Справа № 930/261/22
Провадження №2/930/333/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2022 року м. Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючогосудді Царапори О.П.
за участю секретаря судових засідань Дуба В.Г.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Райогородської сільської ради , про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до Райогородської сільської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування, зазначивши в позовній заяві, що вона, народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ометинці Немирівського району, де її батьки на той час проживали.
Батьками позивача являються: батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_3 .
Після одруження із чоловіком, яке мало місце в 1994 році, подружжя переїхало на постійне місце проживання в Іловайськ Донецької області, де і проживає до сьогоднішнього дня.
Своїх батьків з с. Ометинці Немирівського району позивач забрала до себе проживати постійно на початку 2000 року.
Спочатку померла мати позивача - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 71 рік в м. Іловайськ Донецької області.
Після смерті матері помер батько позивача - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 70 років також в м. Іловайськ Донецької області. 28 листопада 2006 року покійний батько залишив заповіт, відповідно до якого все його майно у разі смерті, заповів позивачу.
Після смерті батьків позивача відкрилась спадщина, яка складається, зокрема, із земельних ділянок (паїв) для ведення особистого селянського господарства, які розміщені на території колишньої Ометинецької сільської ради Немирівського району, а теперішньої Райгородської сільської ради Гайсинського району.
Позивач, як єдиний спадкоємець згідно заповіту покійного батька, а також першої черги за законом гідно ст. 1261 ЦК України, звернулась до Немирівської державної нотаріальної контори з метою тримати свідоцтва про право на спадщину після смерті її батьків.
Державним нотаріусом, оглянувши документи, було наголошено на тому, що місце смерті батьків і місце проживання на даний час позивача знаходиться на тимчасово купованій території, що унеможливлює отримання будь-яких документів необхідних для оформлення спадкових прав. Крім того, у позивача відсутні фізично оригінали Державних актів на право на земельні частки (пай) видані на ім`я покійних батьків. Також в даних документах прізвища покійних батьків зазначені з апострофом, що не співпадає із прізвищами, зазначеними в свідоцтвах про їх смерть.
У зв`язку із вище вказаними обставинами позивач вимушена звернутися з даним позовом до суду.
Виклад позиції відповідача.
Представник відповідача Райогородської сільської ради відзив на позовну заяву не подавав.
Заяви, клопотання позивача, відповідача
Заяв і клопотань від позивача та відповідача по справі не надходило.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 04.02.2022 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання по справі.
В підготовче судове засідання сторони по справі не з`явилися, від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити. Від представника відповідача Райгородської сільської ради надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає, не заперечує проти їх задоволення.
Згідно з частиною 3статті 211 ЦПК Україниособа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2статті 247 ЦПК України, не здійснюється.
Згідно ч.1ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
В підготовчому засіданні, не виходячи до нарадчої кімнати, суд вирішив здійснювати підготовче засідання у відсутність сторін.
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази
Дослідивши матеріали справи, враховуючи визнання позову відповідачем , суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі виходячи з наступного.
Судом встановлено особу позивача, ОСОБА_1 (а.с.5-7). Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 , її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.7).
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 вбачається , що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 2 жовтня 1994 року уклали шлюб , про що 02.10.1994 року складено відповідний актовий запис № 23 (а.с.8)
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10)
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.11)
Відповідно до копії заповіту від 28.11.2006 року , посвідченого державним нотаріусом Другої харцизької державної нотаріальної контори Грабовенко І.М. , ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження : «усе майно , з чого б воно не складалося , та усі майнові права які будуть мені належати на час смерті, я заповідаю донці ОСОБА_1 »(а.с.9)
Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН № 153413 , ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 3.1125 га, що розташована на території Ометинської сільської ради Немирівського району Вінницької області. Цільове призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (а.с.13)
Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН № 153413 , ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 3.1125 га, що розташована на території Ометинської сільської ради Немирівського району Вінницької області. Цільове призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (а.с.13)
Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 680828 , ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 5.0985 га, що розташована на території Ометинської сільської ради Немирівського району Вінницької області. Цільове призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (а.с.13)
Відповідно до довідки , виданої виконавчим комітетом Райгородської сільської ради від 18.01.2022 року , після смерті ОСОБА_2 , який на день смерті був зареєстрований за адресою : АДРЕСА_1 . Спадкоємцями за законом є дочка померлого , ОСОБА_1 (а.с.16)
Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
Як роз`яснено в п. 23постанови Пленуму Верховного СудуУкраїни від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як передбаченост. 328 ЦК Україниправо власності набувається в порядку, визначеному законом, та на підставах не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ ( майно ), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно дост.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1ст.1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч.1ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Так, Касаційний цивільний суд у складі Верховного суду в постанові від 28 квітня 2020 року у справі №204/2707/19 зазначив, що «державна реєстрація у будинку спадкодавця сама по собі не є беззаперечним доказом його постійного проживання на момент його смерті за цією адресою реєстрації, оскільки спростована належними та допустимими доказами. Частина третя статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не лише реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.»
Згідно з ч. 3ст. 13 ЦПК Україниучасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.), ратифікованою Законом від 17 липня 1997р. № 475/97-ВР, зокрема ст. 1 Першого протоколу до неї (1952 р.) передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплено й у вітчизняному законодавстві. Так, відповідно до ч.4 ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.
Підтвердження в суді права власності на майно здійснюється шляхом підтвердження фактів, що свідчать про володіння спірним майном на праві власності або іншого речового права.
Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 р. «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Висновки суду
Враховуючи вище викладене, позов підлягає задоволенню, так як він не суперечить вимогам закону, підтверджується матеріалами справи та визнаний відповідачем.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Згідно з вимогами ст.141 ЦПК України, судові витрати залишити за позивачем ОСОБА_1 .
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст.328, 1216, 1217, 1223, 1261 ЦК України, ст. ст. 12, 200, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживаюча по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Райогородської сільської ради (вул. Миру, 16 с. Райгород, Гайсинського району Вінницької області код ЄДРПОУ 04327376) про визнання права власності на майно в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Іловайськ м. Харцизька Донецької області, та після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Іловайськ м. Харцизька Донецької області, на:
- земельну ділянку, загальною площею 3.1125 га., кадастровий номер 0523086200:02:001:0305, яка розташована на території Райгородської сільської ради Гайсинського району (колишньої Ометинецької сільської ради Немирівського району) Вінницької області, для ведення особистого селянського господарства, на яку було видано 27 квітня 2004 року Немирівською районною державною адміністрацією Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ВН № 153413 на ім`я ОСОБА_2 ,
- земельну ділянку, загальною площею 5.0985 га., кадастровий номер 0523086200:02:001:0414, яка розташована на території Райгородської сільської ради Гайсинського району (колишньої Ометинецької сільської ради Немирівського району) Вінницької області, для ведення особистого селянського господарства, на яку було видано 17 квітня 2007 року Немирівською районною державною адміністрацією Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 680828 на ім`я ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Немирівський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Головуючий: О.П.Царапора
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2022 |
Оприлюднено | 25.02.2022 |
Номер документу | 103545499 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Царапора О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні