Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 321/42/22
Провадження № 2-о/321/9/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2022 року смт. Михайлівка
Михайлівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Олійника М.Ю.
за участю:
секретаря судового засідання Засько О.А.
представника заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи: Михайлівської державної нотаріальної контори Запорізької області, про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем. В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його біологічний батько ОСОБА_3 . Так, 30 жовтня 1984 року Василівським відділом ЗАГС Запорізької області, були внесені відомості до актового запису про усиновлення, і прізвище заявника - ОСОБА_4 , було змінено на ОСОБА_5 . Починаючи з 2010 року по день смерті ОСОБА_3 , вони проживали однією сім`єю, були пов`язані спільним побутом та мали спільний бюджет. Коли його батько помер, то він його поховав за власні кошти. Враховубчи викладене, просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що він та ОСОБА_3 , проживали однією сім`єю з 2010 року до дня смерті останнього, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 просили задовольнити заяву на підставах, викладених в ній.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що проживає в с. Тимошівка. Він був знайомий з ОСОБА_3 , з яким до його смерті проживав його син ОСОБА_2 , який доречі і на теперішній час проживає в будинку батька за адресою: АДРЕСА_1 . Йому відомо, що у них різні прізвища, оскільки мати ОСОБА_2 після розлучення з чоловіком ОСОБА_3 , позбавила останнього батьківських прав, і внаслідок усиновлення змінила прізвище синові.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснив, що він є жителем с. Тимошівка. Йому відомо, що заявник ОСОБА_2 протягом ривалого часу проживав разом зі своїм батьком ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , а після його смерті здійснив його поховання.
Заслухавши пояснення представника заявника, допитавши свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 , виданого 9 лютого 2018 року Михайлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (а.с.6).
Згідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення змін у зв`язку з усиновленням від 1 листопада 2018 року за № 00021338525, 30 жовтня 1984 року Василівським відділом ЗАГС Запорізької області, були внесені відомості до актового запису про усиновлення № 22, прізвище заявника було змінено з ОСОБА_8 на ОСОБА_2 (а.с.7).
Відповідно до довідки від 5 листопада 2018 року виданою виконавчим комітетом Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області, ОСОБА_2 провів за власні кошти похорони свого батька - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8).
Згідно Акту обстеження № 236 від 6 грудня 2021 року, депутатом Михайлівської селищної ради Запорізької області Черняєвим В.О., в присутності свідків: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , було встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 9). Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій виданою державним нотаріусом Третьої Запорізької державної нотаріальної контори Трипольською К.К. від 14 серпня 2019 року за вих. № 433/02-31, ОСОБА_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , у зв`язку з тим що ОСОБА_9 заяву про прийняття спадщини у встановленний законом строк до нотаріальної контори не подав та на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
П.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
За правилами ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування, зокрема, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.
Згідно ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої ст.3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд вважає, що зібраними у справі доказами підтверджується, що заявник та померлий ОСОБА_3 дійсно постійно проживали однією сім`єю, вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки, останні вісім років до часу відкриття спадщини.
Інших спадкоємців, які б заявили про свої спадкові права, окрім заявника, судом не встановлено.
Беручи до уваги, що факт спільного проживання заявника з померлим ОСОБА_3 понад вісім років знайшов своє підтвердження під час розгляду справи, суд приходить до висновку, про можливість встановлення факту проживання зі спадкодавцем до відкриття спадщини, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 4, 5,12, 13, 76-82, 89, 258, 263-265, 293, 315,354 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи: Михайлівської державної нотаріальної контори Запорізької області, про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 2010 року по 7 лютого 2018 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Михайлівська державна нотаріальна контора Запорізької області, Код ЄРДПОУ 02884210, місцезнаходження: Запорізька область, Василівський район, смт Михайлівка, вул. Святопокровська, 4-А.
Дата складення повного судового рішення - 24 лютого 2022 року.
Суддя Михайлівського районного суду
Запорізької області М.Ю. Олійник
Суд | Михайлівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2022 |
Оприлюднено | 25.02.2022 |
Номер документу | 103547974 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Михайлівський районний суд Запорізької області
Олійник М. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні