Справа № 442/3418/21
Провадження № 1-кп/442/140/2022
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2022 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
з участю секретаря - ОСОБА_2 ,
з участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
його захисника адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі клопотання голови громадської організації Асоціація «Справедливість закону» про передачу на розгляд громадської організації матеріалів кримінального провадження №12021141110000237 від 14.04.2021 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Мокряни Дрогобицького району Львівської області, українця, громадянина України, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, обвинуваченого за ч.2 ст.28, ч.3 ст.15 - ч.2 ст.240 КК України,
в с т а н о в и в :
У провадженні Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області перебуває на розгляді обвинувальний акт, затверджений прокурором Дрогобицької окружної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12021141110000237 про обвинувачення ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.3 ст.15 - ч.2 ст.240 КК України.
На адресу суду надійшло клопотання голови громадської організації Асоціація «Справедливість закону» ОСОБА_7 про передачу матеріалів кримінального провадження №12021141110000237 від 14.04.2021 відносно ОСОБА_6 на розгляд даної організації.
В обґрунтування клопотання зазначено, що ОСОБА_6 скоїв кримінальне правопорушення вперше, щиро шкодує та розкаюється у вчиненому, він є активним членом даної громадської організації. Вказано, що організація зобов`язується здійснювати заходи профілактичного і виховного характеру, спрямовані на недопущення вчинення ОСОБА_6 нових правопорушень, його перевиховання й виправлення шляхом залучення до активної роботи організації, участі у волонтерських заходах, участі в громадських рухах та профілактичній роботі. Відповідно, просять передати ОСОБА_6 на поруки ГО Асоція «Справедливість закону».
До клопотання додано протокол загальних зборів Громадської організації Асоціація «Справедливість закону» від 28.02.2022, на яких було присутні 10 осіб, які вирішували питання про передачу матеріалів про кримінальне правопорушення на розгляд громадської організації. За результатами одноголосного голосування прийнято рішення про взяття на себе обов`язку щодо здійснення заходів профілактично-виховного характеру відносно ОСОБА_6 ; повідомляти уповноважені органи про будь-які випадки ухилення його від виконання виховного характеру з боку громадської організації; звернутися до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області з клопотанням про передачу ОСОБА_6 на поруки громадській організації Асоціації «Справедливість закону».
Крім того, до клопотання також долучено виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо громадської організації Асоціація «Справедливість закону», Статут даної організації.
У судовому засіданні обвинувачений та його захисник підтримали подане клопотання та доповнили, що обвинувачений щиро кається у вчиненому і не ухилятиметься від заходів виховного характеру.
Прокурор у судовому засіданні не заперечив щодо задоволення поданого клопотання, оскільки ОСОБА_6 дійсно вперше вчинив злочин та щиро покаявся у вчиненому. Вважає, що є всі підстави для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею його на поруки.
Встановлено, що 13 квітня 2021 року, приблизно о 16 год 00 хв ОСОБА_6 , перебуваючи у с. Винники Дрогобицького району Львівської області, вирішив вчинити незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення - піщано-гравійної суміші з русла річки Бистриця, що розташовано в с. Винники Дрогобицького району Львівської області, та з цією метою попередньо домовився з невстановленою слідством особою про вчинення вказаних дій. У подальшому, з метою реалізації спільного злочинного наміру, близько 17 год 00 хв цього ж дня, ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою в групі осіб з невстановленою слідством особою, матеріали відносно якої виділено в окреме кримінальне провадження, прибув на русло річки Бистриця, що знаходиться в с. Винники Дрогобицького району Львівської області, де, усвідомлюючи суспільно небезпечний та протиправний характер своїх злочинних дій, в порушення встановлених правил охорони надр, передбачених ст.ст. 16, 18, 19, 28, 51, 56 та 65 Кодексу України про надра від 27.07Л994 №132/94-ВР, а також Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №124), достовірно знаючи про відсутність необхідного для користування надрами та видобування корисних копалин спеціального дозволу (ліцензії), без акту, що засвідчує гірничий відвід, без оформлення в установленому порядку документів, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов`язаних з користування надрами, за відсутністю проекту і плану розробки родовищ корисних копалин, умисно здійснив видобування піщано-гравійної суміші, а саме невстановлена слідством особа, за допомогою екскаватора марки 30-2621 (ЮМЗ) реєстраційний номер НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 , 1986 року випуску, який належить на праві власності ОСОБА_8 , шляхом знімання верхнього шару грунту ковшем, завантажила в кузов вантажного автомобіля марки «КАМАЗ», модель 5511, 1985 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 , яким керував ОСОБА_6 , який належить на праві власності ОСОБА_9 , піщано-гравійну суміш в кількості 2,5 м3, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №827 від 12.12.1994 «Про затвердження переліку корисних копалин загальнодержавнного значення» (зі змінами від 09 вересня 2020 року №826) належить до корисних копалин загальнодержавного значення, яку останній мав намір використати для власних потреб, однак з причин, що не залежали від його волі, не вчинив усіх дій, які вважав необхідними для доведення злочину до кінця, оскільки під час здійснення незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення - піщано-гравійної суміші, 13 квітня 2021 року близько 19 год 00 хв був виявлений працівниками Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області.
Дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування вірно кваліфіковано за ч.2 ст.28, ч.3 ст.15 - ч.2 ст.240 КК України, як незакінчений замах на незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення (піщано-гравійної суміші), вчинений за попередньою змовою групою осіб.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, зокрема, у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність (частина перша статті 285 КПК України).
Згідно з положеннями частин першої, четвертої статті 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом: якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Статтею 47 КК України передбачено, що особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
У разі порушення умов передачі на поруки особа притягається до кримінальної відповідальності за вчинений нею злочин.
Згідно із роз`ясненнями, викладеними у пунктах 5, 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», особу можна звільнити від кримінальної відповідальності з передачею на поруки (стаття 47 КК України) за умови, що вона вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості; підставою такого звільнення є щире розкаяння особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом підприємства, установи чи організації та виправити свою поведінку; особу, яка не визнала себе винною у вчиненні злочину, передавати на поруки не можна. Звільнення від кримінальної відповідальності за статтею 47 КК України можливе лише за клопотанням колективу підприємства, установи чи організації, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Звернення з клопотанням крім колективу можуть ініціювати сам обвинувачений (підсудний) або його родичі, потерпілий, а також прокурор, слідчий чи особа, яка провадить дізнання; воно має бути оформлене протоколом загальних зборів колективу, який долучається до справи. За наявності зазначених вище обставин, а також належно оформленого клопотання суд вправі (але не зобов`язаний) звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу. При цьому звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі статті 47 КК України має умовний характер, а саме: ця особа протягом року з дня передачі на поруки повинна виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного характеру та не порушувати громадський порядок.
Аналогічна правова позиція викладена Касаційним кримінальним судом у складі Верховного Суду у постанові від 07.08.2019 у справі № 632/795/18, згідно із якої звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею особи на поруки може мати місце за сукупності таких умов: 1) особа вчинила злочин вперше; 2) діяння належить до злочинів невеликої або середньої тяжкості; 3) особа, яка вчинила злочин, щиро розкаялася; 4) колектив підприємства, установи чи організації звернувся з клопотанням про передачу йому на поруки такої особи; 5) особа, яка вчинила злочин, не заперечує проти закриття кримінальної справи за цією нереабілітуючою підставою. Отже, підставою такого звільнення є щире каяття особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом та виправити свою поведінку. Також звільнення від кримінальної відповідальності за статтею 47 КК України можливе лише за клопотанням колективу, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Воно має бути оформлене протоколом загальних зборів колективу, який долучається до справи. За наявності зазначених вище обставин суд вправі звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки трудовому колективу. Виходячи з наведених положень закону, питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки є правом, а не обов`язком суду і є виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, яка вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування до неї передбачених законом України про кримінальну відповідальність заходів примусу.
Беручи до уваги викладене, звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею її на поруки можливе лише за наявності клопотання колективу підприємства, установи чи організації.
При цьому, згідно із п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 47 КК України має умовний характер, а саме: ця особа протягом року з дня передачі на поруки повинна виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного характеру та не порушувати громадський порядок.
Зважаючи на викладене, судом встановлено, що ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення і його дії вірно кваліфіковано за ч.2 ст.28, ч.3 ст.15 - ч.2 ст.240 КК України, зазначений злочин за визначенням статті 12 КК України є злочином невеликої тяжкості, не є корупційним, і ОСОБА_6 вину в його вчиненні визнав в повному обсязі, злочин вчинив вперше, тобто обвинувачений раніше не судимий, щиро покаявся у вчиненому, згоден на закриття кримінального провадження на підставі статті 47 КК України, підтримав в судовому засіданні клопотання голови громадської організації Асоціація «Справедливість закону» про передачу його на поруки.
Подане клопотання є обґрунтованим, підписане уповноваженою особою, підтверджує готовність громадської організації Асоціація «Справедливість закону» взяти на себе зобов`язання щодо здійснення повсякденного контролю за поведінкою ОСОБА_6 та вжиття усіх необхідних заходів по недопущенню вчиненню ним будь-якого правопорушення в подальшому, додані до клопотання документи підтверджують, що ОСОБА_6 є членом громадської організації Асоціація «Справедливість закону».
Із урахуванням викладеного, вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання голови громадської організації Асоціація «Справедливість закону» про передачу ОСОБА_6 на поруки підлягає задоволенню, відтак ОСОБА_6 може бути звільнений від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею його на поруки, тому кримінальне провадження слід закрити.
При цьому, суд роз`яснює обвинуваченому, що звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставіст. 47 КК Українимає умовний характер, а саме: обвинувачений протягом року з дня передачі його на поруки повинен виправдати довіру колективу, не ухилятись від заходів виховного характеру та не порушувати громадський характер. Кримінально-правовим наслідком виконання особою умов передачі на поруки є остаточне звільнення її від кримінальної відповідальності за вчинений злочин після закінчення одного року, а наслідком недодержання ним хоча б однієї з наведених умов - притягнення до кримінальної відповідальності за цей злочин.
Кримінальним правопорушенням майнову шкоду не заподіяно. Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.
Питання щодо речових доказів суд вирішує відповідно до вимог статті 100 КПК України.
Що стосується арешту, накладеного ухвалою слідчого судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 16.04.2021 на трактор-екскаватор марки «ЮМЗ» червоного кольору, без реєстраційних номерів, який знаходиться на зберіганні у ОСОБА_10 , то долю цього речового доказу вирішено вироком Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 31.02.2021, винесеного у справі № 442/3425/21
Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_6 не обирався.
Керуючись ст. 47 КК України, ст. 284-286, 288, 369-372, 376, 392-395, 532 КПК України, суд,
п о с т а н о в и в:
Клопотання голови громадської організації Асоціація «Справедливість закону» ОСОБА_7 (код ЄДРПОУ 33513141, адреса місцезнаходження: Львівська область, м.Дрогобич, вул. Б.Лепкого, 7) задовольнити.
ОСОБА_6 звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.28, ч.3 ст.15 - ч.2 ст.240 КК України, у зв`язку з передачею його на поруки громадської організації Асоціація «Справедливість закону» на підставі статті 47 КК України, якщо він протягом року з дня передачі на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Кримінальне провадження, внесене 14.04.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021141110000237, за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.3 ст.15 - ч.2 ст.240 КК України - закрити.
Роз`яснити ОСОБА_6 , що у разі порушення ним умов передачі на поруки він згідно із частиною другою статті 47 КК України буде притягнутий до кримінальної відповідальності за злочин, передбачений ч.2 ст.28, ч.3 ст.15 - ч.2 ст.240 КК України.
Роз`яснити громадській організації Асоціація «Справедливість закону», що відповідно до частини 1 статті 289 КПК України, якщо протягом року з дня передачі ОСОБА_6 на поруки організації, він не виправдає її довіру, ухилятиметься від заходів виховного характеру та порушуватиме громадський порядок, загальні збори громадської організації можуть прийняти рішення про відмову від поручительства за взяту ними на поруки особу; відповідне рішення направляється до суду, який прийняв рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Стягнути з ОСОБА_6 в користь держави витрати за проведення судової криміналістичної ґрунтознавчої експертизи №1978 від 27.04.2021 в розмірі 5148,30 грн (п`ять тисяч сто сорок вісім гривень 30 коп) та за проведення судової інженерно- екологічної експертизи №1979 від 27.04.2021 в розмірі 4290,05 грн (чотири тисячі двісті дев`яносто гривень 25 коп).
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 16.04.2021 на автомобіль марки «КАМАЗ», державний номерний знак НОМЕР_3 , який знаходиться на зберіганні у ОСОБА_6 , та повернути його власнику ОСОБА_9 .
Копії цієї ухвали суду негайно після проголошення вручити обвинуваченому та учасникам кримінального провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення зазначеного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2022 |
Оприлюднено | 20.01.2023 |
Номер документу | 103624676 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Порушення правил охорони або використання надр |
Кримінальне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Хомик А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні