Справа № 675/1717/19
Провадження № 2-др/675/12/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(додаткове)
"28" лютого 2022 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Столковського В. І., з участю: секретаря судового засідання Гук-Миронюк Ю. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ізяслав заяву адвоката Олійника Віталія Петровича про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, державного реєстратора Комунального підприємства «Бюро нерухомості «Поділля» Кметь Володимира Леонідовича, ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» про визнання незаконним наказу, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації речового права,
В С Т А Н О В И В:
10 січня 2022 року ухвалено рішення Ізяславського районного суду Хмельницької області у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, державного реєстратора Комунального підприємства «Бюро нерухомості «Поділля» Кметь В. Л., ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» про визнання незаконним наказу, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації речового права.
Представником відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» адвокатом Олійником В. П. у строк та порядку, встановлені нормами ЦПК України, подано заяву про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат.
Так, 19 січня 2022 року до суду надійшла заява представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» адвоката Олійника В. П., у якій останній просить стягнути з позивача ОСОБА_1 на користь відповідача 9000 грн витрат на оплату правової допомоги.
Відзив Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро», який поданий представником відповідача, містить попередній (орієнтовний) розрахунок сум судових витрат.
При цьому, як вбачається із матеріалів справи, про судові витрати заявлено представником відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» адвокатом Каруном В. П. до закінчення судових дебатів.
У судовезасідання сторонита їхпредставники нез`явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» адвокат Олійник В. П. у заяві про ухвалення додаткового рішення просив розглянути цю заяву за відсутності представника відповідача.
Позивач ОСОБА_1 та відповідачі Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, державний реєстратор Комунального підприємства «Бюро нерухомості «Поділля» Кметь В. Л., ОСОБА_2 про причини свого неприбуття суд не повідомили.
Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви, а тому суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності сторін та їх представників.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до вимог частини 2 статті 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Так, згідно з ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати; 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої особи, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог (ч. 1 ст. 246 ЦПК України).
У ЦПК України визначено види судових витрат.
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу (ч.ч. 1, 3 ст. 133 ЦПК України).
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Статтею 60 ЦПК України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Згідно зі ст. 15 ЦПК України представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ст. 137 ЦПК України).
Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд також враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 4 ст. 263 ЦПК України).
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом у постановах від 12 лютого 2020 року у справі № 648/1102/19 і від 11 листопада 2020 року у справі № 673/1123/15-ц, витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (п. 1 ч. 2 ст. 137 ЦПК України).
Якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правову допомогу, а саме: надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення (Постанова Верховного Суду від 23 січня 2019 року у справі № 552/2145/16-ц).
Встановлено, що відповідач по справі Товариство з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» брав участь у справі, зокрема, через свого представника адвоката Олійника В. П.
01 березня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» в особі директора Зарічного А. В. (клієнт) і Адвокатським бюро «Віталій Олійник та партнери» в особі керуючого партнера Олійника В. П. (адвокатське бюро) був укладений Договір № 01-03/18-ПД про надання правової допомоги (далі - Договір), за умовами якого клієнт доручив та взяв на себе зобов`язання оплатити надання правової допомоги, фактичні витрати, необхідні для виконання цього Договору, а адвокатське бюро зобов`язалося здійснити захист, представництво та надати інші види правової допомоги клієнту на умовах і в порядку, що визначені цим договором, зокрема, представництво інтересів клієнта при вирішенні спорів у судах всіх юрисдикцій та інстанцій, третейському суді; надання іншої правової допомоги за дорученням клієнта.
Пунктами 4.1, 4.4-4.6, 4.13 цього Договору передбачено, що загальна вартість послуг, наданих за Договором, визначається рахунками на оплату, наданими адвокатським бюро клієнту. По закінченню звітного періоду (календарного місяця), у якому надавалися адвокатським бюро послуги клієнту, адвокатське бюро не пізніше першого числа місяця, наступного за звітним, або після надання послуг надає клієнту рахунок на оплату, підписаний та скріплений печаткою адвокатського бюро. Після закінчення надання послуг за цим Договором клієнт передає адвокатському бюро остаточний акт наданих послуг у порядку, визначеному Договором. Розрахунки за надані послуги за Договором та компенсація витрат, передбачених п.п. 3.2.8, 4.3 Договору, здійснюються клієнтом на підставі рахунків адвокатського бюро протягом трьох банківських днів від дати виставлення рахунку адвокатським бюро. Факт надання послуг за цим Договором адвокатським бюро клієнту засвідчується підписаним сторонами актом наданих послуг.
У відповідності до Додаткової угоди № 1 до Договору № 01-03/18-ПД про надання правової допомоги від 01 березня 2018 року, укладеної між сторонами 30 липня 2019 року, на підставі пунктів 1.1, 1.2 Договору на умовах і в порядку, що визначені цією Додатковою угодою № 1 та Договором, клієнт доручає, а адвокатське бюро зобов`язується здійснити захист, представництво та надати інші види правової допомоги клієнту в суді першої інстанції у справах за позовами ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, державного реєстратора Комунального підприємства «Бюро нерухомості «Поділля» Кметь В. Л., Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» і фізичних осіб про визнання незаконною бездіяльності, визнання незаконними наказів, скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки, визнання недійсними договорів оренди та скасування державної реєстрації речового права. Сторони домовилися, що вартість наданих адвокатським бюро послуг, вказаних у пункті 1 цієї Додаткової угоди № 1, визначається шляхом множення кількості фактично затраченого адвокатським бюро часу на надання клієнту послуг на ціну послуг за одну годину. Ціна однієї години надання адвокатським бюро послуг становить 1000,00 грн.
Згідно з положеннями Додаткової угоди № 2 до Договору № 01-03/18-ПД про надання правової допомоги від 01 березня 2018 року, укладеної між сторонами 10 березня 2020 року, на підставі пунктів 1.1, 1.2 Договору на умовах і в порядку, що визначені цією Додатковою угодою № 2 та Договором, клієнт доручає, а адвокатське бюро зобов`язується здійснити захист, представництво та надати інші види правової допомоги клієнту в апеляційному провадженні за апеляційними скаргами ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, державного реєстратора Комунального підприємства «Бюро нерухомості «Поділля» Кметь В. Л., Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» і фізичних осіб про визнання незаконною бездіяльності, визнання незаконними наказів, скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки, визнання недійсними договорів оренди та скасування державної реєстрації речового права. Сторони домовилися, що вартість наданих адвокатським бюро послуг, вказаних у пункті 1 цієї Додаткової угоди № 2, визначається шляхом множення кількості фактично затраченого адвокатським бюро часу на надання клієнту послуг на ціну послуг за одну годину. Ціна однієї години надання адвокатським бюро послуг становить 800,00 грн.
12 січня 2022 року сторони склали акт наданих послуг № 1717, згідно якого на підставі Договору № 01-03/18-ПД про надання правової допомоги від 01 березня 2018 року виконавцем були надані послуги з надання професійної правничої допомоги у справі № 675/1717/19 у суді на загальну суму 9000,00 гривень. Послуги за Договором надано виконавцем повному обсязі. Цим актом сторони визначили детальний опис послуг, що були надані виконавцем, та їх вартість, зокрема, послуги включали: 1) у суді першої інстанції - вивчення адвокатом матеріалів позовної заяви ОСОБА_1 у справі 500 грн; зустріч адвоката з клієнтом, надання усної правової консультації у справі, узгодження правової позиції у справі 500 грн, вивчення адвокатом матеріалів відзиву на позов, поданого Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області 250 грн; збір доказів для підготовки відзиву на позов у справі, виготовлення копій документів 500 грн; підготовка і подання (направлення) адвокатом відзиву у справі до суду та іншим учасникам справи 3250 грн; вивчення заяви про уточнення позовних вимог та матеріалів до неї 500 грн; підготовка і подання заяви про приєднання доказів понесених судових витрат та ухвалення додаткового рішення 500 грн; 2) у суді апеляційної інстанції вивчення матеріалів апеляційної скарги ОСОБА_1 , поданої її представником ОСОБА_3 , на ухвалу суду першої інстанції від 28 вересня 2020 року в справі 400 грн; підготовка і подання відзиву на апеляційну скаргу ОСОБА_1 , подану її представником ОСОБА_3 , на вказану ухвалу суду першої інстанції 2600 грн. Загальна вартість вищевказаної правової допомоги склала 9000,00 грн.
Крім того, до даної заяви долучено детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом у справі № 675/1717/19 у судах першої та апеляційної інстанції.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» сплатило Адвокатському бюро «Віталій Олійник та партнери» 9000 грн за надану правничу допомогу у даній справі, на підтвердження чого надано платіжне доручення № 39 від 13 січня 2022 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що витрати відповідача на професійну правничу допомогу на суму 9000 грн є документально підтвердженими, вони співмірні зі складністю цієї справи, наданим адвокатом обсягом послуг у суді, відповідають критерію реальності таких витрат, розумності їхнього розміру.
Як вбачається із матеріалів справи, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі.
Суд також враховує, що дана справа розглядалася у суді тривалий період, ОСОБА_1 не зверталася до суду з клопотанням про зменшення розміру судових витрат і не довела їх неспівмірності із обставинами, зазначеними у ч. 4 ст. 137 ЦПК України.
Отже, з позивача ОСОБА_1 на користь відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» підлягають стягненню понесені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 9000 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 60, 133, 137, 141, 246, 247, 263, 270 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» адвоката Олійника Віталія Петровича про ухвалення додаткового рішення задовольнити.
Ухвалити додаткове рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, державного реєстратора Комунального підприємства «Бюро нерухомості «Поділля» Кметь Володимира Леонідовича, ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» про визнання незаконним наказу, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування державної реєстрації речового права.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро» (місце знаходження с. Нове Село, вул. Героїв Небесної Сотні, 65, код ЄДРПОУ - 41863354) 9000 (дев`ять тисяч) грн 00 коп понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Апеляційна скаргана рішеннясуду можебути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 : місце проживання - АДРЕСА_1 , рнокпп - НОМЕР_1 .
Відповідач 1 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області: місце знаходження - м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479.
Відповідач 2 державний реєстратор Комунального підприємства «Бюро нерухомості «Поділля» Кметь Володимир Леонідович: місце знаходження с. Маків, вул. Воздвиженська, 22 Дунаєвецького району Хмельницької області.
Відповідач 3 ОСОБА_2 : місце проживання - АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 .
Відповідач 4 Товариство з обмеженою відповідальністю «Поділлятрансагро»: місце знаходження с. Нове Село, вул. Героїв Небесної Сотні, 65, код ЄДРПОУ 41863354.
Повний текст рішення суду складений 10 березня 2022 року.
Суддя: В. І. Столковський
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 103645912 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Столковський В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні