Ширяївський районний суд Одеської області
21.02.2022 Справа №: 518/488/21 Провадження № 2/518/89/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2022 року
Ширяївський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді Тарасенка М.С.,
секретаря судового засідання Шевчук Г.С.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору оренди, третя особа Державний реєстратор Марущенко Ольга Олександрівна , -
Встановив:
В провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору оренди, третя особа Державний реєстратор Марущенко Ольга Олександрівна .
11 лютого 2022 року та 14 лютого 2022 року на адресу суду надійшли клопотання арбітражного керуючого - розпорядника майна ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440) Дарієнко В.Д., згідно яких він просить суд передати справу № 518/488/21 за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору оренди до Господарського суду Одеської області для подальшого розгляду в межах справи № 916/45/22 про банкрутство Приватного акціонерного товариства Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія .
17 лютого 2022 року вна адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про надсилання матеріалів справи до суду в провадженні якого перебуває справа про банкрутство відповідача.
Сторони в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належними чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання про передачу справи для розгляду в межах провадження у справі про банкрутство підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03 лютого 2022 року відкрит провадження у справі про банкрутство відносно ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440).
У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у справах Верітас проти України та Сокуренко та Стригун проти України , суд не може вважатися судом, встановленим законом у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема,повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
21 жовтня 2019 року набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 року.
У пункті 4 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону про банкрутство.
Випадки передачі справ з одного суду до іншого при розгляді справи в порядку цивільного судочинства визначені ч. 1 ст. 31 ЦПК України, згідно якої до підстав такої передачі відносяться наступні: справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду; після задоволення відводів (самовідводів) чи з інших підстав неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи; ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який розглядав справу.
Відповідно положень ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника. Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України. Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення. У разі якщо відповідачем у такому спорі є суб`єкт владних повноважень, суд керується принципом офіційного з`ясування всіх обставин у справі та вживає визначених законом заходів, необхідних для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів, з власної ініціативи. Матеріали справи, в якій стороною є боржник, щодо майнових спорів з вимогами до боржника та його майна, провадження в якій відкрито до відкриття провадження у справі про банкрутство, надсилаються до господарського суду, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство, який розглядає спір по суті в межах цієї справи.
Зазначена норма Кодексу містить вказівку на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ та процесуальне правило про передачу справ, стороною в яких є боржник, незалежно від юрисдикції цього спору.
Таким чином, суд зазначає, що хоча ЦПК України не містить положень щодо дій суду у випадку відкриття стосовно боржника провадження з приводу банкрутства, проте такому випадку необхідно керуватись ч. 3 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, який в контексті суті спору та обставин справи є спеціальним нормативно-правовим актом по відношенню до ЦПК.
При цьому судом враховується правова позиція, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі № 607/6254/15-ц в якій ВП ВС зазначає наступне.
Зі змісту норм Кодексу України з процедур банкрутства убачається, що законодавець захищає не лише права банкрута, а й права інших осіб, які мають вимоги до банкрута.
Захист таких осіб полягає у тому, що інші суди, незалежно від юрисдикції, які розглядали справи за позовами до відповідача, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство після відкриття провадження в інших справах, не закривають таке провадження, а передають справу до належного суду для розгляду по суті. При цьому таким належним судом є виключно суд господарської юрисдикції, який відкрив справу про банкрутство відповідача.
Таке урегулювання процедури розгляду спорів до відповідача, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство, встановлює зрозумілу і справедливу процедуру закінчення розгляду справи належним судом, дотримання принципу визначення юрисдикції справи та підсудності спорів одному господарському суду, який акумулює усі вимоги до відповідача, щодо якого порушено процедуру банкрутства.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України , суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що справа за позовом ОСОБА_1 до ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору оренди підлягає передачі до Господарського суду Одеської області для розгляду в межах справи про банкрутство.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 31 , 353 , 354 Цивільного процесуального кодексу України , суд, -
УХВАЛИВ:
Цивільну справу № 518/488/21 за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору оренди, третя особа Державний реєстратор Марущенко Ольга Олександрівна - передати до Господарського суду Одеської області для розгляду в межах справи № 916/45/22 про банкрутство ПрАТ Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства Сільгоспхімія (ЄДРПОУ 05490440).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя М.Тарасенко
Суд | Ширяївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2022 |
Оприлюднено | 23.02.2022 |
Номер документу | 103458685 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ширяївський районний суд Одеської області
Тарасенко М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні