Рішення
від 23.02.2022 по справі 156/1116/21
ІВАНИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 156/1116/21

Провадження № 2/156/83/22

Рядок статзвіту № 9

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

24 лютого 2022 року смт Іваничі

Іваничівський районний суд Волинської області

в складі: головуючого судді Федечко М. О.

за участю: секретаря судового засідання Салатюк Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Іваничі цивільну справу № 156/1116/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкувння. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_3 . Він звернувся до приватного нотаріуса Нововолинського міського нотаріального округу Ушакової Ю.А. з метою отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті матері. Нотаріусом скеровано запит про надання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 1, 1181 га, що розташована на території Старолішнянської сільської ради, що належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 294471 виданого Іваничівською районною державною адміністрацією 17 березня 2008 року (кадастровий номер 0721187700:11:000:0117). Йому було відомо, про те, що матері належала вище вказана земельна ділянка, однак серед усіх документів, які залишились після її смерті ніде немає державного акту на право власності на земельну ділянку. Зважаючи на відсутність правовстановлюючого документу на земельну ділянку, він не може набути право власності на вказане майно в порядку спадкування через нотаріальну контору у зв`язку з чим, змушений звернутися до суду із вказаним позовом.

Нотаріусом рекомендовано йому звернутись до суду із позовом про визнання за ним в порядку спадкування права власності на земельну ділянку.

На підставі викладеного просить визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 1,1181 га, що знаходиться на території Старолішнянської сільської ради для ведення особистого селянського господарства належної ОСОБА_3 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 294471 виданого Іваничівською районною державною адміністрацією 17 березня 2008 року (кадастровий номер: 0721187700:11:000:0117 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

30 грудня 2021 року відкрите провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

01 лютого 2022 року закрите підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.

Позивач в судове засідання не з`явився, однак від його представника ОСОБА_4 надійшла заява про проведення судового засідання у їх відсутність, позовні вимоги підтримує та просить позов задоволити повністю. Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає повністю. Згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Випадки відкладення розгляду справи відсутні.

У зв`язкуіз неявкоюв судовезасідання всіхучасників справита проведеннямрозгляду справиза їхвідсутності,фіксування судовогопроцесу задопомогою звукозаписувальноготехнічного засобу,відповідно доч.2ст.247ЦПК України,не здійснювалося.

Відповідно до ч.4ст.206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки таке визнання відповідає вимогам чинного законодавства, інтересам сторін по справі, в свою чергу, не суперечить правам та інтересам інших осіб.

Дослудивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов є підставним та таким, що підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Суб`єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначенихКонституцією України,ЗК Українита іншими законами України, що регулюють земельні відносини.

Частиною 4ст. 13 Конституції Українипередбачено, що держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, їх рівність перед законом. Основний Закон України гарантує кожному право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю відповідно до закону (ст. 41).

Згідно ізст. 79 ЗК Україниземельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно дост. 79-1 ЗК Україниформування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Частиною 1ст. 78 Земельного кодексу Україниправо власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

В силу ч. 1ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

З наведеного слідує, що право власності на земельну ділянку, як майнове право, яке не припиняється внаслідок смерті, спадкується відповідно до закону.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 мати позивача, ОСОБА_3 померла(копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ). (а.с.7). Після її смерті відкрилась спадщина до складу якої увійшло нерухоме майно, зокрема земельна ділянка площею 1,1181 га, яка знаходиться на території Старолішнянської сільської ради.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 1,1181 га, кадастровий номер 0721187700:11:000:0117, підстава для державної реєстрації державний акт на право власності на земельну ділянку. Акт зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею договорів оренди землі за № 010808400334, серія та № ЯД № 294471, виданий 17 березня 2008 року Іваничівською районною державною адміністрацією. (а.с.9).

Згідно повідомлення приватного нотаріуса Володимир-Волинського районного нотаріального округу Ушакової Ю.А., спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 є позивач - ОСОБА_1 та відповідач - ОСОБА_2 (а.с.11).

Відповідно копії спадкової справи № 129/2017 до майна померлої ОСОБА_3 при житті, 10 квітня 1997 року ОСОБА_3 склала заповіт за яким, житловий комплекс, який знаходиться в с. Осмиловичі, а також присадибну ділянку заповіла синові ОСОБА_1 . Заповіт посвідчено ОСОБА_5 секретарем Старолішнянської сільської ради Іваничівського району Волинської області та зареєстровано у реєстрі за № 17. Також ОСОБА_3 08 квітня 2015 року склала заповіт за яким, належну їй частку у праві власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 1,04 га, кадастровий номер 0721187900:04:000:0058 розташовану на території Старопорицької сільської ради та житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.38 та зворот).

Позивач прийняв спадщину після смерті матері подавши у встановлені законодавством строки приватному нотаріусу Нововолинського міського нотаріального округу Ушаковій Ю.А. заяву про прийняття спадщини.

Батько позивача ОСОБА_6 12 грудня 2017 року приватному нотаріусу Нововолинського міського нотаріального округу Волинської області Ушаковій Ю.А. подав заяву в якій відмовився від прийняття спадщини, яка залишилась після смерті дружини ОСОБА_3 право на яку він має за законом та відповідно до статті 1241 ЦК України. (а.с.43).

Також у матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_2 адресована приватному нотаріусу Нововолинського міського нотаріального округу Волинської області Ушаковій Ю.А., якою він прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 за заповітом, за законом від спадщини відмовився. (а.с.45).

19 лютого 2019 року ОСОБА_2 приватним нотаріусом Нововолинського міського нотаріального округу Ушаковою Ю.А. видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом, спадщина на яку видано вказане свідоцтво складається з земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3483 га з кадастровим номером 0721187900:04:000:0137 що розташована на території Старопорицької сільської ради. (а.с.73).

Також судом встановлено, що крім вище вказаного нерухомого майна, до складу спадщини після смерті ОСОБА_3 за законом увійшла земельна ділянка площею 1,1181 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Старолішнянської сільської ради, кадастровий номер 0721187700:11:000:0117.

При зверненні позивача у нотаріальну контору з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, нотаріусом встановлено, що документів підтверджуючих право власності у спадкодавця на нерухоме майно, земельну ділянку з кадастровим номером 0721187700:11:000:0117 немає, у зв`язку з вказаним неможливо видати свідоцтво про право на спадщину. Позивач не може надати такий документ нотаріусу, оскільки серед документів належних спадкодавці його немає, однак вказане не позбавляє позивача здійснити спадкування вказаного нерухомого майна після смерті матері ОСОБА_3 .

Частина 1ст. 1225 ЦК Українипередбачає, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Судом належновстановлено,що ОСОБА_3 належала земельнаділянка площею 1,1181 га з кадастровим номером 0721187700:11:000:0117 на підставі державного акту серії та № ЯД 294471 виданого 17 березня 2008 року Іваничівською районною державною адміністрацією.

В силу ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 2 ст. 158 ЗК Українипередбачено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Відтак, враховуючи, що позивач оформити право власності на земельну ділянку площею 1,1181 га в нотаріальному порядку не має можливості, у зв`язку з відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірну земельну ділянку; є одноосібним спадкоємцем за законом майна померлої, інший спадкоємець ОСОБА_2 проти задоволення позову не заперечує, що не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому враховуючи вище викладене , суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.

Згідно зі ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободтаЗакону України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та Протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності прав приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном на власний розсуд, учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Керуючись ч. 1 ст.1225,1223,1261-1265,1276 ЦК України, ч. 2ст. 158 ЗК України, ст.ст.10,11,197,200,206,218,247, п. 6 ч. 1 ст.315 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позов - задоволити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 право власності на земельну ділянку площею 1,1181 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Старолішнянської сільської ради, кадастровий номер 0721187700:11:000:0117.

Повний текст судового рішення складено 24 лютого 2022 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання АДРЕСА_3 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_4 ; фактичне місце проживання АДРЕСА_5 .

Суддя М.О. Федечко

СудІваничівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення23.02.2022
Оприлюднено28.02.2022
Номер документу103550530
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —156/1116/21

Рішення від 23.02.2022

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Федечко М. О.

Ухвала від 01.02.2022

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Федечко М. О.

Ухвала від 30.12.2021

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Федечко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні