Справа №701/66/22
Провадження №2/701/100/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2022 рокуМаньківський районний суд, Черкаської областів складі: головуючого-судді -Костенка А. І. за участю секретаря -Брітан О. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до Маньківської селищноїради смт. Маньківка Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставу своїх вимог спирається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка, Маньківського району Черкаської області померла ОСОБА_2 . Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 30.11.2021 року Маньківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 98. Після її смерті відкрилась спадщина, у яку входить земельна ділянка розміром 3,2758 га передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в адмінмежах Маньківської селищної ради Маньківського району, Черкаської області. За життя ОСОБА_2 зробила таке заповітне розпорядження: «Земельну ділянку, яка розташована в адмінмежах Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області, кадастровий номер 7123155100:02:002:0249, я заповідаю громадянину України ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ». Таким чином Позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується заповітом та постановою нотаріуса. Позивач звернувся із заявою до приватного нотаріуса Маньківського районного нотаріального округу для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказану земельну ділянку, однак постановою приватного нотаріуса від 15.12.2021 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропущенням строків для подання заяви про прийняття спадщини, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.
Позивач до суду не з`явився, але в своїй позовній заяві просив справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному об?ємі.
Представник Маньківської селищноїради в судове засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд,вивчивши матеріалисправи,встановив наступніобставини тавідповідні їмправовідносини: ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Маньківка, Маньківського району Черкаської області померла ОСОБА_2 . Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 30.11.2021 року Маньківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 98 (а.с. 6). Після її смерті відкрилась спадщина, у яку входить земельна ділянка розміром 3,2758 га передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в адміністративних межах Маньківської селищної ради Маньківського району, Черкаської області. Заповітом від18вересня 2020року,посвідченим приватнимнотаріусом Уманськогоміського нотаріальногоокругу Черкаськоїобласті ЧерповицькоюІ.Ю,зареєстрованим вреєстрі за№ 1663, ОСОБА_2 залишилазаповітне розпорядженняна випадоксвоєї смерті,яким земельну ділянку, яка розташована в адмінмежах Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської області, кадастровий номер 7123155100:02:002:0249, заповіла громадянину України ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7). Таким чином Позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 . Позивач звернувся із заявою до приватного нотаріуса Маньківського районного нотаріального округу для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказану земельну ділянку, однак постановою приватного нотаріуса від 15.12.2021 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропущенням строків для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 8-9). Визначений законом строк для прийняття спадщини позивачем був пропущений з поважних причин. Зокрема, після смерті спадкодавця - ОСОБА_2 , з жовтня 2020 року стан здоров`я позивача різко погіршився, що вимагало постійного тривалого лікування до травня 2021 року. Внаслідок цього йому були протипоказані тривалі поїздки. Це підтверджується випискою із медичної карти від 26.04.2021 року (а.с. 10). З наведеного випливає, що встановлений статтею 1270 Цивільного кодексу України строк на прийняття спадщини пропущений з поважних причин, а саме тривалою хворобою.
Відповідно ст.16ЦК України кожнаособа маєправо звернутисядо судуза захистомсвого особистогонемайнового абомайнового правата інтересу.Способом захистуцивільних правта інтересівможе бутивизнання права.Ст.322ЦК Українизобов`язуєвласника утримуватимайно,що йомуналежить,якщо іншене встановленодоговором абозаконом.Відповідно ст.328ЦК Україниправо власностінабувається напідставах,що незаборонені законом,зокрема ізправочинів.Право власностівважається набутимправомірно,якщо іншепрямо невипливає іззакону абонезаконність набуттяправа власностіне встановленасудом.Згідно ст.392ЦК Українивласник майнаможе пред`явитипозов провизнання йогоправа власності,якщо цеправо оспорюютьсяабо невизнається іншоюособою,а такожу разівтрати нимдокумента,який засвідчуєйого правовласності.Відповідно ст.1216ЦК України спадкуваннямє перехідправ таобов`язків(спадщини)від фізичноїособи,яка померла(спадкодавця),до іншихосіб (спадкоємців),а відповідност.1217цього жкодексу спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно ст.1218ЦК Українивизначено,що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті, а за ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи. Відповідно ст.1222ЦК Україниспадкоємцями зазаповітом іза закономможуть бутифізичні особи,які єживими начас відкриттяспадщини.Відповідно дост.1223ЦК України правона спадкуваннямають особи,визначені узаповіті,а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.Ст.1225ЦК Українивизначає,що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність в матеріалах справи поданих позивачем достовірних доказів, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи та достатність доказів, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування, що дає суду змогу дати відповідну належну оцінку доказам та ухвалити законне, обгрунтоване рішення по суті спору, тому заявлені вимоги підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 16, 328, 392, 1216, 1218, 1222, 1223, 1225, 1261, 1268, 1296 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Продовжити термін на прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (зареєстрованого АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два місяці, після набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
СуддяА. І. Костенко
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2022 |
Оприлюднено | 24.02.2022 |
Номер документу | 103489585 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Маньківський районний суд Черкаської області
Костенко А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні