Справа № 2/714/91/22
ЄУН: 714/1228/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2022 р. м. Герца
Герцаївський районний суд Чернівецької області в складі :
головуючого-судді Єфтемій С.М.за участю: секретаря судових засідань Якобан І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із вказаним позовом посилаючись на те, що батьками позивача ОСОБА_1 , а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , за час шлюбу у 1992 році придбано житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 . Зазначений житловий будинок з часу забудови зареєстрований у сільській раді за матір`ю позивача ОСОБА_4 , проте як такого свідоцтва про право власності на вказане нерухоме майно останньою отримано не було.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , тобто матір позивача ОСОБА_1 . Внаслідок смерті спадкодавця відкрилася спадщина, зокрема на Ѕ частину спірного домоволодіння та на Ѕ частку земельної ділянки, площею 0,25 га, кадастровий номер 7320781100:01:003:0151, що розташована по АДРЕСА_1 , належній останній на праві власності.
Спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , у рівних частках, а саме по ј успадкували позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , тобто син та чоловік який пережив дружину. Отже, розмір частки батька у спадковому майні, з урахуванням Ѕ частки як спільне майно подружжя, складає ѕ частин.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , тобто батько позивача ОСОБА_1 . Відтак, після смерті останнього відкрилася спадщина на ѕ часин спадкового майна, яке складається з житлового будинку та земельної ділянки.
Позивач ОСОБА_1 протягом строку для прийняття спадщини звернувся до нотаріуса із заявою про відмову від прийняття спадщини за законом після смерті батька на користь позивачки ОСОБА_2 сестри спадкодавця, а остання в свою чергу подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті брата.
Через відсутність правовстановлюючих документів на спірний житловий будинок нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому позивач ОСОБА_1 просив визнати за ним право власності на ј частку спадкового майна після смерті матері, а позивачка ОСОБА_2 просила визнати за нею ѕ частин вищевказаного житлового будинку та земельної ділянки в порядку спадкування за законом після смерті брата.
Представник позивачів, ОСОБА_5 , в судове засідання не з`явився, однак подав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Острицька сільськарада Чернівецькогорайону Чернівецькоїобласті будучи належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду, в судове засідання свого представника не направила та відзив на позов не надала, втім від останнього до суду надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності.
Суд, дослідивши письмові докази, встановив наступне.
Так, з матеріалів справи вбачається, що в АДРЕСА_1 розташовано домоволодіння, яке складається з житлового будинку літ. А, сараю літ. Б, вбиральні літ. В, гаражів літ. Г, колодязя №1, хвіртки №2, огорожі № 3, 4, 5, 6. (а.с.7-9).
За даними погосподарської книги Годинівського старостинського округу №3 виконкому Острицької сільської ради Чернівецького району, вказаний житловий будинок з господарськими спорудами зареєстрований у сільській раді за ОСОБА_4 (а.с.20)
Судом встановлено, що ОСОБА_3 31 жовтня 1981 року уклав шлюб із ОСОБА_4 . Внаслідок шлюбу у них народився син, а саме ОСОБА_1 ,тобто позивач по справі (а.с.15-16)
Нормою ст. 60 СК України, передбачено, що майно набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Аналогічна норма закону містилася у ст. 22 КпШС України.
Відтак, зважаючи на те, що житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 побудований на відведеній в установленому порядку земельній ділянці та зареєстрований в сільській раді з 1982 року за ОСОБА_4 ,тобто на час коли остання ще не перебував у шлюбі із ОСОБА_3 , то з того часу останні стали його співвласниками в рівних частках, тобто по Ѕ частки.
Як вбачаєтьсяз інформаціїз Державногореєстру речовихправ нанерухоме майно, ОСОБА_4 належить направі приватноївласності земельнаділянка длябудівництва іобслуговування житловогобудинку,господарських будівельі споруд,площею 0,25га,яка розташована АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7320781100:01:003:0151. (а.с.11)
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим виконавчим комітетом Острицької сільської ради Герцаївського району Чернівецької області серії НОМЕР_1 (а.с.05).
Таким чином, після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, в т.ч. на вищевказану земельну ділянку та на Ѕ частину вищевказаного житлового будинку з господарськими спорудами та на Ѕ частину зазначеної земельної ділянки.
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Право на спадкування мають особи, визначені в заповіті, а у випадку відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від неї, право на спадкування одержують спадкоємці за законом (ст. 1223 ЦК України).
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 за життя заповіту не склала, а тому спадкування має місце за законом.
Частинами 1, 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Нормою ст. 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки (ст. 1261 ЦК України).
За даними Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 18.05.2018 року, на час смерті ОСОБА_4 , разом із нею у спірному господарстві проживали позивач, тобто син спадкодавця та чоловік останньої ОСОБА_3 .
Відповідно до матеріалів спадкової справи померлої ОСОБА_4 , позивач ОСОБА_1 , 22 травня 2018 року звернувся до приватного нотаріуса Герцаївського районного нотаріального округу Опришко С.І. із заявою про прийняття спадщини після смерті матері.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим виконавчим комітетом Острицької сільської ради Герцаївського району Чернівецької області серії НОМЕР_2 (зворот а.с.05).
Відтак, після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на ѕ часин спадкового майна, яке складається з вищевказаного житлового будинку та земельної ділянки.
Нормою статті 1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Згідно рішення Герцаївського районного суду Чернівецької області від 24.02.2020 року, встановлено,що позивачка ОСОБА_2 є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.17-18).
Відповідно до матеріалів спадкової справи виданої на ім`я померлого ОСОБА_3 , позивачка ОСОБА_2 , 03 липня 2019 року звернулася до приватного нотаріуса Герцаївського районного нотаріального округу Єнакаке Ю.А. із заявою про прийняття спадщини після смерті брата.
Згідно заяв наявних у вказаній спадковій, справі від 09 та 31 липня 2019 року, позивач ОСОБА_1 , як син спадкодавця та ОСОБА_6 матір спадкодавця відмовилися на користь позивачки ОСОБА_2 від прийняття спадщини після смерті останнього, в т.ч. і від обов`язкової частки у спадщині.
За постановами нотаріусів від 11 та 12 серпня 2021 року позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами та земельну ділянку, площею 0,25 га, кадастровий номер 7320781100:01:003:0151, що розташовані в АДРЕСА_1 , з підстав відсутності правовстановлюючих документів на вказане спадкове майно.
Враховуючи вищенаведене,суд приходитьдо висновку,що оскількиспірний житловийбудинок таземельна ділянкарахується всільській радіза ОСОБА_4 ,а позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 своєчасно прийнялиспадщину,проте знезалежних відних обставинне можутьоформити своєправо наспадкове майно,то їхвимоги провизнання заними правовласності наспадкове майнопідлягають задоволенню,шляхом визнанняза ОСОБА_1 право власностіна јчастину спірногоспадкового майната визнанняза ОСОБА_2 право власностів порядкуспадкування зазаконом на ѕ частин спірного житлового будинку та земельної ділянки, які розташовані по АДРЕСА_1 .
На підставі ст. 1217, 1222, 1223, 1268, 1269, 1270 ЦК, ст.ст. 3 12, 13, 89, 259, 264, 265, 280, 282, 293, 315 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на ј частку житлового будинку літ. А загальною площею 85,40 кв.м, в тому числі 46,50 кв.м жилої площі, сараї літ. Б, вбиральню літ. В, гараж літ. Г, колодязь №1, хвіртку №2, огорожу № 3-6, що розташований по АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування на ѕ частин житлового будинку літ. А загальною площею 85,40 кв.м, в тому числі 46,50 кв.м жилої площі, сараї літ. Б, вбиральню літ. В, гараж літ. Г, колодязь №1, хвіртку №2, огорожу № 3-6, що розташований по АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на ј частку земельної ділянки, кадастровий номер 7320781100:01:003:0151, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,25 га, що розташована по АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування на ѕ частку земельної ділянки, кадастровий номер 7320781100:01:003:0151, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,25 га, що розташована по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом 30-и днів з дня його проголошення, а у разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення
Повний текст судового рішення виготовлено «28» лютого 2022 року.
Суддя
Суд | Герцаївський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2022 |
Оприлюднено | 01.03.2022 |
Номер документу | 103570267 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Герцаївський районний суд Чернівецької області
Єфтемій С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні