Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
31 січня 2022 року Справа №200/1551/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Куденков К.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області про визнання протиправними дій і стягнення грошової допомоги -
УСТАНОВИВ:
26 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, в якому просить: - визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку і виплаті недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги; - стягнути недоотриману частину щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту у розмірі 6800,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на невиплату в повному розмірі грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, у встановленому Законом розмірі.
Приписами ч.ч. 1, 2 і 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Позивач звернувся з цим позовом (від 26.01.2022) до суду 26 січня 2022 року, що підтверджується відбитком вхідної кореспонденції суду.
Відповідно до пп. 4 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 19.02.2020 Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» установлено, що особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідний статус до 5 травня 2020 р. включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня 2020 року.
30 вересня 2020 року - установлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.
Отже, позивач мав право звернутися з цим позовом (у частині позовних вимог щодо допомоги за 2020 рік) до суду до 30.03.2021 включно.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 06.02.2018 справа № 607/7919/17.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Позивачем разом з позовною заявою заявлене клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Обґрунтовуючи вказане клопотання позивач посилається на те, що про порушення своїх прав він дізнався випадкового від знайомих в листопаді 2021 року та 29.11.2021 звернувся до відповідача із заявою про нарахування і виплату йому, як особі яка має статус учасника бойових дій невідповідної щорічної грошової допомоги до 5 травня 2020 року.
До позовної заяви додана заява позивача до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області від 29.11.2021 щодо здійснення перерахунку щорічної допомоги до 5 травня дня разової грошової допомоги як учаснику бойових дій.
Також надана копія листа Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області від 02.12.2021 № 06вх.П-132-6.2, яким позивача повідомлено про те, що відповідно до списку одержувачів разової допомоги до 5 травня, який надійшов до управління від Лиманського відділення поліції Слов`янського відділу поліції Головного управління національної поліції в Донецької області допомога до 5 травня була перерахована на рахунок ГУ НП в Донецькій області, зокрема для здійснення йому виплати в розмірі 1390,00 грн.
Суд зазначає, що в цьому випадку законом визначено початок перебігу строку звернення до адміністративного суду з позовом щодо допомоги до 5 травня з конкретною календарною датою, а не з отриманням рішення суб`єкта владних повноважень щодо відмови у перерахунку і виплаті недоплаченої суми допомоги. Закон України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у межах спірних правовідносин не передбачає досудового врегулювання спору шляхом звернення до органу з питань соціального захисту населення з заявою (скаргою) з приводу щорічної виплати разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону.
Отже, звернення позивача до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області заявою про перерахунок і виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік у межах спірних правовідносин не є обов`язковим, не передбачено вказаним Законом і не може вважатись досудовим порядком вирішення спору в розумінні ч. 4 ст. 122 КАС України.
Тому до спірних правовідносин не підлягаю застосуванню приписи ч. 4 ст. 122 КАС України.
Зазначене відповідає практиці Першого апеляційного адміністративного суду, яка наведена, зокрема, у постановах від 26 липня 2021 року у справі № 360/2479/21, від 29 червня 2021 року у справі № 360/2184/21, від 16 червня 2021 року у справі № 360/2008/21, від 21 липня 2021 року у справі № 360/2007/21, від 20 липня 2021 року у справі № 360/2262/21 і від 29 червня 2021 року у справі № 200/4454/21.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України передбачено, що в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску, про що зазначено в ч. 6 ст. 161 КАС України.
Частиною 1 ст. 121 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України установлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як було зазначено судом, звернення позивача до відповідача заявою про перерахунок і виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік у межах спірних правовідносин не є обов`язковим, не передбачено вказаним Законом і не може вважатись досудовим порядком вирішення спору.
Крім того, указана заява позивача від 29.11.2021 була подана до відповідача після спливу строку звернення до суду.
Також, у межах зазначеної позивачем аргументації, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що будь-які обмеженнями, які впроваджені у зв`язку з карантином, вплинули на причини пропуску позивачем строку звернення до суду.
На підставі наведеного, суд визнає неповажними підстави пропуску строку звернення до суду, які вказані у заяві позивача від 26.01.2022 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення згаданих вище недоліків, шляхом подання до суду: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із обґрунтуванням поважності підстав його пропуску і доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Частиною 3 ст. 169 КАС України передбачено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, про що зазначено в п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області про визнання протиправними дій і стягнення грошової допомоги - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявлених недоліків шляхом подання до Донецького окружного адміністративного суду: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із обґрунтуванням поважності підстав його пропуску і доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Куденков
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2022 |
Оприлюднено | 17.02.2022 |
Номер документу | 103289056 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Куденков К.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні