ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 292/70/22
Номер провадження 2/292/81/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2022 року смт.Пулини
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Лотуги В.Ф.,
при секретарі судового засідання Саламатовій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Пулини цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Курненської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом,-
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2022року ОСОБА_1 звернулася досуду ізпозовною заявою,в якійпросить визначити їй додатковий строк терміном в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть №329.
В обґрунтування позовних вимог вказала, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка. Вона є спадкоємицею першої черги майна померлої, інших спадкоємців немає.
20.12.2021 за її зверненням приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області відмовив в оформленні спадщини у зв"язку із пропуском строку, передбаченого чинним законодавством для прийняття спадщини.
Зазначає, що строк для прийняття спадщини пропущений із поважних причин, оскільки з часу відкриття спадщини їй не було відомо про наявність державного акту на земельну ділянку і дізналася про його наявність по збігу встановленого законодавством строку на прийняття спадщини, тому була позбавлена можливості своєчасно оформити свої спадкові права. Окрім того, відстань між місцем її постійного проживання і місцем знаходженя спадкового майна є великою.
Ухвалою від 04.02.2022 відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 23.02.2022.
Ухвалою Червоноармійського районного суду Житомирської області від 23.02.2022 підготовче провадження у даній цивільній справі закрито та призначено її до судового розгляду по суті на 09 год. 30 хв. 10.03.2022.
У судовезасідання позивачка та її представник не з"явилися, надали суду письмові заяви, в яких просять розглядати справу без їх участі, позовну заяву підтримують та просять задовольнити.
Відповідач у судове засіданняне з"явився,відголови Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області на адресу суду надійшла письмова заява, в якій він просить розглядати справу без участі їх представника.
У відповідності до ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд приходить до переконання про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як передбачено ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвомпро її смерть серії НОМЕР_1 від 03.11.2021, виданого повторно Коростишівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), про що в книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 329 (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 14.11.2001, дошлюбним прізвищем позивачки ОСОБА_1 було " ОСОБА_3 " (а.с.9).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 01.07.1980, матір"ю позивачки є ОСОБА_2 (а.с.10).
Відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №548851 від 17.05.2006, ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянка загальною площею 2.14 га, кадастрові номера: 18254808800:03:000:0070 (1,41 га) та 18254808800:01:000:0100 (0,73 га), що розташована на території Великолугівської сільської ради Червоноармійського району Житомирської області (а.с.11).
Як вбачається з довідок №№ 1166, 1167 від 24.11.2021,виданих Великолугівським старостинським округом № 3 Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської обласчті, згідно запису погосподарської книги № 2 на 2001-2005 роки, особовий рахунок № НОМЕР_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , була зареєстрована та проживала за адресою: с.Великий Луг, Пулинського району, Житомирської області. На день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з нею та протягом шести місяців з дня смерті за вказаною адресою проживала та була зареєстрована ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - не родичка (а.с.12-13).
Постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Висоцького Д.І. про відмову у вчиненні нотаріальної діївід 20.12.2021 №354/02-31, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 1,41 га., за кадастровим номером 1825480800:03:000:0070, що розташована на території Великолугівської сільської ради Пулинського району Житомирської області, у зв"язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.14).
Згідно відповіді приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Висоцького Д.І. №63/01-16 від 21.02.2022, до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заведена спадкова справа №217/2021. Заява про видачу свідоцтва про право на спадщину подана ОСОБА_1 . Згідно довідки №1167, виданої 24.11.2021 Великолугівським старостинським округом №3 Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області, на день смерті та протягом 6 місяців після смерті ОСОБА_2 з нею проживала та була зареєстрована ОСОБА_4 . Інші спадкоємці з будь-якими заявами не зверталися.
Крім того, що зазначені обставини сторонами визнаються, вони підтверджуються матеріалами справи, їх визнання відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи і інтереси інших осіб, а тому підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову суд не вбачає.
Судом у відповідності до ст.82 ЦПК України, визнані вказані обставини такими, що не підлягають доказуванню.
Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
За змістом ч. 1 та ч. 2 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (пункт 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування").
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачка пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини у зв"язку з тим, що їй не було відомо про наявність у матері права власності на земельну ділянку, а дізналася про це по збігу встановленого законодавством строку на прийняття спадщини, що підтверджується копією державного акту зробленого з архівного оригіналу. Крім того, між місцем постійного проживання позивачки і місцем знаходження спадкового майна велика відстань, а тому наведені обставини позбавляли її можливості своєчасно оформити свої спадкові права.
Враховуючи те, що наведені позивачкою причини є об`єктивними та істотно ускладнювали ОСОБА_1 вчинити дії на прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк, а тому суд визнає їх поважними.
З вищенаведених підстав суд приходить до переконання про те, що визнання відповідачем позову не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а причини пропуску строку є поважними, тому задовольняє позов.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 211, 263-265 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Курненської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом, задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть № 329.
Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк для подачі нею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті матері ОСОБА_2 , актовий запис про смерть № 329, терміном один місяць після вступу рішення в законну силу.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Курненська сільська рада, знаходиться за адресою: вул.Центральна, 1, с.Курне, Житомирський (Пулинський) район, Житомирська область, 12030, код ЄДРПОУ- 04347083.
Суддя В. Ф. Лотуга
Суд | Червоноармійський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103629155 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Червоноармійський районний суд Житомирської області
Лотуга В. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні