Рішення
від 08.02.2022 по справі 640/3679/19
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2022 року м. Київ № 640/3679/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Рона-СВ до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві,

установив:

04.03.2019 до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ" з позовом до Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним і скасування наказу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 15.02.2019 №1900 про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем порушено процедуру прийняття спірного наказу, адже ТОВ "Рона-СВ" станом на 22.12.2018 не включено до плану-графіку планових перевірок на 2019 рік.

При цьому стаття 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України), не регламентує порядок коригування чи оновлення вже оприлюдненого плану-графіка, не закріплює відповідного права податкових органів, як і не передбачає можливості формування місячних, квартальних чи інших різновидів планів-графіків та не встановлює строки для їх оприлюднення.

Зауважено, що у розділах ІІІ-V Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 (Порядок №524) також не передбачена можливість коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.03.2019 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав відзив на позовну заяву ТОВ "Рона-СВ" у якому вказав на необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Зауважив, що на підставі наказу від 15.02.2019 №1900 проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Рона-СВ" за результатом якої складено акт від 01.04.2019 №201/26-15-14-01/38782077.

Позивачем подано відповідь на відзив.

Отже, керуючись нормою частини п`ятої статті 262 КАС України, суд здійснював розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.

Сторони не заперечують, що до 25.12.2018 на офіційному сайті ДФС України розміщено план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік до якого не включено ТОВ "Рона-СВ", що не заперечуєтеся відповідачем.

До опублікованого 12.12.2019 на офіційному сайті ДПС України плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік включено ТОВ "Рона-СВ".

У ході судового розгляду даної справи відповідач не обґрунтував обставин включення ТОВ "Рона-СВ" до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

15.02.2019 Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві на підставі статей 20, 77, 82 ПК України прийнято наказ №1900 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ" (код 38782077)».

На підставі наказу від 15.02.2019 №1900 проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Рона-СВ" за результатом якої складено акт від 01.04.2019 №201/26-15-14-01/38782077.

Позивач вважає, що його незаконно включено до плану-графіку перевірок на 2019 рік у зв`язку із чим наказ від 15.02.2019 №1900 є протиправним, а тому 04.03.2019 звернувся до суду із вказаним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно абзацу першого пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Абзац другий підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України передбачає, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Порядок проведення документальних планових перевірок врегульовано приписами статті 77 ПК України.

Пунктом 77.1 статті 77 ПК України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Абзацами першим-третім пункту 77.2 статті 77 ПК України встановлено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблено Порядок №524.

Абзац третій пункту 1 розділу І Порядку № 524 встановлює, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку (абзац 1 пункту 2 розділу І Порядку №524).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Абзацами першим та другим розділу І Порядку № 524 врегульовано, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Проаналізувавши наведені норми, суд зазначає, що норми статті 77 ПК України не передбачає можливості коригування (оновлення) вже оприлюдненого плану-графіка із внесенням до них нових платників. Включення до затвердженого і оприлюдненого річного плану-графіка проведення перевірок в поточному році інших платників податків не відповідає нормам пунктів 77.1, 77.2 статті 77 ПК України. З урахуванням приписів пунктів 77.1, 77.2 статті 77 ПК України використані у Порядку №524 терміни «оновлення» та «коригування» плану-графіку слід розуміти саме як уточнення, виправлення помилки стосовно вже включених до оприлюдненого плану-графіка платників податків.

Вказана правова позиція щодо правової природи коригування плану-графіку та процедури винесення наказу про призначення перевірки також висловлена Верховним Судом у постановах від 08.10.2019 у справі №826/11217/18, від 03.02.2021 у справі №808/2686/17, від 22.07.2021 у справі №1.380.2019.005730, від 18.08.2021 у справі №520/12825/19.

Відповідно частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням наведеного суд вважає, що ТОВ "Рона-СВ" безпідставно включено до плану-графіку перевірок на 2019 рік, що свідчить про протиправність та необхідність скасування наказу від 15.02.2019 №1900 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ" (код 38782077)».

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.09.2021 у справі №816/228/17 зазначила: якщо контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням; оскарження такого наказу не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки його скасування не може призвести до відновлення порушеного права; неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки; підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення перевірки, а лише ті, що вплинули або об`єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення; спір про протиправність наказу щодо призначення перевірки не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Аналізуючи доводи відповідача про те, на підставі наказу від 15.02.2019 №1900 проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Рона-СВ" за результатом якої складено акт від 01.04.2019 №201/26-15-14-01/38782077, суд враховує висновки, які Велика Палата Верховного Суду висловила у постанові від 08.09.2021 у справі №816/228/17.

Разом з цим, суд зауважує, що на момент звернення ТОВ "Рона-СВ" до суду із даним позовом про визнання протиправним та скасування наказу від 15.02.2019 №1900 такий наказ не був реалізований, позивач не вчинив дій, які можна було б розцінити як допуск посадових осіб контролюючого органу до перевірки.

Тому складання відповідачем акту від 01.04.2019 №201/26-15-14-01/38782077 не може слугувати належною підставою для відмови у задоволенні даного позову.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності оскаржуваного наказу, а позивачем надано належні та достатні докази на підтвердження протилежного, тому наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки даний позов сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, підлягає задоволенню повністю, а згідно наявного у справі платіжного доручення від 01.03.2019 №2109 позивачем за його подання сплачено судовий збір у розмірі 1921 грн, то вказана сума підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

вирішив

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 15.02.2019 №1900 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ" (код 38782077)».

Стягнути з Головного управління ДПС у місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рона-СВ" (місцезнаходження юридичної особи: 04021, місто Київ, вулиця Полярна, будинок 8-А, офіс 21-В; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 38782077).

Відповідач - Головне управління ДПС у місті Києві (місцезнаходження відокремленого підрозділу юридичної особи: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: ВП 44116011).

Суддя О.М. Чудак

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.02.2022
Оприлюднено24.02.2022
Номер документу103515459
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю