ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16891/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рідний дім - 7» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (далі - позивач, Управління) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рідний дім - 7» (далі - ТзОВ Рідний дім - 7», відповідач) про стягнення з ТзОВ «Рідний дім - 7» на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в особі Луцького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Волинській області заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 1332,63 грн (одна тисяча триста тридцять дві шістдесят три копійки).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року №2240-ІІІ (далі - Закон №2240-ІІІ, який був чинний на момент виникнення правовідносин), 09 липня 2007 року ТзОВ «Рідний дім - 7» взято на облік, як страхувальника у Луцькій міській виконавчій дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
ТзОВ «Рідний дім - 7», як страхувальник, має заборгованість зі сплати страхових внесків в загальному розмірі 1332,63 грн, яка ним самостійно відображена в поданому Звіті про нараховані внески та витрати, пов`язані з загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності (звіт форми Ф4-ФСС з ТВП за І квартал 2012 року).
Оскільки відповідачем не сплачена заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, тому відповідно до вимог законодавства, вона підлягає стягненню в судовому порядку.
З наведених підстав Управління просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами (арк. спр. 15).
Вказана ухвала направлена рекомендованою кореспонденцією за юридичною адресою ТзОВ Рідний дім - 7», однак повернута відділенням поштового зв`язку 14 лютого 2022 року із довідкою «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 20).
Відтак, із урахуванням положень частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), слід вважати, що копія ухвали вручена належним чином.
Відповідач відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, перевіривши доводи позивача у заяві по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТзОВ Рідний дім - 7» зареєстровано як юридична особа з 27 червня 2007 року (арк. спр. 11).
Нормами статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено, що відповідач є платником єдиного соціального внеску та є страхувальником в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно із статтею 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» права та обов`язки платника єдиного внеску подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.
ТзОВ Рідний дім - 7», як страхувальник, подало звіт від 19 квітня 2012 року про нараховані внески та витрати, пов`язані з загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за формою Ф4-ФСС з ТВП за І квартал 2012 року, в якому відобразило заборгованість зі сплати страхових внесків в загальному розмірі 1332,62 грн (арк. спр. 10).
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача як страхувальника вказаної заборгованості.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», яким введено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення такої заборгованості та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно з пунктом 5 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів.
У відповідності до пункту 4 постанови Правління Фонду соціального страхування України №314 від 24 травня 2017 року виконання Фондом функцій та завдань, визначених Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 №1105-XIV забезпечується з 01 серпня 2017 року.
Отже, до Фонду соціального страхування України та його робочих органів перейшли повноваження, зокрема щодо стягнення із страхувальників заборгованості зі сплати страхових внесків (в тому числі сум штрафних санкцій), яка виникла перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до 01 січня 2011 року - дня набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (в тому числі страхових внесків до вказаних Фондів, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я, визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Частиною першою статті 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено, що джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, суми фінансових санкцій, суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за соціальним страхуванням.
Відповідно до пунктів 2, 4 частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин (до 01 січня 2011 року) страхувальники зобов`язані нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, вести облік коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів
Розмір внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням установлено статтею 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов`язкового державного соціального страхування» від 11 січня 2001 року №2213-ІІІ (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин (до 01 січня 2011 року).
Згідно із статтею 23 Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» перерахування сум страхових внесків здійснюється страхувальниками-роботодавцями шляхом безготівкових розрахунків один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Відповідно до цього Закону постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року №16 затверджено Інструкцію про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка була чинною та підлягала застосуванню на час подачі звітності.
Згідно з пунктом 8.4 вказаної Інструкції страхувальники щоквартально складають у двох примірниках розрахункові відомості за коштами Фонду за формою Ф4-ФСС - із зазначенням у них сум нарахованого і сплаченого збору та інших надходжень, а також сум, витрачених на виплату допомоги, санаторно-курортне лікування й оздоровлення та здійснення інших заходів, фінансування яких провадиться за кошти Фонду. Розрахункові відомості підписуються керівником і головним бухгалтером страхувальника.
Як зазначалось вище, відповідачем, як страхувальником, був поданий звіт до Фонду за формою Ф4-ФСС за І квартал 2012 року, в якому відображено заборгованість зі сплати страхових внесків в загальному розмірі 1332,62 грн (арк. спр. 10).
Частиною 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до підпунктів 1.1, 1.2 пункту 1 постанови правління Фонду соціального страхування України №28 від 12 грудня 2018 року «Про деякі питання обліку заборгованості страхувальників зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України» страхувальники, які мають заборгованість зі сплати страхових коштів на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, подають до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України до повного погашення заборгованості за формою, наведеною у додатку до постанови.
Стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 01 січня 2011 року, у тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року №36, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2007 року за №867/14134, що діяла на момент виникнення такої заборгованості (далі - Інструкція №36).
Згідно з підпункту 5.1. пункту 5 Інструкції №36 не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені.
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем не надано доказів погашення заборгованості, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з ТзОВ «Рідний дім - 7» заборгованості зі сплати страхових внесків є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи наведене, витрати позивача - суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» суд
ВИРІШИВ:
Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 41317393) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рідний дім - 7» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Конякіна, будинок 10А, квартира 84, ідентифікаційний код юридичної особи 35213567) про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рідний дім - 7» на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в особі Луцького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 1332,63 грн (одна тисяча триста тридцять дві гривні шістдесят три копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 15 березня 2022 року.
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2022 |
Оприлюднено | 29.06.2022 |
Номер документу | 103684103 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Смокович Віра Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні