ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" лютого 2022 р.м. Одеса Справа № 916/118/22
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Ловга В.М.
За участю представників сторін:
Від позивача: Ашихмін І.М. за довіреністю;
Від відповідача: не з`явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія до Відділу освіти Кубейської сільської ради про стягнення заборгованості у розмірі 134 785,22 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія (далі по тексту ТОВ „ООЕК) звернулось до господарського суду із позовною заявою до Відділу освіти Кубейської сільської ради про стягнення заборгованості у розмірі 134 785,22 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов`язань, прийнятих на себе за умовами договору постачання електричної енергії в частині сплати вартості спожитої у грудні 2021р. електричної енергії.
Ухвалою суду від 24.01.2022р. дана справа була призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників судового процесу.
31.01.2022р. до господарського суду від Відділу освіти Кубейської сільської ради надійшла заява про визнання заявлених ТОВ „ООЕК позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.
14.06.2018р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було прийнято постанову №429 про видачу, зокрема, ТОВ „ООЕК ліцензії з постачання електричної енергії.
26.10.2018р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було прийнято постанову №1268 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих не побутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України „Про ринок електричної енергії покладається виконання функцій з універсальної послуги на закріпленій території. При цьому, згідно додатку до вказаної постанови ТОВ „ООЕК є постачальником універсальної послуги на території Одеської області.
16.03.2021р. між ТОВ „ООЕК (Постачальник) та Відділом освіти Кубейської сільської ради (Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №21-21075-ПВЦ, відповідно до п. 2.1 якого за цим договором Постачальник зобов`язується постачати електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб Споживача, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити цю електричну енергію, в порядку та на умовах, передбачених цим договором.
Згідно з п. 5.5 договору про постачання електричної енергії споживачу №21-21075-ПВЦ від 16.03.2021р. Постачальником складається акт приймання-передачі електричної енергії та протягом 5 (п`ять) робочих днів надається Споживачу. Споживач зобов`язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 (п`ять) робочих днів або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк.
Умовами п. 5.6 договору про постачання електричної енергії споживачу №21-21075-ПВЦ від 16.03.2021р. визначено, що у разі затримки фінансування Споживач зобов`язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 15 днів з дня надходження коштів або дати мотивовану відмову від підписання акту у цей строк. Споживач зобов`язаний сплатити вартість поставленої (спожитої) електричної енергії, на підставі акту приймання-передачі електричної енергії та виставленого Постачальником рахунку на оплату у строк до 20 (двадцяти) робочих днів після отримання акту приймання-передачі електричної енергії. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за надані послуги здійснюється в строк до 30 календарних днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.
Приписами п. 5.7 договору про постачання електричної енергії споживачу №21-21075-ПВЦ від 16.03.2021р. визначено, що датою виконання зобов`язань Споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування Споживачем на банківський рахунок Постачальника грошових коштів.
Згідно з п. 14.1 договору про постачання електричної енергії споживачу №21-21075-ПВЦ від 16.03.2021р. договір набуває чинності з дати підписання і діє в частині поставки електричної енергії з 16.03.2021 року до 31.12.2021 року, а в частині прийняття поставленої (спожитої) електричної енергії та розрахунків за неї - до повного їх здійснення.
16.03.2021р. Відділом освіти Кубейської сільської ради було підписано заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, яка є додатком №1 до договору №21-21075-ПВЦ від 16.03.2021р.
24.11.2021р. між ТОВ „ООЕК та Відділом освіти Кубейської сільської ради було укладено додаткову угоду №8 до договору №21-21075-ПВЦ від 16.03.2021р., на підставі якої сторонами було внесено зміни до договору.
20.12.2021р. між ТОВ „ООЕК та Відділом освіти Кубейської сільської ради було підписано акт приймання-передачі товарної продукції, відповідно до якого Споживачем у грудні 2021р. було спожито електричну енергію обсягом 31354 кВт/год., вартість якої складає 134 785,22 грн.
20.12.2021р. ТОВ „ООЕК було виставлено Відділу освіти Кубейської сільської ради рахунок №21075/1 на суму 134 785,22 грн. для оплати вартості спожитої у грудні 2021р. електричної енергії.
Звертаючись до господарського суду із даними позовними вимогами ТОВ „ООЕК було наголошено, що Відділом освіти Кубейської сільської ради в порушення прийнятих на себе зобов`язань не було оплачено вартість спожитої у грудні 2021р. електричної енергії на суму 134 785,22 грн., що стало підставою для звернення позивача до господарського суду із даними позовними вимогами.
Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У відповідності до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
У відповідності до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
11.06.2017р. набув чинності Закон України „Про ринок електричної енергії від 13 квітня 2017 року N 2019-VIII (далі по тексту Закон України „Про ринок електричної енергії), пунктом 13 розділу XVII „Прикінцеві та перехідні положення якого передбачено, що під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання. З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, кількість приєднаних споживачів до системи розподілу якого перевищує 100 тисяч, здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж трьох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання; фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Згідно зі ч. 1,2 ст. 56 Закону України „Про ринок електричної енергії постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України „Про ринок електричної енергії споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії.
В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
ТОВ „ООЕК прийняті на себе за умовами договору про постачання електричної енергії №21-21075-ПВЦ від 16.03.2021р. зобов`язання щодо поставки електричної енергії у грудні 2021р. були виконані належним чином, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі від 20.12.2021р. Проте, Відділом освіти Кубейської сільської ради в порушення прийнятих на себе грошових зобов`язань не було у повному обсязі оплачено вартості спожитої електричної енергії.
З викладених обставин господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених ТОВ „ООЕК позовних вимог шляхом присудження до стягнення із Відділу освіти Кубейської сільської ради заборгованості за спожиту у грудні 2021р. електричну енергію у розмірі 134 785,22 грн.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Підсумовуючи вищезазначене, позов товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія до Відділу освіти Кубейської сільської ради підлягає задоволенню шляхом присудження до стягнення на користь позивача заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 134 785,22 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Враховуючи визнання Відділом освіти Кубейської сільської ради заявлених позивачем вимог до початку розгляду судом справи по суті, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для повернення позивачу з державного бюджету судового збору у розмірі 1240,50 грн. Решта суми судового збору у розмірі 1240,50 грн. покладається судом на відповідача відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 130, 236 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Відділу освіти Кубейської сільської ради /68720, Одеська область, Болградський район, с. Кубей, вул. Успенська, буд. 16-А; ідентифікаційний код 44135076/ на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія /65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 88, ідентифікаційний код 42114410/ заборгованість за спожиту активну електричну енергію у розмірі 134 785,22 грн. /сто тридцять чотири тисячі сімсот вісімдесят п`ять грн. 55 коп./, судовий збір у розмірі 1240,50 грн. /одна тисяча двісті сорок грн. 50 коп./
3.Повернути з державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Одеса /65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6, код ЄДРПОУ 38016923/ на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія /65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 88, ідентифікаційний код 42114410/ судовий збір у розмірі 1240,50 грн. /одна тисяча двісті сорок грн. 50 коп./, сплачений згідно платіжного доручення №9499663954 від 20.12.2021р.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення складено 14 березня 2022 р. у зв`язку з введенням на території України воєнного стану.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103662312 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні