Справа № 509/4775/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2022 року смт.Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Панасенка Є.М.,
за участю секретаря судового засідання: Степанової Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу № 509/4775/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської ради Овідіопольського району про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Овідіопольського районного суду Одеської області з позовом до Кароліно-Бугазської сільської ради Овідіопольського району Одеської області визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 . В обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після її смерті залишився спадок, який складається з 1/3 частини квартири під АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення індивідуального садівництва площею 0,0800 га за адресою: АДРЕСА_2 НОМЕР_1 , ділянка № НОМЕР_2 (за межами населеного пункту), кадастровий номер 5123781500:01:001:1082.
За життя, ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 16.10.2020 року приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Панченко О.О. зареєстрований у реєстрі за № 845, яким заповіла позивачці все своє майно, яке на день її смерті буде належати їй, з чого б воно не складалось, та де б воно не знаходилось.
Приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області Куркан Н.Ф. 20.05.2021 року була заведена спадкова справа № 73/2021. Позивач отримала листа приватного нотаріуса Куркан Н.Ф, від 23.02.2021року про неможливість видачі свідоцтва на право власності на земельну ділянку на підставі того, що її матір`ю за життя не отримано правовстановлюючого документа на зазначену ділянку.
Позивач не має можливості реалізувати своє право на спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , тому вимушена звернутися до суду.
Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 14.09.2021 року провадження по справі відкрито та постановлено проводити розгляд по справі за правилами загального позовного провадження, витребувано від приватного нотаріуса Овідіопольського нотаріального округу Одеської області Куркан Н.Ф. належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також витяг зі Спадкового реєстру про заповіти.
Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 19.11.2021 року підготовче провадження по справі закрито та справу призначено до розгляду.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилися, через канцелярію суду представник ОСОБА_3 надала заяву, відповідно до якої просила провести судове засідання без участі позивача та її представника та задовольнити позов.
Відповідач Кароліно-Бугазська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області не направила свого представника для участі у судовому засіданні, через канцелярію суду надала заяву, де вказала що просить розглянути справу без участі її представника на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що 05.02.2021 року Овідіопольським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) було зроблено відповідний актовий запис № 107, та видано свідоцтво про смерть серії і- НОМЕР_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на майно, зокрема на 1/3 частини квартири під АДРЕСА_1 та земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва площею 0,0800 га за адресою: АДРЕСА_2 НОМЕР_1 , ділянка № НОМЕР_2 (за межами населеного пункту), кадастровий номер 5123781500:01:001:1082.
Згідно довідки від 11.05.2021 року за № 149 виданої Кароліно-Бугазською сільською радою гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , проживали однією сім`єю та вели спільне господарство та були зареєстровані - донька ОСОБА_1 , 1978 року народження, та онука ОСОБА_4 ,1998 року народження, по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 .
Вказане встановлено судом з такого.
ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що в книзі записів реєстрації народжень 11.03.1978 року Роксоланівською сільською радою Овідіопольського району Одеської області зроблено відповідний актовий запис № 09 та видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_4 , матір`ю якої вказана ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки № 1338 від 20.12.2002 року 19.08.1995 року у Чернігівському міському відділі реєстрації актів громадянського стану Чернігівського обласного управління юстиції зареєстроване одруження гр. ОСОБА_6 та гр. ОСОБА_7 , актовий запис № 1419.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 27.05.2021р. № 00030944776 вбачається, що 06.02.2013 року зареєстровано шлюб гр. ОСОБА_8 з гр. ОСОБА_9 , прізвище ОСОБА_10 змінено на ОСОБА_11 .
За життя спадкодавець залишила заповіт, посвідчений 16.07.2020 року приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Панченко О.О., зареєстрований у реєстрі за № 845.
Листом № 290/02-14 від 23.07.2021 року приватний нотаріус Куркан Н.Ф. відмовила у видачі у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, мотивуючи тим, що матір`ю спадкоємця не отримано правовстановлюючий документ на зазначену ділянку та рекомендовано звернутися до суду.
Позивачка зверталася з заявою до Кароліно-Бугазської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про передачу їй у власність як спадкоємиці ОСОБА_2 земельної ділянки № НОМЕР_2 для індивідуального садівництва площею 0,0800 га, що розташована на масиві № НОМЕР_1 на території Кароліно-Бугазської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер 5123781500:01:001:1082.
Листом Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 986/02-07 від 12.07.2021р. вона отримала відмову у зв`язку з тим, що зазначена земельна ділянка не була власністю ОСОБА_2 , тому передати її у спадок неможливо.
Таким чином, судом встановлено, що виник спір щодо визнання права на завершення приватизації земельної ділянки та отримання правовстановлюючого документа в порядку спадкування, і позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Згідно зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України встановлено, що завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Приписами ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 ЦК України визначено, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та таке інше.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, що передбачено приписами ст. 1217 ЦК України .
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини, як визначено ч. 1 ст. 1269 ЦК України .
Статтею 1297 ЦК України передбачено - спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна, як те передбачено ст.1299 ЦК України .
Під час розгляду справи судом було досліджено належним чином завірені копії матеріалів спадкової справи № 73/2021, заведеної після смерті ОСОБА_2 приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області Куркан Н.Ф.
Таким чином, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадкоємець ОСОБА_1 прийняла спадщину шляхом звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, вказана заява відкликана не була (ч. 5 ст. 1269 ЦК України ).
Позивач, виконавши всі вимоги законодавства з приводу прийняття спадщини, звернулась до нотаріуса с заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, на що одержала відмову.
Відповідно до вимог діючого законодавства свідоцтво про право на спадщину видається за наявністю у спадковій справі всіх необхідних документів та відомостей ( ст. 42 , 68 Закону України Про нотаріат , п 4.12 пункту 4 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженого 22.02.2012 року наказом Міністерства юстиції України за № 296/5)
Відповідно до підпункту 4.14 пункту 4 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.
Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Підпунктом 4. 18 пункту 4 глави 10 розділу ІІ вказаного порядку передбачено, що за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до вимог пункту 2 ч. 1 ст. 49 Закону України Про нотаріат , який узгоджується з положеннями пункту 1 глави 13 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Згідно із ч. 2 п. 10 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. № 7 „Про судову практику у справах про спадкування", відповідно до статті 1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених у листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р., якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК України , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершені процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання правовстановлюючого документа на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Тому з огляду на викладені вище обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами, а тому підлягають задоволенню шляхом визнання права на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документу на земельну ділянку.
Керуючись ст.ст. 3-7 , 10-13 , 18 , 76-83 , 95 , 200 , 258 , 259 , 263-268 , 272-273 ЦПК України ст.ст. 1216 - 1218 , 122 1, 126 8, 1269, 1297 ЦК України , суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті її матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документу на земельну ділянку, площею 0,00800 га для ведення індивідуального садівництва , що розташована за адресою: АДРЕСА_4 (за межами населених пунктів) кадастровий номер 5123781500:01:001:1082.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду безпосередньо або через Овідіопольський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Є. М. Панасенко
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2022 |
Оприлюднено | 17.02.2022 |
Номер документу | 103314159 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Панасенко Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні