Рішення
від 22.02.2022 по справі 221/8532/21
ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

221/8532/21

2-о/221/40/2022

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2022 року м. Волноваха

Волноваський районний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Писанець Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Гурової Л.Л.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Волноваха цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа Ольгинська селищна військово-цивільна адміністрація про встановлення належності правовстановлюючого документу,

ВСТАНОВИВ:

17.12.2021 року заявник звернувся до Волноваського районного суду Донецької області із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу. Свої доводи обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка залишила на її ім`я заповіт, посвідчений секретарем Володимирівської селищної ради Волноваського району Донецької області 21.08.2012 року, зареєстрованого в реєстрі за №529. Інших спадкоємцев за заповітом не має. На майно померлої спадкоємцев, що мають право на обов`язкову частку у спадщині не має. Пережившого чоловіка у спадкодавця не має. До складу спадкового майна увійшла земельна ділянка площею 10.760га, розташованої на території Володимирівської селищної ради, кадастровий №1421555600-02-000-0052, №1421555600-03-000-0309,згідно Державного акту серії ДН №148192, виданого Волноваською РДА 01.06.2005р. Заявник, як спадкоємець за заповітом звернулась до приватного нотаріуса Кузуб Ю.В. де була заведена спадкова справа після померлої ОСОБА_2 , але отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом не можливо, т.я. в заповіті мається розбіжності в написанні прізвища спадкодавця « ОСОБА_3 », тоді як в свідоцтві про смерть її прізвище « ОСОБА_3 ». Тому виникла необхідність в підтверджені факту належності правовстановлюючого документу, а саме що заповіт складений від імені ОСОБА_2 .

Заявник у судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, на задоволенні заяви наполягає.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи за їх відсутністю, просять винести рішення на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється. У зв`язку з чим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В судовомузасіданні встановлено,що заповіт, посвідчений секретарем Володимирівської селищної ради Волноваського району Донецької області 21.08.2012 року, зареєстрованого в реєстрі за №529 укладено правочин ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Білозір`я Черкаського району Черкаської області, РНОКПП НОМЕР_1 , на випадок її смерті призначено спадкоємцем всього майна ОСОБА_1 .

Згідно державного акту на право приватної власності на землю Серія ДН № 148192 виданого Волноваською РДА 01.06.2005р на підставі розпорядження голови Волноваської РДА №355 від 05.05.2005 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №010515000234, виданий на ім`я ОСОБА_2 .

Згідно паспорта Серії ВВ №089190 виданий на ім`я ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Білозір`я Черкаського району Черкаської області.

З копії свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Білозір`я Черкаського району Черкаської області померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Володимирівка Волноваського району Донецької області.

З Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 67802562 від 15.12.2021 року вбачається, що спадкодавцем є ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Білозір`я Черкаського району Черкаської області та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Частиною 1статті 293 ЦПК України передбачено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження також справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов`язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.

Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.

Відповідно до листа ВСУ від 01.01.2012 р. «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в разі, якщо установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, громадяни мають право звернутися до суду. Проте сам по собі факт належності документу не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають з цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» встановлено, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства. Разом з тим суд може встановлювати факти належності особі документів, які не відносяться до таких, що посвідчують особу, наприклад, довідок про поранення чи перебування у госпіталі у зв`язку з пораненням, повідомлення військових частин, військкоматів і інших органів військового управління про загибель чи пропажу без вісті в зв`язку з обставинами військового часу, а також заповіту, страхового свідоцтва (полісу), ощадної книжки, трудової книжки, іншого документа про трудовий стаж.

Оскільки встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, а можливість внести зміни в документи в позасудовому порядку не можливо, вказаний юридичний факт підлягає встановленню в судовому порядку.

Судом встановлено, що в правовстановлюючому документі, а саме: у заповіті допущена помилка у написанні прізвища „ ОСОБА_3 замість „ ОСОБА_3 , що підтверджується паспортом, РНОКПП НОМЕР_1 виданого на ім`я ОСОБА_2 .

Таким чином, виходячи з наведеного, дослідивши усі надані суду докази у їх сукупності, перевіривши відповідність вимогам діючого законодавства України, суд вважає за необхідне заяву ОСОБА_1 задовольнити

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 76-81, 263-265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа Ольгинська селищна військово-цивільна адміністрація про встановлення належності правовстановлюючого документу задовольнити.

Встановити факт належності ОСОБА_2 заповіту, складеного від імені ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , посвідченого секретарем Володимирівської селищної ради Волноваського району Донецької області Чепіжко І.В. 21 серпня 2012 року, зареєстрованого в реєстрі за №529.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Донецької області через Волноваський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Волноваського

районного суду Н.В. Писанець

СудВолноваський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.02.2022
Оприлюднено27.03.2024
Номер документу103491426
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —221/8532/21

Рішення від 22.02.2022

Цивільне

Волноваський районний суд Донецької області

Писанець Н. В.

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Волноваський районний суд Донецької області

Писанець Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні