Рішення
від 13.03.2022 по справі 925/1297/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2022 року м. Черкаси справа № 925/1297/21

Господарський суд Черкаської області у складі судді Грачова В.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Черкаської філії публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Три-С» про стягнення 17088 грн. 08 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Публічне акціонерне товариство Черкасиобленерго в особі Черкаської міської філії Публічного акціонерного товариства Черкасиобленерго звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Три-С (далі - відповідач) про стягнення, на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 02.01.2019 року, 17088 грн. 08 коп. вартості необлікованої електричної енергії та відшкодування судових витрат.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 30.09.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/1297/21, справу призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін і встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, ухвала Господарського суду Черкаської області від 30.09.2021, адресована відповідачу у визначеному ч. 5 ст. 176 ГПК України порядку, відділенням Укрпошти 02.11.2021 року повернута суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. В`ячеслава Чорновола, буд. 257, за цією ж адресою здійснювалось повідомлення відповідача судом.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців», якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу.

Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3, в разі, якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є:

1) день вручення судового рішення під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Таким чином, суд продемонстрував достатню старанність, щоб дозволити відповідачу, який повинен був знати про правила, що застосовуються до надіслання судових повідомлень учасникам справи, визначитися з провадженням проти нього та скористатись правами і обов`язками, передбаченими статтями 42, 46 ГПК України і вважає його повідомленим належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши наявні у справі № 925/1297/21 письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.

14.06.2000 року між Електропостачальною організацією ДАЕК «Черкасиобленерго», в особі начальника Черкаського міського РЕУ Дунавецького М.М. та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Три-С», як споживачем, укладено договір № 1483 на користування електричною енергією (далі Договір, а.с. 11-12), згідно з умовами п. 1 якого Електропостачальна організація зобов`язалась постачати електричну енергію у відповідності з умовами Договору, а споживач своєчасно проводити сплату за використану електричну енергію та виконувати інші умови, визначені даним Договором.

11.06.2017 року набрав чинності Закон України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 року № 2019-VШ відповідно до якого з 01.01.2019 року Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Черкаської області, виконує функції, має права і обов`язки оператора системи розподілу на підставі отриманої ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) № 1447 від 16.11.2018 року).

Основними нормативно-правовими документами, які встановлюють вимоги та регулюють взаємовідносини між оператором системи розподілу - Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" та користувачами системи розподілу є Кодекс системи розподілу, затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, Кодекс комерційного обліку електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311 та Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ).

02.01.2019 року відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Три-С», в особі директора Сенчило Олега Васильовича, як споживач підписало заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (а.с. 13), за яким Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго", є Оператор системи розподілу, споживачу надано особовий рахунок №1483.

Згідно п. 1.1. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (далі - споживач) як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

Відповідно до п. 2.1. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії Оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом (об`єктами), технічні параметри якого фіксуються в "Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача", який є додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу.

Пунктом 2.2. договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії визначено, що відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 "Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії" до цього Договору.

Відповідач в додатку № 1 до зави приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії вказав об`єкт споживача - майстерня у м. Черкаси по вул. В.Чорновола, 257, ЕІС-код точки обліку 62Z654437075078В (а.с. 14).

25.12.2013 року представниками позивача за участі відповідача складено акт пломбування засобів обліку (а.с. 17), з якого убачається встановлення на об`єкті відповідача на електролічильнику типу ЦЄ 6803В, заводський номер 008522022019923, пломб за номерами ДП ІІІ 09 + ОТК колба , ПЕН 09069139 ККЛ, ПЕН 09069118 В.А, також складено акт технічної перевірки засобів обліку (а.с. 15-16 )в якому зазначено, що вказані в акті пломби та засоби обліку передано на зберігання споживача. Схема обліку опломбована канатом пломбувальним металевим ізольованим (червоно кольору).

23.07.2020 року представниками позивача Черкаського міського РЕМ (з 01.01.2021 змінено назву на Черкаська міська філія) ПАТ «Черкасиобленерго» в присутності директора ЧДКЖПП «Житлосервіс» В.Ф.Талан проведено планову технічну перевірку засобів обліку за адресою: м. Черкаси по вул. В.Чорновола, 257, ТОВ «Три-С», постачання електричної енергії здійснюється на підставі договору № 1483. Під час перевірки встановлено, що електричний лічильник ЦЄ 6803В, заводський номер 008522022019923, відсутній, також відсутня пломба з автоматичного вимикача 3Х80А, про що складено Акт технічної перевірки (контрольного огляду) засобів огляду № 1483 ТІ (а.с. 21-22) та складено Акт про порушення №001312 від 23.07.2020.

Із акту про порушення № 001312 від 23.07.2020 року (а.с. 18-20) вбачається порушення споживачем пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме, відсутній засіб вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до безоблікового споживання електричної енергії. Акт підписано перевіряючими особами та директором ЧДКЖПП «Житлосервіс» В.Ф.Талан.

Розгляд даного акту про порушення ПРРЕЕ було призначено на 20.08.2020 (п. 11 акту про порушення № 001312 від 23.07.2020).

28.07.2020 року позивач листом № 2544 (а.с. 28) повідомив відповідача про те, що засідання з розгляду акту про порушення №001312 від 23.07.2020 року призначено на 20.08.2020 року. Але в зав`язку з тим, що в країні введений загальнодержавний карантин, а з 01.08.2020 року додаткові заходи безпеки, розгляд акту про порушення № 001312 від 23.07.2020 року, який був призначений на 20.08.2020 року не відбувся про, що відповідача було повідомлено листом № 3055 від 01.08.2020 року (а.с.30).

09.09.2020 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Три-С» направлено письмове повідомлення № 3026 (а.с. 31) про те, що засідання комісії з розгляду акту про порушення №001312 від 23.07.2020 року призначено на 15.10.2020 року.

15.10.2020 Комісією з розгляду акту про порушення ПАТ «Черкасиобленерго» Черкаського міського РЕМ (з 01.01.2021 року змінено назву на Черкаська філія), було проведено засідання та розглянуто акт про порушення №001312 від 23.07.2020 року.

Відповідно до протоколу № 172 від 15.10.2020 року (а.с.33-34) засідання комісії з розгляду актів про порушення щодо розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 001312 від 23.07.2020 року, комісією, прийнято рішення що обсяг та вартість необлікованої електричної енергії, складає: 6000кВт.год. на суму 17088 грн. 08 коп., акт про порушення складено з дотриманням вимог Правил та визнано правомірним, а споживача причетним до вказаного в акті порушення. Акт розглядався без участі споживача чи його представника, примірник протоколу №172, розрахунку по акту № 001312 від 23.07.2020 року та рахунку-фактури № 1483 від 15.10.2020 року йому направлено 29.10.2020 року листом № 3744 від 26.10.2020 року.

28.01.2021 року, у зв`язку з несплатою відповідачем вартості не облікованої електроенергії, позивач звернувся до відповідача з претензією № 229 (а.с.37-39), в якій пропонував в місячний термін розглянути претензію та перерахувати заборгованість у розмірі 17088 грн. 08 коп., до претензії додав копії протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення № 172 від 15.10.2020 року, розрахунку та рахунку - фактури № 1483 ( докази направлення додано до матеріалів справи а.с. 39).

Відповідач претензію позивача залишив без задоволення, вартість необлікованої електроенергії у розмірі 17088 грн. 08 коп. не сплатив, вимога про її стягнення є предметом позову у справі, що розглядається.

Спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного шляхом приєднання споживачем до нього з 02.01.2019 року на умовах договору на користування електричною енергією від 14.06.2000 року № 1483, за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу - параграфом 5 глави 54 ЦК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України. Параграфом 3 глави 30 розділу VІ ГК України визначені особливості правового регулювання договору енергопостачання, як окремого виду господарсько-торговельної діяльності. Крім того, спірні правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, які з урахуванням предмету даного господарського спору, є спеціальними нормативними актами.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та іншим способом відшкодування майнової шкоди або іншим способом, що встановлений договором або законом.

Статтями 20, 144 ГК України також передбачено, що права та законні інтереси суб`єктів господарювання захищаються шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання, припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків; майнові права та майнові обов`язки суб`єкта господарювання можуть виникати, зокрема, з угод, передбачених законом, з інших обставин, з якими закон пов`язує виникнення майнових прав та обов`язків суб`єктів господарювання.

Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;

Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться;

Відповідно до ч.1, 2 ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Відповідно до ч.1 ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 77 цього Закону правопорушеннями на ринку електричної енергії крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі Правила). Цими Правилами встановлено, що:

ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1.);

у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях (1.1.2.):

акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії;

договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між електропостачальником і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;

експертиза засобу комерційного обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб комерційного обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу комерційного обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації;

засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;

засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку;

контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів впливу електричного/електромагнітного полей, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;

необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;

середньодобовий обсяг споживання - середня величина обсягу електричної енергії, яка спожита протягом однієї доби, визначена на підставі фактичного споживання за певний період часу;

договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. За ініціативою однієї із сторін договір споживача про розподіл електричної енергії оформлюється в паперовій формі (п. 2.1.4 абз. 1, 2, 6);

для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки (2.3.2.);

відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені (п. 2.3.4.);

у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ. Учасник ринку протягом 5 робочих днів від дня одержання заяви перевіряє документ (рахунок) щодо оплати електричної енергії, послуг з розподілу (передачі), комерційного обліку електричної енергії, компенсації перетікань реактивної електричної енергії тощо, у разі необхідності звертається в установленому Кодексом комерційного обліку порядку щодо перевірки даних комерційного обліку. На підставі отриманих за результатами перевірки даних комерційного обліку електропостачальник, оператор системи та постачальник послуг комерційного обліку за необхідності проводять відповідні коригування. За результатами перевірки учасник роздрібного ринку повідомляє споживача (п. 2.3.5. абз. 3-6);

у договорі про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії зазначаються величини дозволеної (договірної) та приєднаної потужності, які визначаються виходячи з проектних рішень та потужності наявних у споживача струмоприймачів. Потужність об`єкта споживача повинна обмежуватись на рівні потужності, передбаченої проектом указаного об`єкта споживача та/або технічними характеристиками зовнішніх електричних мереж указаного об`єкта споживача (п. 2.4.2.);

споживач електричної енергії зобов`язаний: 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 14) не перешкоджати заміні засобів комерційного обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника послуг комерційного обліку або оператора системи (п. 5.5.5. п.п. 8, 9, 12, 13, 14);

учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів. Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання (п. 8.1.1.);

у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором (п. 8.2.4.);

у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням (п. 8.2.5. абз. 1, 2, 3, 4, 6);

на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (п. 8.2.6. абз. 1, 3, 5, 9, 10);

на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (п. 8.2.6.)

кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку (п. 8.2.7. абз. 1, 3, 4);

визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень як фіксація індікаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів)( п.п.4 п. 8.4.2.);

у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб с.п, кВт·год) розраховується за формулою:

W доб.с.п. = Pс.п. · t вик.с.п.,

де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази:

Pс.п.= I·Uном.фаз. · соsф;

У разі підключення до трьох фаз

Pс.п.=3 ·I·Uном.фаз. · соs;

де I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи:

з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площину перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3. ПУЕ,А;

з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А.

У разі не проведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Рс.п…, кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3. ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).

За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об`єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;

Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;

cоsф - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки соsф приймається рівним 0,9;

t вик.с.п. час використання самовільного підключення протягом добі (приймається рівним 12 год/добу)

W доб = P · t доб · Kв

Р = 10 кВт згідно договору;

t доб. = 8 год. згідно договору;

Кв = 0,6 згідно п.8.4.10 ПРРЕЕ

W доб = 10 кВт (потужність) * 8 годин на день * коефіцієнт 0,6 по ПРРЕЕ = 48 кВт*год.

Обсяг без обліково спожитої електричної енергії визначається:

W= W доб* К діб;

W=48 кВт.год*125 доба = 6000кВт.год

Акт контрольного огляду інспектором 27.03.2018

К діб = 125 діб (6місяців).

Відповідно до викладених обставин справи суд вбачає наступне.

14.06.2000 року між Електропостачальною організацією ДАЕК «Черкасиобленерго», в особі начальника Черкаського міського РЕУ Дунавецького М.М. та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Три С», як споживачем, укладено договір №1483 на користування електричною енергією.

02.01.2019 року відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Три-С» як споживач, шляхом подання заяви-приєднання уклав з позивачем ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Черкаської міської філії, як оператором системи розподілу, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, за яким приєднався до цього договору.

Відповідач в додатку № 1 до зави приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії вказав об`єкт споживача - майстерня у м. Черкаси по вул. В.Чорновола, 257, ЕІС-код точки обліку 62Z654437075078В .

25.12.2013 року представниками позивача за участі відповідача складено акт пломбування засобів обліку (а.с. 17), з якого убачається встановлення на об`єкті відповідача на електролічильнику типу ЦЄ 6803В, заводський номер 008522022019923, пломб за номерами ДП ІІІ 09 ОТК Колба, ПЕН 09069139 ККЛ, ПЕН 09069118 В.А, також складено акт технічної перевірки засобів обліку в якому зазначено, що вказані в акті пломби та засоби обліку передано на зберігання споживача. Схема обліку опломбована канатом пломбувальним металевим ізольованим (червоно кольору).

23.07.2020 року представниками позивача Черкаського міського РЕМ (з 01.01.2021 року змінено назву на Черкаська міська філія) ПАТ «Черкасиобленерго» в присутності директора ЧДКЖПП «Житлосервіс» В.Ф.Талан проведено планову технічну перевірку засобів обліку за адресою: м. Черкаси по вул. В.Чорновола, 257, ТОВ «Три-С», постачання електричної енергії здійснюється на підставі договору № 1483. Під час перевірки встановлено, що електричний лічильник ЦЄ 6803В, заводський номер 008522022019923, відсутній, також відсутня пломба з автоматичного вимикача 3Х80А, про що складено Акт технічної перевірки (контрольного огляду) засобів огляду № 1483 ТІ та складено Акт про порушення №001312 від 23.07.2020 року.

Із акту про порушення № 001312 від 23.07.2020 року вбачається порушення споживачем пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме, відсутній засіб вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до безоблікового споживання електричної енергії. Акт підписано перевіряючими особами та директором ЧДКЖПП «Житлосервіс» В.Ф.Талан.

Розгляд даного акту про порушення ПРРЕЕ було призначено на 20.08.2020 року (п.11 акту про порушення №001312 від 23.07.2020 року).

28.07.2020 року позивач листом №2544 повідомив відповідача про те, що засідання з розгляду акту про порушення №001312 від 23.07.2020 року призначено на 20.08.2020 року. Але в зав`язку з тим, що в країні введений загальнодержавний карантин, а з 01.08.2020 року додаткові заходи безпеки, розгляд акту про порушення №001312 від 23.07.2020 року, який був призначений на 20.08.2020 року не відбувся про, що відповідача було повідомлено листом №3055 від 01.08.2020 року.

09.09.2020 року Товариству з обмеженою відповідальністю направлено «Три-С» направлено письмове повідомлення №3026 про те, що засідання комісії з розгляду акту про порушення №001312 від 23.07.2020 року призначено на 15.10.2020 року.

15.10.2020 року Комісією з розгляду акту про порушення ПАТ «Черкасиобленерго» Черкаського міського РЕМ (з 01.01.2021 року змінено назву на Черкаська філія), було проведено засідання та розглянуто акт про порушення №001312 від 23.07.2020 року.

Відповідно до протоколу № 172 від 15.10.2020 року засідання комісії з розгляду актів про порушення щодо розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 001312 від 23.07.2020 року, комісією, прийнято рішення що обсяг та вартість не облікованої електричної енергії, складає: 6000кВт.год. на суму 17088 грн. 08 коп. акт про порушення складено з дотриманням вимог Правил та визнано правомірним, а споживача причетним до вказаного в акті порушення. Акт розглядався без участі споживача чи його представника, примірник протоколу №172, розрахунку по акту № 001312 від 23.07.2020 року та рахунку-фактури № 1483 від 15.10.2020 року йому направлено 29.10.2020 року листом № 3744 від 26.10.2020 року.

Рішення комісії з розгляду акту про порушення викладене в протоколі №172 від 15.10.2020 року є чинним і в установленому законом порядку не оскаржувалося споживачем-відповідачем та не визнавалося недійсним.

Отже, наявність у відповідача боргу у розмірі 17088 грн. 08 коп. не облікованої електричної енергії позивачем доведені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані, тому зазначена сума боргу підлягає стягненню в судовому порядку.

Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:

учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);

кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);

належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);

обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);

достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);

наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);

учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);

суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Заперечень проти позову відповідачем суду не подано.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

На підставі статті 129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати - сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн.

Керуючись ст.ст. 129, ст. 233, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Три-С, код ЄДРПОУ 14199318, місцезнаходження: 18028, м. Черкаси, вул. В.Чорновола, б. 257 на користь Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Черкаської міської філії Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", код ЄДРПОУ 25204608, місцезнаходження: 19604, Черкаська область, Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Михайла Вербицького (Чкалова), 1 - 17088 грн. 08 коп. вартості необлікованої електричної енергії, 2270 грн. судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 14.03.2022 року

СуддяГрачов В.М.

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.03.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу103662609
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —925/1297/21

Судовий наказ від 12.04.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Рішення від 13.03.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 30.09.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні