Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" лютого 2022 р. Справа № 596/1745/21
Провадження № 2/596/117/2022
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Митражик Е.М.
за участю секретаря судового засідання Кузик М.Я.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Гусятин в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м.Копичинець Гусятинського району Тернопільської області про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м.Копичинець Гусятинського району Тернопільської області про визнання незаконним та скасування наказу директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинець, Гусятинського району Тернопільської області Хорощак Наталії № 59-к/тр від 05 листопада 2021 року "Про відсторонення від роботи" в частині відсторонення від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення COVID-19 без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , учителя англійської та німецької мов. Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначає про те, що в жовтні 2021 року від відповідача отримала письмове повідомлення про можливе відсторонення від виконання посадових обов`язків без збереження заробітної плати та усні вимоги про надання медичної інформації про вакцинацію від респіраторної хвороби СОVID-19. 08 листопада 2021 року під розписку їй було надано для ознайомлення вищевказаний наказ директора школи про відсторонення її від роботи на час відсутності щеплення від респіраторної хвороби СОVID-19, в якому вказана дата ознайомлення з ним-05 листопада 2021 року, що не відповідає дійсності. Посилається на те, що наказ взагалі не містить мотивації, також повноваження відповідача на відсторонення її від роботи з підстав відсутності щеплення, не передбачені ні трудовим договором, ні посадовою інструкцією, ні іншим документом. Окрім того, наказ суперечитьКонституції України, КЗпПУкраїни та законам України.
12.01.2022 року надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача Н.Хорощак заперечує проти позову та просить відмовити в його задоволенні з наступних підстав. Позивач працює вчителем англійської мови в Загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинець, тому 08 жовтня 2021 року її було ознайомлено із витягом з наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04.10.2021 року №2153 про обов`язкове профілактичне щеплення від СОVID-19. Однак, в період з 08.10.2021 по 08.11.2021 року ОСОБА_1 не представила документу, який підтверджував би наявність профілактичного щеплення від СОVID-19 або довідки про абсолютні протипоказання для проведення відповідного щеплення. Наказом директора Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинець, Гусятинського району Тернопільської області №59-к/тр, учителя ОСОБА_1 відсторонено від роботи на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати. Стосовно ознайомлення з наказом, то позивач вказала у місці підпису «заперечую». Вважає, що рішення керівника є обгрунтованим, містить посилання на норми чинного законодавства та у відповідності з вимогампостанови КМУ від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів», ч.2ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»,наказу Міністерства охорони здоров`я «Про затвердження Переліку професій, виробництва та організацій, працівники яких підлягають обов`язковому профілактичному щепленню» від 04.10.2021 №2153, якими встановлений обов`язок керівника, зокрема закладу освіти, відсторонити від роботи працівників, які не надали документи на підтвердження проходження вакцинації від COVID-19 чи про наявність протипоказань.
19.01.2022 року позивач подала заперечення на відзив, в якому вказує на те, що відповідач не подав жодного спростування доводам позовної заяви, просить задоволити позов.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити.
Представник відповідач Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинець, Гусятинського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, 15.02.2022 року надійшло клопотання, згідно якого просить справу слухати в її відсутності, позицію викладену у відзиві на позовну заяву підтримує в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши докази, приходить до наступного.
Позивач ОСОБА_1 з 30 серпня 2013 року звільнена з посади вчителя англійської мови НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 гімназія м. Хоростків порядком переводу в ЗОШ І - ІІІ ст. №2 м. Копичинці згідно п.5 ст.36 КЗпП України, що вбачається із копії трудової книжки серії НОМЕР_1 (а.с. 19).
Як слідує із наказу № 59-к/тр Директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинці, Гусятинського району Тернопільської області від 05 листопада 2021 року "Про відсторонення від роботи", керуючись ст.46 КЗпП, ч.2 ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000р. №1645-ІІІ, наказом МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021р. №2153, пунктом 41-6 Постанови КМУ від 09.12.2020 №1236, ОСОБА_1 , учителя англійської та німецької мов, було відсторонено від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення COVID-19 без збереження заробітної плати. В відмітці про ознайомлення з наказом 05.11.2021 року міститься запис «заперечую» навпроти прізвища ОСОБА_1 (а.с.18).
В списку працівників ознайомлених із Витягом з наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04.10.2021 року №2153, зареєстрованого в Мін`юсті 07.10.2021 року за №1306/36928 від 08.10.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 зазначила-«не підтримує.(а.с.17)
Ч.1ст.10 ЦПК Українивизначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. В силу вимог ч.1,2ст.5 ЦК Україниакти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Згідно зістаттею 46 КЗпП Українидопускається відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством. У статті 30 Основ законодавства України про охорону здоров`я від 19.11.1992 № 2801-XII закріплена можливість запровадження щодо окремих особливо небезпечних інфекційних захворювань проведення обов`язкових медичних оглядів, профілактичних щеплень, карантинних заходи в порядку, встановленому законами України. Відповідно до частин 1, 2статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. П. 41-6Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»зобов`язано керівників державних органів (державної служби), керівників підприємств, установ та організацій забезпечити: 1) контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженимнаказом Міністерства охорони здоров`я від 4 жовтня 2021 р. № 2153;
2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно достатті 46 Кодексу законів про працю України, частини другоїстатті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»та частини третьоїстатті 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я. Згідно ізНаказом МОЗ від 04.10.2021 №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням»обов`язковій вакцинації проти COVID-19 на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 підлягають працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. Зазначений наказ МОЗвід 04.10.2021року №2153 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2021р. за №1306/36928, наказ набрав чинності 08.11.2021 р. через один місяць з дня його офіційного опублікування 08.10.2021 р. в Офіційному віснику України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач прийняв рішення про відсторонення позивачки від роботи 05 листопада 2021 року, тобто до набрання чинності Наказом МОЗ №2153.
Отже, станом на 05.11.2021 року законом не було визначено обов`язку позивачки, як працівника закладу освіти, вакцинуватись проти COVID-19, а тому відсутні підстави стверджувати, що на час прийняття оскаржуваного наказу ОСОБА_1 відмовилась або ухилилась від проведення такого щеплення, у зв`язку з чим підлягала відстороненню від роботи.
Окрім того, підставою для відсторонення позивачки від виконання роботи у оскаржуваному наказі вказаностаттю 46КЗпП України,ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»,наказ МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 року № 2153, пункт 41-6постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236.
Статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»встановлено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Порядок відмови від здійснення обов`язкових профілактичних щеплень визначений у частині 6статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», в якій вказано, що якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов`язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження - засвідчити це актом у присутності свідків. Відповідно до ч.2ст.27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»обов`язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв`язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи. У разі необгрунтованої відмови від щеплення за поданням відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби вони до роботи не допускаються. Відповідно достатей 12,81 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Суду не надано жодних доказів того, що роботодавцем при відстороненні позивача від роботи у зв`язку із відсутністю у неї щеплення проти COVID-19 дотримано вимог ч.6ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»в частині отримання письмового лікарського підтвердження про відмову від обов`язкового профілактичного щеплення чи акту, складеного у присутності свідків, в разі відмови дати таке підтвердження, а також вимог ч. 2ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»щодо недопуску позивача до роботи саме на підставі подання відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби.
На підставі наведеного, з врахуванням вимог диспозитивності, суд дійшов висновку, що відсторонення ОСОБА_1 від роботи відбулось з порушенням вимог закону, тому позов слід задоволити, наказ Директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинець, Гусятинського району Тернопільської області № 59-к/тр від 05 листопада 2021 року "Про відсторонення від роботи" в частині відсторонення від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення COVID-19 без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , учителя англійської та німецької мов визнати незаконним та скасувати.
Судові витрати підлягають розподілу за правиламист. 141 ЦПК України. Керуючись ст.ст.263-268,279, 355 ЦПК України,-
УХ В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), представник позивача ОСОБА_2 (на підставі довіреності №682 від 09.12.2021 року) до Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м.Копичинець Гусятинського району Тернопільської області (адреса: 48260, м. Копичинці, вулиця Лесі Українки, 7, Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 23594870) про визнаннянезаконним таскасування наказупро відстороненнявід роботи - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ Директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинець, Гусятинського району Тернопільської області № 59-к/тр від 05 листопада 2021 року "Про відсторонення від роботи" в частині відсторонення від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення COVID-19 без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , учителя англійської та німецької мов.
Стягнути з Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Копичинець, Гусятинського району Тернопільської області (адреса: 48260, м. Копичинці, вулиця Лесі Українки, 7, Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 23594870) в користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,жительки АДРЕСА_1 ,паспорт серії НОМЕР_2 ,РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 22 лютого 2022 року.
Суддя: Е.М.Митражик
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2022 |
Оприлюднено | 25.02.2022 |
Номер документу | 103548394 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про поновлення на роботі, з них |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Митражик Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні