Рішення
від 20.02.2022 по справі 173/2708/21
ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №173/2708/21

Провадження №2-о/173/17/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2022 р. Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

В складі: головуючого судді - Петрюк Т.М.

При секретареві - Рудовій Л.В.

За участю: заявниці - ОСОБА_1 .

Розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами окремого провадження, в місті Верхньодніпровську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Малашова Галина Вікторівна про встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

17.12.2021 року до суду звернулася заявниця ОСОБА_1 , із заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Малашова Г.В.

Ухвалою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 20.12.2021 року відкрите провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами окремого провадження з викликом учасників розгляду справи на 21.02.2022 року.

Учасникам розгляду справи роз`яснені права та обов`язки у відповідності до ст. 43, 44, 49 ЦПК України.

21.02.2022 року у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Згідно поданої заяви заявниця просить встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла у м. Кам`янське Дніпропетровської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1

В обґрунтування заявлених вимог посилаючись на наступне: ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати, ОСОБА_2 .

Після смерті матері відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 6.495 га,. на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ДП № 134870, кадастровий номер 1221086600:01:030:0322, розташованої на території Верхньодніпровської територіальної громади, раніше Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області.

Для прийняття спадщини вона, 15.09.2021 року, звернулась до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.

Але постановою приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з тим, що з поданих нею документів неможливо встановити спорідненість між нею та померлою матір`ю, а саме через розбіжності в написанні її дівочого прізвища « ОСОБА_2 » та прізвища матері, оскільки в свідоцтві про її народження прізвище її матері записане, « ОСОБА_2 », а після укладення шлюбу між ОСОБА_5 і ОСОБА_2 , дружині присвоєне прізвище « ОСОБА_2 » ( російською мовою « ОСОБА_2 »), а в свідоцтві про смерть прізвище померлої записане « ОСОБА_2 », таке ж прізвище зазначене і Державному акті про право приватної власності на землю.

Встановлення даного факту їй необхідно для оформлення спадщини, що й стало підставою звернення до суду.

В судовому засіданні заявниця заявлені вимоги підтримала, давши пояснення фактично установлені матеріалами справи. Також пояснила, що померла є її мамою, з якою вона проживала все своє життя. При оформленні паспорта була допущена помилка у написанні її прізвища, що унеможливлює їй підтвердити родинні відносини.

Заінтересована особа, приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Малашова Г.В., в судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутність.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до вимог ст.55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку , встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України Про судоустрій і статус суддів є забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

За змістом положень вказаних норм, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, держави та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором

При цьому, предметом позову (заяви) є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Отже, виходячи із наведеного, на момент звернення із тим чи іншим позовом (заяви), права та інтереси, на захист яких поданий позов вже мають бути порушені, невизнані або оспорювані особою, до якої пред`явлений позов, тобто, законодавець пов`язує факт звернення до суду із наявністю вже порушених чи невизнаних прав та інтересів позивача. Метою ж позову є розгляд спору і захист вже порушених, невизнаних або оспорюваних суб`єктивних прав або законних інтересів позивача.

Суд, з`ясувавши зміст заявлених вимог, заслухавши заявницю, свідків, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, приходить до таких висновків.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

Після смерті ОСОБА_2 , відкрилась спадщина, до складу якої входить і земельна ділянка, площею 6.495 га., на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ДП № 134870, кадастровий номер 1221086600:01:030:0322, розташована на території Верхньодніпровської територіальної громади, раніше Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області

Для прийняття спадини заявниця, 15.09.2021 року, звернулась до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Малашової Г.В., із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.

Але постановою приватного нотаріуса заявниці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з тим, що з поданих нею документів неможливо встановити спорідненість між нею та померлою , а саме через розбіжності в написанні її дівочого прізвища та прізвища матері.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення із змінами і доповненнями від 25.05.1998 року - в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Пунктом 7 зазначеної Постанови передбачено, що відповідно до п. 1 ст. 273 ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Факт родинних відносин між заявницею і померлою ОСОБА_2 , підтверджується показаннями свідка ОСОБА_10 , який в судовому засіданні пояснив, що він проживає в одному будинку із заявницею. З дитинства знає заявницю та її матір ОСОБА_2 , також знав і батька заявниці , знає її брата. Заявниця весь час проживала разом з матір`ю, померлою ОСОБА_2 , у сусідньому під`їзді. Будь-яких сумнівів, що померла ОСОБА_2 , є матір`ю заявниці ні в кого не виникало.

Факт родинних відносин між заявницею і померлою ОСОБА_2 , підтверджується і наданими письмовими доказами.

Так згідно свідоцтва про народження заявниці ОСОБА_11 ( запис вчинений російською мовою) прізвище матері вказане - ОСОБА_2 .

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу встановлено, що ОСОБА_12 , і ОСОБА_2 ,. одружились 12.08.1976 року, про що зроблений актовий запис за № 28. Після одруження присвоєні прізвища чоловікові « ОСОБА_2 » дружині « ОСОБА_2 », записи вчинені російською мовою.

Відповідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб встановлено. що дівоче прізвище заявниці є ОСОБА_2 , а після укладення шлюбу остання змінила прізвище на ОСОБА_13 .

Таким чином судом встановлено, що дошлюбне прізвище померлої було « ОСОБА_2 », яке записане і в свідоцтві про народження заявниці. Після одруження ОСОБА_2 , змінила прізвище на ОСОБА_2 , ОСОБА_2 (російською мовою).

Враховуючи. що власне ім`я та по батькові померлої та матері заявниці повністю співпадають. В свідоцтві про укладення шлюбу дата народження нареченої ОСОБА_2 , повністю співпадає з датою народження померлої ОСОБА_2 ,, ІНФОРМАЦІЯ_3 . Прізвища « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 », « ОСОБА_2 » є співзвучними і мають однакове змістове навантаження. Різне написання даного прізвища розцінюється судом як неправильний переклад прізвища « ОСОБА_2 » з російської на українську мову. Крім того запис прізвища померлої в паспорті російською мовою повністю відповідає її прізвище зазначеному в свідоцтві про укладення шлюбу та з дівочим прізвищем заявниці.

Оцінюючи надані докази в їх сукупності, суд вважає їх належними, достовірними та такими, що підтверджують факт родинних відносин між заявницею і померлою ОСОБА_2 , а саме, що заявниця є донькою ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе задовольнити заявлені вимоги та встановити факт родинних відносин між заявницею і ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 визнавши їх донькою і матір`ю .

Встановлення даного факту, потрібне заявниці для оформлення спадщини, тобто має наслідком виникнення правовідносин із спадкування. В іншому порядку заявниця не має можливості вирішити дане питання.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.

Так як заявниця звільнена від сплати судового збору, оскільки є інвалідом першої групи, що підтверджується копією довідки МСЕК, витрати по сплаті судового збору відносяться на рахунок держави.

Керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 315 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Вимоги за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Малашова Галина Вікторівна про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 ,. ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнавши їх донькою і матір`ю.

Судові витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок держави

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту складання повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 28.02.2022 року

Суддя Петрюк Т.М.

Направлене до ЄДРСР: 14.03.2022 року

Дата набрання законної сили: 31.03.2022 року.

СудВерхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.02.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу103649277
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —173/2708/21

Рішення від 20.02.2022

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні