Рішення
від 27.01.2022 по справі 405/8690/21
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/8690/21

Провадження №2-о/405/93/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2022 року. Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого судді Іванової Л.А.

при секретарі Гаврилюк Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому цивільну справу № 405/8690/21 за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа Подільський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (пров.Декабристів, буд.10 м. Кропивницький) про встановленняфакту родиннихвідносин,-

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 в порядкуокремого провадженнязвернувся досуду ззаявою,в якійпросить встановитиюридичний факт,а саме:факт родиннихвідносин,за яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ,є його(заявника)батьком.

В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його (заявника) батько, ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер 3520880800:02:000:0035, загальною площею 4,82 га, із цільовим призначенням для ведення сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Бобринківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, що належала його батькові на праві власності згідно Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-КР №003025. Враховуючи, що останнім місцем проживання його (заявника) батька, ОСОБА_2 , було село Барвінівка Кропивницького (колишнього Знам`янського) району Кіровоградської області, з метою прийняття спадщини він (заявник), у визначений законодавством строк, звернувся до Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області із заявою про прийняття спадщини за заповітом, оскільки за життя батько неодноразово говорив, що склав заповіт на його (заявника) ім`я. За результатами його (заявника) звернення 21.09.2021 року державним нотаріусом Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області була заведена спадкова справа, про що до Спадкового реєстру внесено реєстраційний запис за номером 68338166. Водночас, нотаріус зазначив, що в поданих ним (заявником) документах виявлені розбіжності. Зокрема, у свідоцтві про смерть батька останній записаний як « ОСОБА_2 », а у свідоцтві про його (заявника) народження вказано, що батьком є ОСОБА_2 . Тобто, в написанні українською мовою по батькові допущена помилка замість « ОСОБА_3 » вказано на зразок російського відповідника « ОСОБА_4 ».

Заявник також зазначив, що звірити відомості з даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян нотаріусу не вдалося, у зв`язку з чим було рекомендовано звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки наявність вищевказаних розбіжностей для нього (заявника) як спадкоємця за заповітом, матиме правові наслідки щодо оподаткування доходу, отриманого в результаті прийняття у спадщину майна, який залежить від ступеня споріднення спадкоємця та спадкодавця.

З метою підтвердження між ним (заявником) та спадкодавцем ОСОБА_2 першого ступеня споріднення він (заявник) звернувся до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Піденно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про видачу витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відносно нього (заявника). У відповідь на звернення йому (заявнику) було надано витяг від 03.11.2021 року №00033486584, де, на велике його здивування, у графі відомості про дитину вказано « ОСОБА_1 », відомості про батька « ОСОБА_2 », відомості про матір « ОСОБА_5 », тобто замість прізвища « ОСОБА_6 » у відомостях про нього (заявника) та його батьків зазначено прізвище « ОСОБА_6 ». Пояснити розбіжність у написанні його (заявника) прізвища та прізвища батьків у свідоцтві про його народження серії НОМЕР_1 та актовому записі працівники відділу державної реєстрації актів цивільного стану не змогли.

Заявник також вказав, що все своє життя він мав прізвище « ОСОБА_6 », що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 26.11.1965 року, трудовою книжкою колгоспника № НОМЕР_2 , свідоцтвом про восьмирічну освіту від 13.06.1980 року №782372, дипломом НОМЕР_3 про закінчення Бобринецького сільськогосподарського технікуму ім В.В. Порика та випискою з семестрових і екзаменаційних відомостей до диплому, паспортом та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера.

Його (заявника) мати, ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Разом з тим, на теперішній час, будь-яких інших документів, окрім свідоцтва про народження на підтвердження факту, що ОСОБА_2 є його (заявника) батьком немає, тому він (заявник) змушений звернутися до суду аби довести факт родинних відносин зі своїм батьком.

За вказаних обставин, він (заявник) звернувся до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.

Вказав, що метою встановлення факту є те, що від встановлення факту, що ОСОБА_2 є його (заявника) батьком залежить його право на оподаткування за нульовою ставкою згідно пп «а» пп. 174.2.1, п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України доходу, отриманого в результаті прийняття за заповітом у спадщину майна, зокрема, земельної ділянки.

Ухвалою суду від 14 грудня 2021 року відкрито окреме провадження у справі, розгляд справи призначено в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання подав заяву, зареєстровану судом за вх. № 2294 від 28.01.2022 року, про розгляд справи за його відсутності, заяву про встановлення факту родинних відносин підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.

Представником заінтересованої особи Подільського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) подано заяву, зареєстровану судом за вх. №245 від 05.01.2022 року про розгляд справи без участі заінтересованої особи, заперечень по суті не має.

Зваживши доводи, викладені в заяві, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановленота підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро народженнясерії НОМЕР_4 ,виданого 26листопада 1965року Кіровськимсільським ЗАГСБобринецького районуКіровоградської області, що заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: с. Бобринка Бобринецького району Кіровоградської області, його батьками в свідоцтві про народження зазначені: батько « ОСОБА_2 » та мати « ОСОБА_5 », про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 26 листопада 1965 року зроблено відповідний запис за №13.

Судом також встановлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданого виконкомом Бобринківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області 27 серпня 2013 року, актовий запис № 9, а ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданого Кропивницьким міським відділом державної реєстрації смерті Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 02 червня 2021 року, актовий запис №1930.

Після смерті ОСОБА_2 Знам`янською районною державною нотаріальною конторою Кіровоградської області 21 вересня 2021 року заведено спадкову справу №191/2021, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі, номер у спадковому реєстрі: 68338166.

Як вбачається з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України № 00033486584 від 03 листопада 2021 року є наявною інформація про реєстрацію актового запису про народження, актовий запис зареєстровано у Реєстрі: 14 червня 2010 року 10:58:20 за № 00015207244 реєстратором Відділу реєстрації актів цивільного стану Бобринецького районного управління юстиції Кіровоградської області, номер актового запису: 13, дата складання: 25 листопада 1965 року, орган державної реєстрації актів цивільного стану, що склав актовий запис: виконавчий комітет Кіровської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області; відомості про дитину: прізвище, власне ім`я, по батькові: ОСОБА_1 ; дата народження: не вказано; місце народження: Україна, Кіровоградська обл., Бобринецький р., с. Бобринка; відомості про батька: прізвище, власне ім`я, по батькові: ОСОБА_2 ; відомості про матір: прізвище, власне ім`я, по батькові: ОСОБА_5 .

В свою чергу, відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-КР № 003025, виданого ОСОБА_2 , на підставі розпорядження Бобринецької райдержадміністрації від 28 березня 2002 року №132-р, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, кадастровий номер 3520880800:02:000:0035 площею 4,82 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Бобринківської сільської ради. Землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №2-32 ч.

Відповідно дост.1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

Відповідно дост.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ч.1ст.1222 ЦК України).

Частиною 1 ст. 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно з п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, при цьому, відповідно до ч.1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Крім того, Глава 6 ЦПК України, а також постанова Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» розкриває зміст судової діяльності з розгляду справ даної категорії, при цьому факти, що мають юридичний характер, - це факти, з якими закон пов`язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Факт родинних відносин між фізичними особами (п.1 ч.1 ст. 256 ЦПК України (в редакції Закону № 1618-IV від 18.03.2004 року), п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 року, чинної на час вирішення справи судом), встановлюється в судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Встановлення даного юридичного факту родинних відносин для заявника ОСОБА_1 має юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки та залежить його право на оподаткування за нульовою ставкою згідно пп «а» пп. 174.2.1, п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України доходу, отриманого в результаті прийняття за заповітом у спадщину майна, зокрема, земельної ділянки.

Таким чином, аналізуючи докази по справі в їх сукупності, враховуючи, що встановлення факту родинних відносин має для заявника ОСОБА_1 юридичне значення та безпосередньо породжує для останнього юридичні наслідки, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність заяви про встановлення юридичного факту, а саме: факту родинних відносин між фізичними особами, а саме: між заявником ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі чого заява ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, у зв`язку з чим понесені заявником судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 454 грн., - вважати по фактично понесеним останнім.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 7, 10, 12, 13, ст.ст.77-80, 81, 95, 133, 141, 235, 258, 259, 263, 264, 265, 293, 315 Цивільного процесуального кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, суд,-

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Подільський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту родинних відносин,- задовольнити.

Встановити юридичний факт факт родинних відносин між фізичними особами, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Судові витрати по справі вважати по фактично понесеним заявником ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч.2, 3ст.354 ЦПК України.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції, яким є Кропивницький апеляційний суд.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення27.01.2022
Оприлюднено25.02.2022
Номер документу103549687
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —405/8690/21

Рішення від 27.01.2022

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні