Справа № 353/133/22
Провадження № 2/353/98/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2022 рокум.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої - судді Луковкіної У.Ю.,
з участю: секретаря судового засідання - Мороз М.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки площами 0,8503 га, що в урочищі «Милівці» с. Підвербці Івано-Франківського району Івано-Франківської області, та 0,2399 га, що в урочищі «Корчівка» с. Підвербці Івано-Франківського району Івано-Франківської області, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 . Свої вимоги обґрунтовував тим, що у зв`язку з тим, що правовстановлюючі документи на земельні ділянки були видані після смерті спадкодавця, в нотаріальному порядку йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, що позбавляє його можливості оформити спадщину на спадкове майно. Окрім цього, позивач просив суд витребувати у приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. копію спадкових справ, заведених після смерті батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_3
22.02.2022 року ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Крім цього, даною ухвалою було встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання ним відзиву на позовну заяву та роз`яснено право пред`явити зустрічний позов. Також вказаною ухвалою суду було частково задоволено клопотання позивача про витребування доказів, а саме витребувано у приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 .
В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, однак у позовній заяві просив розгляд справи провести у його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явився, однак до суду подав письмову заяву, в якій вказав, що позов визнає, не заперечує проти його задоволення та просив розгляд справи провести без його участі.
У зв`язку з неявкою в підготовче судове засідання всіх учасників справи, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , згідно копії Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 150070139 та № 150078427 від 18.12.2018 року, належало право приватної власності на земельні ділянки, зокрема: площею 0,8503 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в урочищі «Милівці», с. Підвербці Івано-Франківського (Тлумацького) району Івано-Франківської області, кадастровий номер: 2625687700:01:005:0096 (а.с. 6), та площею 0,2399 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в урочищі «Корчівка», с. Підвербці Івано-Франківського (Тлумацького) району Івано-Франківської області, кадастровий номер: 2625687701:02:004:0052 (а.с. 7).
Відповідно до копії свідоцтв про народження ОСОБА_1 (позивач) та ОСОБА_4 (відповідач) їх батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с. 15).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 (мати) померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 12). Ще за життя ОСОБА_3 (мати) посвідчила на ім`я ОСОБА_1 (позивач) та ОСОБА_5 заповіт, яким заповіла ОСОБА_1 житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами і спірні земельні ділянки, а ОСОБА_5 земельні ділянки та земельні частки (паї), які не є предметом даного позову, що підтверджується копією заповіту від 20.07.2018 року (а.с. 10).
В силу ст. 1268 ЦК України (в редакції 2003 р.), спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або її не прийняти. Відповідно до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України (в редакції 2003 р.), діями, які свідчать про прийняття спадщини вважається: постійне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подача спадкоємцем у шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
ОСОБА_1 (позивач) прийняв спадщину в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , оскільки постійно проживав разом з нею на час відкриття спадщини (довідка Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області № 315 від 20.10.2021, а.с. 8). Також спадщину в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 прийняла ОСОБА_5 , шляхом звернення у шестимісячний термін до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом (а.с. 54), та отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом, успадкувавши земельні ділянки, які не є предметом даного позову (а.с. 69, 74 зворот). ОСОБА_4 (батько) помер ще до моменту відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія свідоцтва про смерть, а.с. 11).
Дані обставини також підтверджуються копією спадкової справи № 360/2018 від 14.11.2018 року, заведеною приватним нотаріусом Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. після смерті ОСОБА_3 (а.с. 43-80), з якої вбачається, що ОСОБА_1 (позивач) та ОСОБА_5 є єдиними спадкоємцями в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 . Інших спадкоємців в порядку спадкування за законом, які б бажали прийняти спадщину, та які б мали обов`язкову частку у спадщині немає, що також підтверджується письмовою заявою відповідача ОСОБА_2 про визнання позову, який як спадкоємець першої черги за законом проживав разом зі спадкодавцем на день відкриття спадщини (довідка Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області № 315 від 20.10.2021, а.с. 8), однак не мав права на обов`язкову частку у спадщині згідно ст. 1241 ЦК України (а.с. 84, 86).
Отже, на момент звернення до суду позивач правомірно претендує на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом після померлої матері ОСОБА_3 .
В нотаріальному порядку ОСОБА_1 (позивач) було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, у зв`язку з тим, що правовстановлюючі документи на спадкові земельні ділянки, а саме витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, були видані після смерті спадкодавця ОСОБА_3 (мати), що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесеною приватним нотаріусом Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Дузінкевич С.М. № 431/02-31 від 20.10.2021 року (а.с. 14).
Зазначені обставини перешкоджають позивачу належним чином оформити право власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЗК України та ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах зі збереженням її цільового призначення.
Стаття 126 ЗК України передбачає, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 1 ст. 131 ЗК України громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Отже, ОСОБА_1 (позивач), будучи належним спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , має право на оформлення спадщини з переоформленням права власності на спадкові земельні ділянки на своє ім`я в нотаріальному порядку.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників. Оскільки таке становище має місце по даній справі, суд вважає встановленими обставини, викладені позивачем в позовній заяві на обгрунтування своїх вимог.
У відповідності до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
За встановлених судом обставин, позов слід задовольнити.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що сторонами по справі не заявлялось вимог про відшкодування судових витрат, клопотань про відшкодування витрат до закінчення судових дебатів до суду не надходило, суд не може вийти за межі заявлених вимог, а тому питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
На підставі ст.ст. 316-319, 368, 391, 392, 1216-1222, 1225, 1268 ЦК України, ст.ст. 81, 126, 131 ЗК України, керуючись ст. ст. 13, 82, 141, 200, 206, 247, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителем АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на земельну ділянку площею 0,8503 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в урочищі «Милівці», с. Підвербці Івано-Франківського (Тлумацького) району Івано-Франківської області, кадастровий номер: 2625687700:01:005:0096, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 150070139 від 18.12.2018 року, виданого на ім`я ОСОБА_3 , в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителем АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , право власності на земельну ділянку площею 0,2399 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в урочищі «Корчівка», с. Підвербці Івано-Франківського (Тлумацького) району Івано-Франківської області, кадастровий номер: 2625687701:02:004:0052, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 150078427 від 18.12.2018 року, виданого на ім`я ОСОБА_3 , в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до безпосередньо суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ГоловуючийУ. Ю. ЛУКОВКІНА
Суд | Тлумацький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103650320 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
ЛУКОВКІНА У. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні