Ухвала
від 20.02.2022 по справі 916/406/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

"21" лютого 2022 р.м. Одеса № 916/406/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали (вх. № 426/22)

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія (65007, м.Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд.88, код ЄДРПОУ 42114410)

до відповідача державної установи «Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одеса» (65037, м.Одеса, вул. Зої Космодем`янскої, буд.7, код ЄДРПОУ 33139403)

про стягнення 40 760,07 грн.

ВСТАНОВИВ:

16.02.2022р. товариство з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до державної установи «Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одеса», в якій просить суд стягнути з відповідача 40 760,07 грн., у тому числі: 40 555,62 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 26,67 грн. 3% річних та 177,78 грн. пені, а також витрат по сплаті судового збору.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про порушення відповідачем зобов`язань за договором №03-1351-ВЦ від 05.03.2021р. щодо своєчасної та повної оплати вартості спожитої активної електричної енергії за жовтень 2021р.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке:

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою, встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Положеннями ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2021 рік" встановлено, що у 2022 році прожитковий мінімум для працездатної особи з 1 січня 2021 року становить 2 481 грн.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивачем заявлено вимогу майнового характеру на загальну суму 40 760,07 грн. Отже, позивач за подання даного позову, з урахування заявлених позовних вимог, має сплатити в дохід державного бюджету судовий збір не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме у розмірі 2 481 грн.

При цьому, як вбачається з доданого до позовної заяви платіжного доручення №9499664140 від 10.02.2022р. позивачем за подання даної позовної заяви сплачено судовій збір у розмірі 1 984,80 грн.

Звертаючись до суду позивачем було наголошено, що за звернення до суду із даними позовними вимогами має бути сплачений судовий збір у розмірі 1 984,80 грн. При цьому, позивач посилається на приписи ч. 3 ст. 4 Закону України „Про судовий збір, а також висновки, які наведені в ухвалах Верховного Суду від 14.12.2021р. по справі №9901/454/21 та від 31.01.2022р. по справі №316/356/20.

Слід зазначити, що позовна заява про стягнення із ДУ «Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одеса» заборгованості у розмірі 40 760,07 грн. була подана товариством з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія до суду в електронній формі за допомогою системи Електронний суд.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України „Про судовий збір, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Частина 3 була включена до статті 4 згідно із Законом України „Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (Розділи 4-6) №2147-VIII від 03.10.2017р. (підпункт б підпункту 1 пункту 17 § 1 розділ 4 Закону).

Відповідно до § 2 розділу 4 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (Розділи 4-6) № 2147-VIII від 03.10.2017р. встановлено, що підпункт "б" підпункту 1, підпункт "а" підпункту 3 пункту 17, пункт 19 § 1 цього розділу вводяться в дію з дня початку функціонування підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що забезпечує функціонування процедури реєстрації, автентифікації та доступу осіб до функціонуючих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (електронний кабінет). Створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи здійснюються поетапно. Окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Таке оголошення має містити інформацію про підпункти, пункти цього розділу, які вводяться в дію у зв`язку з початком функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Про початок функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у складі всіх необхідних для її повного функціонування підсистем (модулів) Вища рада правосуддя публікує оголошення у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України.

04.09.2021р. в газеті Голос України №168 було опубліковано оголошення Вищої ради правосуддя про створення та забезпечення функціонування трьох підсистем (модулів) ЄСІТС, згідно з яким Вища рада правосуддя повідомила, що відповідно до пункту 2 параграфа 2 розділу 4 Закону України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (далі - Закон) окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС) починають функціонувати після опублікування оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) ЄСІТС, яке має містити інформацію про підпункти, пункти цього розділу, які вводяться в дію у зв`язку з початком функціонування відповідної підсистеми (модуля) ЄСГГС. З початком функціонування підсистем Електронний кабінет, Електронний суд, підсистеми відеоконференцзв`язку: вводяться в дію підпункт 1 пункту 3, підпункт а підпункту 3 пункту 17, пункт 19 § 1 розділу 4 Закону; підпункт 5 пункту 7 § 1 розділу 4 Закону - в частині щодо можливості брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, функціонування офіційних електронних адрес та процедури реєстрації, автентифікації та доступу осіб до функціонуючих підсистем (модулів) ЄСІТС (електронний кабінет).

З огляду на викладене, господарський суд зазначає, що оголошення Вищої ради правосуддя не міститься інформації про введення в дію підпункт б підпункту 1 пункту 17 § 1 розділу 4 Закону №2147-VIII від 03.10.2017р. Наведене дозволяє суду дійти висновку про відсутність підстав для застосування коефіцієнту 0,8 для розрахунку судового збору за звернення до суду із позовною заявою в електронній формі, оскільки норма ч. 3 ст. 4 Закону України „Про судовий збір не набрала чинності у порядку, встановленому законом.

Господарським судом відхиляються доводи позивача про наявність підстав для врахування висновків, які наведені в ухвалах Верховного Суду, з огляду на наступне.

Згідно з ч. 1, 4 ст. 232 ГПК України судовими рішеннями є: ухвали; рішення; постанови; судові накази. Перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядку закінчується прийняттям постанови.

В силу вимог ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Положеннями ч. ч. 5-6 ст. 13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів № 1402-VIII від 02.06.2016р. визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Враховуючи вищенаведені приписи чинного законодавства, господарський суд звертає увагу товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія, що лише постанови Верховного Суду, які містять висновки щодо застосування норм права, є обов`язковими та мають враховуватись судом при застосуванні таких норм права. Таким чином, підстави для врахування ухвал Верховного Суду, на які посилається позивач, під час застосування ч. 3 ст. 4 Закону України „Про судовий збір відсутні.

З огляду на викладене вище, враховуючи відсутність в оголошенні Вищої ради правосуддя інформації про введення в дію підпункту б підпункту 1 пункту 17 § 1 розділу 4 Закону №2147-VIII від 03.10.2017р., яким були внесені зміни до ст. 4 Закону України „Про судовий збір, приймаючи до уваги відсутність висновку Верховного Суду, викладеного у постанові, щодо застосування вказаної норми права, господарський суд доходить висновку, що за звернення до суду із даним позовом позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2 481 грн.

Таким чином, позивач за подання даного позову, з урахування заявлених позовних вимог, має доплатити в дохід державного бюджету судовий збір у розмірі 496,20 грн.

Недотримання приписів ст.162, 164 ГПК України має наслідком застосування положень ч.1 ст.174 ГПК України.

Згідно до ч.1 та ч. 2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія, на підставі ч.1 ст.174 ГПК України, підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду: доказів доплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 496,20 грн.

Керуючись ст.ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія (вх.№426/22 від 16.02.2022р.) - залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: доказів доплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 496,20 грн.

3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua

Ухвала набирає законної сили 21.02.2022 року та не підлягає оскарженню.

Суддя Ю.І. Мостепаненко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення20.02.2022
Оприлюднено23.02.2022
Номер документу103465599
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/406/22

Рішення від 13.04.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

Ухвала від 22.02.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

Ухвала від 20.02.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні