Постанова
від 08.02.2022 по справі 509/5005/20
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/493/22

Номер справи місцевого суду: 509/5005/20

Головуючий у першій інстанції Кочко В. К.

Доповідач Погорєлова С. О.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.02.2022 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Одеського апеляційного суду у складі:

головуючого судді: Погорєлової С.О.

суддів: Заїкіна А.П., Таварткіладзе О.М.

за участю секретаря: Ющак А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя, та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ спільного майна подружжя, на ухвалу Овідіопольського районного суду Одеської області, постановлену під головуванням судді Кочко В.К. 26 серпня 2021 року у смт. Овідіополь Одеської області, -

встановила:

У провадженні Овідіопольського районного суду Одеської області перебувала цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя, та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ спільного майна подружжя.

26 серпня 2021 р. до суду надійшло клопотання представника ОСОБА_2 про призначення судово-будівельної експертизи у справі.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 26 серпня 2021 року призначено по справі судово-будівельну експертизу, проведення якої доручено експерту Проскуровському В.П.

Поставлено перед експертом наступне питання:

Яка вартість фундаменту, побудованого на земельній ділянці ОСОБА_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5123755800:01:003:4509.

Витрати за проведення експертизи покладено на відповідачку ОСОБА_2 .

Провадження по справі на час проведення експертизи зупинено.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 просить ухвалу суду першої інстанції скасувати, та постановити нове судове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні клопотання про призначення судово-будівельної експертизи у справі, посилаючись на порушення судом норм процесуального права. Апеляційна скарга мотивована тим, що представником ОСОБА_2 подане клопотання про призначення судово-будівельної експертизи у справі після закриття підготовчого провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга представника ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, у листопаді 2020 року ОСОБА_2 звернулась до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1 про поділ спільного майна подружжя, у якому просила: стягнути з ОСОБА_1 на її користь вартість 1/2 частини автомобіля марки Lexus в сумі 192 150,58 грн.; стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 1/2 частину фундаменту, побудованого на земельній ділянці ОСОБА_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5123755800:01:003:4509.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 19 листопада 2020 року зустрічну позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ спільного майна подружжя об`єднано в одне провадження з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 29 березня 2021 року було закрито підготовче провадження по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя, та за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ спільного майна подружжя. Призначено справу до судового розгляду по суті.

26 серпня 2021 р. до суду першої інстанції надійшло клопотання представника ОСОБА_2 - адвоката Савенкова О.С. про призначення судово-будівельної експертизи у справі.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 26 серпня 2021 року клопотання було задоволено, призначено по справі судово-будівельну експертизу, проведення якої доручено експерту Проскуровському В.П.

Відповідно до ч. 1 ст. 189 ЦПК України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 197 ЦПК України, у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.

Колегія суддів приймає до уваги те, що 29 березня 2021 року судом першої інстанції було розпочато розгляд даної справи по суті.

Однак, необхідним є врахування судом тієї обставини, що однією із вимог зустрічного позову ОСОБА_2 є стягнення з ОСОБА_1 вартості 1/2 частини фундаменту, побудованого на земельній ділянці, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 .

Таким чином, для правильного, об`єктивного та всебічного розгляду зустрічних позовних вимог необхідним є встановлення вартості 1/2 частини фундаменту, що може бути забезпечено проведенням у справі судово-будівельної експертизи.

Колегія суддів зазначає про недопустимість прояву надмірного формалізму в застосуванні законодавчих положень під час вирішення питання про призначення експертизи у справі, оскільки вказане може призвести до позбавлення права особи на доступ до суду.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні у справі Сокуренко і Стригун проти України від 20.07.2006 вказав, що фраза встановленого законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду , але і дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Отже, процедура розгляду справи судами повинна відповідати вимогам ст. 6 Конвенції та положенням законодавства України та має бути збалансована з реальністю правового захисту та ефективністю рішень судів усіх інстанцій, як найважливіших аспектів реалізації принципу верховенства права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 18.11.2010 у справі Мушта проти України зазначено: право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням, особливо щодо умов прийнятності скарги на рішення. Однак, такі обмеження не можуть обмежувати реалізацію цього права у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено. Ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями .

У рішенні від 09.03.2011 у справі Буланов та Купчик проти України Європейський суд з прав людини зробив висновок про те, що п. 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право звернутися до суду з будь-якою вимогою щодо своїх цивільних прав і обов`язків. У такий спосіб здійснюється "право на суд", яке відповідно до практики Суду включає не тільки право ініціювати провадження, але і отримати "вирішення" спору судом.

На думку колегії суддів, в контексті положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практики Європейського суду з прав людини, у даній справі дотриманню принципу доступу до правосуддя має бути надано пріоритет застосування в порівнянні з положеннями ч. 2 ст. 222 ЦПК України яка, у даному випадку, позбавляє позивача права звернутись до суду із клопотанням про призначення судової експертизи.

Згідно практики Європейського суду з прав людини, при застосуванні процедурних правил, національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом (рішення у справі Walchli v. France , заява №35787/03, п. 29, 26.07.2007; ТОВ Фріда проти України , заява №24003/07, п. 33, 08.12.2016).

Відповідно до положень частини першої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України, суд призначає експертизу за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, не6обхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами(стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Статтею ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.

Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Як роз`яснено у п. п. п. 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах , звернути увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що клопотання представника відповідача про призначення судово-будівельної експертизи підлягало задоволенню.

Докази та обставини, на які посилається заявник в апеляційній скарзі, були предметом дослідження судом першої інстанції та додаткового правового аналізу не потребують, оскільки при їх дослідженні та встановлені судом дотримані норми матеріального і процесуального права.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення.

При зазначених обставинах, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно й всебічно дослідив та надав оцінку обставинам по справі, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, що їх регулює. Ухвалу Овідіопольського районного суду Одеської області від 26 серпня 2021 року постановлено з додержанням норм процесуального права, підстав для її скасування немає.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 375, 381-384, 390 ЦПК України, колегія суддів, -

постановила:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Ухвалу Овідіопольського районного суду Одеської області від 26 серпня 2021 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, та оскарженню у касаційному порядку не підлягає.

Повний текст судового рішення складений 16 лютого 2022 року.

Головуючий С.О. Погорєлова

Судді А.П. Заїкін

О.М. Таварткіладзе

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення08.02.2022
Оприлюднено21.02.2022
Номер документу103391615
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —509/5005/20

Рішення від 30.04.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Ухвала від 20.02.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Ухвала від 15.06.2022

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Постанова від 08.02.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 05.10.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 05.10.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні