Справа № 766/10160/21
н/п 2/766/6103/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2022 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого - судді Прохоренко В.В.,
секретар Бакшина К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Куліша,1-А до ОСОБА_1 про приведення об`єкта в первісний стан та звільнення самовільно зайнятого приміщення,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2021року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Куліша,1-А (далі ОСББ Куліша,1-А ), від імені якого діє Старюк Віталій Анатолійович звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про приведення об`єкта в первісний стан та звільнення самовільно зайнятого приміщення. В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що наказом Департаменту житлового комунального господарства міської ради, за №1589 від 26.11.2014року було запропоновано ТОВ Шумен передати з 01.09.2016року житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 на утримання ОСББ Куліша,1-А .
При перевірці правлінням ОСББ Куліша,1-А вказаного будинку було виявлено, що ОСОБА_1 співвласник квартири АДРЕСА_1 самовільно перепланував належну йому квартиру збільшивши її площу шляхом встановлення перегородки в місці приміщення загального користування, яке є спільним майном співвласників багатоквартирного будинку, а саме, колясочній.
Статтею 382 ЦК України, статтею 1 Закону України Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку від 14.05.2015року №417-VIII визначено поняття спільного майна багатоквартирного будинку, яким є: допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення); несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення; будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території; права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2006року №45 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.1992року №572 та затверджено в новій редакції Правила користування приміщеннями житлових будинків, пунктом п`ятим, яких зазначено,що власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право, зокрема, на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинк (квартири) та органу місцевого самоврядування,
виданого в установленому порядку.
В порушення зазначених норм матеріального права відповідач самовільно за відсутності повноважень, на власний розсуд, розпорядився спільним майном мешканців будинку, чим порушив право співвласників житлового будинку АДРЕСА_1 на вільне володіння, користування та розпорядженням цим майном.
З огляду на викладене, норми ст.100 ЖК УРСР, ст.ст.321, 391 ЦК України позивач просив: зобов`язати ОСОБА_1 власними силами і за рахунок власних коштів привести у попередній стан квартиру АДРЕСА_1 у відповідність до технічної документації, шляхом відмежування її від приміщення колясочної; зобов`язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняте приміщення колясочної, площею 6,8кв.м. у будинку АДРЕСА_1 та переобладнати її в первісний вигляд; стягнути витрати на правничу допомогу.
Ухвалою суду від 18.10.2021 року відкрито провадження та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач у визначений судом термін не подав заперечення проти позову, що свідчить про визнання ним позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотань від сторін про виклик не надходило.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд установив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Частиною першою статті 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення(ч.2 ст.16 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (далі - Закон №417-VIII), багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Співвласник багатоквартирного будинку - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку (п.5 ч.1 ст.1 Закону).
Управитель багатоквартирного будинку - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників (п1.ч.1 ст.6 Закону №417-VIII),
Частиною першою статті 7 Закону №417-VIII), визначені обов`язки співвласників: 1) забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; 2) забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; 3)використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням; 4) додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; 5) виконувати рішення зборів співвласників; 6) забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; 7) відшкодовувати збитки, завдані майну інших співвласників та спільному майну багатоквартирного будинку; 8) додержуватися чистоти в місцях загального користування і тиші згідно з вимогами законодавства; 9) забезпечувати поточний огляд і періодичне обстеження прийнятого в експлуатацію в установленому законодавством порядку багатоквартирного будинку протягом усього життєвого циклу будинку та нести відповідальність за неналежну експлуатацію згідно із законом; 10) своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч.2 ст.7 Закону).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСББ Куліша,1-А є юридичною особою, створеною за рішенням установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, протокол №1 від 29.04.2016року з метою забезпечення реалізації та захисту прав його членів, належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами об`єднання.
Відповідно до вимог ч.1 ст.1, ч.1 ст.2 Закону Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі Закон №2866-ІІІ) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Для керівництва поточною діяльністю ОСББ та втіленням у життя рішень, прийнятих на загальних зборах ОСББ, обирається правління. Правління є виконавчим органом ОСББ, підзвітне загальним зборам і реалізовує рішення, прийняті загальними зборами.
Згідно з розділом ІІІ Статуту ОСББ Куліша, 1-А органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління та ревізійна комісія(ревізор)об`єднання. Виконавчим органом об`єднання є правління,яке обирається і підзвітне загальним зборам (а.с.34-44).
Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .
Згідно з актом правління ОСББ Куліша,1-А від 30.07.2020 року ОСОБА_1 переобладнав нежиле приміщення в кухню, яка на даний час є частиною належної йому квартири в„–НОМЕР_1 (а.с.14)
Згідно з технічною документацією на багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1 , нежиле приміщення, яке ОСОБА_1 переобладнав в кухню є допоміжним приміщенням багатоквартирного будинку призначене для побутового обслуговування його мешканців, а саме колясочина(а.с.11-13)
Правлінням ОСББ Куліша,1-А направлені ОСОБА_1 попередження про звільнення допоміжного приміщення до 31.08.2019 року та до 15.03.2020 року, які залишено відповідачем без виконання (а.с.17-20).
05.06.2020року за вих. № №200605/7111/42875 АТ Херсонгаз на звернення ОСББ Куліша,1-А щодо надання відомостей про погодження на перепланування приміщення колясочної кімнати багатоквартирного будинку в приміщення кухні та встановлення кухонного інженерного обладнання (газової плити, лічильника газу), товариством надана відповідь про те, що 25.05.2020року фахівцями АТ Херсонгаз проведено обстеження системи газопостачання квартири АДРЕСА_1 , за результатами якого встановлено, що розташування газової плити не відповідає раніше розробленому робочому проекту та проінформовано власника квартири про необхідність приведення системи газопостачання відповідно до розробленого робочого проекту (а.с.24-26).
Частиною другою статті 382 ЦК України визначено, що власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Відповідно до статті 1 Закону України від 29 листопада 2001 року N 2866-III Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , статті 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (далі - Закон №417-VIII), допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення). Нежиле приміщення - це приміщення, яке належить до житлового комплексу, але не відноситься до житлового фонду і є самостійним об`єктом цивільно-правових відносин.
У житлових будинках можуть бути як допоміжні, так і нежилі приміщення, які мають окреме, незалежне призначення (магазини, кафе, перукарні, художні майстерні тощо). У багатоквартирних житлових будинках розташовуються і нежилі приміщення, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об`єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять (частина третя статті 4 ЖК Української РСР).
Для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного жилого будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежилих приміщень, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об`єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять, слід виходити як з місця їхнього розташування, так і із загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень, зокрема способу і порядку їх використання. Саме такі, правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 15 травня 2019 року у справі №461/889/13-ц (провадження № 14-636цс18), від 23 жовтня 2019 року у справі № 598/175/15-ц (провадження № 14-363цс19), які суд у відповідності до ч.4 ст.263 ЦПК України враховує при виборі і застосуванні норми матеріального права до спірних правовідносин.
Тлумачення наведених норм права дає підстави зробити висновок, що приміщення колясочної є допоміжним приміщення багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 , право власності на яке має кожен співвласник зазначеного будинку і, яке відповідач ОСОБА_1 самовільно приєднав до належної йому квартири в„–НОМЕР_1 для збільшення площі квартири за рахунок допоміжного приміщення, що призвело до порушення прав інших співвласників багатоквартирного будинку на приміщення, призначене для забезпечення потреб усіх власників квартир.
Враховуючи, що матеріалами справи встановлений факт порушення відповідачем майнових прав інших співвласників багатоквартирного будинку, від імені яких діє ОСББ Куліша, 1-А , що створено для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України сплачений позивачем судовий збір в сумі 908, 00 грн. підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, ст.ст.3,11, 15-16, 382 ЦК України, Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , керуючись ст.ст. 3-7, 9-13, 81, 89, 141,178-179, 258-259, 264-265, 277-279ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 власними силами за рахунок власних коштів привести у попередній стан квартиру АДРЕСА_1 у відповідність до технічної документації, шляхом відмежування її від приміщення колясочної багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 . Зобов`язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняте приміщення колясочної, площею 6,8кв.м. у будинку АДРЕСА_1 та переобладнати її в первісний вигляд.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСББ Куліша, 1-А судовий збір в сумі 908,00 грн.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляд справи без повідомлення(виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складання повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя В.В.Прохоренко
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2022 |
Оприлюднено | 21.02.2022 |
Номер документу | 103327222 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Прохоренко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні