Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 січня 2022 року Справа№200/11263/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку загального позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановила:
01 вересня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач ) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі відповідач, Слов`янського ОУ ПФУ), в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Слов`янського ОУ ПФУ щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
- зобов`язати Слов`янське ОУ ПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно чинного законодавства України з моменту подання заяви про призначення пенсії від 04 лютого 2020 року з урахуванням періодів пільгового стажу.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
03 вересня 2021 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
20 вересня 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача 1 докази.
Питання дотримання позивачем строку звернення до суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, вирішив розглянути на стадії судового розгляду після встановлення відповідних фактичних обставин на підставі наданих сторонами доказів.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).
09 листопада 2021 року суд постановив ухвалу, якою залучив до участі у справі другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ в Донецькій області), встановив другому відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та витребував у нього докази.
Після залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи розпочато спочатку.
09 листопада 2021 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів з дня закінчення шістдесятиденного строку, визначеного ч. 4 ст. 173 КАС; призначив підготовче засідання на 30 листопада 2021 року, повторно витребував у відповідача 1 докази.
01 грудня 2021 року за наслідками підготовчого засідання суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 28 грудня 2021 року; повторно витребував у відповідачів докази.
Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог КАС.
Учасники справи/їх представники у судове засідання не з`явилися.
Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС, а також відсутність встановлених ст. ст. 205, 223 КАС підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута за відсутності учасників справи в письмовому провадженні.
У зв`язку з неявкою всіх учасників справи на підставі ч. 4 ст. 229 КАС повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Оскільки відповідачі 1 і 2 не виконали ухвали суду в частині витребування доказів (матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 надані лише частково) справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 06 лютого 2020 року Слов`янське ОУ ПФУ прийняло рішення № 20, яким відмовило йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) у зв`язку з відсутністю необхідного страхового і пільгового стажу.
Позивач вказував на те, що Слов`янське ОУ ПФУ не врахувало до його пільгового стажу періоди роботи з 21 вересня 1987 року по 30 листопада 1988 року, з 06 грудня 1988 року по 29 вересня 1995 року, з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року, з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1996 року, з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року, покликаючись на відсутність інформації про ці періоди в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування.
Також пенсійний орган не зарахував до страхового стажу період проходження позивачем строкової військової служби з 25 квітня 1985 року по 10 червня 1987 року, обґрунтовуючи це тим, що в довідці про проходження дійсної військової служби від 21 січня 2011 року № 1/525 не вказана підстава її видачі.
Позивач доводив, що має необхідний страховий і пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, що підтверджено наданими пенсійному органу документами, в тому числі трудовою книжкою, яка є основним документом про стаж.
Вважаючи відмову в призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач 1 Слов`янське ОУ ПФУ правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідач 2 ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Правомірність рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 ГУ ПФУ в Донецькій області обґрунтовувало тим, що ОСОБА_1 претендував на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 1 п. 2 ст. 114 Закону № 1058, однак у нього відсутній необхідний страховий та пільговий стаж.
Відповідач 2 зазначив, що Слов`янське ОУ ПФУ зарахувало позивачу до пільгового стажу за Списком № 1 періоди його роботи з 28 грудня 2004 року по 31 грудня 2006 року та з 28 січня 2011 року по 30 червня 2014 року на підставі даних персоніфікованого обліку.
Разом з цим періоди роботи ОСОБА_2 з 21 вересня 1987 року по 30 листопада 1988 року, з 06 грудня 1988 року по 29 вересня 1995 року, з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року, з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року, з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року до пільгового стажу не зараховані, оскільки підприємства, на яких працював позивач, знаходяться на тимчасово окупованій території, що унеможливлює перевірку достовірності наданих ними відомостей про умови роботи, а також зумовлює недійсність виданих такими підприємствами документів.
Відповідач 2 також вказував на відсутність підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоду проходження ним строкової військової служби, оскільки у довідці про проходження дійсної військової служби не вказана підстава її видачі.
З огляду на викладене відповідач 2 вважає, що ОСОБА_1 правомірно відмовлено в призначенні пенсії.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 22 липня 2005 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено штампом про реєстрацію місця проживання, проставленим в паспорті.
Позивач набув статус внутрішньо переміщеної особи, про що свідчить відповідна довідка від 03 лютого 2020 року № 1429-5000263158.
Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_2 .
Відповідач 1 Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 37803258) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис.
Слов`янське ОУ ПФУ перебуває в стані припинення з 28 грудня 2020 року.
На час розгляду справи державна реєстрація припинення Слов`янського ОУ ПФУ як юридичної особи не проведена.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком. У додатку в якості територіальних органів, що приєднуються до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій зазначені всі територіальні управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в Донецькій області, крім головного.
Наказом Пенсійного фонду України від 02 листопада 2020 року № 115 «Про заходи у зв`язку з реорганізацією деяких територіальних органів Пенсійного фонду України від 9 жовтня 2020 року № 925» начальникам Головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях доручено вчиняти дії, спрямовані на ліквідацію управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, а також об`єднаних управлінь Пенсійного фонду України, зокрема, щодо утворення та затвердження складу комісій з припинення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, а також об`єднаних управлінь, зазначених у постанові Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» та ін.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Згідно п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, у разі злиття органів державної влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття.
Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.
Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать, що 04 лютого 2020 року позивач звернувся до Слов`янського ОУ ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Як свідчить розписка-повідомлення від 04 лютого 2020 року № 1648, разом з заявою про призначення пенсії позивач надав: заяву про спосіб виплати пенсії, паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, трудову книжку, довідку про проходження дійсної військової служби.
Крім того в розписці-повідомленні заявник зробив запис наступного змісту: «Прошу призначити пенсію за поданими документами; надати пільгові довідки не маю можливості, оскільки підприємства не перереєстровані на підконтрольній території; на прийнятті документів наполягаю; у випадку відмови прошу надати офіційну відмову для подальшого звернення до суду; за призначенням пенсії звертався на непідконтрольній території, виплати не отримав».
06 лютого 2020 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 04 лютого 2020 року № 1648 Слов`янське ОУ ПФУ прийняло рішення № 20 «Про відмову в призначенні пенсії».
Цим рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового і пільгового стажу.
В обґрунтування прийнятого рішення пенсійний орган покликався на те, що заявник претендував на призначення пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 із зарахуванням підземного стажу за періоди роботи:
з 21 вересня 1987 року по 30 листопада 1988 року на шахті «Алмазна» державного підприємства «Шахта «Алмазна»;
з 06 грудня 1988 року по 29 вересня 1995 року на шахті «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит»;
з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року у Шахтинському виробничому об`єднанні по видобутку вугілля «Шахтвугілля» (Російська Федерація, Ростовська обл., м. Шахти);
з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року на шахті «Алмазна» державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація»;
з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року на шахті «Алмазна» державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація»;
з 28 грудня 2004 року по 01 січня 2007 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит»;
з 28 січня 2011 року по 30 червня 2014 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит».
Пенсійний орган зазначив, що за даними, наявними в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, зарахував заявнику до пільгового стажу за п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 періоди роботи:
з 28 грудня 2004 року по 31 грудня 2006 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит»;
з 28 січня 2011 року по 30 червня 2014 року у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит».
Також Слов`янське ОУ ПФУ вказало, що не зарахувало заявнику до загального стажу період військової служби з 25 квітня 1985 року по 10 червня 1987 року у зв`язку з тим, що у довідці про проходження дійсної військової служби від 21 січня 2011 року № 1/525 відсутня підстава видачі.
До пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 заявникові не зараховані періоди роботи: з 21 вересня 1987 року по 30 листопада 1988 року на шахті «Алмазна» державного підприємства «Шахта «Алмазна»; з 06 грудня 1988 року по 29 вересня 1995 року на шахті «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит»; з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року у Шахтинському виробничому об`єднанні по видобутку вугілля «Шахтвугілля» (Російська Федерація, Ростовська обл., м. Шахти); з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року на шахті «Алмазна» державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація»; з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року на шахті «Алмазна» державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація».
Пенсійний орган вказував на те, що за даними ЄДР державне підприємство «Шахта «Алмазна» державного підприємства «Донбасантрацит» та відокремлений підрозділ «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит» не перереєстровані не підконтрольній території; а заявник не надав жодних уточнюючих довідок.
За розрахунком Слов`янського ОУ ПФУ на момент звернення 04 лютого 2020 року за призначенням пенсії ОСОБА_1 має загальний страховий стаж 20 років 09 місяців 00 днів, пільговий стаж за Списком № 1 за даними персоніфікованого обліку 05 років 05 місяців 07 днів.
За таких обставин пенсійний орган вирішив відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах за п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, оскільки на момент звернення у нього відсутній необхідний пільговий та страховий стаж.
За висновком Слов`янського ОУ ПФУ, ОСОБА_1 матиме право на пенсію після набуття відповідного пільгового стажу або після досягнення 63 років.
Позивачу роз`яснено право на оскарження рішення Слов`янського ОУ ПФУ про відмову в призначенні пенсії до ГУ ПФУ в Донецькій області або в судовому порядку.
Суд зазначає, що докази на підтвердження дати вручення (направлення) ОСОБА_1 рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 відповідачі не надали.
Також відповідачами не спростовано твердження позивача про те, що рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 він отримав лише 24 березня 2021 року.
З приводу періодів роботи, на зарахування яких до пільгового і страхового стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.
Записи в трудовій книжці серії НОМЕР_3 свідчать про таке:
запис 1 21 вересня 1984 року на підставі наказу від 21 вересня 1984 року № 165к позивач був прийнятий на роботу до Шахтоуправління «Алмазне» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» учнем вантажника залізничних вагонів 1 розряду поверхні;
запис 2 13 квітня 1985 року на підставі наказу від 13 квітня 1985 року № 69к звільнений за п. 3 ст. 36 Кодексу законів про працю Української РСР у зв`язку з призовом на військову службу до Радянської армії;
запис 3 в період з 25 квітня 1985 року по 24 червня 1987 року строкова військова служба в Радянській Армії, запис внесений на підставі військового квитка серії НОМЕР_4 .
При цьому згідно з довідкою Краснолучського міського військового комісаріату від 21 січня 2011 року № 1/525 ОСОБА_1 проходив строкову військову службу з 25 квітня 1985 року по 10 червня 1987 року.
запис 4 21 вересня 1987 року на підставі наказу від 21 вересня 1987 року № 283к позивач був прийнятий на роботу до шахтоуправління «Алмазне» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» гірничим робочим підземним з повним робочим днем під землею;
запис 5 05 грудня 1987 року на підставі наказу від 05 грудня 1987 року № 347 переведений машиністом підземних установок 2 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 6 30 листопада 1988 року на підставі наказу від 30 листопада 1988 року № 326к звільнений на підставі ст. 38 Кодексу законів про працю Української РСР за власним бажанням;
запис 7 06 грудня 1988 року на підставі наказу від 06 грудня 1988 року № 281о/к позивач був прийнятий на роботу до шахтоуправління «Яновське» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» гірничим робочим підземним по ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем під землею на дільницю по видобутку вугілля;
запис 8 29 січня 1990 року на підставі наказу від 29 січня 1990 року № 24о/к переведений машиністом підземних установок 2 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 9 11 серпня 1992 року на підставі наказу від 11 серпня 1992 року № 167о/к переведений гірничим робочим очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 10 23 березня 1994 року за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (наказ від 21 березня 1994 року № 77);
[…]
запис 12 29 вересня 1995 року на підставі наказу від 02 жовтня 1995 року № 224о/к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;
запис 13 03 жовтня 1995 року на підставі наказу від 05 жовтня 1995 року № 227к позивач був прийнятий на роботу до Калінінського шахтоуправління Шахтинського підприємства по видобутку вугілля «Шахтвугілля» (Російська Федерація, Ростовська обл., м. Шахти) підземним гірничим робочим очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 14 01 листопада 1995 року на підставі наказу від 01 листопада 1995 року № 360 звільнений за ст. 31 Кодексу законів про працю Російської Федерації за власним бажанням;
запис 15 04 березня 1996 року на підставі наказу від 04 березня 1996 року № 41-к позивач був прийнятий на роботу до Шахтоуправління «Алмазне» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» підземним гірничим робочим очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею дільниці № 1;
[…]
запис 17 01 жовтня 1997 року на підставі наказу від 01 жовтня 1998 року № 114к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;
запис 18 запис 17 вважати недійсним;
запис 19 11 вересня 1999 року на підставі наказу від 11 вересня 1999 року № 139-к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;
запис 20 20 листопада 1999 року на підставі наказу від 20 листопада 1999 року № 184к позивач був прийнятий на роботу на шахту «Алмазна» державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація» підземним гірничим робочим очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 21 10 березня 2001 року на підставі наказу від 12 березня 2001 року № 32к звільнений за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв`язку з ліквідацією шахти;
запис 21 06 березня 2003 року на підставі наказу від 05 березня 2003 року позивач був прийнятий на роботу до відособленого структурного підрозділу «Шахта Садова» товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Олвін-Трейд» охоронцем;
запис 22 01 липня 2004 року на підставі наказу від 30 червня 2004 року № 50к переведений гірничим робочим поверхні на дільниці ПТК;
запис 23 19 грудня 2004 року на підставі наказу від 20 грудня 2004 року № 369к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;
запис 24 28 грудня 2004 року на підставі наказу від 27 грудня 2004 року № 357к позивач був прийнятий на роботу до відкритого акціонерного товариства «Шахта «Міусинська» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Донбасантрацит» гірничим робочим очисного вибою підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею;
(За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (наказ від 29 листопада 2004 року № 335));
запис 25 17 липня 2006 року на підставі наказу від 17 липня 2006 року № 187к переведений гірничим робочим підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею за станом здоров`я;
(За наслідками атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (наказ від 29 листопада 2004 року № 335));
запис 26 01 січня 2007 року на підставі наказу від 15 січня 2007 року № 4к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням;
запис 27 23 січня 2011 року на підставі наказу від 23 січня 2011 року № 15-2к позивач був прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит» гірничим робочим очисного вибою 5 розряду підземним з повним робочим днем під землею;
(За наслідками атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (наказ від 30 жовтня 2009 року № 608));
запис 28 02 березня 2011 року на підставі наказу від 01 березня 2011 року № 31-2к переведений гірничим робочим очисного вибою 6 розряду підземним з повним робочим днем під землею;
запис 29 04 жовтня 2018 року на підставі наказу від 04 жовтня 2018 року № 71-2к звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням.
Позивач надав суду довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Так, згідно з довідкою так званого «государственного унитарного предприятия ЛНР «Донбассантрацит» від 05 вересня 2016 року № 1-1/920 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахтоуправлінні «Алмазне» і за період з 21 вересня 1987 року по 04 жовтня 1987 року виконував гірничі роботи на підземній дільниці РВУ за професією (посадою) гірничий робочий підземний, що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1, постанова Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.
Відповідно до довідки так званого «государственного унитарного предприятия ЛНР «Донбассантрацит» від 05 вересня 2016 року № 1-1/921 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахтоуправлінні «Алмазне» і за період 05 жовтня 1987 року по 04 грудня 1987 року виконував гірничі роботи за професією (посадою) машиніст підземних установок, що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1, постанова Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, (навчався на курсах машиністів підземних установок при УКК з відривом від виробництва із збереженням тарифної ставки гірничого робочого підземного).
Як свідчить довідка так званого «государственного унитарного предприятия ЛНР «Донбассантрацит» від 05 вересня 2016 року № 1-1/922 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахтоуправлінні «Алмазне» і за період з 05 грудня 1987 року по 30 листопада 1988 року виконував гірничі роботи на підземній дільниці РВУ за професією (посадою) машиніст підземних установок, що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1, постанова Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.
Згідно з довідкою так званого «государственного унитарного предприятия ЛНР «Донбассантарцит» від 05 вересня 2016 року № 1-1/923 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахтоуправлінні «Яновське» і за період з 06 грудня 1988 року по 28 січня 1990 року виконував гірничі роботи на підземній дільниці № 7, № 1 за професією (посадою) гірничий робочий по ремонту гірничих виробок, що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1, постанова Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.
Відповідно до довідки так званого «государственного унитарного предприятия ЛНР «Донбассантарцит» від 05 вересня 2016 року № 1-1/924 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахтоуправлінні «Яновське» і за період з 29 січня 1990 року по 10 серпня 1992 року виконував гірничі роботи на підземній дільниці № 7, № 1 за професією (посадою) машиніст підземних установок, що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1010100а, постанова Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10.
Як свідчить довідка так званого «государственного унитарного предприятия ЛНР «Донбассантарцит» від 05 вересня 2016 року № 1-1/925 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахтоуправлінні «Яновське» і за період з 11 серпня 1992 року по 31 грудня 1994 року виконував гірничі роботи на підземній дільниці № 7, № 1 за професією (посадою) гірничий робочий очисного вибою, що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1010100а, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Згідно з довідкою так званого «Филиала «Шахта «Миусинская» государственного унитарного предприятия ЛНР «Центруголь» від 22 жовтня 2019 року № 1484 та № 1485 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в Ордена Трудового Червоного Прапора шахтоуправлінні «Міусинське» імені 50-років Великої Жовтневої соціалістичної революції Міністерства вугільної промисловості України Донбаського виробничого об`єднання з видобутку антрациту «Донбасантрацит» і за період з 01 січня 1995 року по 29 вересня 1995 року виконував гірничі роботи повний робочий день під землею за професією (посадою) гірничий робочий очисного вибою, шахтоділянка № 3, ділянка № 1, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1010100а, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Відповідно до довідки так званого «государственного унитарного предприятия ЛНР «Донбассантрацит» від 05 вересня 2016 року № 1-1/926 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахтоуправлінні «Алмазне» і за період 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року виконував гірничі роботи на підземній дільниці № 1 за професією (посадою) гірничий робочий очисного вибою, що передбачена Списком № 1, розділ І, підрозділ 1010100а, постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Як свідчить довідка так званого «Филиала «Шахта «Миусинская» государственного унитарного предприятия ЛНР «Центруголь» від 22 жовтня 2019 року № 322к про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Міусинська» дочірнього підприємства державна холдингова компанія «Донбасантрацит» і за період з 28 грудня 2004 року по 16 липня 2006 року виконував гірничі роботи повний робочий день під землею за професією (посадою) гірничий робочий очисного вибою, що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.
Згідно з довідкою так званого «Филиала «Шахта «Миусинская» государственного унитарного предприятия ЛНР «Центруголь» (без дати і номера) про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Міусинська» дочірнього підприємства державна холдингова компанія «Донбасантрацит» і за період з 17 липня 2006 року по 01 січня 2007 року виконував гірничі роботи повний робочий день під землею за професією (посадою) гірничий робочий підземний, що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.
Відповідно до довідки так званого «Филиала «Шахта «Миусинская» государственного унитарного предприятия ЛНР «Центруголь» без дати і номера про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит» і за період з 28 січня 2011 року по 04 жовтня 2018 року виконував гірничі роботи повний робочий день під землею за професією (посадою) гірничий робочий очисного вибою, що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.
Згідно з довідками так званого «Филиала «Шахта «Миусинская» государственного унитарного предприятия ЛНР «Центруголь» від 22 жовтня 2019 року № №1189, 1496, 177 із заробітної плати ОСОБА_1 щомісячно утримувалися страхові внески та в повному обсязі перераховувалися до Пенсійного фонду України за періоди роботи з 01 січня 1995 року по 29 вересня 1995 року, з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2000 року, з 01 січня 2001 року по 31 грудня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 31 серпня 2013 року та єдиний внесок за період з 01 вересня 2013 року по 31 травня 2014 року. Єдиний внесок за період з 01 червня 2014 року по 30 червня 2014 року перерахований органам доходів і зборів в розмірі 89,7%, за період з 01 липня 2014 року по 31 липня 2014 року в розмірі 89,8%.
Також суду надані накази про атестацію робочих місць за умовами праці шахтоуправління «Алмазне» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» від 31 січня 1995 року № 49-а та шахтоуправління «Яновське» Донбаського виробничого об`єднання по видобутку антрациту «Донбасантрацит» від 21 березня 1994 року № 77, а також довідки так званого «Филиала «Шахта «Миусинская» государственного унитарного предприятия ЛНР «Центруголь» від 22 жовтня 2019 року №№ 1491, 1492, 1493, 1494, 1495 про спуски позивача в шахту за 1995 рік, за 2004-2007 роки, за 2011-2014 роки, за 2014-2016 роки та за 2011-2015 роки.
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж роботи ОСОБА_1 :
за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013А1» за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 00177419) за 2004 рік 4 дні.
Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, код підстави «ЗП3013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013Б1» за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Садова» товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Олвін-Трейд» (ідентифікаційний код 26230192) за 2004 рік 11 місяців 09 днів.
Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, код підстави «ЗП3013Б1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам.
за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3014А2» за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 00177419) за 2005 рік 12 місяців; за 2006 рік 06 місяців 17 днів; за січень-грудень 2011 року, січень-грудень 2012 року, за січень-грудень 2013 року та за січень-липень 2014 року.
Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, код підстави «ЗП3014А2» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3014А1» у відокремленому підрозділі «Шахта «Міусинська» державного підприємства «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 00177419) за 2006 рік - 05 місяців 13 днів.
Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, код підстави «ЗПЗ014А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Як свідчить форма РС-право, пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 :
період роботи з 21 вересня 1984 року по 13 квітня 1985 року до страхового стажу;
період роботи з 21 вересня 1987 року по 30 листопада 1988 року до страхового стажу;
період роботи з 06 грудня 1988 року по 29 вересня 1995 року до страхового стажу;
період роботи з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року до страхового стажу;
період роботи з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року до страхового стажу;
період роботи з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року до страхового стажу;
період роботи з 06 березня 2003 року по 31 грудня 2003 року до страхового стажу;
період роботи з 01 січня 2004 року по 27 грудня 2004 року до страхового стажу;
період роботи з 28 грудня 2004 року по 31 грудня 2006 року до страхового стажу та пільгового стажу за Списком № 1;
період роботи з 01 січня 2007 року по 03 січня 2007 року до страхового стажу;
період роботи з 26 січня 2011 року по 27 січня 2011 року до страхового стажу;
період роботи з 28 січня 2011 року по 30 червня 2014 року до страхового стажу та до пільгового стажу за Списком № 1.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначає ст. 114 Закону № 1058.
Щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Пп. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абз. 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Щодо права на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абз. абз. 1 і 15-23 п. 1 ч. 2 цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абз. 1 ст. 26 цього Закону, зменшується на один рік.
При цьому, згідно з положеннями ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
До підрозділу 1. Підземні роботи розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, були включені всі працівники, інженерно-технічні працівники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні вказаних вище робітників і службовців (медперсонал підземних (здравпунктів, робітники підземного телефонного зв`язку і т. д.).
До підрозділу 10101000 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу 10100000 І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, включені 1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До підрозділу 10101000 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу 10100000 І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені 1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі Список № 202).
До розділу І. «Підземні гірничі роботи в шахті і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку № 202 включені такі професії (посади): «усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)».
Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону № 1788.
Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.
Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).
Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.
Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
П. 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до п. 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям Слов`янським ОУ ПФУ рішення від 06 лютого 2020 року № 20 «Про відмову в призначенні пенсії».
Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Суд зазначає, що правові наслідки для позивача створює рішення Слов`янського ОУ ПФУ, а не дії відповідача 1, як помилково вважає позивач.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.
Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.
Вирішуючи питання щодо можливості врахування відомостей, наведених у довідках, виданих підприємством, що знаходиться на тимчасово окупованій території, суд виходить з такого.
Міста Хрустальний (Красний Луч) та Антрацит Луганської області включені до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 79-р).
Постановами Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VІІ та № 254-ІІV це місто визнано тимчасово окупованою територією.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави-члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини 2» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016).
«Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважає Європейський суд з прав людини, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване їй право на пенсійне забезпечення.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, наведеною у постановах від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17, від 28 лютого 2019 року у справі № 554/3179/17, від 14 листопада 2019 року у справі № 227/4503/16 тощо.
Виходячи з цих міркувань, пенсійний орган мав прийняти до розгляду та взяти до уваги відомості, наведені в документах, виданих підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованій території, (довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, накази про атестацію робочих місць).
Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві або архівній установі, яке (яка) знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 242/1484/17, від 26 березня 2020 року у справі № 414/1864/16-а.
Крім того, позивач не може нести відповідальність і зазнавати негативних наслідків через невиконання (неналежне виконання) роботодавцем страхувальником своїх обов`язків щодо нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за позивача за вказаний вище період; а також через невиконання (неналежне виконання) роботодавцем страхувальником свого обов`язку в частині подання до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування необхідних відомостей, в тому числі щодо спеціального стажу роботи або проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Так само позивач не може зазнавати негативних наслідків через невиконання роботодавцем обов`язку щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, (тим більш, що така атестація була проведена).
Щодо наявності підстав для зарахування позивачу до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 періодів його роботи з 21 вересня 1987 року по 30 листопада 1988 року, з 06 грудня 1988 року по 29 вересня 1995 року, з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року, з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1996 року, з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року суд зазначає таке.
Суд встановив, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах:
в шахтоуправлінні «Алмазне» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» в періоди з 21 вересня 1987 року по 04 грудня 1987 року гірничим робочим підземним з повним робочим днем під землею (записи №№ 4-5 в трудовій книжці); з 05 грудня 1987 року по 30 листопада 1988 року машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею (записи №№ 5-6);
в шахтоуправлінні Яновське» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» в періоди з 06 грудня 1988 року по 28 січня 1990 року гірничим робочим підземним по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею (записи №№ 7-8); з 29 січня 1990 року по 10 серпня 1992 року машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею (записи №№ 8-9); з 11 серпня 1992 року по 29 вересня 1995 року гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею (записи №№ 9-12);
в Калінінському шахтоуправлінні Шахтинського підприємства по видобутку вугілля «Шахтвугілля» (Російська Федерація, Ростовська обл., м. Шахти) в період з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею (записи №№ 13-14);
в шахтоуправлінні «Алмазне» виробничого об`єднання «Донбасантрацит» в період з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею (записи №№ 15-19);
на шахті «Алмазна» державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація» в період з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею (записи №№ 20-21).
Професії, за якими працював ОСОБА_1 , включені до Списку № 1, а в його трудовій книжці містяться записи про те, що на відповідних роботах позивач працював повний робочий день в шахті (під землею).
Робота позивача за професіями, що включені до Списку № 1, з повним робочим днем в шахті підтверджена належним чином оформленими записами у трудовій книжці, що є основним документом про стаж.
Отже, ОСОБА_1 має право на зарахування цих періодів до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058. При цьому необхідність у поданні додаткових документів, в тому числі уточнюючих довідок, відсутня.
Щодо наявності підстав для зарахування до страхового стажу періоду походження позивачем строкової військової служби суд зазначає таке.
Суд встановив, що в період з 25 квітня 1985 року по 24 червня 1987 року ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в Радянській Армії, що підтверджено записом № 5 в трудовій книжці, який внесено на підставі військового квитка серії НОМЕР_4 .
При цьому згідно з довідкою Краснолучського міського військового комісаріату від 21 січня 2011 року № 1/525 ОСОБА_1 проходив строкову військову службу з 25 квітня 1985 року по 10 червня 1987 року.
Період проходження військової служби пенсійний орган не зарахував до страхового стажу, покликаючись на те, що в довідці від 21 січня 2011 року не вказана підстава її видачі.
Ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
На підставі постанови Верховної Ради України від 06 грудня 1991 року № 1931-ХІІ «Про введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01 січня 1992 року Закон № 1788 введений в дію в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення в дію цього Закону; з 01 квітня 1992 року в повному обсязі.
За змістом п. «в» ч. 3 ст. 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі Закон № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю.
На час проходження ОСОБА_1 строкової військової служби діяло Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затверджене постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі Положення № 590).
П. 109 Положення № 590 було встановлено, що при призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), […] періоди, зазначені у підпунктах «к» і «л», прирівнюються по вибору особи, що звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
В свою чергу пп. «к» п. 109 Положення № 590 передбачав, що, крім роботи в якості робочого або службовця, в загальний стаж роботи зараховується також служба у складі Збройних Сил СРСР […].
02 червня 2005 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2636-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження військової служби» (далі Закон № 2636), який набрав чинності з 01 січня 2006 року.
На підставі п. 1 розділу І Закону № 2636 абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону № 2011 був доповнений реченнями такого змісту: «Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах».
На підставі п. 2 розділу І Закону № 2636 ч. 1 ст. 2 Закону № 2232 доповнена абзацом другим такого змісту: «Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах».
Як свідчить пояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби», до прийняття Закону України «Про пенсійне забезпечення» при призначенні пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, час проходження військової служби прирівнювався до роботи, яка передувала службі або слідувала за нею. Після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» питання зарахування часу проходження військової служби було врегульовано в роз`ясненні Міністерства соціального захисту населення України № 2 від 26.03.93, в якому передбачалось, що час перебування на військовій службі підлягає зарахуванню як до загального стажу, так і стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах, якщо на момент призову на військову службу особа працювала за професією або займала посаду, що передбачає такі пільги. Однак, з 01.01.04 це роз`яснення втратило чинність. Таким чином, механізм зарахування часу перебування на строковій військовій службі до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах та за вислугу років, втратив законодавче регулювання, а особи, які мали або матимуть право на зарахування часу перебування на строковій військовій службі до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах та за вислугу років, втрачають його.
Отже, прийняття цього законопроекту було спрямовано на законодавче закріплення механізму зарахування часу перебування на строковій військовій службі до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах та за вислугу років при умові, якщо на момент призову на військову службу особа навчалась в професійно-технічному училищі, працювала за професією або займала посаду, що передбачає такі пільги.
Вирішуючи питання про те, норми якого нормативно-правового акта мають застосовуватися до спірних правовідносин, а саме п. 109 Положення № 590 або абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону № 2011 та ч. 1 ст. 2 Закону № 2232, суд виходить з таких міркувань.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
В абз. 2 п. 2 мотивувальної частини рішення від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 Конституційний Суд України зазначив: «За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце».
Постановою Верховної Ради України від 12 вересня 1991 pоку № 1545-ХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP» було передбачено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства СРСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Отже, під час вирішення питання щодо наявності підстав для зарахування до стажу позивача періоду проходження ним строкової військової служби має застосовуватися законодавство, чинне на час її проходження, а саме Положення № 590.
Таким чином, в силу приписів Положення № 590 ОСОБА_1 має право зарахування періоду проходження строкової військової служби до його страхового стажу.
Доводи пенсійного органу про те, що строкова військова служба не може бути зарахована до страхового стажу позивача, оскільки в довідці військовий комісаріат не вказав підставу її видачі, суд відхиляє з таких міркувань.
Однією з підстав для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки чи довідок. Поза увагою пенсійного органу залишився той факт, що не всі недоліки в оформленні документів можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки в даному випадку визначальним є підтвердження факту проходження позивачем військової служби, не правильність оформлення довідки.
Суд відзначає, що право особи на пенсійне забезпечення не повинно безумовно залежати від дій чи бездіяльності осіб, які зобов`язані вести облік трудового стажу.
На переконання суду, позивач як особа, на яку не покладено обов`язків щодо організації ведення обліку його стажу, не може нести відповідальність за неправильність, неточність або неповноту внесених до довідки про військову службу відомостей, а тому невірне заповнення такої довідки не може бути підставою для незарахування пенсійним органом страхового стажу і, як наслідок, для обмеження права позивача на пенсійне забезпечення. На працівника не може перекладатися тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у довідці про військову службу; працівник не відповідає за правильність записів у ній та не повинен контролювати відповідні державні органи щодо її заповнення.
Зважаючи на те, що основним документом про стаж є трудова книжка, а запис № 5 внесений на підставі військового квитка, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування до його страхового стажу періоду проходження строкової військової служби з 25 квітня 1985 року по 24 червня 1987 року.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 «Про відмову в призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.
Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.
Відмовляючи в призначенні пенсії, відповідач 1 не забезпечив всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.
Оскільки рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 «Про відмову в призначенні пенсії» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.
Визнання протиправним рішення пенсійного органу охоплює позовні вимоги в частині визнання протиправними його дій.
Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС, для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення належить також застосувати такі способи захисту як зобов`язання відповідача 2 ГУ ПФУ в Донецькій області:
1. зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період проходження строкової військової служби з 25 квітня 1985 року по 24 червня 1987 року;
2. зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи з 21 вересня 1987 року по 04 грудня 1987 року гірничим робочим підземним з повним робочим днем під землею; з 05 грудня 1987 року по 30 листопада 1988 року машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею; з 06 грудня 1988 року по 28 січня 1990 року гірничим робочим підземним по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею; з 29 січня 1990 року по 10 серпня 1992 року машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею; з 11 серпня 1992 року по 29 вересня 1995 року гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею;
3. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 лютого 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
При вирішенні питання на який саме пенсійний орган відповідач у справі має бути покладений обов`язок зарахувати певні періоди роботи позивача до його страхового і пільгового стажу, а також обов`язок повторно розглянути заяву про призначення пенсії, суд виходить з того, що на час розгляду справи відповідні повноваження здійснює ГУ ПФУ в Донецькій області.
Разом із цим вимога позивача про зобов`язання Слов`янського ОУ ПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до чинного законодавства України з моменту подання заяви про призначення пенсії від 04 лютого 2020 року з урахуванням періодів пільгового стажу не підлягає задоволенню, оскільки за встановлених фактичних обставин належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати певні періоди до страхового і пільгового стажу позивача та повторно розглянути його заяву про призначення пенсії з урахуванням оцінки суду.
Такий висновок суду серед іншого ґрунтується на тому, що обчислення загального і пільгового стажу, необхідного для призначення особі пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, належить до повноважень пенсійного органу.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Щодо строку звернення до суду.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В заяві про поновлення строку звернення до суду ОСОБА_1 зазначив, що рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 отримав 24 березня 2021 року внаслідок карантинних обмежень, запроваджених Кабінетом Міністрів України з 12 березня 2020 року.
Докази на підтвердження дати вручення (направлення) ОСОБА_1 рішення Слов`янського ОУ ПФУ від 06 лютого 2020 року № 20 відповідачі не надали; належними та допустимими доказами твердження позивача про те, що рішення, яке є предметом спору, він отримав лише 24 березня 2021 року, не спростували.
Таким чином, суд приходить до висновку, що про порушення свої прав ОСОБА_1 дізнався 24 березня 2021 року. Як наслідок, строк звернення до суду розпочався 25 березня 2021 року і сплинув 26 вересня 2021 року (останній день строку 25 вересня 2021 року припадав на неділю).
ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом 01 вересня 2021 року, тобто з дотриманням шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС, а тому не потребує його поновлення.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (квитанція від 01 вересня 2021 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Таким чином, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області підлягає стягненню судовий збір в сумі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 37803258, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 06 лютого 2020 року № 20 «Про відмову в призначенні пенсії».
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період проходження строкової військової служби з 25 квітня 1985 року по 24 червня 1987 року.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи
з 21 вересня 1987 року по 04 грудня 1987 року гірничим робочим підземним з повним робочим днем під землею;
з 05 грудня 1987 року по 30 листопада 1988 року машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею;
з 06 грудня 1988 року по 28 січня 1990 року гірничим робочим підземним по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею;
з 29 січня 1990 року по 10 серпня 1992 року машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею;
з 11 серпня 1992 року по 29 вересня 1995 року гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею;
з 03 жовтня 1995 року по 01 листопада 1995 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею;
з 04 березня 1996 року по 11 вересня 1999 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею;
з 20 листопада 1999 року по 10 березня 2001 року підземним гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею;
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 лютого 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
9. Повне судове рішення складено 04 січня 2022 року.
Суддя Т.О. Кравченко
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2022 |
Оприлюднено | 24.08.2022 |
Номер документу | 103287930 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Геращенко Ігор Володимирович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кравченко Т.О.