Рішення
від 10.02.2022 по справі 420/8883/21
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/8883/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 до Головного управління ДПС в Одеській області та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання незаконними дій та стягнення коштів, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 до Головного управління ДПС в Одеській області та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому (з урахуванням адміністративного позову, поданого на усунення недоліків позовної заяви) позивач просить:

- визнати незаконними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо складання та реєстрації акту Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 № 1496/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів, зазначених у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість;

- визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо внесення відносно Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування неправдивих відомостей про дату складання акту перевірки - 13.05.2021;

- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 125024 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) пеню за період з 13.05.2021 р. по 15.06.2021 р. у розмірі 978,18 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) 3% річних за період з 13.05.2021 р. по 15.06.2021 р. у розмірі 349,38 грн.

Ухвалами суду від 22.06.2021 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; від 28.07.2021 року: вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

Учасники справи належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, призначеного на 19.10.2021 року. (а.с.143, 144) 19.10.2021 року представником позивача до суду подано заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, у якій останній просить суд розглядати справу у порядку письмового провадження за відсутності представника позивача. (а.с.145) Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області про відкладення судового засідання у справі. Від відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області заяв з процесуальних питань, в тому числі про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, тощо до суду не надійшло.

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом позовної заяви, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:

- ТОВ ЛИНДРУМ 2021 було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2021 р. разом з додатком 3 (розрахунок суми бюджетного відшкодування), додатком 4 (заява про повернення суми бюджетного відшкодування). Вказана декларація з додатками була прийнята податковим органом, що підтверджується квитанцією № 2 від 22.03.2021 р.;

- ТОВ ЛИНДРУМ 2021 заявило до бюджетного відшкодування за лютий 2021 р., суму ПДВ 125 024 грн. - згідно даних додатку 3, додатку 4 до податкової декларації з ПДВ за лютий 2021 р.;

- так, до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування внесено інформацію про подання 22.03.2021 року ТОВ ЛИНДРУМ 2021 із декларацією заяви на суму заявленого до бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2021 року в розмірі 125 024 гри. на рахунок платника у банку;

- заяву про повернення сум бюджетного відшкодування внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування автоматично;

- як вбачається із Реєстру, з 23.03.2021 р. по 26.04.2021 р. відповідачем розпочато проведення камеральної перевірки податкової декларації з ПДВ за лютий 2021 року, поданої ТОВ ЛИНДРУМ 2021 22.03.2021 року з відповідними додатками;

- за результати камеральної перевірки податкової декларації з ПДВ за лютий 2021 року, відповідачем до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість внесені відомості про її проведення;

- із вказаного Реєстру також вбачається, що 23.03.2021 р. розпочато проведення камеральної перевірки даних декларації ТОВ ЛИНДРУМ 2021 та визначено дату закінчення граничного терміну проведення камеральної перевірки - 26.04.2021 р.;

- отже, дата закінчення граничного терміну, передбаченого п. 86.2 ст. 86 ПК України, для складання акту перевірки по результатах камеральної перевірки - 29.04.2021 р.;

- згідно даних Реєстру відомості про дату складення акту камеральної перевірки не внесені до Реєстру зав про повернення суми бюджетного відшкодування, будь-яке податкове повідомлення-рішення за наслідками вказаної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 не отримувало;

- отже, з урахуванням п.п. в п. 200.12 ст. 200 ПК України, заявлена сума бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2021 року вважається узгодженою з 30.04.2021 р.;

- відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення;

- з аналізу вказаної норми Кодексу вбачається, що у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки, визначені ст. 200 цього Кодексу, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості;

- як вже було вказано вище, заявлена сума бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2021 року вважається узгодженою з 30.04.2021 р., а інформація про узгодженість бюджетного відшкодування повинна була бути відображена в реєстрі в автоматичному режимі на наступний робочий день (підпункт в п. 200.12 ст. 200, абзац 7 п. 200.12 ст. 200 ПК України);

- узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (абзац 9 п. 200.12 ст. 200 ПК України);

- отже, узгоджена сума бюджетного відшкодування мала стати доступною органу казначейства 05.05.2021 р. (з урахуванням неробочих днів у травні 2021 р.);

- на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів (п. 200.13 ст. 200 ПК України);

- тобто, сума бюджетного відшкодування мала бути перерахована платнику податків до 12.05.2021 р.;

- таким чином, невідшкодована сума бюджетного відшкодування з 13.05.2021 р. вважається заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ та на таку суму нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені;

- крім того, ТОВ ЛИНДРУМ 2021 отримано акт Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 № 1496/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів зазначених у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість ;

- в порушення п. 42.2 ст. 42, п. 78.4 ст. 78 ПК України, на адресу ТОВ ЛИНДРУМ 2021 не був надісланий рекомендованим листом з повідомленням про вручення наказ про проведення документальної позапланової перевірки підприємства;

- отже, посадові особи Головного управління ДПС в Одеській області взагалі не мали права виходити на документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ ЛИНДРУМ 2021 та відповідно складати акт;

- в акті зазначено, що посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області 27 квітня 2021 р. здійснено виїзд за податковою адресою: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1 та станом на 14 год. 10 хв. 27.04.2021 вхідні двері до приміщення зачинені;

- тобто, в акті йде річ про події 27.04.2021 р., однак, в порушення п. 81.2 ст. 82 ПК України акт був складений 13.05.2021 р., тобто не невідкладно;

- крім того, до акту не додано ніяких матеріалів, які підтверджують факти, викладені в акті, тобто про події 27.04.2021 р., викладені в акті, що також є порушенням п. 81.2 ст. 82 ПК України;

- тому позивач просить визнати незаконними дії Головного управління Державної податкової служби в Одеській області щодо складання та реєстрації вказаного акту;

- також, з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування вбачається, що відповідачем в графі Дата складення акта перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку внесені відомості - 13.05.2021;

- слід зазначити, що ТОВ ЛИНДРУМ 2021 не отримувало акту перевірки від 13.05.2021 р., тобто податковим органом внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування неправдиві відомості щодо дати складення акту перевірки.

Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- у відповідності до фактичних обставин, ТОВ ЛИНДРУМ 2021 зареєстровано за № 1005561020000076620 та взято на облік до Головного управління ДПС в Одеській області (Приморська ДПІ) 12.01.2021 за № 155321006788;

- ТОВ ЛИНДРУМ 2021 з 01.02.2021 року зареєстровано платником податку на додану вартість згідно виданого свідоцтва № 200539276 від 01.02.2021 року (ІПН 439446115538);

- позивачем 22.03.2021 року подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний період лютий 2021 року, згідно рядків якої відображено наступні показники:

рядок 17 Усього податкового кредиту - 125024 грн.;

рядок 19 Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду - 125024 грн.;

рядок 20.2 Сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200 і розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1), яка: підлягає бюджетному відшкодуванню - 125024 грн.;

- згідно поданого додатку 5 Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів ТОВ ЛИНДРУМ 2021 відображено формування суми податкового кредиту за наслідками здійснення операції з придбання товарно-матеріальних цінностей з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою у контрагента-постачальника ТОВ РАН ТОМ ТРЕЙДІНГ (ІПН 438478815535), а саме згідно податкової накладної від 01.02.2021 року за № 1 задекларовано постачання Кросівки чоловічі 2862 пар, загальна вартість 750141,65 грн., у т.ч. ПДВ 125024 грн.;

- таким чином, з визначених показників податкової звітності вбачається реєстрація платником податку на додану вартість ТОВ ЛИНДРУМ 2021 01.02.2021 року, придбання товару від ТОВ РАН ТОМ ТРЕЙДІНГ 01.02.2021 року та одразу заявлення суми від`ємного значення з ПДВ за даний період (лютий 2021 року) до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок, відкритий підприємством у банківській установі, у повному обсязі - 125024 грн.;

- в силу вимог відповідних приписів законодавства, Головним управлінням ДПС в Одеській області було видано наказ від 19.04.2021 року № 2515-п Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 . Згідно даного наказу контролюючим органом призначена перевірка ТОВ ЛИНДРУМ 2021 з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн., тривалістю 5 робочих днів з 27.04.2021 року;

- відповідно до вимог п.п. 191.1.6 п. 191.1 ст. 191, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України, на підставі наведеного наказу від 19.04.2021 № 2515-п та направлень на перевірку від 27.04.2021 року № 5062/15-32-07-10-15, № 5063/15-32-07-10-15, № 5064/15-32-07-10-15, головними державними ревізорами-інспекторами відділу координації, звітності та аналізу управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Гуком Р.С., Любчиком О.К, Поповою Т.В., 27.04.2021 було здійснено вихід за податковою адресою платника: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1;

- за вищевказаною адресою не встановлено платника податків ТОВ ЛИНДРУМ 2021 (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених представників);

- таким чином розпочати та провести перевірку не вдалося у зв`язку з невстановленням платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за місцезнаходженням, про що складено відповідний акт від 27.04.2021 № 1203/15-32-07-10/43944613;

- на виконання п 3. Алгоритму взаємодії між підрозділами органів ДПС, що здійснюють (очолюють) документальні та фактичні перевірки, оперативними підрозділами та слідчими підрозділами фінансових розслідувань органів ДФС, затвердженого наказом ДПС України та ДФС України від 23.03.2020 № 146/35, Головне управління ДПС в Одеській області направлено запит від 05.05.2021 року № 10420/5/15- 32-07-10-09 до Головного управління ДФС в Одеській області щодо встановлення та опитування посадових осіб (або його законних (уповноважених) представників) та засновників платника податків оперативним підрозділом територіального органу ДФС;

- згідно отриманої відповіді від 06.05.2021 року № 3104/9/15-97-04-05-07 операративним відділом УБФЗ ГУ ДФС в Одеській області повідомлено, що ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, за податковою адресою не знаходяться;

- також, будь-яких повідомлень форми 20-ОПП щодо наявності на використанні складських приміщень для зберігання товарно-матеріальних цінностей ТОВ ЛИНДРУМ 2021 до контролюючого органу не подавало;

- відсутність факту зберігання товарно-матеріальних-цінностей суб`єктом господарювання, більше того - реалізація товару, призводить до обов`язку щодо нарахування податкових зобов`язань із відображенням у податковій звітності та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що в свою чергу, зменшує суму податкового кредиту та суми податку у Системі електронного адміністрування ПДВ, сформованих у зв`язку з придбанням такого товару або сплатою ПДВ під час його розмитнення та ввезення на митну територію України;

- безумовний обов`язок з нарахування податкових зобов`язань платником податку виключає можливість заявлення будь-яких сум до бюджетного відшкодування на розрахункові рахунки в рамках приписів пункту 200.4 статті 200 ПК України;

- таким чином, відсутність належного підтвердження факту зберігання товарно-матеріальних цінностей у складських приміщеннях суб`єкта господарювання та надходження коштів в якості сплати за реалізацію товару (без відображення відповідних сум у складі податкових зобов`язань), нівелює право відповідного платника податку на отримання суми бюджетного відшкодування;

- враховуючи вищезазначені обставини, провести перевірку та підтвердити правомірність заявленої ТОВ ЛИНДРУМ 2021 суми ПДВ до бюджетного відшкодування виявилось не можливим;

- таким чином, права на бюджетне відшкодування ПДВ ТОВ ЛИНДРУМ 2021 на даний час залишається не підтвердженим, у зв`язку з чим підприємство немає законних підстав на його отримання, та, тим паче, стягнення з Державного бюджету України разом із безпідставно визначеними у позовній вимозі сумами пені та 3% річних за період з 13.05.2021 року по 15.06.2021 року.

Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- відповідач звертає увагу суду, що у якості відповідача по даній справі визначено ГУ ДКСУ в Одеській області. Згідно з ч. 1 ст. 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями. ГУ ДКСУ в Одеській області є окремою юридичною особою, самостійно несе відповідальність за своїми зобов`язаннями, в повному обсязі виконує свої завдання та функції, жодних прав та законних інтересів позивача не порушувало, що знаходить своє підтвердження у позовній заяві, в якій не зазначено жодної противоправної дії з боку ГУ ДКСУ в Одеській області;

- отже належним відповідачем у справі є держава, яка бере участь у справі через відповідний орган державної влади. Кошти на відшкодування шкоди державою підлягають стягненню з Державного бюджету України. У таких справах резолютивні частини судових рішень не повинні містити відомостей про суб`єкта його виконання, номери та види рахунків, з яких буде здійснено безспірне списання коштів (висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.06.2018 по справі № 910/23967/16). Таку правову позицію викладено в постанові Верховного Суду від 06.02.2019 по справі № 199/6713/14-ц;

- відповідно до абз. 3 п. 200.12 ст. 200 ПК України у разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків;

- оскільки сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість, яка заявлена ТОВ Линдрум 2021 до відшкодування, не була узгоджена податковим органом, то зобов`язання з бюджетного відшкодування податку не виникало;

- отже, ПК України та Порядком № 26 чітко визначено процедуру бюджетного відшкодування податку на додану вартість, тому вимоги позивача щодо стягнення з Державного бюджету України на його користь заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість є передчасними адже позивачем розпочато процедуру судового оскарження щодо суми, що заявлена до бюджетного відшкодування;

- статтею 625 ЦК України регулюються зобов`язальні правовідносини, тобто її дія поширюється на порушення грошового зобов`язання, яке існувало між сторонами до ухвалення рішення суду. При цьому, ч. 5 ст. 11 ЦК України, в якій ідеться про те, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду, не дає підстав для застосування положень ст. 625 ЦК України у разі наявності між сторонами деліктних, а не договірних зобов`язань. Крім того, з рішення суду зобов`язальні правовідносини не виникають, оскільки вони виникають з актів цивільного законодавства, про що й зазначено в ст. 11 ЦК України, адже рішення суду лише підтверджує наявність чи відсутність правовідносин і вносить у них ясність та визначеність;

- разом з тим, передбачена ст. 625 ЦК України норма не застосовується до трудових правовідносин (заборгованості із заробітної плати, відшкодування шкоди, працівникові внаслідок трудового каліцтва), сімейних та інших правовідносин, які регулюються спеціальним законодавством;

- вказана правова позиція підтверджується листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.01.2013 № 10-74/0/4-1 та постановою Верховного Суду від 20.01.2016 у справі № 6-2759цс15;

- оскільки правовідносини, які виникають з приводу повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, врегульовані ПК України (спеціальне законодавство) - до них не можуть застосовуватися норми, що передбачають цивільно-правову відповідальність за невиконання грошового зобов`язання (ст. 625 ЦК України);

- відповідно до п. 42.1 ст. 42 ПК України податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатись в електронному кабінеті. Такі документи, відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК України, вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п. 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходження, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику);

- як вбачається із матеріалів справи, при виїзді на документальну позапланову виїзну перевірку працівника ГУ ДПС в Одеській області за податковою адресою ТОВ Линдрум 2021 встановлено відсутність представників позивача, що унеможливило вручення наказу про проведення документальної позапланової перевірки;

- отже, ГУ ДПС в Одеській області діяло в межах, та на виконання вимог законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані пояснення, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 19.04.2021 № 2515-п Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 (а.с.58), на підставі п.п. 19-1.1.6 п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) наказано:

- провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів зазначених у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість, тривалістю 5 робочих днів з 27 квітня 2021 року .

Відповідно до акту Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 року № 1496/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів зазначених у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.42-43), зокрема:

- на підставі п.п. 19-1.1.6 п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та наказу від 19.04.2021 № 2515-п Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 , 27 квітня 2021 року здійснено виїзд за податковою адресою: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1;

- в ході виїзду за податковою адресою ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 було встановлено, що за даною адресою: м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1 знаходиться багатоповерхова будівля, на третьому поверсі якої на дверях з номерним знаком 312, на паперовому листі зазначено ТОВ ЛИНДРУМ 2021 та час роботи підприємства. Станом на 14 годин 10 хвилин 27.04.2021 вхідні двері до приміщення зачинені. Контактний телефон (0631076830), який наявний в АІС Податковий блок , не обслуговується;

- таким чином, не встановлено посадову особу ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 ОСОБА_1 за податковою адресою: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1 та посадових осіб платника податку або його законних представників, яким можливо вручити наказ та ознайомлення з направленнями на проведення позапланової виїзної перевірки;

- враховуючи вищенаведене, пред`явити направлення на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 та вручити посадовим особам підприємства наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 19.04.2021 № 2515-п Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 4-3944613 , з питання законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень та визначеного в додатку 3 до декларації з ПДВ за лютий 2021 року не було можливим;

- до ГУ ДФС в Одеській області було надано запит від 05.05.2021 року № 10420/5/15-32-07-10-09 на встановлення місцезнаходження платника податків;

- листом від 06.05.2021 року № 3104/9/15-97-04-05-07 оперативним відділом УБФЗ ГУ ДФС в Одеській області повідомлено, що ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, за податковою адресою не знаходиться;

- враховуючи вищезазначене, провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, не можливо, про що й складено цей акт.

Згідно з даними витягу з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (а.с.40-41), згідно з яким, зокрема:

- дата подання заяви: 22.03.2021 17:05:41;

- номер податкової декларації або уточнюючого розрахунку: 9058340738;

- найменування або прізвище, ім`я та по-батькові платника податку: ТОВ Линдрум 2021 ;

- індивідуальний податковий номер платника податку: 439446115538;

- сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку: 125024,00;

- дата включення/виключення інформації з реєстру:

- дата подання заяви: 22.03.2021;

- дата початку проведення камеральної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 23.03.2021;

- дата закінчення проведення камеральної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 26.04.2021;

- дата початку проведення документальної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 27.04.2021;

- дата закінчення проведення документальної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 05.05.2021;

- інформація про складення акта перевірки:

- дата складання акта перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 13.05.2021;

- дата вручення платнику акта перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 13.05.2021;

- інформація про податкове повідомлення-рішення:

- дата та номер податкового повідомлення-рішення, в якому наводиться неузгоджена сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування, зазначена у заяві: - ;

- неузгоджена сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування, що зазначена у заяві, відповідно до податкового повідомлення-рішення: 0,00.

Не погоджуючись з діями відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області щодо: складання та реєстрації акту Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 № 1496/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів, зазначених у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість; внесення відносно Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування неправдивих відомостей про дату складання акту перевірки - 13.05.2021, позивач звернувся до суду з вищенаведеними позовними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.34-39):

- податкової декларації з податку на додану вартість за 02 місяць 2021 року від 22.03.2021 року, згідно з якою:

- розділ ІІ Податковий кредит, код рядка 17, Усього податкового кредиту: дозволений податковий кредит - 125024;

- розділ ІІІ Розрахунки за звітний період, код рядка 19, Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (позитивне значення): сума податку на додану вартість - 125024;

- розділ ІІІ Розрахунки за звітний період, код рядка 20, Сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 стаття 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації: сума податку на додану вартість - 125024;

- розрахунку суми бюджетного відшкодування (Д3) (Додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) за 02 місяць 2021 року від 22.03.2021 року;

- заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) (Додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість) за 02 місяць 2021 року від 22.03.2021 року;

- квитанції про отримання Державною податковою службою України податкової декларації з податку на додану вартість позивача за лютий 2021 року від 22.03.2021 року.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвал суду відповідачем - Головним управлінням ДПС в Одеській області суду також надано копії, зокрема (а.с.62-63, 68, 133-136):

- акту від 27.04.2021 року № 1203/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення перевірки у зв`язку із відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 , складеного головними державними ревізорами-інспекторами відділу координації, звітності та аналізу управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Гуком Р.С., Любчиком О.К. та Поповою Т.В., згідно з яким:

- з метою пред`явлення направлень на проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 27.04.2021 № 5062/15-32-07-10-15 (а.с.59), № 5063/15-32-07-10-15 (а.с.60), № 5064/15-32-07-10-15 (а.с.61), на підставі п.п. 19-1.1.6 п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами) та наказу № 2515-п від 19.04.2021 Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 , 27 квітня 2021 року здійснено виїзд за податковою адресою: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1;

- в ході виїзду за податковою адресою: м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1 (значиться в АІС Податковий блок ) встановлено, що за даною адресою не знаходиться ТОВ Линдрум 2021 ;

- в приміщенні за адресою м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1 на третьому поверсі на дверях з номерним знаком 312 на паперовому листі зазначено ТОВ Линдрум 2021 та час роботи підприємства. Станом на 14 годин 10 хвилин 27.04.2021 вхідні двері до приміщенні зачинені. Контактний телефон (0631076830), який наявний в ІС Податковий блок не обслуговується;

- таким чином, встановлено відсутність ТОВ Линдрум 2021 та/або його посадових осіб (уповноважених представників) за податковою адресою: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1, яким можливо вручити наказ та ознайомити з направленнями на проведення позапланової виїзної перевірки;

- враховуючи вищенаведене, пред`явити направлення на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 та вручити посадовим особам підприємства наказ Головного управління ДПС в Одеській області 2021 № 2515-п від 19.04.2021 Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 не є можливим;

- фіскального чеку від 13.05.2021 про направлення акту від 13.05.2021 року ТОВ Линдрум 2021 ;

- листа № 3104/9/15-97-04-05-07 від 06.05.2021 першого заступника начальника УБФЗ ГУ ДФС в Одеській області заступнику начальника ГУ ДПС в Одеській області, згідно з яким на виконання листа № 9543/5/15-32-07-03-09 від 21.04.2021 року, першим оперативним відділом УБФЗ ГУ ДФС в Одеській області проведені заходи, за результатами проведення яких встановлено, зокрема, що ТОВ Линдрум 2021 (код ЄДРПОУ 43944613) - директор Шпак Марина Русланівна, податкова адреса: м. Одеса, вул. Грецька, 1, підприємство не знаходиться за податковою адресою;

- листа № 3381/9/15-97-04-09-07 від 18.05.2021 першого заступника начальника управління боротьби з фінансовими злочинами ГУ ДФС в Одеській області заступнику начальника ГУ ДПС в Одеській області з доданою до листа довідкою про проведення заходів щодо встановлення місцезнаходження платника податків оперативним підрозділом органу ДФС стосовно платника податків - позивача.

Судом також встановлено, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 , ідентифікаційний код юридичної особи: 43944613, зокрема, місцезнаходження юридичної особи: пл. Грецька, буд. 1, м. Одеса, 65026. (а.с.7)

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України (в редакції, чинній до 01.01.2022 року), у таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України (в редакції, чинній з 01.01.2022 року), суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин ): Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України); Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. № 26 (далі - Порядок № 26).

Щодо позовних вимог в частині : визнати незаконними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо складання та реєстрації акту Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 № 1496/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів, зазначених у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість; визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо внесення відносно Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування неправдивих відомостей про дату складання акту перевірки - 13.05.2021 , - слід зазначити таке.

Підпунктом 19-1.1.6 пункту 19-1.1 ст. 19-1 ПК України передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України).

Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з п. 200.11 ст. 200 ПК України контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу.

У визначені цим пунктом терміни проводяться також документальні перевірки, передбачені підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.

Згідно з пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Відповідно до п. 78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно з п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з п. 86.3 ст. 86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п`яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Пунктом 200.7 статті 200 ПК України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до пп. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

До такого Реєстру вносяться такі дані:

1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер;

2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання);

3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу;

5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування;

6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку;

8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна );

9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;

10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки ;

11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом;

12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується;

13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження;

14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження;

15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку;

16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно з п. 1 Порядку № 26, цей Порядок визначає механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Реєстр) за формою згідно з додатком.

Відповідно до п.п. 2-5 Порядку № 26 Мінфін адмініструє Реєстр як окремий інформаційний ресурс та забезпечує захист інформації відповідно до законодавства у сфері захисту державних інформаційних ресурсів.

Формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

Орган ДФС вносить до Реєстру такі дані :

найменування платника податку на додану вартість (далі - платник податку) та його індивідуальний податковий номер;

дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання);

дату надсилання платнику податку органом ДФС повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання);

суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшену на суму податкового боргу;

реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування;

реквізити бюджетних рахунків для перерахування бюджетного відшкодування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування;

дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна) ;

суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;

дату складення та вручення платнику податку акта перевірки ;

дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС;

дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується;

дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження;

суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Заяви виключаються з Реєстру згідно з пунктом 48.7 статті 48, пунктом 49.11 статті 49 і пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України.

З наведених положень пп. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України та п. 4 Порядку № 26 вбачається, що до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість вносяться дані, зокрема, дата складення та вручення платнику податків лише та виключно акта перевірки .

Відповідно до змісту акта Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 року № 1496/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних періодів зазначених у додатку 3 до податкової декларації з податку на додану вартість , зокрема:

- на підставі п.п. 19-1.1.6 п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та наказу від 19.04.2021 № 2515-п Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 , 27 квітня 2021 року здійснено виїзд за податковою адресою: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1;

- в ході виїзду за податковою адресою ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 було встановлено, що за даною адресою: м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1 знаходиться багатоповерхова будівля, на третьому поверсі якої на дверях з номерним знаком 312, на паперовому листі зазначено ТОВ ЛИНДРУМ 2021 та час роботи підприємства. Станом на 14 годин 10 хвилин 27.04.2021 вхідні двері до приміщення зачинені . Контактний телефон (0631076830), який наявний в АІС Податковий блок , не обслуговується;

- таким чином, не встановлено посадову особу ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 ОСОБА_1 за податковою адресою: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, буд. 1 та посадових осіб платника податку або його законних представників, яким можливо вручити наказ та ознайомлення з направленнями на проведення позапланової виїзної перевірки;

- враховуючи вищенаведене, пред`явити направлення на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 та вручити посадовим особам підприємства наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 19.04.2021 № 2515-п Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 4-3944613 , з питання законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень та визначеного в додатку 3 до декларації з ПДВ за лютий 2021 року не було можливим;

- до ГУ ДФС в Одеській області було надано запит від 05.05.2021 року № 10420/5/15-32-07-10-09 на встановлення місцезнаходження платника податків;

- листом від 06.05.2021 року № 3104/9/15-97-04-05-07 оперативним відділом УБФЗ ГУ ДФС в Одеській області повідомлено, що ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, за податковою адресою не знаходиться;

- враховуючи вищезазначене, провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, не можливо , про що й складено цей акт .

При цьому, згідно з п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.

Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати .

Акт перевірки не може розглядатися як заява або повідомлення про вчинення кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків.

Разом з цим, судом встановлено, що згідно з даними витягу з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (а.с.40-41), зокрема:

- дата подання заяви: 22.03.2021 17:05:41;

- номер податкової декларації або уточнюючого розрахунку: 9058340738;

- найменування або прізвище, ім`я та по-батькові платника податку: ТОВ Линдрум 2021 ;

- індивідуальний податковий номер платника податку: 439446115538;

- сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку: 125024,00;

- дата включення/виключення інформації з реєстру:

- дата подання заяви: 22.03.2021;

- дата початку проведення камеральної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 23.03.2021;

- дата закінчення проведення камеральної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 26.04.2021;

- дата початку проведення документальної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 27.04.2021 ;

- дата закінчення проведення документальної перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 05.05.2021 ;

- інформація про складення акта перевірки:

- дата складання акта перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 13.05.2021 ;

- дата вручення платнику акта перевірки даних декларації або уточнюючого розрахунку: 13.05.2021 ;

- інформація про податкове повідомлення-рішення:

- дата та номер податкового повідомлення-рішення, в якому наводиться неузгоджена сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування, зазначена у заяві: - дані не внесено ;

- неузгоджена сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування, що зазначена у заяві, відповідно до податкового повідомлення-рішення: 0,00.

При цьому, в матеріалах справи наявний лише один акт від 13.05.2021 року - № 1496/15-32-07-10/43944613 про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача , зміст якого наведено вище.

Також, згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідачем - Головним управлінням ДПС в Одеській області визнаються обставини справи, зокрема, що: фактично документальна позапланова виїзна перевірка позивача проведена не була; акт за результатами фактичного проведення перевірки, в тому числі від 13.05.2021 року, не складався тощо.

З урахуванням наданих сторонами документів, наявних в матеріалах справи, у суду не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Тому, згідно з ч. 1 ст. 78 КАС України, зазначені обставини, не підлягають доказуванню.

З встановленого вбачається, що дії відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області щодо внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування про дату складення та вручення платнику податку акта перевірки, а саме: 13.05.2021, - не відповідають положенням пп. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України та п. 4 Порядку № 26 щодо акта перевірки, відповідні дані щодо якого вносяться до вказаного Реєстру, відповідно

суд, із застосуванням положень ч. 2 ст. 9 КАС України, дійшов висновків, що:

- дії щодо внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування про дату складення та вручення платнику податку акта перевірки, а саме: 13.05.2021, вчинені відповідачем - Головним управлінням ДПС в Одеській області : не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно

- адміністративний позов у зазначеній частині підлягає задоволенню у спосіб, з урахуванням встановлених судом обставин, здійснених на їх підставі висновків та вимог законодавства, яке регулює спірні правовідносини, зокрема, щодо порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, із застосуванням положень ч. 2 ст. 9 КАС України, шляхом: зобов`язання відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області виключити з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані про дату складення та вручення платнику податку - позивачу акта перевірки, а саме: 13.05.2021.

Щодо решти позовних вимог у вищезазначеній частині - слід зазначити таке.

Дійсно, відповідно до абз. 4 п. 81.2 ст. 81 ПК України у разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки , який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі . До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

З вищенаведеного змісту акта Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 року № 1496/15-32-07-10/43944613 вбачається, що:

- в ньому немає посилання на акт (не зазначено про його складення) від 27.04.2021 року № 1203/15-32-07-10/43944613 Про неможливість проведення перевірки у зв`язку із відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) ТОВ Линдрум 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613 , наданий відповідачем - Головним управлінням ДПС в Одеській області суду на доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвал суду.

При цьому відповідачем - Головним управлінням ДПС в Одеській області не зазначено, в якому порядку ним складено акт про неможливість проведення перевірки від 13.05.2021 року № 1496/15-32-07-10/43944613 за наявності акту про неможливість проведення перевірки від 27.04.2021 року № 1203/15-32-07-10/43944613;

- лист від 06.05.2021 року № 3104/9/15-97-04-05-07, на який йде посилання в акті від 13.05.2021 року, яким оперативним відділом УБФЗ ГУ ДФС в Одеській області повідомлено, що ТОВ ЛИНДРУМ 2021 , код за ЄДРПОУ 43944613, за податковою адресою не знаходиться - наданий на виконання листа № 9543/5/15-32-07-03-09 від 21.04.2021 року , а не на запит від 05.05.2021 року № 10420/5/15-32-07-10-09 на встановлення місцезнаходження платника податків, на який йде посилання в акті від 13.05.2021 року;

- лист на запит від 05.05.2021 року № 10420/5/15-32-07-10-09 надійшов до відповідача 18.05.2021 року за № 3381/9/15-97-04-09-07, тобто після складення акта від 13.05.2021 року № 1496/15-32-07-10/43944613.

Разом з тим, з урахуванням:

1) того, що складання та реєстрація акта про неможливість проведення перевірки входить до повноважень відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області (абз. 4 п. 81.2 ст. 81 ПК України);

2) встановлених судом обставин щодо наявності акту від 27.04.2021 року № 1203/15-32-07-10/43944613 про неможливість проведення перевірки, дата складання якого відповідає даті встановлених у ньому обставин щодо неможливості проведення перевірки, отже, цей акт складений невідкладно, та дії відповідача щодо зазначеного акту - не є предметом оскарження (спору);

3) встановлених судом обставин та здійснених на їх підставі висновків суду щодо протиправності дій відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області щодо внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування про дату складення та вручення платнику податку акта перевірки, а саме: 13.05.2021, тощо

- суд дійшов висновку, що підстав (фактичних і юридичних) для визнання незаконними дій Головного управління ДПС в Одеській області щодо складання та реєстрації акту Головного управління ДПС в Одеській області від 13.05.2021 № 1496/15-32-07-10/43944613 про неможливість проведення перевірки немає.

Щодо позовних вимог в частині : стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 125024 грн.; стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) пеню за період з 13.05.2021 р. по 15.06.2021 р. у розмірі 978,18 грн.; стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (ідентифікаційний код: 43944613) 3% річних за період з 13.05.2021 р. по 15.06.2021 р. у розмірі 349,38 грн., - слід зазначити таке.

Виходячи зі змісту зазначених позовних вимог та змісту позовної заяви щодо їх обґрунтування, вони заявлені на захист прав позивача щодо фактичного отримання суми бюджетного відшкодування, заявленої ним у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування.

Разом з тим, відповідно до абз. 2 п. 200.10 ст. 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 200.12 статті 200 ПК України встановлено, зокрема, що зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:

а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;

б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;

г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;

ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Згідно з абз.абз. 9-11 п. 200.12 ст. 200 ПК України узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".

У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.

У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до п.п. 200.13-200.15 ст. 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.

Якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

У разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

Отже, з наведених та інших вимог законодавства, яке регулює спірні правовідносини, вбачається, що:

- фактичному отриманню суми бюджетного відшкодування, заявленої у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування, передує певна законодавча процедура узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування, яка в даному випадку у застосованому порядку проведення документальної перевірки фактично не відбулась;

- вчинення відповідачем - Головним управлінням ДПС в Одеській області на виконання рішення суду з виключення з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних про дату складення та вручення платнику податку - позивачу акта перевірки, а саме: 13.05.2021, - є підставою для подальших дій у спірних правовідносинах у законодавчо встановленому порядку, та, по суті, діями, пов`язаними з виконанням рішення суду.

При цьому суд звертає увагу позивача, що частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Також, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

З вищенаведених норм законодавства вбачається, що захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише та виключно вже порушені права, свободи та інтереси позивача, відповідно захист прав, свобод та інтересів на майбутнє, про який фактично заявлено у зазначеній вимозі позивача, не припустимий, тому вимоги позивача у зазначеній частині не підлягають задоволенню .

Наведена позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, в постанові від 19 березня 2020 року у справі № 460/2939/18 у подібних по суті правовідносинах тощо.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано .

При цьому щодо решти доводів також слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 9 грудня 1994 р.).

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог .

До позовної заяви позивачем додані квитанції від 15 червня 2021 року №№ 2480, 2487, 2475 на суму 2270,00 грн. кожна. (а.с.28-30)

Виходячи з вищенаведених висновків суду про часткове задоволення позовних вимог, а саме задоволення однієї позовної вимоги немайнового характеру та похідної від неї вимоги зобов`язального характеру в інший, ніж заявлено позивачем спосіб, стягненню з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог - 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1336 від 15.12.2021 року) до 31 березня 2022 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 159, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 (місцезнаходження: пл. Грецька, 1, м. Одеса, 65026; ідентифікаційний код юридичної особи: 43944613) до Головного управління ДПС в Одеській області (місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044; ідентифікаційний код відокремленого підрозділу: 44069166) та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Садова, 1А, м. Одеса, 65023; ідентифікаційний код юридичної особи: 37607526) про визнання незаконними дій та стягнення коштів - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування про дату складення та вручення платнику податку - Товариству з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 акта перевірки, а саме: 13.05.2021.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані про дату складення та вручення платнику податку - Товариству з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 акта перевірки, а саме: 13.05.2021.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛИНДРУМ 2021 судовий збір в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.02.2022
Оприлюднено21.02.2022
Номер документу103419045
СудочинствоАдміністративне