Справа №718/223/22
Провадження №2/718/68/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.02.2022 року м.Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючої судді Мінів О.І.
секретаря судових засідань Анучкіної О.З.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Кіцмань цивільну справу № 718/223/22 за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Кіцманської міської об`єднаної територіальної громади (місцезнаходження: м.Кіцмань Чернівецький район Чернівецька область), про визнання права власності на спадкове майно,-
У С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
Позивач ОСОБА_1 звернувся 01.02.2022 до Кіцманського районного суду Чернівецької області із позовом до Кіцманської міської ОТГ про визнання права власності на спадкове майно (а.с.2-9).
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 . Після її смерті залишилося спадкове майно: право власності на земельну ділянку згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧВ №076356.
Вказує, що спадкоємцем майна по заповітом, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 являється вона - дочка померлої ОСОБА_1 ..
Інших спадкоємців та утриманців померлої, передбачених законом немає.
Також позивач зазначає, що в установлений законом строк вступила в управління спадковим майном, поховала померлу та розпорядилася її речами.
Вказує також, що в нотаріальній конторі отримати свідоцтво про право на спадщину не має змоги, так як у неї відсутній оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку.
За таких обставин, з посиланням на відповідні правові норми, просить визнати за ним право власності на спадкове майно - земельну ділянку.
Відзив на позовну заяву відповідачем у встановлений судом термін не подано.
Заяви, клопотання учасників справи інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 01.02.2022 було прийнято зазначену вище позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 15.02.2022.
У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибула, однак скерував 15.02.2022 до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала повністю та просила розглядати справу без її участі.
Представник відповідача Кіцманської міської ради ОТГ С. Булега у судове засідання також не прибув, однак на адресу суду 09.02.2022 надійшла заява, у якій не заперечують щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно. Просить суд справу розглянути без їх участі.
Частиною 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних в суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.1. ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У відповідності до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Крім того, ч.3 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи подані до суду заяви, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що згідно наявного в матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області від 21.08.2020 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено відповідний актовий запис № 12. (а.с. 5)
Відповідно до заповіту складеного 08.09.2017 року та посвідченого секретарем Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області Савчук Т.К., померла ОСОБА_2 заповіла належну їй на праві власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю /бланк ЧВ №076356 від 16.09.2004 року земельну ділянку розміром 1,1963 га, що призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і розташована на території Кліводинської сільської ради (а.с.6)
Згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧВ №076356, ОСОБА_2 на підставі розпорядження №177 від 01.04.2004 року Кіцманської РДА, належить на праві власності земельна ділянка, загальною площею 1,1963 га, кадастровий номер: 7322581500:01:001:0179 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка перебуває на території Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області. (а.с.7).
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер: 7322581500:01:001:0179, площею 1,1963 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відомості про грошову оцінку - відсутні (а.с. 8-9).
Як вбачається із відповіді, наданої державним нотаріусом Беженар А.М. 04.02.2022, на запит Кіцманського районного суду Чернівецької області, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не заводилась( а.с.14-15)
Норми права, які застосував суд, мотиви з яких виходив суд та оцінка суду.
Так, відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Згідно ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Так, у відповідності до вимог ст.ст.12,13 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до вимог цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.2 ст.49 ЦПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Як передбачено ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд немає обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Відповідно до ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Виходячи із змісту ст. 392 ЦК України право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Зважаючи на вимоги ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його .
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч. 1ст. 1220 ЦК України). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1ст. 1221 ЦК України).
У відповідності до ч.2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ст. 1225 ЦК України).
Враховуючи вищезазначені норми Закону, беручи до уваги те, що ОСОБА_1 є спадкоємцем майна за заповітом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично прийняла спадщину, і протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не заявила про відмову від спадщини, враховуючи при цьому те, що відповідач Кіцманська міська ОТГ визнали позов, тобто не претендує на спадкове майно, враховуючи при цьому те, що матеріали справи не містять будь-яких даних щодо наявності інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 й відповідно сторонами докази на підтвердження їх існування суду не надано, суд вважає, що за позивачем ОСОБА_1 слід визнати право власності на спадкове майно, а саме: земельну ділянку, загальною площею 1,1963 га, кадастровий номер: 7322584500:01:001:0179, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка перебуває на території Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області.
Крім того, суд зважає і на те, що у відповідності до роз`яснення ВССУ у п.3.1 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).
За таких обставин, позивач спадщину прийняла, однак позбавлена можливості оформити право власності на спадкове майно через відсутність у нього оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, після смерті ОСОБА_3 а саме: оригіналу Державного акту на земельну ділянку.
Тому, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у зв`язку з визнанням заявлених вимог відповідачем, за наявності законних на те підстав, беручи до уваги відповідні положення Цивільного кодексу України, та відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, що позбавляє позивачку можливості реалізувати своє право на спадкування в іншому порядку, а також враховуючи при цьому те, що задоволення позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб.
На підставі ст.ст. 328, 346, 392, 1216-1218, 1220-1221, 1223, 1225, 1258, 1261, 1268 ЦК України та керуючись ст.ст. 12, 13, 16, 49, 82, 200, 206, 211, 247, 263 - 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Кіцманської міської об`єднаної територіальної громади про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку, загальною площею 1,1963 га, кадастровий номер: 7322584500:01:001:0179, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кліводинської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧВ №076356, виданого на ім`я ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судове рішення не проголошувалося в силу ч. 4 ст. 268 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О.І. Мінів
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2022 |
Оприлюднено | 17.02.2022 |
Номер документу | 103277525 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Мінів О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні