Ухвала
від 16.02.2022 по справі 710/410/21
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Ухвала

16 лютого 2022 року

м. Київ

справа № 710/410/21

провадження № 61-1910ск22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Черняк Ю. В.,

розглянув касаційну скаргу Комунального закладу Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області на постанову Черкаського апеляційного суду від 14 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області, треті особи: Шполянська районна профспілкова організація працівників культури, Черкаська обласна профспілкова організація профспілки працівників культури, про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за вимушений прогул,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Комунального закладу Централізована бібліотечна система імені М. Томенка Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області (далі - КЗ Централізована бібліотечна система імені М. Томенка Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області), треті особи: Шполянська районна профспілкова організація працівників культури, Черкаська обласна профспілкова організація профспілки працівників культури, про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за вимушений прогул, в якому, уточнивши позовні вимоги, просила суд: зобов`язати КЗ Централізована бібліотечна система імені М. Томенка Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області, в особі голови комісії з припинення юридичної особи Коваля Д. П., поновити її на посаді завідуючої відділом обслуговування дітей КЗ Централізована бібліотечна система імені М. Томенка з 05 березня 2021 року та стягнути з відповідача на свою користь середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Рішенням Шполянського районного суду Черкаської області від 03 вересня 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 10 грудня 2021 року замінено відповідача у справі КЗ Централізована бібліотечна система імені М. Томенка Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, в особі голови комісії з припинення юридичної особи Коваля Д. П., на його правонаступника - Комунальний заклад Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області (далі - КЗ Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області).

Постановою Черкаського апеляційного суду від 14 грудня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 03 вересня 2021 року скасовано.

Ухвалено нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано незаконним звільнення ОСОБА_1 відповідно до наказу голови комісії з реорганізації КЗ Централізована бібліотечна система імені М. Томенка Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області Коваля Д. П. від 03 березня 2021 року № 14 на підставі пункту 1 статті 40 КзпП України.

Визнано ОСОБА_1 такою, що звільнена з посади завідувача відділом обслуговування дітей КЗ Централізована бібліотечна система імені М. Томенка Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області з 19 жовтня 2021 року на підставі пункту 1 статті 40 КзпП України.

Стягнуто з КЗ Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 32 794,05 грн, без урахування податків та обов`язкових платежів, які мають справлятися при виплаті заробітної плати.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду в частині стягнення заробітної плати за один місяць у розмірі 6 163,35 грн, без урахування податків та обов`язкових платежів, які мають справлятися при виплаті заробітної плати, звернуто до негайного виконання.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

У лютому 2022 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга КЗ Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області на постанову Черкаського апеляційного суду від 14 грудня 2021 року, в якій заявник, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 03 вересня 2021 року.

Вивчивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, Верховний Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження, оскільки вона подана на судове рішення у малозначній справі, що не підлягає касаційному оскарженню.

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8).

Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, зазначених у цій же нормі ЦПК України.

Пунктом 2 частини першої статті 274 ЦПК України встановлено, що у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи, що виникають з трудових відносин.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини шостої статті 19 ЦПК України для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Пунктами 1, 2 частини четвертої статті 19 ЦПК України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ та справ, що виникають з трудових відносин.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається скарга (частина дев`ята статті 19 ЦПК України).

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2022 рік встановлено, що з 01 січня 2022 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу становить 2 481 грн.

Зі змісту положень пункту 3 частини третьої статті 175, пункту 1 частини першої статті 176 ЦПК України ціна позову визначається сумою грошових коштів, якщо позов підлягає грошовій оцінці.

Ціна позову у даній справі станом на 01 січня 2022 року не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 481 грн * 100 = 248 100 грн).

Отже, зазначена справа на підставі вимог закону відноситься до малозначних.

Крім того, позивачем було заявлено вимогу немайнового характеру щодо визнання зобов`язання відповідача поновити її на посаді.

Ураховуючи те, що справа є незначної складності та не належить до виключень, передбачених пунктом 2 частини шостої статті 19 ЦПК України, Верховний Суд вважає за можливе визнати цю справу малозначною.

При цьому згідно із частиною четвертою статті 274 ЦПК України справа не відноситься до тієї категорії справ, які не можуть бути розглянуті у порядку спрощеного позовного провадження.

Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд, який відповідно до частини третьої статті 125 Конституції України є найвищим судовим органом, виконує функцію суду права , що розглядає спори, які мають найважливіше (принципове) значення.

Касаційна скарга та додані до неї матеріали не містять посилання на випадки, передбачені пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України, за наявності яких судове рішення у малозначній справі підлягає касаційному оскарженню. Верховний Суд таких випадків також не встановив.

Відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 394 ЦПК України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Зазначене відповідає Рекомендаціям № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07 лютого 1995 року, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до частини с статті 7 цієї Рекомендації скарги до суду третьої інстанції мають передусім подаватися відносно тих справ, які заслуговують на третій судовий розгляд, наприклад справ, які розвиватимуть право або сприятимуть однаковому тлумаченню закону. Вони також можуть бути обмежені скаргами у тих справах, де питання права мають значення для широкого загалу. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування причин, з яких її справа сприятиме досягненню таких цілей.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ), умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. При цьому право на суд не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, і такі обмеження не можуть зашкодити самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 36 рішення у справі Голдер проти Сполученого Королівства (Golder v. the United Kingdom) від 21 лютого 1975 року та пункт 27 рішення у справі Пелевін проти України від 20 травня 2010 року).

Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції (рішення у справах: Levages Prestations Services v. France (Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) від 23 жовтня 1996 року; Brualla Gomez de la Torre v. Spain (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) від 19 грудня 1997 року).

Ураховуючи наведене, оскільки КЗ Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області подало касаційну скаргу на судове рішення у малозначній справі, що не підлягає касаційному оскарженню, увідкритті касаційного провадження у справі слід відмовити.

Керуючись статтею 129 Конституції України, частинами шостою, дев`ятою статті 19, пунктом 2 частини третьої статті 389, пунктом 1 частини другої статті 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Комунального закладу Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області на постанову Черкаського апеляційного суду від 14 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу Публічна бібліотека імені А. Кримського Шполянської міської ради Об`єднаної територіальної громади Черкаської області, треті особи: Шполянська районна профспілкова організація працівників культури, Черкаська обласна профспілкова організація профспілки працівників культури, про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за вимушений прогул відмовити.

Копію ухвали та додані до скарги матеріали надіслати заявникові.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Судді: Р. А. Лідовець

І. А. Воробйова

Ю. В. Черняк

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення16.02.2022
Оприлюднено17.02.2022
Номер документу103320276
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —710/410/21

Ухвала від 27.02.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Щербак О. В.

Ухвала від 27.02.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Щербак О. В.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Щербак О. В.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Щербак О. В.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Симоненко О. В.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Симоненко О. В.

Ухвала від 28.02.2022

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Симоненко О. В.

Ухвала від 16.02.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Постанова від 14.12.2021

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Постанова від 14.12.2021

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні