Справа № 502/1101/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2022 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області
у складі:
головуючого - судді Балан М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Урсул Г.К.
розглянувши в підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до
Кілійської міської ради,
Третя особа: Ізмаїльська універсальна біржа Вітязь
про
визнання договору купівлі продажу дійсним
та
визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Кілійського районного суду Одеської області з позовною заявою до Кілійської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Ізмаїльська універсальна баржа Вітязь про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним та визнання права власності. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 липня 2001 року між позивачем та ОСОБА_2 був укладений Договір купівлі-продажу нерухомого майна № 2001-081, згідно якого він придбав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
На дату придбання вказане домоволодіння складалося з житлового будинку визначеного в технічному паспорті під літ. А , до складу якого входить: I - коридор, 1 - коридор, 2 - коридор, 3 - житлова, 4 - житлова, 5 - житлова, 6 - житлова, 7 - житлова, 8 - санвузол, 9 - комора, 10 - баня, загальною площею - 152,0 кв.м., житловото - 72,0 кв.м.; літ. Б - кухня; літ, В - сарай; літ. Г - гараж; літ. Д - льох; літ. Е - сарай; літ, Ж - вбиральня; № 1-8 - надвірні споруди. Вказаний житловий будинок належав ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого Кілійською державною конторою серії ААВ № 608487 від 04.12.1996 року та зареєстрованого в Кілійському РБТІ в реєстровій книзі за № 4960. Вищезазначений договір також був зареєстрований в Ізмаїльській універсальній біржі Вітязь в журналі реєстрації угод з об`єктами нерухомості, реєстраційний № 2001- 081 від 18.07.2001 року. В подальшому 20.08.2001 року вказаний договір купівлі продажу житлового будинку був зареєстрований Кілійським районним бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі за № 47 стр. 80 реєстр. № 4960.
Окрім того, 21.08.2001 року, на підставі рішення Кілійського міськвиконкому № 153 від 25.05.1996 року, земельна ділянка АДРЕСА_1 , загальною площею 4042 кв.м. була зареєстрована за позивачем Кілійським районним бюро технічної інвентаризації за реєстровим № 4 кн. 33.
Умови вказаного договору купівлі - продажу обома сторонами були повністю виконані. Позивач в повному обсязі сплатив грошові кошти ОСОБА_2 за купівлю житлового будинку, а ОСОБА_2 звільнила будинок та передала позивачу ключі. Ні заперечень, ні зауважень ніхто із сторін договору купівлі - продажу не заявляв. На сьогоднішній день позивач продовжує володіти зазначеним домоволодінням та використовує будинок для постійного проживання, регулярно оплачує комунальні платежі та утримує його в належному санітарно - технічному стані. Жодних скарг або претензій від будь-яких фізичних або юридичних осіб на його адресу не надходило.
Незважаючи на вказане, на теперішній час неможливо внести відомості в Єдиний державний реєстр нерухомого майна стосовно права власності на нерухоме майно, яке було посвідчено Ізмаїльською універсальною біржею Вітязь , оскільки на час укладення договору купівлі - продажу житлового будинку у липні 2001 року також був чинним Закон України Про товарну біржу , відповідно до якого, правочини зареєстровані на біржі, подальшому нотаріальному посвідченню не підлягали.
Тому, із-за існуючих протиріч правових норм, позивач змушений звернутися до суду з позовною заявою про визнання договору купівлі - продажу житлового будинку дійсним та визнання за ним права власності.
Як відомо позивачу, продавець ОСОБА_2 , яка має відповідати за позовом, померла, однак коли саме позивачу невідомо. Правонаступники продавця - ОСОБА_2 позивачу також невідомі, позов пред`явлено до органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади - Кілійської міської ради.
Зважаючи на вищевказане, позивач просив суд:
- визнати дійсним Договір купівлі-продажу нерухомого майна № 2001-081 від 18.07.2001 року, укладений між ОСОБА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Кілійським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстрований 18.07.2001 року на Ізмаїльській універсальній біржі Вітязь за реєстраційним номером 2001-081.
- визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 право власності на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке складається з: житлового будинку, визначеного в технічному паспорті під літ. А , до складу якого входить: 1 - коридор, 1 - коридор, 2 - коридор, 3 - житлова, 4 - житлова, 5 - житлова, 6 - житлова, 7 - житлова, 8 - санвузол, 9 - комора, 10 - баня, загальною площею - 152,0 кв.м., житловою - 72,0 кв.м.; літ. Б - кухня; літ. В - сарай; літ., Г - гараж; літ. Д - льох; літ. Е - сарай; літ, Ж - вбиральня; № 1-8 - надвірні споруди, які розташовані на земельній ділянці загальною площею 4042 кв.м.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Кілійської міської ради в судове засідання не з`явився, надав відзив в якому позовні вимоги позивача визнав у повному обсязі та просив розглянути справу без участі представника.
Представник третьої особи Ізмаїльської універсальної біржі Вітязь в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, письмових клопотань не надав.
На підставі письмових заяв представника позивача та представника відповідача, в зв`язку з визнанням відповідачем позову, суд за відсутності сторін ухвалює рішення, на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст. ст. 223, 247 ЦПК України.
Дослідивши позовну заяву, в процесі встановлення обставин справи та перевірки їх доказами, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно договору купівлі - продажу № 2001-081 від 18.07.2001 року, зареєстрованого Ізмаїльською універсальною біржою Вітязь встановлено, що ОСОБА_2 , яка є членом біржі, іменуєма як Продавець продала, а ОСОБА_1 , який є членом біржі, іменуємий як Покупець , придбав за ціною 38615 гривень, які отримані продавцем до підписання договору, житловий будинок номер сорок один по АДРЕСА_1 , який складається з літ. А , до складу якого входить: 1 - коридор, 1 - коридор, 2 - коридор, 3 - житлова, 4 - житлова, 5 - житлова, 6 - житлова, 7 - житлова, 8 - санвузол, 9 - комора, 10 - баня, загальною площею - 152,0 кв.м., житловою площею - 72,0 кв.м.; літ. Б - кухня; літ. В - сарай; літ., Г - гараж; літ. Д - льох; літ. Е - сарай; літ. Ж - вбиральня; № 1-8 - надвірні споруди. Вищевказаний житловий будинок належав ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Кілійською державною конторою серії ААВ № 608487 від 04.12.1996 року та зареєстрованого в Кілійському РБТІ в реєстровій книзі за № 4960, /а. с. 11/.
Згідно до листа за вих. № 1188 від 26.01.2022 року наданого Комунальним підприємством Кілійської міської ради Бюро технічної інвентаризації встановлено, що по даним реєстрації КП КМР РБТІ на паперових носіях станом на 31.12.2012 року право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано за ОСОБА_1 .
На підставі рішення Кілійського міськвиконкому № 153 від 25.05.1996 року, ОСОБА_1 передано у приватну власність земельну ділянку по АДРЕСА_1 , загальною площею 4042 кв.м., яка була зареєстрована 21.08. 2001 року Кілійським районним бюро технічної інвентаризації за реєстровим № 45 кн. 33, про що свідчить запис в технічному паспорті на житловий будинок, /а.с. 18/.
Відповідно до технічного паспорту, виготовленого Кілійським РБТІ 13.07.2001 року з відміткою про виправлення старих записів від 20.08.2001 року встановлено, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , складається з: літ. А юдо складу якого входить: І - коридор, 1 - коридор, 2 - коридор, 3 - житлова, 4 - житлова, 5 - житлова, 6 - житлова, 7 - житлова, 8 - санвузол, 9 - комора, 10 - баня, (загальною площею - 152,0 кв.м., житловою площею - 72,0 кв.м.); літ. Б - кухня; літ. В - сарай; літ., Г - гараж; літ. Д - льох; літ. Е - сарай; літ. Ж - вбиральня; № 1-8 - надвірні споруди, /а.с. 12-18/.
При вирішенні справи судом враховано наступні положення законодавства:
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку,визначеному законом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
У відповідності до п. 4 прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України від 16 січня 2003 року N 435-IV, який набрав чинності з 1 січня 2004 року, даний Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Оскільки договір купівлі-продажу сторонами було укладено у 1999 році, суд застосовує відповідні положення Цивільного кодексу УРСР, що діяли на момент укладення договору.
Положеннями ст. 47 ЦК УРСР передбачено, що нотаріальне посвідчення угод обов`язкове лише у випадках, зазначених у законі. Недодержання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угоди з наслідками, передбаченими ч. 2 ст. 48 цього Кодексу.
Якщо одна із сторін повністю або частково виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконувала угоду, визнати угоду дійсною. В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.
Статтею 48 ЦК УРСР передбачено, що недійсною є та угода, що не відповідає вимогам закону, в тому числі ущемлює особисті або майнові права неповнолітніх дітей.
По недійсній угоді кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні все одержане за угодою, а при неможливості повернути одержане в натурі - відшкодувати його вартість у грошах. Якщо інші наслідки недійсності угоди не передбачені законом.
У відповідності до вимог ст. 224 ЦК УРСР за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 227 ЦК УРСР передбачено, що договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 27 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 15 Закону України Про товарну біржу від 10.12.1991 рокубіржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених умов: а) якщо вона являє собою купівлю-продаж, обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі; б) якщо її учасниками є члени біржі; в) якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня. Угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню.
Угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі.
На дату укладання договору купівлі-продажу, товарні біржі в Україні реєстрували подібні договори, посилаючись на ст. ст. 3, 15, 17 Закону України Про товарні біржі .
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України від 1 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
Як зазначено в п. 1.5 Розділу 1 Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.98 № 121, яка була чинною на час укладення сторонами відповідного договору купівлі-продажу та яка визначала порядок здійснення державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна в Україні, - державну реєстрацію права власності на об`єкти нерухомого майна здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
Відповідно до п. 9 Додатку 1 до вказаної Інструкції, - договори купівлі-продажу, міни, зареєстровані біржею, віднесено до переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких провадиться державна реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна.
Оскільки на момент укладення договору сторони керувались положеннями спеціального законодавства щодо укладення договорів на товарній біржі, під час оформлення договору купівлі-продажу сторони були ознайомлені з його умовами, ніяких претензій з питання оформлення договору не виникало; договір було укладено з дотриманням вимог діючого на той час законодавства, за спільною згодою сторін та на прийнятних для сторін умовах, умови договору сторонами повністю виконано, право власності позивача на придбане нерухоме майно зареєстроване відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, зокрема з дотриманням вимог Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлового політики України від 09.06.98 № 121 , суд приходить до висновку, що позивач на законних підставах набув право власності на придбане майно і не взмозі розпоряджатися ним на власний розсуд з причин, що не залежать від неї, в зв`язку з чим вважає, що право власності позивача підлягає захисту відповідно до ст. 16 ЦК України, а тому задовольняє позов.
Керуючись 12,81, 259,263-265, 280-282 ЦПК України, ст. ст. 47, 227 ЦК УРСР, Законом України Про товарну біржу , ст. ст. 16, 328 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Кілійської міської ради, третя особа: Ізмаїльська універсальна біржа Вітязь про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним та визнання права власності - задовольнити.
Визнати дійсним Договір купівлі-продажу нерухомого майна № 2001-081 від 18.07.2001 року, укладений між ОСОБА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Кілійським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстрований 18.07.2001 року на Ізмаїльській універсальній біржі Вітязь за реєстраційним номером НОМЕР_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 право власності на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке складається з: житлового будинку, визначеного в технічному паспорті під літ. А , до складу якого входить: 1 - коридор, 1 - коридор, 2 - коридор, 3 - житлова, 4 - житлова, 5 - житлова, 6 - житлова, 7 - житлова, 8 - санвузол, 9 - комора, 10 - баня, загальною площею - 152,0 кв.м., житловою - 72,0 кв.м.; літ. Б - кухня; літ. В - сарай; літ., Г - гараж; літ. Д - льох; літ. Е - сарай; літ, Ж - вбиральня; № 1-8 - надвірні споруди, які розташовані на земельній ділянці загальною площею 4042 кв.м.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан
Суд | Кілійський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2022 |
Оприлюднено | 21.02.2022 |
Номер документу | 103411511 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кілійський районний суд Одеської області
Балан М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні