Ухвала
від 14.02.2022 по справі 922/565/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про передачу за підсудністю

"14" лютого 2022 р.м. ХарківСправа № 922/565/22 Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калініченко Н.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіріус-Автоком", місто Харків,

до фізичної особи-підприємця Прокопенка Василя Гавриловича, місто Одеса,

про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіріус-Автоком", звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, фізичної особи-підприємця Прокопенка Василя Гавриловича, про стягнення заборгованості в розмірі 62 736,59 грн., 8 803,23 грн. пені, 12 547,32 грн. штрафних санкцій та 2 708,28 грн. інфляційних втрат.

Розглянувши матеріали вказаної позовної заяви, суд зазначає наступне.

Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція. Основними видами територіальної підсудності є загальна, альтернативна та виключна. Види підсудності передбачають в одних випадках пільги сторонам при виборі суду, в інших - створення найсприятливіших умов для вирішення справи, забезпечення незалежності та неупередженості суду, захист прав заінтересованих осіб. Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності. Відповідно до статті 1 ГПК України, цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах. Частиною 1 статті 27 ГПК України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності, відповідно до цього Кодексу, місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (частина 2 статті 27 ГПК України).

Господарським судом Харківської області було зроблено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на час надходження позовної заяви та встановлено, що місцезнаходження відповідача є 65031, місто Одеса, вулиця Паркова, будинок 77, квартира 58. При цьому, заявлена позивачем вимога, в межах даного спору, стосується стягненням заборгованості за договором ПА-14 від 22 липня 2021 року, тобто предметом позову є спір про стягнення коштів, а не спір щодо виконання обов`язку в натурі (поставка товару). За таких умов, відсутні підстави стверджувати про те, що позов подано до зобов`язаної особи за місцем виконання зобов`язання.

За загальним правилом частини 1 статті 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Згідно правилом про підсудність справ за вибором позивача, передбаченим у частині 5 статті 28 ГПК України (правила альтернативної підсудності) позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів. Тлумачення статей 27, 28 ГПК України свідчить, що підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред`явити позов в один з декількох визначених у законі судів. Разом із тим, правила альтернативної підсудності не позбавляють позивача права звернутися із позовом за правилами загальної підсудності (стаття 27 ГПК України), оскільки позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.

Суд виходить з того, що право вибору між судами, яким згідно з правилами загальної і альтернативної підсудності підсудна справа, належить виключно позивачеві. В змісті позову позивачем не вказано щодо підсудності даного спору САМЕ господарському суді Харківської області, а суд як арбітр, який розглядає справу з урахуванням наданих сторонами доказів, не може на власний розсуд, підмінюючи собою учасника справи, визначати підсудність справи, оскільки це б призвело до порушення принципу верховенства права, як фундаментальної основи діяльності суду.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з заявлених позовних вимог про стягнення грошових коштів за поставлений товар, суд вважає за необхідне надіслати матеріали позовної заяви у справі № 922/565/22 за підсудністю до господарського суду Одеської області.

Керуючись статями 27, 31, 232-236 ГПК України, господарський суд Харківської області, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву у справі № 922/565/22 Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіріус-Автоком" до фізичної особи-підприємця Прокопенка Василя Гавриловича про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу направити за підсудністю до господарського суду Одеської області (проспект Шевченка, 29, місто Одеса, Одеська область, 65119).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду, в порядку статей 255-257 ГПК України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвалу підписано 14 лютого 2022 року.

Суддя № 922/565/22 Калініченко Н.В.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.02.2022
Оприлюднено17.02.2022
Номер документу103285339
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/565/22

Ухвала від 22.09.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Рішення від 01.09.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 23.06.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 15.06.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 14.02.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні