Справа № 368/1208/21
2/368/209/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" березня 2022 р. Кагарлицький районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Шевченко І.І.
за участю секретаря Лєвшин Н.О.
під час підготовчого судового засідання в залі суду в м. Кагарлику Київської цивільної справи в загальному позовному провадженні за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Сільськогосподарський виробничий кооператив агрофірма «Перемога» про проведення розподілу та встановлення порядку користування земельної ділянкою, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Кагарлицького районного суду Київської області перебуває на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Сільськогосподарський виробничий кооператив агрофірма «Перемога» про проведення розподілу та встановлення порядку користування земельної ділянкою.
Позивач ОСОБА_1 на підготовче засідання не з`явився, подавши до суду заяву, в якій просить розгляд підготовчого засідання провести у його відсутність та призначити земельну технічну експертизу по заяві, яку було подано 25.01.2022 р., де обґрунтовано наступне.
У зв`язку з тим, що відповідач у справі ОСОБА_2 не надає згоди щодо розподілу між ними спірної земельної ділянки із виділенням належних їм часток в натурі на місцевості, у тому числі і за запропонованим ним варіантом такого розподілу, виготовленим землевпорядною організацією ПП «Єдиний Центр», вважає, що подальший об`єктивний розгляд даної справи без проведення судової земельно-технічної експертизи неможливий, оскільки для підтвердження або спростування законності зазначеного вище варіанту або визначення інших варіантів (схем) розподілу цієї ділянки потрібні спеціальні знання в даній галузі.
Згідно ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
?для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
?сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Верховний суд України в п. 5 Постанови Пленуму «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» від 30 травня 1997 року за № 8 роз`яснив судам, що призначення експертизи в цивільних справах допускається як під час судового розгляду, так і в процесі підготовки до нього. У разі коли необхідність експертного висновку обумовлена обставинами, викладеними у позовній заяві, чи поданими доказами, суддя має призначати експертизу, як правило, при підготовці справи до судового розгляду, враховуючи при цьому думку осіб, які беруть участь у справі.
Вважає за необхідне, що основним завданням суду під час розгляду справи є всебічне і повне з`ясування всіх обставин справи, сприяння реалізації сторонами їх прав та обов`язків і за наслідками розгляду справи ухвалити, відповідно до ст. 263 ЦПК України законне та обґрунтоване рішення, що в межах даного предмету спору між стонами не можливо без призначення судової земельно-технічної експертизи.
Відповідач ОСОБА_2 на підготовче засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, заяв та клопотань не заявляв.
Третя особа в особі Сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірма «Перемога» на підготовче засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, заяв та клопотань не заявляв.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК Українирозгляд справи здійснюється судом за відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку про винесення рішення про задоволення позову з таких підстав.
До Кагарлицького районного суду Київської області звернувся ОСОБА_1 із позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Сільськогосподарський виробничий кооператив агрофірма «Перемога» про проведення розподілу та встановлення порядку користування земельної ділянкою.
Відповідно до п.8 ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.
Порядок призначення судової експертизи врегульовано статтями 143-150 ЦПК України, Законом України «Про судову експертизу», «Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженою наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р №53/5, «Науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки матеріалів та призначення судових експертиз», затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р. №53/5.
Згідно ст. ст.. 103, 104 ЦПК України,суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно п. п. 1.6, 1.8 зазначеної Інструкції, експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції. Підставою для проведення експертиз відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), або письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження (далі - документ про призначення експертизи (залучення експерта)), у якому обов`язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об`єкти, що підлягають дослідженню.
Пунктом 3.3. Інструкції встановлено перелік яких даних вказується в постанові (ухвалі) про призначення експертизи, до яких належить перелік об`єктів, що підлягають дослідженню.
Згідно частини 1 статті 107 Цивільного процесуального кодексу України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Частиною 1 статті 109 Цивільного процесуального кодексу України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Відповідно до ч. 3ст. 210 Цивільного процесуального кодексу України, провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 частини першої статті251та пунктами 1-3 частини першої статті252цьогоКодексу.
Відповідно до п.5 ч.1ст.252 Цивільного процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч.1ст.253 Цивільного процесуального кодексу України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першоїстатті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Беручи до уваги, що для вирішення питання про варіанти поділу земельної ділянки, яка перебуває у спільній власності, необхідні спеціальні знання, то у зазначеній справі слід призначити судову судово-технічну експертизу
Проведення експертизи необхідно доручити експертам Черкаському відділенню Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
На підставі вимог ст.252 ч.1 п.5 ЦПК України, провадження по справі зупинити до проведення по справі експертизи.
Керуючись ст. ст. 76-84 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судової земельно - технічної експертизи задовольнити.
Призначити по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Сільськогосподарський виробничий кооператив агрофірма «Перемога» про проведення розподілу та встановлення порядку користування земельної ділянкою - судову земельно - технічну експертизу, на розгляд якої поставити наступні питання:
1.Чи відповідає вимогам закону план поділу земельної ділянки кадастровий номер: 3222281200:03:308:0017 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,1779 га, розміщеної за адресою: Київська область, Кагарлицький район, Буртівська сільська рада, виготовлений ПП «Єдиний Центр» від 25.08.2021 року, вих. № 04-21/141, відповідно до якого позивачеві та відповідачеві передаються у володіння та користування із виділенням в натурі (на місцевості) по 1/2 частині даної земельної ділянки площею 2,5890 га та площею 2,5889 га? Якщо ні, то вказати чому.
2.Які можливі варіанти поділу земельної ділянки кадастровий номер 3222281200:03:308:0017 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,1779 га, розміщеної за адресою: Київська область, Кагарлицький район, Буртівська сільська рада, та виділ в натурі її 1/2 частки?
Проведення експертизи доручити Черкаському відділенню Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31/1), попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України, попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Надати для проведення експертизи матеріали цивільної справи № 368/1208/21 (у одному томі).
Зобов`язати сторони надати в розпорядження експерта на його вимогу документи, що стосуються даної справи та будуть необхідні для проведення експертизи.
Роз`яснити сторонам, що у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Експертизу провести в мінімально можливий строк відповідно до п.1.13.Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 (проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ), роз`яснивши, йому положення ст..109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
До отримання висновку експертизи провадження по справі зупинити.
Ухвалу суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосереднього до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали виготовлено 10.03.2022 р.
Суддя І.І. Шевченко
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 103652501 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Шевченко І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні