РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2022 рокусмт ПетровеСправа № 941/96/22 Провадження № 2/941/184/22
Петрівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Шаєнко Ю. В.
при секретарі - Фатьяновій А.І.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт.Петрове Кіровоградської області справу за позовом ОСОБА_1 до Петрівської селищної ради Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з позовом до суду, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно, що складається, в тому числі, і з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3825 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1116 на території Петрівської селищної ради Кіровоградської області, та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,9736 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1117 на території Петрівської селищної ради Кіровоградської області. Після смерті чоловіка позивач своєчасно звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, однак нотаріус відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки, так як у неї відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно, тому позивач просить визнати за нею право власності на спадкове майно у вигляді земельних ділянок, що залишилося після смерті її чоловіка.
Позивач в судове засідання не з`явилася, письмовою заявою просила справу слухати без її участі, позов підтримує, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, письмовою заявою просив справу слухати без його участі, позов підтримує, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, письмовою заявою просив справу розглядати без його участі, позов визнає повністю.
Ухвалою судді Петрівського районного суду Кіровоградської області від 21 січня 2022 року вирішено розглядати справу у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву терміном 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. На виконання вимог ст.178 ЦПК України відповідач у встановлений судом строк відзиву не надав. Враховуючи те, що позивач позовні вимоги підтримує, а відповідач їх визнає повністю, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні за наявними матеріалами, в порядку ст.ст.200, 206 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 12.05.2021 року Олександрійським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Дніпро)(а.с.6). Факт того, що померлий ОСОБА_2 доводився позивачкі чоловіком підтверджується: копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 28.12.1968 року(а.с.5).
Після смерті чоловіка позивачки відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно у вигляді автомобіля, грошових вкладів, земельної ділянки для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3825 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1116 та площею 1,9736 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1117 на території Петрівської селищної ради Кіровоградської області(а.с.9-14).
11.01.2022 року приватний нотаріус Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області видав позивачці свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), а також на автомобіль та грошові вклади(а.с.7-8). Однак, нотаріус відмовив позивачці у видачі свідоцтв про право на спадщину на земельні ділянки, так як у неї відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно(а.с.16).
З рішення сьомої сесії восьмого скликання Петрівської селищної ради Кіровоградської
області від 06.05.2021 року за №581/8(а.с.15), вбачається, що чоловіку позивачки ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передано у приватну власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3825 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1116 та площею 1,9736 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1117 на території Петрівської селищної ради Кіровоградської області.
Однак чоловік позивачки не встиг зареєструвати своє право власності, оскільки 10.05.2021 року після чотирьох днів після прийняття рішення помер.
Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Відповідно до п.3.5 Інформаційного листа №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року №7, про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до п.14 ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та інших речових прав, проводиться також на підставі інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
У відповідності з п.81-2 "Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок увласність або надання їх у постійне користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.
Згідно п.1 ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Отже, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності.
До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 24.01.2020 року у справі №910/10987/18, з якої вбачається, що:
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Пункт 1 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначає, що державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.
Згідно зі ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, слід зробити висновок, що рішення сьомої сесії восьмого скликання Петрівської селищної ради Кіровоградської області від 06.05.2021 року за №581/8, є правовстановлюючим документом відповідно до якого чоловік позивачки ОСОБА_2 набув у власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3825 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1116 та площею 1,9736 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1117, які знаходяться на території Петрівської селищної ради Кіровоградської області.
Згідно з листом приватного нотаріуса Каліушка Д.І. Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області №40/02-14 від 26.01.2022 року(а.с.26), після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа №191/2021 року від 28.09.2021 року, заяву про прийняття спадщини подала ОСОБА_1 . Відповідно до листа Петрівської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області №15/01-16 від 21.01.2022 року(а.с.30), після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилася.
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
На підставі викладеного, суд вважає, що позов слід задовольнити, визнавши за позивачем право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті її чоловіка - земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3825 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1116 та площею 1,9736 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1117 на території Петрівської селищної ради Кіровоградської області.
На підставі ст.ст.1218, 1225, 1268 ЦК України та керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, що залишилось після смерті її чоловіка - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3825 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1116, яка знаходиться на території Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, та на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,9736 га з кадастровим номером 3524984800:02:000:1117, яка знаходиться на території Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Ю. В. Шаєнко
Суд | Петрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 103650538 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Петрівський районний суд Кіровоградської області
Шаєнко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні