ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.11.2021 м. Харків Справа № 905/654/21
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Логос-Сервіс» (вул. Чернишевського, буд. 84, кв. 2, м. Харків, 61002)
до Лиманської міської ради Донецької області (вул. Незалежності, буд. 46, м. Лиман Донецької області, 84406)
про визнання договору недійсним
Суддя Ніколаєва Л.В.
Секретар судового засідання Друккер Д.Д.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Логос-Сервіс» (далі ТОВ «Логос-Сервіс», позивач) звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Лиманської міської ради Донецької області про визнання недійсним договору оренди землі від 24.06.2020 №21.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між сторонами 24.06.2020 на підставі рішення Лиманської міської ради Донецької області від 18.06.2020 №7/81-5578 укладений договір оренди землі №21.
У п.2 указаного договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка площею 27,5220 га за видами угідь: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони.
24.06.2020 у ЦНАП Лиманської міської ради Донецької області проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, номер витягу з державного реєстру 214162583. Згідно наданого витягу земельна ділянка з кадастровим номером 1413300000:07:000:2411, що розташована по вул. Оборони в м. Лиман, має склад угідь «сіножатні», площа 27,5220 га.
Після виявлення невідповідності цільового призначення наданої відповідачем земельної ділянки умовам створення та функціонування парку, останньому було повідомлено про це.
За зверненням позивача рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 16.07.2020 №7-82-58 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації індустріального парку «Лиманський».
Позивачем було укладено договір на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації індустріального парку «Лиманський» від 21.07.2020 №213 з виконавцем робіт із землеустрою ТОВ «Земельна біржа «Землемір», на підставі якого розроблено нову технічну документацію на землі парку.
На підставі розробленої технічної документації 24.12.2020 рішенням Лиманської міської ради №8/3-229 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації індустріального парку «Лиманський», змінено вид угідь «сіножаті» (02.01) на «землі під будівлями та спорудами промислових підприємств» (11.02).
Зазначив, що передача відповідачем в оренду об`єкту оренди земельної ділянки (склад угідь «сіножаті») та подальше її використання з цільовим призначенням, що не відповідає заявленому позивачем роду його діяльності, а саме, діяльність щодо створення та функціонування індустріального парку (землі промисловості), є порушенням земельного законодавства, суперечить інтересам держави та є підставою для визнання договору оренди землі від 24.06.2020 №21 недійсним згідно з ч. 1 ст. 203, ст. 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.04.2021 справа передана на розгляд судді Ніколаєвій Л.В.
Ухвалою суду від 19.04.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 11.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 08.06.2021.
Відповідач відзивом від 26.05.2021 №07-315 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що рішенням Лиманської міської ради від 24.12.2020 №8/3-229 затверджено ТОВ «Логос-Сервіс» технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки з кадастровим номером 413300000:07:000:2411, змінено вид угіддя «сіножаті» на «землі під будівлями та спорудами промислових підприємств».
Зазначив, що позивачем не наведено жодного факту та не надано доказів, які б підтверджували порушення його права, що є підставою для визнання спірного договору недійсним.
Також відповідач указав, що відповідно до інформації фінансового управління Лиманської міської ради ТОВ «Логос-Сервіс» за користування земельною ділянкою в період з 24.06.2020 по 25.05.2021 сплачено лише 9 605 грн 00 коп., тобто позивач є боржником зі сплати орендної плати за землю.
Заявою про зміну підстав позову, яка надійшла до суду 07.06.2021 та прийнята судом, позивач змінив підставу позову та просив визнати недійсним договір оренди землі від 24.06.2020 №21 на підставі ст.229 ЦК України як такий, що вчинений під впливом помилки.
Зазначив, що формування волі з боку ТОВ «Логос-Сервіс» відбувалося внаслідок неправильного уявлення про обставини, які мають істотне значення для товариства. Позивач був впевнений, що йому передається земельна ділянка з цільовим призначенням землі промисловості, як того вимагає закон, визначено рішення міської ради, закріплено у договорі. Між тим, він отримав земельну ділянку зі складом угідь «сіножаті», а отже наявна помилка щодо властивості та якості речі (земельної ділянки), що унеможливлює її використання за цільовим призначенням.
Ухвалою суду від 08.06.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 09.08.2021 та відкладено підготовче засідання на 09.08.2021.
У додаткових поясненнях, які надійшли до суду 13.08.2021, позивач зазначив, що виходячи із законодавчих підстав визнання правочину недійсним внаслідок помилки, можна констатувати, що саме на момент укладення договору оренди земельної ділянки формування волі з боку ТОВ «Логос-Сервіс» відбувалось внаслідок неправильного уявлення про суттєві обставини, зокрема, цільового призначення землі, яке у всіх документах відповідача значилося як «землі промисловості»; ці обставини мають істотне значення, оскільки унеможливлюють використання земельної ділянки за цільовим призначенням в межах договору оренди.
У зв`язку із перебуванням судді Ніколаєвої Л.В. у відпустці з 03.08.2021 по 16.08.2021 включно, підготовче засідання, призначене на 09.08.2021, не відбулось.
Ухвалою суду від 17.08.2021 визначено дату та час проведення підготовчого засідання - 14.09.2021 та повідомлено сторін про це.
У судовому засіданні 14.09.2021 оголошено перерву до 06.10.2021, про що постановлено протокольну ухвалу.
У судовому засіданні 06.10.2021 оголошено перерву до 19.10.2021, про що постановлено протокольну ухвалу.
У судовому засіданні 19.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 09.11.2021, про що постановлено протокольну ухвалу.
У судовому засіданні 09.11.2021 оголошено перерву до 23.11.2021, про що постановлено протокольну ухвалу.
У судове засідання 23.11.2021 учасники справи не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, оскільки їх представники були присутні у попередньому судовому засіданні.
На підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у судовому засіданні 23.11.2021 господарським судом складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:
17.05.2013 за результатами розгляду листа ТОВ «Сільськогосподарський Індустріальний Парк «Красний Лиман» від 13.05.2013 №1305/13-1 щодо здійснення розробки детального плану території по вул. Оборони (район «Голубих озер») м.Красний Лиман з метою отримання земельної ділянки орієнтовно загальною площею 27 га для будівництва мультиолійного екстракційного заводу, елеватора, цеху по виготовленню паливних пелет та складських приміщень, Краснолиманською міською радою прийнято рішення №6/23-2260 «Про розробку детального плану території по вул. Оборони (район «Голубих озер») міста Красний Лиман» (а.с.206 т.1), яким вирішено: здійснити розробку детального плану території по вул.Оборона (район «Голубих озер») у м. Красний Лиман (п.1 рішення), замовником якого є Краснолиманська міська рада (п.2 рішення).
17.05.2013 Краснолиманською міською радою прийнято рішення №6/23-2298 «Про внесення доповнення до розділу «Розвиток земельних відносин» Програми економічного і соціального розвитку м. Красний Лиман Донецької області на 2013 рік» (а.с.204 т.1), яким доповнено розділ «Розвиток земельних відносин» Програми економічного і соціального розвитку м. Красний Лиман на 2013 рік», затвердженого рішенням Краснолиманської міської ради від 25.12.2012 №6/20-1979, пунктом наступного змісту: «Інвентаризація земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих на землях Краснолиманської міської ради Донецької області, на суму 25 830 грн 14 коп.».
18.07.2013 Краснолиманською міською радою прийнято рішення №6/24-2380 «Про затвердження детального плану території по вул. Оборони (район «Голубих озер») м. Красний Лиман» (а.с.207 т.1), яким затверджено детальний план території по вул. Оборони (район «Голубих озер») міста Красний Лиман, розроблений ТОВ «Прогрес Цивільпроект», з наступними техніко-економічними показниками: площа ділянки, охоплена ДПТ, 275 220,00 кв.м, охоронна зона від ЛЕП 59 067,00 кв. м, охоронна зона дороги 33 763,00 кв. м, площа земельної ділянки проектувальної (всього) 182 390,00 кв. м., площа забудови 53 943,000 кв. м, площа території елеватору 18 392,355 кв.м, площа автостоянок легкового автотранспорту 2 945,671 кв. м, площа автостоянок вантажного автотранспорту 6 535,796 кв.м, площа озеленення 77 810,487 кв. м, площа твердого покриття 22 762,691 кв.м (п.1 рішення).
У 2013 році на замовлення Краснолиманської міської ради ДП «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення (а.с. 200 234 т.1).
У пояснювальній записці (а.с.202 на звороті т.1), яка входить до складу технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м.Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області, указано, що ділянка знаходиться на заході міста Красний Лиман; віднесена до земель сільськогосподарського призначення (запас), обмеження і обтяження у використанні: на земельній ділянці знаходиться ЛЕП потужністю 100 кВ та 0,4 кВ з охоронною зоною 20 м та 2 м відповідно. Згідно отриманих вихідних даних з управління Держземагенства у м. Красному Лимані загальна площа земельної ділянки, яка підлягає інвентаризації дорівнювала 33,0000 га. Внаслідок проведення інвентаризації (геодезичної зйомки) і аналізу матеріалів (проектів) площа земельної ділянки дорівнює 27,5220 га. Обстежена земельна ділянка зазнала змін внаслідок впливу природних факторів та господарської діяльності людей. Формування ґрунтів відбувається в умовах заплави з більшим підняттям ґрунтових вод до поверхні. Внаслідок цього спостерігаються ознаки оглеєння нижніх горизонтів профілю. Крім того, ці ґрунти слабосолонцюваті та засолені. Ділянка повністю задернована природною рослинністю (злаково-різнотравні асоціації). Це приводить до деградації ґрунтів. Без додаткового поліпшення ґрунтів використання земельної ділянки в якості ріллі недоцільно. Заболочена ділянка повинна бути вкрита водою з поверхні більшу частину року. При обстеженні на цій ділянці не виявлено води з поверхні і рослинність аналогічна рослинності на сіножаті. Ділянку рекомендовано використовувати як землі сільськогосподарського призначення сіножаті.
У характеристиці ґрунтового покриву земельної ділянки (а.с.226228 т.1), яка входить до складу технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м.Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області, зазначено, що земельна ділянка площею 27,5220 га сіножатей знаходиться на території м.Красний Лиман Донецької області на землях сільськогосподарського призначення (комунальна власність). Ґрунтовий покрив ділянки представлений лучними слабосолонцюватими засоленими ґрунтами супіщаними на давньоалювіальних відкладах (шифр агровиробничої групи ґрунтів 134в, шифр ґрунтової відміни 130) площею 9,4420 га та лучними слабосолонцюватими засоленими ґрунтами легкосуглинковими на давньоалювіальних відкладах (шифр агровиробничої групи ґрунтів 134 г, шифр ґрунтової відміни 130) площею 18,0800 га. Як одиницю, яка характеризує якість ґрунту, прийнято агровиробничу групу ґрунтів відповідно з єдиним для України «Номенклатурним списком агровиробничих груп ґрунтів» (1976 р.). Агровиробнича група застосовується як вихідна одиниця ґрунтового покриву при земельно-оціночних роботах, обліку якості земель і інших роботах, пов`язаних з охороною земель. Лучні слабосолонцюваті засолені супіщані та легкосуглинкові ґрунти на давньоалювіальних відкладах відносяться до ґрунтів з невисоким рівнем родючості.
В акті обстеження земельної ділянки сільськогосподарського призначення на землях комунальної власності (а.с.232 т.1), який входить до складу технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м.Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області, та який підписано інженером Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Броннікова Г.В. та начальником управління Держземагентства у м.Красному Лимані Джумалієва А-Ж.А., зазначено, що спеціалістами інституту проведено обстеження земельної ділянки сільськогосподарського призначення (сіножаті) на землях комунальної власності загальною площею 27,5220 га та встановлено, що земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту на території Краснолиманської міської ради Краснолиманського району. Земельна ділянка вільна від забудови. При обстеженні виявлено, що по території земельної ділянки проходить три лінії електропередач: дві лінії по 110 кВ та одна лінія 0,4 кВ. Встановлено обмеження у використанні в тому числі під опорами 0,0501 га, охоронною зоною 7,6763 га.
Відповідно до експлікації земельних угідь (а.с.214 т.1), яка входить до складу технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м.Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області, площа земельної ділянки складає 27,5220 га, угіддя сіножаті.
Розроблена Державним підприємством «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення погоджена Управлінням Держземагентства у місті Красному Лимані (а.с.210 т.1) та Відділом містобудування та архітектури Краснолиманської міської ради (а.с. 211 т. 1).
18.07.2013 Краснолиманською міською радою прийнято рішення №6/24-2450 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м. Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області» (а.с.205 т.1) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 26.12.2013 №6/27-2788 «Про внесення змін до рішення Краснолиманської міської ради від 18.07.2013 №6/24-2450» (а.с.20 21 т.2)), яким: затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м.Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області (п.1 рішення); затверджено дані інвентаризації земель сільськогосподарського призначення (запасу) Краснолиманської міської ради земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) загальною площею 27,5220 га, із них: сіножаті 27,5220 га» (п.2 рішення); віднесено земельну ділянку загальною площею 27,5220 га, із них сіножаті 27,5220 га до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення Краснолиманської міської ради (п.3 рішення).
У витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованого 08.01.2014 (а.с. 25 т. 2), містяться наступні відомості щодо земельної ділянки кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 за адресою Донецька область, м.Лиман: дата державної реєстрації 08.10.2013, дата державної реєстрації права власності 18.10.2013, форма власності комунальна, власник територіальна громада міста Красний Лиман в особі Краснолиманської міської ради Донецької області, цільове призначення інвентаризація земель, площа 27,522 га, угіддя сіножаті.
26.12.2013 Краснолиманською міською радою прийнято рішення №6/27-2793 «Про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» (а.с.39 т.2) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 27.08.2015 №6/45-3525 «Про внесення змін до рішення Краснолиманської міської ради від 26.12.2013 №6/27-2793 «Про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для розміщення маслоекстракційного заводу по вул.Оборони м.Красний Лиман» (а.с.40 т.2)), яким вирішено: розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га, із них: сіножаті 27,5220 га, із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення Краснолиманської міської ради для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (п.1 рішення); виготовити оцінку земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га, із них: сіножаті 27,5220 га, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (п.2 рішення).
У 2015 році на замовлення Краснолиманської міської ради ТОВ «Земельна біржа «Землемір» розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) комунальної власності для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (а.с.34 52 т.2).
У пояснювальній записці (а.с. 37 - 38 т. 2), яка входить до складу проекту землеустрою, вказано, що відповідно до Класифікації видів цільового призначення (КВЦПЗ) запроектована земельна ділянка буде віднесена до земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Розроблений ТОВ «Земельна біржа «Землемір» проект землеустрою погоджений Міськрайонним управлінням Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області Головного управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані (а.с. 47 - 50 т.2) та Відділом містобудування та архітектури Краснолиманської міської ради (а.с. 45 -50 т. 2).
У висновку Міськрайонного управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області Головного управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані (а.с. 47 50 т.2) зазначено у т.ч.:
- категорія землі землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
- склад угідь за даними форми 6-зем: існуючі 27,5220 га землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, у т.ч. сіножаті 27,5220 га, у т.ч. в зоні дії обмежень 7,6763 га, проектні 27,5220 га землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, у т.ч. сіножаті 27,5220 га, у т.ч. в зоні дії обмежень 7,6763 га;
- цільове призначення земельної ділянки згідно проекту землеустрою: для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
- класифікація виду цільового призначення землі 11.02.
20.04.2017 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №7/26-1267 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в м.Лиман» (а.с.24 т.2), яким вирішено: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в м.Лиман (п.1 рішення); змінити цільове призначення земельної ділянки комунальної власності з «інвентаризації» на «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» (п.2 рішення); присвоїти земельній ділянці комунальної власності (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) адресу: вул.Оборони, м.Лиман (п.3 рішення).
У витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого 16.05.2017 (а.с.26 - 27 т.2), містяться наступні відомості щодо земельної ділянки кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 за адресою Донецька область, м.Лиман, вул.Оборони: категорія землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення та вид використання для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02). У додатку до вказаного витягу «Кадастровий план земельної ділянки» у розділі «Експлікація земельних угідь» зазначено, що площа земельної ділянки 27,5220 га, у т.ч. за земельними угіддями сіножаті.
18.05.2017 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №7/27-1305 «Про затвердження Концепції та створення індустріального парку «Лиманський» (а.с.6 т.1), яким вирішено: затвердити Концепцію індустріального парку «Лиманський» (п.1 рішення); створити згідно даної Концепції індустріальний парк «Лиманський» на земельній ділянці загальною площею 27,5220 га, кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 у м.Лиман, терміном на 40 років (п.2 рішення).
У розділі 6 «Місце розташування та розмір земельної ділянки» Концепції індустріального парку «Лиманський» (а.с.92 т.1 на звороті) передбачено, що для створення індустріального парку «Лиманський» відведено земельну ділянку за реєстраційним номером 203452714133, кадастровим номером 1413300000:07:000:2411, площею 27,522 га, формою власності комунальна, категорією землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код 11.02).
У витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.05.2017 №60/0/194-17 (а.с.113 т.1), який є додатком до Концепції індустріального парку «Лиманський», зазначено наступні відомості щодо земельної ділянки кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 за адресою вул.Оборони, м.Лиман Донецької області: цільове призначення для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, площа сільськогосподарських угідь сіножаті 27,522 га, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 30 384 грн 01 коп.
30.06.2017 Міністерством економічного розвитку і торгівлі України включено індустріальний парк «Лиманський» до реєстру індустріальних парків, що підтверджується витягом з реєстру індустріальних (промислових) парків №25 (а.с.73 т.1).
20.02.2020 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №7/75-4832 «Про затвердження результатів конкурсу з вибору керуючої компанії індустріального парку «Лиманський» (а.с.42 т.1), яким вирішено: затвердити результати конкурсу з вибору керуючої компанії індустріального парку «Лиманський» та визначити переможцем конкурсу ТОВ «Логос-Сервіс» (п.1 рішення); укласти з ТОВ «Логос-Сервіс» договір про створення та функціонування індустріального парку терміном на 2 роки, з можливістю продовження дії договору за згодою сторін у межах терміну, на який створено індустріальний парк (п.2 рішення).
26.02.2020 між Лиманською міською радою Донецької області (ініціатор, відповідач) та ТОВ «Логос-Сервіс» (керуюча компанія, позивач) укладено договір про створення та функціонування індустріального парку «Лиманський» (а.с. 8 12 т. 1), за умовами п.1.1 якого керуюча компанія відповідно до умов цього договору, бізнес-плану та концепції індустріального парку зобов`язується виконувати комплекс робіт і послуг з підготовки земельних ділянок, а також проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та облаштування об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури чи інших об`єктів з метою створення належних умов для здійснення учасниками господарської діяльності та забезпечувати функціонування індустріального парку, а ініціатор зобов`язується здійснювати комплекс заходів, необхідних для виконання керуючою компанією своїх обов`язків за цим договором.
За цим договором створюється та забезпечується функціонування індустріального парку «Лиманський», розташованого на земельній ділянці загальною площею 27,5220 га (п. 1.2 договору).
Земельна ділянка площею 27,5220 га розташована за адресою: м.Лиман, вул.Оборони, кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 з викопіюванням з кадастрової карти (плану) щодо місця її розташування. Обмеження для використання земельної ділянки 7,6765 га охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи, підстава постанова КМУ №209 від 04.03.1997, строк дії безстроково (п.1.3 договору).
Індустріальний парк «Лиманський» створений строком на 40 років, витяг Мінекономрозвитку від 30.06.2017 №25 (п.1.4 договору).
Земельна ділянка, визначена у п.1.3 договору, відноситься до земель комунальної власності та надається ініціатором керуючій компанії для облаштування, розбудови і забезпечення функціонування індустріального парку «Лиманський» на умовах оренди у порядку, визначеному Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (пп.2.2.1 п.2.2 договору).
Цей договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печатками (за наявності). Договір про створення та функціонування індустріального парку укладений терміном на 2 роки. Строк договору може бути змінений за згодою сторін у межах терміну, на який створено індустріальний парк. Після закінчення строку договору він може бути продовжений на строк, визначений сторонами (п.п.7.1-7.3 договору).
18.06.2020 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №7/81-5578 «Про передачу земельної ділянки в оренду ТОВ «Логос-Сервіс» (керуючій компанії) для здійснення господарської діяльності та забезпечення функціонування індустріального парку «Лиманський» (а.с.43 т.1), яким вирішено передати ТОВ «Логос-Сервіс» земельну ділянку комунальної власності для здійснення господарської діяльності та забезпечення функціонування індустріального парку «Лиманський» (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) загальною площею 27,5220 га, з цільовим призначенням: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони, м.Лиман, в оренду на 30 років (п.1 рішення).
24.06.2020 між Лиманською міською радою Донецької області (орендодавець, відповідач) та ТОВ «Логос-Сервіс» (орендар, позивач) укладено договір оренди землі №21 (а.с. 13 16 т. 1), за умовами п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для здійснення господарської діяльності та забезпечення функціонування індустріального парку «Лиманський» по вул.Оборони, м.Лиман на підставі рішення Лиманської міської ради від 18.06.2020 №7/81-5578 з кадастровим номером 1413300000:07:000:2411, яка розташована по вул.Оборони, м.Лиман.
В оренду передається земельна ділянка індустріального парку «Лиманський» загальною площею 27,5220 га, у т.ч. землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення 27,5220 га (площа та якісні характеристики земель, зокрема, меліоративних, за їх складом та видами угідь рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо) (п.2 договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить: 49 396 485 грн 60 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.03.2020) (п.5 договору).
Договір укладено на 30 років з 24.06.2020 та діє до 23.06.2050 (п.8 договору).
Орендна плата вноситься орендарем у розмірі: 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно ст.288 п.5.1 Податкового кодексу України, що на дату укладення договору складає 493 964 грн 86 коп. на рік без ПДВ згідно розрахунку (додаток №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 №1724) (п.9 договору).
Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем (звітного податкового місяця) (п.11 договору).
Розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених ПК України; підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом (п.12 договору).
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, стягується пеня у розмірі 0,5% несплаченої суми за кожний день прострочення (п.13 договору).
Земельна ділянка передається в оренду для створення та функціонування індустріального парку «Лиманський» (п.14 договору).
Цільове призначення земельної ділянки: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (п.15 договору).
Умови збереження стану об`єкта оренди: використання земельної ділянки за цільовим призначенням (п.16 договору).
Тією ж датою відповідач передав, а позивач прийняв в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411), загальною площею 27,5220 га, для здійснення господарської діяльності та забезпечення функціонування індустріального парку «Лиманський» з цільовим призначенням: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул. Оборони, м. Лиман, строком на 30 років, про що свідчить відповідний акт прийому передачі (повернення) земельної ділянки (а.с.17 т.1). Згідно з цим актом земельна ділянка недоліків не має, спірні питання у сторін відсутні.
24.06.2020 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за ТОВ «Логос-Сервіс», про що свідчить Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №251595965 від 07.04.2021 (а.с.28-29 т.1). Зі змісту цієї Інформації вбачається, що цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, а склад її угідь сіножаті.
08.07.2020 позивач звернувся до відповідача з листом №09-07/20 (а.с.134 т.1), в якому зазначив, що при підготовці документів для реєстрації індустріального парку «Лиманський» була допущена технічна помилка у визначенні складу земельних угідь та просив для виправлення технічної помилки та приведення у відповідність категорії земельної ділянки дозволити провести інвентаризацію земельної ділянки за ініціативою орендаря.
16.07.2020 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №7/82-58 «Про надання дозволу ТОВ «Логос-Сервіс» на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони в м.Лиман» (а.с. 136 т. 1), яким вирішено: надати ТОВ «Логос-Сервіс» дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель площею 27,5220 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони в м.Лиман (п.1 рішення).
21.07.2020 між ТОВ «Логос-Сервіс» (замовник, позивач) та ТОВ «Земельна біржа «Землемір» (виконавець) укладено договір №213 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств (а.с.19 т.1), за умовами якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується виконати послуги на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель індустріального парку «Лиманський» для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони, 235 м.Лиман (п.1.1 договору).
03.08.2020 між ТОВ «Логос-Сервіс» (замовник, позивач) та ТОВ «Земельна біржа «Землемір» (виконавець) підписано акт надання послуг №182 (а.с.20 т.1).
У пояснювальній записці до технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 27,5220 га (а.с.141 т.1) зазначено, що земельна ділянка, що інвентаризується, є сформованою з кадастровим номером 1413300000:07:000:2411, площею 27,5220 га, комунальної власності із цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02), угіддя сіножаті (002.01). Після проведення інвентаризації технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки ТОВ «Логос-Сервіс» для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості угіддя будуть змінені на землі під будівлями та спорудами промислових підприємств (011.01).
У висновку державної експертизи, яка проведена за результатами розгляду технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки ТОВ «Логос-Сервіс» для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони в м.Лиман, площею 27,5220 га, кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 (а.с.151-152 т.1), наведено основні характеристики земельної ділянки відповідно до документації із землеустрою, зокрема:
категорія земель: на момент складення документації із землеустрою землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; запропоновано документацією із землеустрою землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
цільове призначення земельної ділянки, код згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель: на момент складення документації із землеустрою 11.02, запропоновано документацією із землеустрою 11.02;
склад угідь: на момент складення документації із землеустрою сіножаті, запропоновано документацією із землеустрою землі під будівлями та спорудами промислових підприємств.
За підсумковою оцінкою державної експертизи технічна документація погоджена.
01.10.2020 позивач звернувся до відповідача з листом №11-09/20 (а.с.153 т.1), в якому просив розглянути розроблену технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель індустріального парку «Лиманський», площею 27,552 га, яка пройшла експертизу та отримала позитивний висновок, затвердити її згідно вимог чинного законодавства і змінити категорію цієї земельної ділянки.
04.12.2020 позивач звернувся до відповідача з листом №17-12/20 (а.с.154 т.1), в якому повідомив, що землі індустріальних парків мають належати виключно до земель промисловості, а сіножаті відносяться до земель сільськогосподарського призначення, на яких будівництво промислових об`єктів, будівель, споруд тощо заборонено. На момент даного звернення технічна документація міською радою не затверджена і порушення вимог Земельного кодексу України не усунуто, у зв`язку з чим позивач не має можливості використовувати земельну ділянку за призначенням для здійснення господарської діяльності та забезпечення функціонування індустріального парку «Лиманський». Також позивач просив визнати договір оренди землі від 24.06.2020 №21 недійсним та після усунення порушень укласти новий договір оренди землі індустріального парку «Лиманський».
06.12.2020 позивач звернувся до відповідача з листом (у продовження попереднього листа) (а.с.155 т.1), в якому зазначив, що у ситуації, що склалася, найкращим способом вирішення питання є розірвання договору оренди землі та у подальшому, після зміни категорії землі, укладення нового договору.
24.12.2020 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №8/3-229 «Про затвердження ТОВ «Логос-Сервіс» технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони м.Лиман» (а.с.21 т.1), яким вирішено: затвердити ТОВ «Логос-Сервіс» технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони, м.Лиман (п.1 рішення); затвердити дані інвентаризації земельної ділянки (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) загальною площею 27,5220 га, для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони, м.Лиман (п.2 рішення); змінити вид угідь «сіножаті» (02.01) на «землі під будівлями та спорудами промислових підприємств» (11.02) (п.3 рішення).
24.12.2020 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №8/3-278 «Про припинення договору оренди землі від 24.06.2020 №21 шляхом його розірвання, який укладено з ТОВ «Логос-Сервіс» (а.с.160 т.1) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 29.01.2021 №8/4-593 «Про внесення змін до рішення Лиманської міської ради від 24.12.2020 №8/3-278» (а.с.162 т.1), яким вирішено розірвати договір оренди землі від 24.06.2020 №21, укладений з ТОВ «Логос-Сервіс», за згодою сторін згідно п.30 договору оренди землі від 24.06.2020 №21 (п.1 рішення).
22.04.2021 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення №8/7-991 «Про скасування рішень Лиманської міської ради від 24.12.2020 №8/3-278 «Про припинення договору оренди землі від 24.06.2020 №21 шляхом його розірвання, який укладено з ТОВ «Логос-Сервіс» та від 09.01.2021 №8/4-593 «Про внесення змін до рішення Лиманської міської ради від 24.12.2020 №8/3-278» (а.с.164 т.1), яким вирішено скасувати рішення Лиманської міської ради від 24.12.2020 №8/3-278 «Про припинення договору оренди землі від 24.06.2020 №21 шляхом його розірвання, який укладено з ТОВ «Логос-Сервіс» та від 09.01.2021 №8/4-593 «Про внесення змін до рішення Лиманської міської ради від 24.12.2020 №8/3-278».
За період з 26.06.2020 по 24.05.2021 позивачем сплачено орендну плату за землю до бюджету Лиманської міської територіальної громади у розмірі 9 605 грн 00 коп, про що свідчить довідка фінансового управління Лиманської міської ради від 24.05.2021 № 03-06/534 та звіт про рух коштів на рахунках з 01.01.2020 по 31.12.2020 (а.с. 165 166 т.1).
Звертаючись з даним позовом (із врахуванням заяви про зміну підстав позову), позивач посилається на те, що договір оренди землі №21 від 24.06.2020 укладено під впливом помилки внаслідок неправильного уявлення про обставини щодо цільового призначення земельної ділянки. Зазначив, що був впевнений, що йому передається земельна ділянка з цільовим призначенням «землі промисловості», проте він отримав земельну ділянку зі складом угідь «сіножаті», які відносяться до земель сільськогосподарського призначення, що унеможливлює створення та функціонування індустріального парку на ній.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
У ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції на момент прийняття рішення від 18.07.2013 №6/24-2380) (далі ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності») встановлено, що містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій. Детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
У ст. 16 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях. Порядок обміну інформацією між містобудівним та державним земельним кадастрами встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У ст. 19 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції. Детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території). Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.
У ст. 35 Закону України «Про землеустрій» (у редакції на момент прийняття рішення від 18.07.2013 №6/24-2450) (далі - ЗУ «Про землеустрій») встановлено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Суд враховує, що при проведенні інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення здійснюються заходи щодо: внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовані земельні ділянки, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру; формування невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок; формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення під польовими дорогами; формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення під полезахисними лісовими смугами та іншими захисними насадженнями, які обмежують масив та земельні ділянки, розташовані уздовж масиву; виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру щодо меж земельних ділянок та інших відомостей про земельні ділянки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №513 затверджено Порядок проведення інвентаризації земель (далі Порядок №513), п. 2 якого передбачено, що інвентаризація земель проводиться з метою забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за результатами інвентаризації земель Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідних рішень; здійснення землеустрою.
У п.7 Порядку №513 передбачено, що вихідними даними для проведення інвентаризації земель є: матеріали з Державного фонду документації із землеустрою; відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; файлів обміну даними про результати робіт із землеустрою; містобудівна документація, затверджена в установленому законодавством порядку; планово-картографічні матеріали, в тому числі ортофотоплани, складені за результатами виконання робіт відповідно до Угоди про позику (Проект «Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток системи кадастру») між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку; відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень; копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку; матеріали, підготовлені за результатами обстеження земельних ділянок щодо їх якісного стану.
У п.26 Порядку №513 передбачено, що за результатами проведення інвентаризації земель виконавцем робіт складається технічна документація, що включає: 1) технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель; 2) пояснювальну записку, яка містить коротку характеристику об`єкта інвентаризації, підстави для виконання робіт, реквізити виконавця, опис матеріалів, використаних під час складання технічної документації, зміст і склад виконаних робіт із землеустрою; 3) текстові матеріали: рішення органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування або суду про проведення інвентаризації земель; копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час проведення інвентаризації земель; матеріали топографо-геодезичних вишукувань; додатки, які складаються у формі таблиць і містять дані, зазначені у пунктах 22-23 цього Порядку; пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, і Державному земельному кадастрі; 4) графічні матеріали - робочий і зведений інвентаризаційні плани.
З наведеного слідує, що інвентаризація земель має на меті, у т. ч. встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, а також визначення переліку земель, які надані у власність (користування) та наявність документів, що посвідчують права на такі ділянки. Крім того, встановлюється перелік земель, які не надані у власність або користування. Саме проведення інвентаризації покликано встановити наявність та обсяг права на відповідні земельні ділянки.
У постанові від 12.07.2021 у справі №920/1102/19 Верховний Суд зазначив, що технічна документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок це сукупність технічних завдань, пояснювальних записок, текстових та графічних матеріалів, погоджених та затверджених в установленому законом порядку, на підставі яких органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування реалізують власну компетенцію, приймаючи рішення про віднесення земель до відповідної категорії у разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.12.2020 у справі №0640/4231/18).
У ч.ч.1-4 ст.791 Земельного кодексу України (у редакції на момент прийняття рішення від 18.07.2013 №6/24-2450) (далі - ЗК України) встановлено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
У ст. 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» (у редакції на момент прийняття рішення від 18.07.2013 №6/24-2450) (далі - ЗУ «Про державний земельний кадастр») встановлено, що до державної реєстрації права державної чи комунальної власності на земельні ділянки формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій може здійснюватися на підставі матеріалів інвентаризації земель, проведеної за рішенням: у межах населених пунктів сільських, селищних, міських рад, за їх межами - районних державних адміністрацій. Матеріали інвентаризації земель у такому разі підлягають погодженню в порядку погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та затверджуються органами, які прийняли рішення про проведення інвентаризації. Формування земельних ділянок у такому порядку може здійснюватися один раз. Порядок проведення інвентаризації земель затверджується Кабінетом Міністрів України.
Як вище встановлено судом, з метою продажу у власність ТОВ «Сільськогосподарський Індустріальний Парк «Красний Лиман» земельної ділянки орієнтовно загальною площею 27 га по вул. Оборони (район «Голубих озер») м. Красний Лиман Донецької області для будівництва мультиолійного екстракційного заводу, елеватора, цеху по виготовленню паливних пелет та складських приміщень, у 2013 році розроблено детальний план території по вул. Оборони (район «Голубих озер») м. Красний Лиман Донецької області та технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м. Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області.
Детальний план території по вул. Оборони (район «Голубих озер») м. Красний Лиман з наступними техніко-економічними показниками: площа ділянки, охоплена ДПТ, 275 220,00 кв.м, охоронна зона від ЛЕП 59 067,00 кв. м, охоронна зона дороги 33 763,00 кв. м, площа земельної ділянки проектувальної (всього) 182 390,00 кв. м., площа забудови 53 943,000 кв. м, площа території елеватору 18 392,355 кв.м, площа автостоянок легкового автотранспорту 2 945,671 кв. м, площа автостоянок вантажного автотранспорту 6 535,796 кв.м, площа озеленення 77 810,487 кв. м, площа твердого покриття 22 762,691 кв.м затверджено рішенням Краснолиманської міської ради від 18.07.2013 № 6/24-2380 (а.с. 206 т. 1).
Тією ж датою рішенням Краснолиманської міської ради №6/24-2450 (а.с.205 т.1) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 26.12.2013 №6/27-2788 (а.с.20 21 т.2)) затверджено: технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м. Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області; дані інвентаризації земель сільськогосподарського призначення (запасу) Краснолиманської міської ради земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) загальною площею 27,5220 га, із них: сіножаті 27,5220 га (п.2 рішення).
З наданої технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації (а.с. 200 234 т.1), яка розроблена у 2013 році ДП «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та погоджена Управлінням Держземагентства у місті Красному Лимані (а.с.210 т.1), Відділом містобудування та архітектури Краснолиманської міської ради (а.с. 211 т. 1), вбачається, що на момент її розроблення земельна ділянка площею 27,5220 га на території Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області обліковувалась як землі сільськогосподарського призначення (запасу) в розрізі угідь сіножаті. При цьому відповідне рішення про віднесення земельної ділянки площею 27,5220 га до однієї із категорій було відсутнє.
Відповідно до витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.01.2014 №15868534 (а.с. 25 т. 2) державна реєстрація земельної ділянки кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 площею 27,5220 га відбулась 08.10.2013, державна реєстрації права власності за територіальною громадою міста Красний Лиман в особі Краснолиманської міської ради Донецької області 18.10.2013.
Отже, станом на 2013 рік указана земельна ділянка не відносилась до жодної із категорій та формувалась вперше (з присвоєнням кадастрового номеру та державною реєстрацією).
У ст. 19 ЗК України (у редакції на момент прийняття рішення від 18.07.2013 №6/24-2450) встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
У ст. ст. 65, 66 ЗК України встановлено, що землями промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності. Порядок використання земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення встановлюється законом. До земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під`їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд. Землі промисловості можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених в установленому порядку державних норм і проектної документації, а відведення земельних ділянок здійснюється з урахуванням черговості їх освоєння.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі - Класифікація), згідно з якою землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (секція J) - це землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під`їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд, які включають у т.ч. землі за кодом 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
У ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У п. 34 ч.1 ст. 26, ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні (у редакції на момент прийняття рішень від 18.07.2013 №6/24-2450, від 20.04.2017 №7/26-1267) (далі - ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні») встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання відповідно до закону щодо регулювання земельних відносин. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У ч.ч. 1, 2, 5 ст.20 ЗК України (у редакції на момент прийняття рішення від 18.07.2013 №6/24-2450, від 20.04.2017 №7/26-1267) встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.
З наведених норм вбачається, що за цільовим призначенням землі України поділяються на категорії. У межах кожної категорії земель виділяються види використання земельної ділянки, які визначаються її власником або користувачем самостійно, крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу (правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 01.06.2021 у справі № 925/929/19).
Також судом встановлено, що одночасно із затвердженням технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м. Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області вказаним вище рішенням Краснолиманської міської ради від 18.07.2013 №6/24-2450 (а.с.205 т.1) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 26.12.2013 №6/27-2788 (а.с.20 - 21 т.2)) земельну ділянку загальною площею 27,5220 га, із них сіножаті 27,5220 га, віднесено до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення Краснолиманської міської ради.
Отже, з урахуванням положень ч. 1 ст. 20 ЗК України, на підставі цього рішення міської ради відбулось первісне «присвоєння» категорії земельній ділянці.
У подальшому, на підставі рішення Краснолиманської міської ради від 26.12.2013 №6/27-2793 «Про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» (а.с.39 т.2) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 27.08.2015 №6/45-3525 «Про внесення змін до рішення Краснолиманської міської ради від 26.12.2013 №6/27-2793 «Про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для розміщення маслоекстракційного заводу по вул. Оборони м. Красний Лиман» (а.с.40 т.2)), у 2015 році ТОВ «Земельна біржа «Землемір» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) комунальної власності для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (а.с.34 52 т.2).
При цьому, внесення змін до рішення міської ради від 26.12.2013 №6/27-2793 пов`язано з тим, що у 2014 - 2015 роках змінились обставини та у ТОВ «Сільськогосподарський Індустріальний Парк «Красний Лиман» відпала необхідність в отриманні у власність земельної ділянки для будівництва мультиолійного екстракційного заводу, елеватора, цеху по виготовленню паливних пелет та складських приміщень, у зв`язку з чим міською радою було уточнено більш інвестиційно привабливе цільове використання земельної ділянки.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в м. Лиман погоджений Міськрайонним управлінням Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області Головного управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані (а.с. 47 - 50 т. 2), Відділом містобудування та архітектури Краснолиманської міської ради (а.с. 45 - 50 т. 2) та затверджений рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 20.04.2017 №7/26-1267 (а.с.24 т.2), яким змінено цільове призначення земельної ділянки комунальної власності з «інвентаризації» на «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості»; присвоєно земельній ділянці комунальної власності (кадастровий номер 1413300000:07:000:2411) адресу: вул. Оборони, м. Лиман.
З огляду на те, що до прийняття рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.04.2017 №7/26-1267 (а.с.24 т.2) вид цільового призначення (вид використання земельної ділянки) не визначався, суд вважає, що цим рішенням фактично вперше визначено (а не змінено) вид цільового призначення (вид використання) земельної ділянки у відповідності з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 в межах встановленої рішенням Краснолиманської міської ради від 18.07.2013 №6/24-2450 (а.с.205 т.1) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 26.12.2013 №6/27-2788 (а.с.20 - 21 т.2)) категорії земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Зазначення у рішенні Лиманської міської ради Донецької області від 20.04.2017 №7/26-1267 (а.с.24 т.2) виду цільового призначення земельної ділянки (яке змінюється) - «інвентаризація», який не передбачено жодними приписами діючого на той момент (як і на даний час) законодавства, та наявність відповідних відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.01.2014 (а.с. 25 т. 2), у даному випадку, не має суттєвого значення та розцінюється судом як помилка.
Суд враховує, що витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.26 27 т.2)), відомості якого в силу приписів ст. 20 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» є офіційними, підтверджується, що станом на 16.05.2017 категорією земельної ділянки є землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а видом цільового призначення (видом використання) земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Приймаючи до уваги викладене, а також те, що рішення міської ради від 18.07.2013 №6/24-2450, від 26.12.2013 №6/27-2788 та від 20.04.2017 №7/26-1267 не скасовані, не визнані у встановленому порядку недійсними, є чинними на даний час та такими, що породжують ті юридичні наслідки, ні які вони спрямовані, господарський суд дійшов висновку про те, що земельна ділянка кадастровий номер 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га відноситься за цільовим призначенням до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення та має цільове призначення (вид використання) - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 затверджений відповідний Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі Порядок), який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Додатком 4 до вказаного Порядку визначено Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь, у якому зазначені групи (види) угідь, що є в України.
Під земельними угіддями слід розуміти ділянки землі, що систематично використовуються або придатні до використання для конкретних господарських цілей і які відрізняються за природно-історичними ознаками. Головною ознакою, що покладена в основу розділення окремих видів угідь є характер їх використання. При цьому класифікація угідь проводиться з урахуванням основного призначення і систематичного використання окремих ділянок землі для певних виробничих цілей.
До групи угідь з кодом 002 рослинний покрив земель і ґрунти віднесено землі, які використовуються для виробництва сільськогосподарської продукції, обслуговування сільського господарства, включено підгрупу з кодом 01 сіножаті (сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння (ГОСТ 26640-85), до яких потрібно включати рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки).
Суд зауважує, що землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення призначені для обслуговування несільськогосподарських потреб, їх основне призначення полягає в тому, що вони використовуються або призначені для забезпечення діяльності промислових підприємств, а також експлуатації об`єктів промисловості.
Отже, такий вид угідь як сіножаті (002.01) не може бути віднесений у межах категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Не приведення виду угідь у відповідність до категорії земельної ділянки та її цільового призначення та наявність у державних реєстрах (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформований 08.01.2014 (а.с. 25 т. 2), витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформований 16.05.2017 (а.с.26 27 т.2)) відомостей про вид угідь «сіножаті» розцінюється судом як помилка органу місцевого самоврядування, яка у даному випадку не має визначального значення та не змінює встановлені категорію та цільове призначення земельної ділянки.
До того ж, у подальшому така помилка була виправлена міською радою шляхом прийняття рішення від 24.12.2020 № 8/3-229 «Про затвердження ТОВ «Логос-Сервіс» технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул.Оборони м.Лиман» (а.с.21 т.1), яким змінено вид угідь на «землі під будівлями та спорудами промислових підприємств» (011.01 згідно з Класифікацією видів земельних угідь).
У ст.661 ЗК України (у редакції на момент прийняття рішення № 7/27-1305 від 18.05.2017) встановлено, що землі індустріальних парків належать до земель промисловості. Індустріальні парки створюються на земельних ділянках площею не менше 15 гектарів і не більше 700 гектарів.
Правові та організаційні засади створення і функціонування індустріальних парків на території України з метою забезпечення економічного розвитку та підвищення конкурентоспроможності територій, активізації інвестиційної діяльності, створення нових робочих місць, розвитку сучасної виробничої та ринкової інфраструктури визначає Закон України «Про індустріальні парки» (далі - ЗУ «Про індустріальні парки»).
У ст. 1 ЗУ «Про індустріальні парки» (у редакції на момент прийняття рішення № 7/27-1305 від 18.05.2017) встановлено, що індустріальний (промисловий) парк (далі - індустріальний парк) це визначена ініціатором створення індустріального парку відповідно до містобудівної документації облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій на умовах, визначених цим Законом та договором про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку.
Ініціатор створення індустріального парку (далі - ініціатор створення) - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, який згідно з Конституцією України здійснює право власника на землю від імені Українського народу і відповідно до закону наділений повноваженнями розпорядження землею, а також юридична або фізична особа - власник чи орендар земельної ділянки, яка може бути використана та пропонується ним для створення індустріального парку.
Керуюча компанія індустріального парку (далі - керуюча компанія) - створена згідно із законодавством України юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та вибрана відповідно до цього Закону, з якою ініціатором створення укладений договір про створення та функціонування індустріального парку.
У ст. 8 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що земельна ділянка, використання якої планується для створення та функціонування індустріального парку, може розташовуватися у межах або за межами населених пунктів і повинна відповідати таким вимогам: 1) належати до земель промисловості; 2) бути придатною для промислового використання з урахуванням умов та обмежень, встановлених відповідною містобудівною документацією; 3) площа земельної ділянки або сукупна площа суміжних земельних ділянок повинна становити не менше 15 гектарів та не більше 700 гектарів.
У ст. 9 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що використання земельних ділянок у межах індустріального парку на землях державної чи комунальної власності здійснюється з додержанням таких умов: 1) строк використання земельної ділянки у межах індустріального парку повинен бути не менше 30 років з дня прийняття рішення про створення індустріального парку; 2) використання земельних ділянок у межах індустріальних парків повинно відповідати санітарно-епідеміологічним та екологічним вимогам.
У ст. 17 ЗУ «Про індустріальні парки» визначено, що ініціатор створення індустріального парку зобов`язаний розробити і затвердити концепцію індустріального парку, в якій зазначаються: 1) назва індустріального парку; 2) ініціатор створення індустріального парку; 3) мета, завдання створення та функціональне призначення індустріального парку; 4) місце розташування та розмір земельної ділянки; 5) строк, на який створюється індустріальний парк; 6) вимоги до учасників індустріального парку; 7) інформація про орієнтовні сумарні обсяги споживання енергоресурсів, води тощо, а також про необхідну транспортну інфраструктуру та план забезпечення відповідними ресурсами індустріального парку; 8) план розвитку індустріального парку; 9) орієнтовні ресурси (фінансові, матеріальні, технічні, трудові, природні тощо), необхідні для створення та функціонування індустріального парку, очікувані джерела їх залучення; 10) організаційна модель функціонування індустріального парку; 11) очікувані результати функціонування індустріального парку; 12) інші відомості на розсуд ініціатора створення. Концепція індустріального парку затверджується ініціатором створення такого парку шляхом прийняття відповідного рішення.
У ст. 14 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що рішення про створення індустріального парку приймається ініціатором створення на основі затвердженої згідно з вимогами цього Закону концепції індустріального парку. Індустріальний парк створюється на строк не менше 30 років. Ініціатор створення протягом трьох календарних днів з дня прийняття рішення про створення індустріального парку зобов`язаний подати до уповноваженого державного органу копію рішення про створення індустріального парку та концепцію індустріального парку. Інформація про створені індустріальні парки є публічною, доступ до неї забезпечує уповноважений державний орган шляхом її розміщення на своєму офіційному веб-сайті. Рішення про створення індустріального парку є підставою для укладення договору про створення та функціонування індустріального парку між ініціатором створення та керуючою компанією індустріального парку.
У ст.15 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що для прийняття рішення про включення індустріального парку до Реєстру індустріальних парків ініціатор створення подає до уповноваженого державного органу такі документи: 1) заява про включення індустріального парку до Реєстру індустріальних парків; 2) рішення ініціатора про створення індустріального парку; 3) концепція індустріального парку; 4) витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки та правовстановлюючі документи на розташовані на ній об`єкти нерухомого майна; 5) найменування керуючої компанії та учасників (за наявності).
У ст. 16 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що розгляд заяви та доданих до неї документів ініціатора створення здійснюється уповноваженим державним органом протягом 30 календарних днів з дня їх надходження. За результатами розгляду уповноважений державний орган приймає рішення про включення або вмотивовану відмову у включенні індустріального парку до Реєстру індустріальних парків. Прийняття рішення про включення індустріального парку до Реєстру індустріальних парків здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. При прийнятті рішення враховуються такі критерії: 1) доступність трудових ресурсів, необхідних для розвитку індустріального парку згідно з концепцією; 2) наявність та/або можливість залучення ініціатором створення фінансових та матеріально-технічних ресурсів, необхідних для розвитку індустріального парку згідно з концепцією; 3) підтримка індустріального парку з боку органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади; 4) очікувані результати функціонування індустріального парку згідно з концепцією щодо залучення інвестицій, створення нових робочих місць, експорту продукції, залучення суб`єктів малого та середнього підприємництва; 5) наявність підписаних меморандумів про наміри та/або договорів з потенційними учасниками індустріального парку. У рішенні про включення індустріального парку до Реєстру індустріальних парків зазначаються: 1) назва індустріального парку; 2) ініціатор створення індустріального парку; 3) строк, на який створено індустріальний парк; 4) місцезнаходження, площа та кадастрові номери земельних ділянок, на яких створено індустріальний парк. Уповноважений державний орган зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про включення індустріального парку до Реєстру індустріальних парків письмово повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику та політику у сфері державної митної справи, та відповідні місцеві державні адміністрації про ініціатора створення, керуючу компанію та учасників такого індустріального парку.
У ст. 18 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що вибір керуючої компанії індустріального парку, створеного на землях державної чи комунальної власності, здійснює ініціатор створення такого парку на конкурентних засадах шляхом організації і проведення відкритого конкурсу в порядку, визначеному цим Законом.
У ст. 12 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що договір про створення та функціонування індустріального парку укладається між ініціатором створення та вибраною згідно з цим Законом юридичною особою, яка після підписання цього договору набуває статусу керуючої компанії. Строк договору про створення та функціонування індустріального парку встановлюється в межах терміну, на який створено індустріальний парк. Строк договору може бути змінений за згодою сторін у межах терміну, на який створено індустріальний парк. Після закінчення строку договору він може бути продовжений на строк, визначений сторонами. Форма типового договору про створення та функціонування індустріального парку затверджується уповноваженим державним органом.
У ст. 22 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що істотними умовами договору про створення та функціонування індустріального парку є: 1) предмет договору; 2) строк договору; 3) кадастрові номери, місце розташування та розміри земельних ділянок, на яких створено індустріальний парк; 4) порядок та умови облаштування індустріального парку; 5) порядок та умови здійснення наукової діяльності у межах індустріального парку; 6) порядок та умови залучення учасників; 7) порядок та умови надання учасникам прав на земельні ділянки та об`єкти у межах індустріального парку; 8) порядок та умови надання послуг та прав користування інженерно-транспортною інфраструктурою; 9) порядок та умови страхування керуючою компанією активів ініціатора створення, отриманих у користування; 10) правовий режим майна, створеного керуючою компанією у межах індустріального парку, а також переданого для використання майна, що є власністю ініціатора створення; 11) склад та порядок надання керуючою компанією звітності ініціатору створення та уповноваженому державному органу; 12) порядок набрання чинності цим договором з дня його підписання. Зміни до договору про створення та функціонування індустріального парку вносяться за взаємною згодою сторін. Невід`ємними частинами договору про створення та функціонування індустріального парку є: 1) рішення про створення індустріального парку; 2) концепція індустріального парку; 3) бізнес-план індустріального парку.
У ст. 11 ЗУ «Про індустріальні парки» встановлено, що земельна ділянка із земель державної чи комунальної власності, вільна від забудови, у межах індустріального парку надається керуючій компанії на умовах оренди у встановленому законодавством порядку.
Як свідчать обставини справи, 18.05.2017 Лиманською міською радою Донецької області прийнято рішення № 7/27-1305 (а.с. 6 т.1), яким затверджено Концепцію індустріального парку «Лиманський» та створено на земельній ділянці за кадастровим номером 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га індустріальний парк «Лиманський» терміном на 40 років, а 30.06.2017 Міністерством економічного розвитку і торгівлі України включено індустріальний парк «Лиманський» до реєстру індустріальних парків (а.с. 73 т.1).
При цьому, у розділі 6 «Місце розташування та розмір земельної ділянки» Концепції індустріального парку «Лиманський» (а.с.92 т.1 на звороті) передбачено, що для створення індустріального парку «Лиманський» відведено земельну ділянку за реєстраційним номером 203452714133, кадастровим номером 1413300000:07:000:2411, площею 27,522 га, формою власності комунальна, категорією землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код 11.02).
Отже, з урахуванням встановлених обставин щодо належності земельної ділянки за кадастровим номером 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення з цільовим призначенням (видом використання) - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, створення індустріального парку «Лиманський» на цій земельній ділянці здійснено з дотриманням вимог законодавства щодо категорії землі.
У подальшому, Лиманською міською радою Донецької області проведено конкурс з вибору керуючої компанії індустріального парку «Лиманський», затверджено результати конкурсу із визначенням переможця конкурсу ТОВ «Логос - Сервіс» (а.с. 42 т.1) та 26.02.2020 між ініціатором створення (відповідачем) та керуючою компанією (позивачем) укладено договір про створення та функціонування індустріального парку «Лиманський» (а. с. 8 12 т. 1) зі строком дії до 26.02.2022, яким визначено виконання керуючою компанією комплексу робіт і послуг з підготовки земельних ділянок, а також проектування, будівництво, реконструкція, ремонт, облаштування об`єктів інженерно транспортної інфраструктури з метою забезпечення функціонування індустріального парку на земельній ділянці за кадастровим номером 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га, необхідною умовою для чого є набуття нею права оренди на цю земельну ділянку у встановленому законом порядку.
У ст. 122 ЗК України (у редакції на момент укладення оспорюваного договору) встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У ч.ч.1, 2 ст.124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
У п. 18 ч.2 ст.134 ЗК України встановлено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків.
У ст.792 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
У ч.1 ст.93 ЗК України, приписи якої кореспондуються з приписами ст.1 Закону України «Про оренду землі» (далі - ЗУ «Про оренду землі), встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
У ст.13 ЗУ «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ч. 1 ст.229 ЦК України встановлено, що якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним. Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов`язків сторін, таких властивостей і якостей майна, які значно знижують його цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом.
Правочин, вчинений під впливом помилки, є оспорюваним і у разі встановлення судом певних обставин може бути визнаний недійсним. Водночас при вирішенні такого спору слід ураховувати, що обставини, щодо яких помилилася сторона правочину, мають існувати саме на момент вчинення правочину. Особа на підтвердження своїх вимог про визнання правочину недійсним повинна довести на підставі належних і допустимих доказів, у тому числі письмових доказів, наявність обставин, які вказують на помилку - неправильне сприйняття нею фактичних обставин правочину, що вплинуло на її волевиявлення, дійсно було і має істотне значення. У разі якщо сторона спірного правочину була обізнана або не могла не бути обізнана стосовно обставин, щодо яких стверджує про наявність помилки, це виключає застосування норм ст. 229 ЦК України (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 911/1171/18, від 04.06.2019 у справі № 910/9070/18, від 03.10.2019 у справі № 910/12959/18).
Помилка - це неправильне сприйняття особою фактичних обставин правочину, що вплинуло на її волевиявлення, за відсутності якого можна було б вважати, що правочин не був би вчинений. Оскільки в цьому випадку волевиявлення особи не відповідає її справжній внутрішній волі, такий правочин визнається недійсним. Так, помилка може виникнути внаслідок необачності або самовпевненості учасників правочину, невірного розуміння сторонами одна одної в ході переговорів, невірного тлумачення закону, дій третіх осіб тощо. Істотною є помилка, наслідки якої або взагалі не можна усунути, або для усунення яких сторона, що помилилася, має нести значні витрати. При вирішенні питання про істотне значення помилки за обставин, визначених у ст. 229 ЦК України, слід виходити з істотності тієї чи іншої обставини для конкретної особи з урахуванням її становища, стану здоров`я, характеру діяльності, значення правочину тощо (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 15.09.2020 у справі № 925/585/19).
У п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» роз`яснено, що не є помилкою щодо якості речі неможливість її використання або виникнення труднощів у її використанні, що сталося після виконання хоча б однією зі сторін зобов`язань, які виникли з правочину, і не пов`язане з поведінкою іншої сторони правочину (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 07.02.2018 у справі № 908/3262/16, від 16.03.2020 у справі № 910/16234/18).
З матеріалів справи вбачається, що на підставі рішення Лиманської міської ради Донецької області від 18.06.2020 №7/81-5578, яке є чинним на даний час, між сторонами у справі укладено договір оренди землі №21 від 24.06.2020, за умовами якого відповідач надає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га по вул. Оборони, м. Лиман для здійснення господарської діяльності та забезпечення функціонування індустріального парку «Лиманський» по вул. Оборони, м. Лиман.
В рішенні Лиманської міської ради Донецької області від 18.06.2020 № 7/81-5578 та договорі оренди землі №21 від 24.06.2020 вказано, що земельна ділянка належить до категорії - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення з цільовим призначенням (видом використання) - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Такі категорія та цільове призначення (вид використання) земельної ділянки відповідають встановленій/визначеному на підставі рішення Краснолиманської міської ради від 18.07.2013 №6/24-2450 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території м. Красний Лиман Краснолиманського району Донецької області» (а.с.205 т.1) (із врахуванням змін, внесених рішенням від 26.12.2013 №6/27-2788 «Про внесення змін до рішення Краснолиманської міської ради від 18.07.2013 №6/24-2450» (а.с.20 21 т.2)), рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.04.2017 №7/26-1267 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в м. Лиман» (а.с.24 т.2).
Відповідні відомості щодо категорії та цільового призначення (виду використання) земельної ділянки містяться і у Державному земельному кадастрі (а.с. 157 158 т.1, а.с.26 27 т.2).
Тобто, на момент укладення договору оренди землі №21 від 24.06.2020 земельна ділянка з кадастровим номером 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га по вул. Оборони, м. Лиман відносилась до категорії - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення за цільовим призначенням (видом використання) - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що повністю узгоджується з вимогами ЗК України, ЗУ «Про індустріальні парки» щодо розміщення індустріальних парків на землях промисловості, метою відведення земельної ділянки та родом діяльності позивача щодо створення та функціонування індустріального парку.
Отже, з урахуванням встановлених обставин щодо категорії та цільового призначення (виду використання) земельної ділянки з кадастровим номером 1413300000:07:000:2411 загальною площею 27,5220 га не вбачається, що при укладенні оспорюваного договору позивач помилявся щодо фактичних обставин правочину в частині цільового призначення земельної ділянки.
Обставини щодо не приведення виду угідь у відповідність до категорії та цільового призначення земельної ділянки та наявність у державних реєстрах відомостей про вид угідь «сіножаті» вже досліджено судом та зроблено висновок про те, що це є помилкою органу місцевого самоврядування, яка сама по собі не змінює встановлені категорію та цільове призначення земельної ділянки, а отже не впливає на можливість створення та функціонування індустріального парку «Лиманський» на ній.
Одночасно, обставини справи, які встановлені судом, свідчать також про те, що таку помилку усунено відповідачем шляхом прийняття рішення від 24.12.2020 № 8/3-229 (а.с.21 т.1), яким у т.ч. змінено вид угідь на «землі під будівлями та спорудами промислових підприємств».
Крім того, на момент укладення договору оренди землі №21 від 24.06.2020 позивач не міг бути не обізнаним про вид угідь земельної ділянки, оскільки він є також стороною договору про створення та функціонування індустріального парку «Лиманський» від 26.02.2020, невід`ємною частиною якого є Концепція індустріального парку «Лиманський». До складу цієї Концепції входить додаток № 8 «Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки», сформований 10.05.2017 (а.с.113 т.1), який містить відомості про земельну ділянку у т.ч. і про вид її угідь «сіножаті».
До укладення договору оренди землі №21 від 24.06.2020 позивач не заявив про ці обставини, не відмовився від підписання договору, а після його укладення та звернення до відповідача з першим листом №09-07/20 від 08.07.2020 про виправлення технічної помилки щодо виду угідь земельної ділянки (а.с. 134 т.1) здійснював дії на виконання договору шляхом внесення орендної плати (а.с. 165 166 т.1).
Тобто, позивач не вважав, що вид угідь «сіножаті» є істотною перешкодою для користування земельною ділянкою за цільовим призначенням та уклав договір із свідомим розумінням та уявленням про фактичні обставини правочину, на основі вільного волевиявлення, яке відповідало справжньому наміру.
Більш того, підписуючи договір, у п.п. 6,7 договору позивач погодив, що земельна ділянка, яка передається в оренду не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню, а також не має інших особливостей об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини.
За таких обставин, з огляду на те, що позивачем не доведено помилку щодо наявності обставин, які унеможливлюють використання земельної ділянки за цільовим призначенням, в контексті приписів ст. 229 ЦК України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
На підставі ст.129 ГПК України, зважаючи на відмову у задоволенні позову, судовий збір покладається на позивача.
З урахуванням складності справи, а також завантаженості судді та перебування її у відпустках з 20.12.2021 по 03.01.2022, з 02.02.2022 по 04.02.2022 та на лікарняному з 04.01.2022 по 21.01.2022, повне рішення складено 21.02.2022.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Логос-Сервіс» відмовити.
2. Судові витрати зі сплати судового збору покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю «Логос-Сервіс».
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 21.02.2022.
Суддя Л.В. Ніколаєва
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2021 |
Оприлюднено | 28.02.2022 |
Номер документу | 103561414 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними оренди |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ніколаєва Лариса Вікторівна