17.02.2022
РІШЕННЯ
Іменем України
14 лютого 2022 року смт Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області
у складі : головуючого - Тордія Е.Н. секретар судових засідань-Сергієнко В.С.
номер справи №637/29/22 (2-о/637/9/22)
Ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи:
участь у справі приймали: заявник - ОСОБА_1
представник заявника - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківська селищна рада Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції заявника та заінтересованої особи.
18 січня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського районного суду Харківської області з заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
В судовому засіданні заявник, просила суд заяву задовольнити.
В обґрунтування вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний брат - ОСОБА_3 . Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 4.7617 га для для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6325782000:02:000:0049, розташованої на території Шевченківської селищної ради, (колишньої Березівської сільської ради Шевченківського району) Харківської області, яка належала йому згідно державного акту на право власності на земельну ділянку (серія ХР №032907 від 03 липня 2004 року ).
За життя ОСОБА_3 заповіту не залишив. На день смерті вони з братом були зареєстровані та проживали разом, в своєму домоволодінні АДРЕСА_1 . Брат не був одружений та не мав дітей. Вона є спадкоємицею другої черги після його смерті.
Звернувшись до нотаріальної контори з метою оформлення та отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті рідного брата їй було відмовлено, в зв`язку з розбіжностями в правовстановлюючому документі (державному акті на земельну ділянку) в написанні по батькові рідного брата, зокрема у вказаному акті його по батькові зазначено як: ОСОБА_3 , тоді як в свідоцтві про смерть його по батькові вказано - ОСОБА_3 .
Вирішити питання в адміністративному порядку неможливо. В зв`язку з помилкою в написанні прізвища, ім`я та по батькові рідного брата в державному акті на земельну ділянку, вона не може оформити спадщину. Тому звернулася до суду та просить встановити факт, належності правовстановлюючого документу ОСОБА_3 .
Представник заявника, адвокат Томчук Д.С. в судовому засіданні просив вимоги заявника задовольнити.
Заінтересована особа: представник Шевченківської селищної ради Харківської області в судове засідання не з`явився надав письмову заяву про розгляд справи за своєї відсутності та проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.
20 січня 2022 року по справі постановлена ухвала про відкриття провадження та розгляд справи проводити за правилами окремого провадження, призначено судове засідання на 03 лютого 2022 року. Заінтересованій особі наданий строк для подання письмових заперечень проти заяви.
Заінтересована особа: представник Шевченківської селищної ради Харківської області в судове засідання не з`явився надав письмову заяву про розгляд справи за своєї відсутності та проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує.
Заявником надано клопотання про залучення до матеріалів справи належних доказів (правовстановлюючих документів). Виклик свідків та витребування у приватного нотаріуса інформацію зі спадкового реєстру щодо виданих свідоцтв та складених заповітів після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд, вислухавши заявника, представника заявника, свідків, перевіривши матеріали справи, вважає що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Фактичні обставини встановлені судом.
Згідно наданих до суду документів та свідоцтва про народження (серія НОМЕР_1 виданого повторно Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 5 листопада 1993 року) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Березівка Шевченківського району Харківської області народився ОСОБА_3 .
З свідоцтва про народження (серія НОМЕР_2 виданого Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 15 січня 1969 року) вбачається, що заявник ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до зазначених свідоцтв про народження, їх батьками вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.8, 9).
З витягу Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, сформованого 2 вересня 2021 року вбачається, що заявник мала дошлюбне прізвище ОСОБА_7 , після одруження та розірвання шлюбу прізвище залишилося ОСОБА_1 (а.с.7).
Відповідно до копії паспорту громадянина України (серія НОМЕР_3 , виданого Шевченківським РВ УМВС України в Харківській області 23 вересня 1998 року), свідоцтва про право власності на житловий будинок від 27 березня 2001 року, військового квитка, посвідчення тракториста- машиніста (серія НОМЕР_4 ) вбачається, що ці документи видані на прізвище, ім`я та по батькові ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , що також підтверджується наданою довідкою №108 старости с.Березівка Шевченківської селищної ради Харківської області (а.с.12-17).
Також з свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_5 яке видане Березівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 6 вересня 1997 року) вбачається, що батьком ОСОБА_3 був саме ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Свідоцтвом про смерть (серія НОМЕР_6 яке видане виконавчим комітетом Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області від 13 травня 2019 року) засвідчено той, факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер - ОСОБА_3 (а.с.10).
За життя ОСОБА_3 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку, площею 4.7617 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6325782000:02:000:0049, (серія ХР №032907 від 03 липня 2004 року), зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №143, на ім`я ОСОБА_3 (а.с.11).
Листом №250/0/459-21 Держгеокадастру ГУД у Харківській області відділу у Шевченківському районі від 26 листопада 2021 року та №0226/2538 Шевченківської селищної ради від 01 грудня 2021 року, засвідчено факт відмови заявнику щодо внесення змін до державного акту на земельну ділянку. До 2013 року внесення змін до державних актів виконувались шляхом роздруківки нових актів. З 2013 року державні акти на земельні ділянки не виготовлялися і не видавалися. Заявнику для вирішення даного питання запропоновано звернутися до суду (а.с.19, 22).
З постанови №05/02-14 наданої приватним нотаріусом Шевченківського районного нотаріального округу Харківської області від 14 січня 2022 року вбачається, що заявнику відмовлено у вчиненні нотаріальних дій - видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, у зв`язку з розбіжностями у прізвищі, ім`я та по батькові власника на правовстановлюючих документах, та запропоновано звернутися до суду.
Наданою інформацією №68/01-16 приватним нотаріусом Шевченківського районного нотаріального округу Харківської області від 11 лютого 2022 року засвідчено, що за даними спадкового реєстру є інформація про заведену спадкову справу за №136/2019 та відсутня інформація про складені заповіти. Спадкоємцями по даній справі є ОСОБА_1 - рідна сестра спадкодавця ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Спадкоємець за законом другої черги ОСОБА_8 , заяву подав після шести місяців та повідомив про те, що спадщину не приймав, на неї не претендує та в суд по відновленню свого права на спадщину не звертався та немає наміру звертатися.
В судовому засіданні допитані свідки: ОСОБА_9 та ОСОБА_10 засвідчили факт того, що знають родину ОСОБА_7 тривалий час. Заявник мала брата ОСОБА_3 , який помер в 2019 році.
Мотивувальна частина та застосовані судом правові норми.
Відповідно до ч.1 ст.13 Цивільного процесуального кодексу України , суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно до положень ст. 55 Конституції України кожана особа має право на судовий захист.
Положеннями статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Стаття 81 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 293 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд в порядку непозовного цивільного судочинства може розглядати справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.1, п.6 ч.1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України , суд розглядає справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особи, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Частиною 2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України , зазначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Виходячи з вищевикладеного досліджених документів, пояснень заявника, представника, свідків, суд дійшов до висновку, що відомості внесені в Державний акт стосовно власності земельної ділянки стосуються ОСОБА_3 .
Оцінивши надані до суду докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 є спадкоємцем другої черги за законом після смерті рідного брата ОСОБА_3 , встановлення зазначеного факту, має для заявника юридичне значення, оскільки відповідно до норм діючого законодавства заявник може мати право власності на земельну ділянку, але відсутність підтвердження вказаних обставин може позбавити її вказаних прав.
З таких обставин, з умов виваженості, розумності і справедливості, суд вважає заяву ОСОБА_1 доведеною та такою що підлягають задоволенню.
Судові витрати .
Судові витрати згідно з положеннями ст. 141 Цивільно-процесуального кодексу України суд залишає за рахунок заявника.
Керуючись ст. 12, 13, 81,141, 200, 206, 259, 293, 315 Цивільно- процесуального кодексу України , до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківська селищна рада Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт того, що державний акт на право власності на земельну ділянку, площею 4.7617 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6325782000:02:000:0049, (серія ХР №032907 від 03 липня 2004 року), зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №143, виданий на ім`я ОСОБА_3 , належить ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи,зазначений строк обчислюється з часу виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СУДДЯ
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2022 |
Оприлюднено | 21.02.2022 |
Номер документу | 103369064 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Тордія Е. Н.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні