Рішення
від 27.02.2022 по справі 557/1103/21
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №557/1103/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2022 року

Гощанський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Пацка Д.В.

секретар судового засідання Довгалець Н.М.

розглянувши упідготовчому судовому засіданнів смт Гощав порядкузагального позовногопровадження зповідомленням (викликом)сторін цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Гощанського районного нотаріального округу Строкаля В.Д., ОСОБА_2 про визнання свідоцтва на спадщину незаконним,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась досуду зпозовом провизнання недійснимсвідоцтва проправо наспадщину зазаконом.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 .. Після її смерті відкрилась спадщина на майно до складу якого входить земельна частка (пай) площею 2,45 га та земельна ділянка 1, 62 га з цільовим призначення для ведення особистого селянського господарства.

Зазначає, що 14 червня 2019 року Гощанським районним судом Рівненської області ухвалено рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особи на стороні відповідача без самостійних вимог ОСОБА_6 про визнання права власності на спадкове майно.

Визнано за ОСОБА_1 , право власності на в порядку спадкування за заповітом, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на:

- земельну ділянку площею 1,62 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5621285900:04:003:0170, що розташована на території Бугринської сільської ради, право власності на яку підтверджується сертифікати серії ЯЗ №005254.

- земельну ділянку площею 0,43 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5621285900:04:003:0274, що розташована на території Бугринської сільської ради, право власності спадкодавця на яку підтверджується сертифікати серії ЯЗ №219862.

Однак 11 липня 2019 року, приватним нотаріусом Гощанського районного нотаріального округу Строкалем В.Д. видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за законом на Ѕ частку вищенаведених земельних ділянок. Згідно вказаного свідоцтва про право на спадщину за законом, спадкове майно ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , поділено в рівних долях по Ѕ між дочками ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Однак, позивач зазначає, що приватним нотаріусом не враховано рішення Гощанським районного суду Рівненської області від 14 червня 2019 року.

Виходячи з вищенаведеного, просить визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом №597 від 11.07.2019, виданого приватним нотаріусом Гощанського районного нотаріального округу Строкалем В.Д.

Відповідачі відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову не надали.

Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 16 вересня 2021 року вказана позовна зава прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Гощанського районного суду Рівненської області залучено до участі у справі співвідповідача ОСОБА_2 .

Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.

Позивачта його представник в судове засідання, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, не з`явилися, представник позивача подав заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю та просять задовольнити.

Приватний нотаріуса Гощанського районного нотаріального округу Строкаля В.Д. в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, згідно якої позов визнав повністю, справу просить розглянути без його участі.

ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву, згідно якої позов визнає повністю, справу просить розглянути без її участі.

Заслухавши учасників справи, встановивши фактичні обставини справи, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, а відповідач як на підставу своїх заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позов належить задовольнити зважаючи на таке.

Судом установлено, що 14 червня 2019 року Гощанським районним судом Рівненської області ухвалено рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особи на стороні відповідача без самостійних вимог ОСОБА_6 про визнання права власності на спадкове майно.

Визнано за ОСОБА_1 , право власності на в порядку спадкування за заповітом, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на:

- земельну ділянку площею 1,62 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5621285900:04:003:0170, що розташована на території Бугринської сільської ради, право власності на яку підтверджується сертифікати серії ЯЗ №005254.

- земельну ділянку площею 0,43 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5621285900:04:003:0274, що розташована на території Бугринської сільської ради, право власності спадкодавця на яку підтверджується сертифікати серії ЯЗ №219862.

Згідно з ч. 4 ст. 86 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З свідоцтвапро правона спадщинуза закономвід 11липня 2019року №597,видного приватнимнотаріусом Гощанськогорайонного нотаріальногоокругу СтрокалемВ.Д.,вбачається,що ОСОБА_1 маєправо наЅ часткуспадкового майна ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ,а самеЅ земельноїділянки розташованоїна територіїПосягвівської сільськоїради Гощанськогорайону Рівненськоїобласті згідноДержавного актусерії ЯЗ№005254від 25березня 2010року тана правопостійного користуванняземлею,договорів орендиземлі за№011059500197,земельна ділянка,кадастровий номер№ 5621285900:04:003:0175, площею 1,6243.

Позивач, вказуючи на наявність підстав для визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, з тих підстав, що його фактично позбавлено права власності на Ѕ частини спадкового майна після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до суду з даним позовом за захистом свого порушеного права.

Відповідно до положень частини першоїстатті 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 15 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Устатті 129 Конституції Українизакріплені основні засади судочинства. Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист.

Згідно з частиною третьоюстатті 3 ЦПК Українипровадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує право на справедливий судовий розгляд.

Порядок визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину врегульованостаттею 1301 ЦК України, якою передбачено, що свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.

Свідоцтво про право на спадщину може бути визнано недійсним не лише тоді, коли особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, але й за інших підстав, установлених законом. Іншими підставами можуть бути: визнання заповіту недійсним, визнання відмови від спадщини недійсною, визнання шлюбу недійсним, порушення у зв`язку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших осіб тощо. (п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7).

Таким чином, аналіз наведеного дає змогу дійти висновку про те, що порушення у зв`язку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших заінтересованих осіб, яким в даному випадку є позивач ОСОБА_1 , за якою визнано на підставі рішення суду право власності на земельні ділянки є самостійною підставою для визнання свідоцтва про право на спадщину недійсними (вказана позиція узгоджується відповідно до постанови Верховного суду від 11 грудня 2019 року у справі № 414/811/17).

Згідно з ст. 69 ЗУ «Про нотаріат» (редакція, що діяла на момент вчинення нотаріальної дії), нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом перевіряє факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна.

Згідно п.п. 4.14., 4.15 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (редакція, що діяла на момент вчинення нотаріальної дії), при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Однак, суд приходить висновку, що нотаріусом не було вчинено всіх нотаріальних дій, при видача свідоцтва про право на спадщину на майно.

Суд, зважаючи на вищезазначені норми закону та встановлені в судовому засіданні обставини, дійшов висновку про задоволення вимог позивача щодо скасування свідоцтво про право на спадщину за законом №597 від 11.07.2019, виданого приватним нотаріусом Гощанського районного нотаріального округу Строкалем В.Д.

Розподіляючи судові витрати у виді судового збору, суд керується ч. 9ст. 141 ЦПК Українита такимизасадами цивільногосудочинства,як справедливістьта верховенствоправа тому суд покладає судові витрати у виді судового збору на позивачів незалежно від результатів вирішення спору та підстав для їх стягнення з відповідачів не вбачає.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.15,16,141,215,256,258-259,268 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Гощанського районного нотаріального округу Строкаля В.Д., ОСОБА_2 про визнання свідоцтва на спадщину незаконним- задовольнити повністю.

Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом №597 від 11.07.2019, приватним нотаріусом Гощанського районного нотаріального округу Строкалем В.Д. на ім`я ОСОБА_1 .

Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку ст.355 ЦПК України до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до "Прикінцеві положення" ЦПК Українипункту 3:

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Д.В. Пацко

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення27.02.2022
Оприлюднено01.03.2022
Номер документу103568317
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —557/1103/21

Рішення від 27.02.2022

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Пацко Д. В.

Ухвала від 20.10.2021

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Пацко Д. В.

Ухвала від 16.09.2021

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Пацко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні