Рішення
від 16.02.2022 по справі 937/8889/21
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 16.02.2022

Справа № 937/8889/21

2/937/641/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2022 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:

головуючого - судді Сметаніної А.В.,

за участі секретаря - Горбань Н.А. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 .

Позовна заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя ОСОБА_2 було складено заповіт на ім`я позивача, а тому відповідно до вимог ЦК України він є спадкоємцем за заповітом. Відповідно до змісту заповіту ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження, згідно якого вона заповіла позивачу належну їй земельну ділянку, розташовану на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323084000:03:011:0022. У встановлений шестимісячний строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , оскільки йому не було відомо про її смерть. В серпні 2021 року після того, як позивач дізнався про смерть ОСОБА_2 , він звернувся до Мелітопольської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. 11 серпня 2021 року завідувачем Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Володіною О.С. було надано письмове пояснення, відповідно до якого, позивачу ОСОБА_1 роз`яснено про пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду з відповідним позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. ОСОБА_2 на день смерті, ІНФОРМАЦІЯ_3 , була зареєстрована та постійно проживала в с. Семенівка Мелітопольського району Запорізької області. У зв`язку із тим, що ОСОБА_2 не є родичкою позивача, вони живуть в різних населених пунктах, в них не було постійного спілкування з померлою, тому йому не було відомо про її смерть. На підставі викладеного, ОСОБА_1 вважає, що строк, передбачений ст. 1270 ЦК України для подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, ним був пропущений з поважних причин, оскільки йому не було відомо про смерть ОСОБА_2 , тому позивач змушений звернутися до суду з відповідним позовом.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, від представника позивача - адвоката Михайлова Д.О. надійшла заява з проханням слухати справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Представник відповідача Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області в судове засідання не з`явився, до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача, позовні вимоги визнає та просить розглянути справу на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України з урахуванням заяв сторін, про слухання справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши доводи позовної заяви, матеріали цивільної справи, оцінивши зібрані у справі докази, вважає, що заява підлягає задоволенню за наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як вбачається з вимог ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.76 цього Кодексу доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі письмових, речових та електронних доказів, висновків експертів та показаннями свідків.

За правилами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис № 40 /а.с.7/.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом від 15.05.2015 на належну їй земельну частку (пай) для ведення товарного сільгоспвиробництва площею 3,6146 га, розташовану на території Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323084000:03:011:0022, яка належала ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_2 від 02.03.2015 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 02.03.2015, яку вона заповіла ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Мелітополі Запорізької області, Україна /а.с.8-10/.

Позивач в серпні 2021 року звернувся до Мелітопольської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Однак, 11 серпня 2021 року завідувачем Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Володіною О.С. було надано письмове пояснення, відповідно до якого, позивачу ОСОБА_1 роз`яснено про пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду з відповідним позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини /а.с.11/.

Встановлюючи поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини позивачем після смерті ОСОБА_2 суд виходив з наступного:

Як вбачається з вимог ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Крім того, згідно ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року передбачено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку можуть бути, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. При цьому, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строк, як, зокрема: юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини; необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини; похилий вік; непрацездатність; невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину; відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини; несприятливі погодні умови тощо.

Вказані висновки містяться в постанові ВС України у справі № 750/262/20 від 11.11.2020.

З доводів позивача вбачається, що про смерть ОСОБА_2 він не знав, йому про це стало відомо лише в серпні 2021 року, оскільки на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 вона була зареєстрована та постійно проживала в с. Семенівка Мелітопольського району Запорізької області, а позивач - в м. Мелітополі. Про наявність заповіту, позивачу стало відомо поза межами 6-місячного строку для прийняття спадщини, оскільки ОСОБА_2 не є родичкою позивача і, зважаючи на той факт, що вони проживали в різних населених пунктах, в них не було постійного спілкування.

Крім того, на адресу суду від державного нотаріуса Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Володіної О.С. надійшла копія спадкової справи за № 112/2021 після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . З матеріалів спадкової справи вбачається, що вона була заведена на підставі претензії кредитора АТ КБ Приватбанк , жодних повідомлень та викликів спадкоємця за заповітом не здійснювалось. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає /а.с.32-47/.

Вказані обставини свідчать про поважність причин пропуску строку встановленого ст. 1270 ЦК України, оскільки вони пов?язані з об?єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини.

Будь-яких інших підстав для спростування тверджень позивача судом не встановлено.

Крім того, при вирішенні цивільно - правового спору суд враховує, що одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Суд вважає за необхідне зазначити, що ця позиція ґрунтується, в тому числі, на рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року № 15-рп/2004 у справі № 1-33/2004.

Також, відповідно до пунктів 5, 6 частини 1 статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року, при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Встановленим під час розгляду справи обставинам відповідають правовідносини із порядку та строків прийняття спадщини, а також можливості визначення додаткового строку для її прийняття.

З урахуванням положень ст. 8 Конституції України щодо верховенства права та збереження справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (як зазначено в рішенні ЄСПЛ у справі "Федоренко проти України" від 01.06.2006), суд приходить до висновку про наявність у ОСОБА_1 поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини та наявності законних підстав для надання додаткового строк для прийняття спадщини.

На підставі викладеного, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини 2 місяці, з моменту набрання судовим рішенням законної сили, оскільки, на думку суду, саме такий строк буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 3, 15, 16, 1217, 1220, 1222, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 12, 13, 19, 23, 76-81, 83, 89, 247, 258-264, 265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк для прийняття спадщини строком 2 /два/ місяці, з моменту набрання судовим рішенням законної сили, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справі, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .

Відповідач: Семенівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області, адреса місцезнаходження: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Семенівка, вул. Першотравнева, буд. 57, код ЄДРПОУ 20525354.

Повне судове рішення складено 16 лютого 2022 року.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду

Запорізької області : А.В. Сметаніна

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення16.02.2022
Оприлюднено23.02.2022
Номер документу103477620
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —937/8889/21

Рішення від 16.02.2022

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Сметаніна А. В.

Ухвала від 01.11.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Сметаніна А. В.

Ухвала від 16.09.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Сметаніна А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні