Рішення
від 17.02.2022 по справі 733/8/22
ІЧНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 2/733/73/22

Єдиний унікальний №733/8/22

Рішення

Іменем України

17 лютого 2022 року Ічнянський районний суд Чернігівської області

в складі:

головуючого судді Т.В. Карапиш

при секретарі В.Ю. Литвиненко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ічня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ічнянської міської ради Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний дядько ОСОБА_2 . Після смерті останнього відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 7,72 га, розташовану на території Ічнянської міської ради Чернігівської області (колишньої Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області), наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН № 019854, виданого 09 червня 2004 року на підставі розпорядження Ічнянської районної державної адміністрації від 29 серпня 2003 року № 399, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 171, кадастровий номер 7421784800:03:000:0411, та на земельну ділянку площею 1,05 га, розташовану на території Ічнянської міської ради Чернігівської області (колишньої Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області), наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН № 090800, виданого 09 червня 2004 року на підставі розпорядження Ічнянської районної державної адміністрації від 29 серпня 2003 року № 399, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 721, кадастровий номер 7421784800:03:000:1239, що належали ОСОБА_2 . Як спадкоємиця за законом після смерті останнього вона має право на спадщину, але пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин. Просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини на два місяці.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, але в позовній заяві вказала про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник Ічнянської міської ради Чернігівської області в судове засідання не з`явився, але надав суду заяву в якій просить суд справу розглядати без їх участі за наявними в матеріалах справи документами, проти позову не заперечують.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Як встановлено в судовому засіданні ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний дядько позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті (а.с.6), копією свідоцтва про народження позивачки (а.с.8), копіями свідоцтв про шлюб (а.с.7,9), копіями Витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (а.с.10-11). Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 7,72 га, розташовану на території Ічнянської міської ради Чернігівської області (колишньої Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області), наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН № 019854, виданого 09 червня 2004 року на підставі розпорядження Ічнянської районної державної адміністрації від 29 серпня 2003 року № 399, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 171, кадастровий номер 7421784800:03:000:0411, та на земельну ділянку площею 1,05 га, розташовану на території Ічнянської міської ради Чернігівської області (колишньої Івангородської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області), наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН № 090800, виданого 09 червня 2004 року на підставі розпорядження Ічнянської районної державної адміністрації від 29 серпня 2003 року № 399, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 721, кадастровий номер 7421784800:03:000:1239, що належали ОСОБА_2 (а.с.16-17).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її ( ч.1 ст.1268 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно копії довідки, виданої Івангородським старостинським округом Ічнянської міської ради Чернігівської області 22 грудня 2021 року № 200 ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . Разом з ним була зареєстрована ОСОБА_3 (співмешканка), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12,27).

Позивачка не проживала разом з померлим ОСОБА_2 і тому повинна була протягом шести місяців з часу смерті спадкодавця подати заяву про прийняття спадщини.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до Ічнянської районної державної нотаріальної контори із заявою про відкриття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , але нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини, та роз`яснено, що цей термін можливо продовжити лише в судовому порядку, що підтверджується копією повідомлення про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24 вересня 2021 року № 841/01-16 (а.с.13).

Пропуск такого строку, позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. Вказане у повній мірі відповідає Правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 06.02.2013 року в справі № 6-167цс12.

Судом встановлено, що у позивачки були поважні причини, з яких вона пропустила строк, визначений ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, з огляду на наступне.

06 липня 2006 року позивачка зверталась за медичною допомогою до Ічнянської ЦРЛ, де останній було діагностовано інфекційну колоту рану лівого бедра, в зв`язку з чим вона проходила лікування та була обмежена в пересуванні, що підтверджується копією виписки з історії хвороби № 0103 (а.с.14-15). Крім того, ОСОБА_1 має сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який являється інвалідом І Б групи - хвороби центральної та периферичної нервової системи з прогресуючим перебігом, в зв`язку з чим потребує постійного стороннього догляду (а.с.37-45). Все це стало причиною несвоєчасного звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Також судом встановлено, що спадщина ніким не прийнята, спадкова справа не заводилась, свідоцтва про право на спадщину не видавались, що підтверджується повідомленням Державного нотаріального архіву Чернігівської області від 31 січня 2022 року № 595/01-17 (а.с.50).

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування встановлено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (ч. 2 ст. 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року вирішуючи питання про визначенні особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини суд визнав поважними.

Аналізуючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачка пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини, а факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити, визначивши їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 терміном у 2 місяці з дня набрання законної сили рішення суду.

Керуючись ст. 247, 258-259, 263-265, 277 ЦПК України, ст. ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на два місяці, який починається з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Ічнянська міська рада Чернігівської області, місце знаходження: м. Ічня, площа Т.Шевченка, 1 Чернігівської області, ЄДРПОУ 04061748.

Повне судове рішення складено 17 лютого 2022 року.

Суддя Т. В. Карапиш

СудІчнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення17.02.2022
Оприлюднено21.02.2022
Номер документу103345496
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —733/8/22

Рішення від 17.02.2022

Цивільне

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Карапиш Т. В.

Ухвала від 27.01.2022

Цивільне

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Карапиш Т. В.

Ухвала від 06.01.2022

Цивільне

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Карапиш Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні