє спростовуються наведеним вище та матеріалами справи.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно з актами про порушення №140267б/п від 21.06.2019р., №140270б/п від 24.06.2019р., №140268б/п від 24.06.2019р., №140269б/п від 24.06.2019р. встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ, п.п. 3 п. 6 глави 6 розділу Х - робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ обліковуються некоректно.

24.06.2019 ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" було видано Довідку про непридатність №039П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01G160 №01504 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 98, т. 1).

25.06.2019 ДП "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" були видані Довідки про непридатність №042П-05/19 №041П-05/19 щодо комплексу вимірювального КВР -1.01 №01506 та КВР-1.01 №01491 визнано вимірювальний засіб техніки таким, що не відповідає вимогам МП 407273.001, підстави для визнання ЗВТ непридатним: заклинені ротора (а.с. 99-100, т. 1).

Довідки про непридатність лічильників газу підтверджують, що всі три ВОГ визнані непридатними через заклинення роторів, що не відповідає вимогам МП 407273.001, тому, на переконання колегії суддів, в Оператора ГРМ були всі підстави для проведення перерахунку об`ємів природного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

При цьому, слід вказати, що лише несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об`єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС (постанова Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.12.2020 у справі №906/962/18).

Як вже було зазначено, положення абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачають, що якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить, зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Абзацом першим пункту 1 глави 1 розділу XІ Кодексу ГРС визначено, що норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах IX - X цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 8, 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу"). При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

Оператор ГРМ подав витяг з Положення про Комісію з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу , згідно п.2.5 якого до складу Комісії входять: директор технічний - голова Комісії; директор комерційний; директор з безпеки; директор фінансовий; головний метролог; представник АО "Правовий Альянс"; представник НКРЕКП (за згодою); представник ДП "Житомирстандартметрологія" ( за згодою). ( а с. 79, т.2).

Отже, доводи скаржника викладені в апеляційній скарзі про невідповідність складу Комісії Оператора ГРМ вимогам Кодексу ГРМ спростовуються зазначеним засобом доказування.

Згідно з пунктом 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

26.09.2019 відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, на якому Комісія вирішила задовольнити акти про порушення, а саме:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 26487 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019 по 12:15год. 21.06.2019 на суму 234 755, 92грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 10271 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 по 09:00 год. 28.06.2019 на суму 91 032,50 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 653 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019 по 23:00 год. 21.06.2019 на суму 5787, 56 грн та в кількості 9511 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 84296, 58 грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2838 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019 по 23:00год. 21.06.2019 на суму 25 153, 37 грн та в кількості 28441 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019 по 09:00 год. 28.06.2019 на суму 252 074,35грн (а.с. 33, т. 1).

Згідно зі ст. 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства, зокрема, є справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Таким чином, приписами абз. 1 п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено заохочувальну норму, яка виключає застосування вимог розділу ХІ цього Кодексу при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу у випадку повідомлення споживачем про пошкодження лічильника до виявлення порушення оператором ГРМ, тобто у випадку вжиття споживачем всіх належних від нього заходів щодо належного виконання зобов`язання згідно з договором.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), що виникає, зокрема в результаті пошкодження лічильника, несправності лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановленої за результатами позачергової або експертної повірки.

Таким чином, підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №26/09-19 від 26.09.2019, в частині задоволення актів про порушення №140267б/п від 21.06.2019, №140270б/п від 24.06.2019, №140268б/п від 24.06.2019, №140269б/п від 24.06.2019 - відсутні.

Разом з тим, зокрема, щодо доводів скаржника про те, що при складанні актів розрахунку, відповідачем не вказано які вимоги пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС ним були враховані та з актів розрахунку не вбачається чи прийняв Відповідач до уваги фактично сплачені Позивачем кошти за розподіл природного газу в червні 2019 року у розмірі 430 639,77 грн колегія суддів зауважує таке.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Отже, як вказує відповідач у відзиві, при задоволенні актів про порушення складених відносно Позивача, Оператор ГРМ керувався положеннями підпункту 1 п. 11 глав. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ, оскільки акти про порушення складені в червні 2019 року, рішення про його задоволення прийняті в вересні 2019 року.

Крім того, слід зазначити, що твердження, щодо неврахування об`єму природного газу, фактично сплаченим споживачем протягом періоду порушення, то дане твердження спростовується доказами поданими самим Позивачем.

Так, як убачається із матеріалів справи, до позовної заяви (додаток № 25), Позивачем додано акти-розрахунку, в яких в тому числі за результатами перегляду, в графі фактичне споживання зазначено, об`єми спожитого природного газу і який віднятий від об`єму природного газу нарахованого по номінальній потужності ГСО Позивача.

За наведеного, доводи апеляційної скарги в цій частині спростовуються наведеним вище та матеріалами справи.

Відповідно до п. 4 гл. 1 розділу I Кодексу ГРМ номінальна потужність газового обладнання сумарна об`ємна витрата (споживання) природного газу всього встановленого газового обладнання/устаткування, яка згідно з паспортними даними відповідає номінальному режиму роботи цього обладнання/устаткування.

В ході судового вирішення спору 10.03.2021 року відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахування (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом № 10/03-21, на якому Комісія самостійно виправила невідповідність визначених об`ємів природного газу та його вартості станом на 26.09.2019р. у зв`язку із незастосуванням паспортних даних встановленого газового обладнання у позивача щодо його номінальної потужності.

Комісія на засіданні 10.03.2021р. вирішила здійснити перерахунок в частині визначення номінальної потужності згідно паспортів газоспоживаючого обладнання наданих Споживачем , і зокрема:

1) №140267Б/п від 21.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 25501,87 куб.м за період з 23:00 год. 17.06.2019р. по 12:15год. 21.06.2019р. на суму 226025,81грн;

2) №140270Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №2, яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 9138 куб.м за період з 07:00 год. 24.06.2019 р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 80990,66 грн;

3) №140268Б/п від 24.06.2019 року на об`єкт ВОГ №1 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 599,15 куб. м за період з 12:00 год. 21.06.2019р. по 23:00 год. 21.06.2019р. на суму 5308,97 грн та в кількості 8988,59 м.куб за період з 23:00 год. 23.06.2019р. по 09:00год. 28.06.2019р. на суму 79670,06грн;

4) №140269Б/п від 24.06.2019 на об`єкт ВОГ №3 яким встановлено порушення пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, визначено обсяг газу в кількості 2522,35 м.куб за період з 12:00год. 21.06.2019р. по 23:00год. 21.06.2019р. на суму 22352,64 грн та в кількості 25402,79 м. куб. за період з 23:00год. 23.06.2019р. по 09:00 год. 28.06.2019р. на суму 225148,36грн (а.с. 78, т. 3).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, оформлене протоколом №10/03-21 від 10.03.2021 року, в частині нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 639496,50 грн - відсутні .

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Таким чином, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, ґрунтуються на його власній оцінці та спростовуються наведеними та встановленими судом обставинами справи.

Отже, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду Житомирської області від 12.07.2021 у даній справі прийняте з повним з`ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Крім того, у зв`язку із відмовою в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати визначені ст. 129 ГПК України, залишаються за скаржником.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Іноземного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" на рішення Господарського суду Житомирської області від 12.07.21р. у справі № 906/1169/19 залишити без задоволення.

2 Рішення Господарського суду Житомирської області від 12.07.21р. у справі №906/1169/19 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в строк та в порядку встановленому ст. ст. 287-291 ГПК України.

4. Справу №906/1169/19 повернути до Господарського суду Житомирської області.

Повний текст постанови складений "15" лютого 2022 р.

Головуючий суддя Миханюк М.В.

Суддя Саврій В.А.

Суддя Дужич С.П.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення08.02.2022
Оприлюднено16.02.2022
Номер документу103269765
СудочинствоГосподарське