Провадження 2/311/41/2022
Справа № 311/4030/19
19.01.2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2022 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого - судді: Сидоренко Ю.В.,
при секретарі Якимець К.В.,
за участю представників позивача ОСОБА_1 , адвоката Фоменко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 (зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Дім на березі (місцезнаходження: вул.Набережна буд.12 м.Дніпрорудне Василівського району Запорізької області) про визнання недійсним рішення загальних зборів від 09.02.2019 року та прийнятих на них рішень, -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Василівського районного суду Запорізької області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Дім на березі про визнання недійсним рішення загальних зборів від 09.02.2019 року та прийнятих на них рішень.
За позовними вимогами позивачка ОСОБА_2 просить суд визнати недійсними рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Дім на березі від 09 лютого 2019 року, та прийнятих на них рішень, оформлених протоколом загальних зборів ОСББ Дім на березі від 09 лютого 2019 року; стягнути з відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Дім на березі на її користь судові витрати.
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення учасників судового розгляду питання про закриття провадження у справі, оскільки спір про визнання протоколу загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, є наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю, управлінням або припиненням діяльності юридичної особи, а отже, підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Представники позивача в судовому засіданні фактично не заперечували проти закриття провадження у справі з тих підстав, що заявлений позивачем позов про визнання недійсним рішення загальних зборів від 09.02.2019 року та прийнятих на них рішень, є наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю та управлінням юридичної особи та просять вирішити дане питання на розсуд суду.
В судове засідання представник відповідача ОСББ Дім на березі повторно не з`явився, про день та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується поштовими відправленнями, які містяться в матеріалах справи, про причини неявки суду не повідомлено .
Вирішуючи питання про закриття провадження у справі суд виходить з наступного.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних і суспільних інтересів.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Юрисдикційність спору залежить від характеру спірних правовідносин, правового статусу суб`єкта звернення та предмета позовних вимог, а право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві.
Під цивільною юрисдикцією розуміють компетенцію загальних судів вирішувати з додержанням процесуальної форми цивільні справи у видах проваджень, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За загальним правилом у порядку цивільного судочинства загальні суди вирішують справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, зокрема спори, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також із інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства (ст.ст.4,19 ЦПК).
Згідно зі статтею 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до Закону та Статуту.
Спірні правовідносини регулюються Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку №2866-ІІІ від 29.11.2001 року, який визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено вищевказаним Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Закон).
Статтею 1 цього Закону встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до статті 4 Закону, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно з частиною першою статті 85 ЦК України, непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (частина перша статті 98, частина перша статті 99 ЦК України).
Отже, Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Підвідомчість господарських справ установлена статтею 20 Господарського процесуального кодексу України, згідно з пунктом 3 частини першої, господарським судам підвідомчі справи, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув; між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.
Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у
спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах; й інші справи у спорах між суб`єктами господарювання (пункт 4 частина перша статті 20 ГПК України).
Аналізуючи норми права, можна зробити висновок, що Господарський процесуальний кодекс України чітко передбачає категорії корпоративних спорів, які мають розглядатися за правилами господарського судочинства. До таких віднесено і справи за спорами щодо участі в органах управління юридичної особи.
З урахуванням наведених норм матеріального і процесуального права, правовідносини, які виникли між сторонами у справі є господарсько-правовими.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2019 року у справі №759/1148/16-ц.
Враховуючи те, що спір у даній справі стосується захисту прав позивачки ОСОБА_2 , як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушених, на її думку, діяльністю юридичної особи, тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, а отже повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 462/2646/17 (провадження № 11-1272апп18) зазначено, що правовідносини між власником нерухомого майна у житловому будинку та ОСББ, яке створене у тому ж будинку, найбільш подібні до спорів, пов`язаних із діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (пункт 3 частини першої статті 20 ГПК України).
Подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 (провадження № 14-576апп18) та від 02 жовтня 2019 року у справі № 501/1571/16-ц (провадження № 14-472цс19) та постановах Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 127/14625/16-ц (провадження №61-17817св18),від 15 квітня 2020 року у справі №758/8634/17 (провадження №61-41316св18).
З урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду, суд вважає, що вказаний спір повинен розглядатися за правилами господарського судочинства, а тому провадженні у даній справі підлягає закриттю відповідно до положень п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 255, 260-261 , 263-265, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Провадження в цивільній справі № 311/4030/19 за позовом ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Дім на березі про визнання недійсним рішення загальних зборів від 09.02.2019 року та прийнятих на них рішень - закрити.
Роз`яснити позивачці її право звернення до господарського суду Запорізької області з відповідним позовом.
Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Василівський районний суд Запорізької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО
Суд | Василівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2022 |
Оприлюднено | 23.02.2022 |
Номер документу | 103477564 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Василівський районний суд Запорізької області
Сидоренко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні