Рішення
від 15.03.2022 по справі 502/930/21
КІЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 502/930/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2022 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області

у складі:

головуючого судді - Балан М.В.

за участю секретаря судового засідання - Урсул Г.К.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

за наявними у справі матеріалами

цивільну справу за позовом

ОСОБА_1

до

ОСОБА_2

про

стягнення аліментів

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернулася до Кілійського районного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини та зазначила, що 21.06.2008 року вона уклала шлюб з відповідачем, який був зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Кілійського районного управління юстиції Одеської області. У період шлюбу з відповідачем народилась дитина: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає разом з позивачем. 30.03.2021 року шлюб між сторонами розірвано. Останнім часом відповідач не приймає участі у вихованні та утриманні дитини, не цікавиться життям дитини та позивача, грошову допомогу не надає. Відповідач інших утриманців не має, будь-яких аліментів нікому не сплачує, має постійне місце роботи, є інвалідом та окрім заробітної плати отримує пенсію у сумі 4000 гривень, в зв`язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 25 % від усіх видів заробітку (доходу), щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позовної заяви до досягнення дитиною повноліття.

Ухвалою судді від 06 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі призначено розгляд у порядку спрощеного позовного провадження, про що повідомлені сторони.

25.10.2021 року від відповідача ОСОБА_2 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому він зазначив, що вваєжає позовну заяву необгрунтованою, а вимоги позивача безпідставними. Також вказав, що він дійсно перебував у шлюбі з позивачем та 30.03.2021 року рішенням Кілійського районного суду Одеської області по справі № 502/50/21 шлюб між сторонами було розірвано. Від шлюбу з позивачем народилась донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Твердження позивача, що він не цікавиться життям доньки та не надає грошової допомоги безпідставні, так як відповідач постійно проводить час з донькою, цікавиться її здоров`ям, приймає участь у додаткових витратах на неї та піклується про всебічний її розвиток, на що є документальні підтвердження у вигляді квитанцій та чеків, з чого вбачається, що він жлодним чином не ухиляється від спілкування та виховання доньки, а також її утримання. Щодо позовних вимог про стягнення з нього аліментів у розмірі 25% від усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, пояснив, що він з 01.10.2006 року є інвалідом ІІ групи, у зв`язку з чим, вимушений витрачати велику кількість грошових коштів на ліки та проходження постійних медичних оглядів, враховуючи його стан він може працювати лише на роботі без значного фізичного навантаження та в спеціально створенних умовах праці. Також зазначив, що він дійсно офіційно працевлаштований, працює на посаді фахівця з контекстної реклами у Товаристві з обмеженою відповідальністю «АЙ ОН» та його місячна заробітна плата до сплати складає 24 999,27 гривень. Власного житла відповідач не має та орендує однокімнатну квартиру, що підтверджується договором найму житлового приміщення від 24.11.2020 року та вартість орендної плати складає 5 550,00 гривень, комунальні послуги сплачує орендар. Разом з тим відповідач вказує, що на його утриманні перебуває мати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є пенсіонером та інвалідом ІІ групи «загальне захворювання». У зв`язку з вищезазначеним, стягнення з нього аліментів у розмірі 25 % від усіх видів його заробітку (доходу) призведе до суттєвого утруднення сплачувати орендну плату за житло, комунальні послуги та утримання матері, тому відповідач просить суд визначити аліменти, які підлягають стягненню з нього у розмірі 2 510,00 гривень, тобто мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину, що в свою чергу не поставить його у скрутне матеріальне становище та надасть можливість і надалі піклуватися про життя своєї доньки та її фінансово утримувати.

28.10.2021 року від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якій вона зазначила, що ознайомившись з відзивом на позовну заяву відповідача, вважає її необґрунтованою та відповідач наводить неправдиві та викривлені факти, які не мають під собою підґрунтя, а саме відповідач вказує, що надає грошові кошти шляхом переказу на картку позивача: дійсно між сторонами була домовленість, що витрати на лікування дитини буде компенсувати відповідач, але позивач повинна йому надсилати фото чеків про сплату ліків, а він в свою чергу перераховувати гроші на картку. Також відповідач зазначає, що вимоги позивача про стягнення аліментів у розмірі 25 % від доходів, тобто 1/4 частини незаконні, але її позовні вимоги жодним чином не порушують права ні дитини, ні батька дитини та звертає увагу на те, що донька хворіє та знаходиться на обліку у лікаря, потребує постійних медичних оглядів в умовах клінік міст Одеси та Києва. Щодо твердження відповідача про те, що він утримує свою матір інваліда ІІ групи, то ці твердження не правдиві та не мають жодного підтвердження, так як мати відповідача проживає окремо у іншому населеному пункті та області і бачить відповідача дуже рідко, а також рідко отримує від нього якусь допомогу, лише на її день народження.

07.12.2021 року від відповідача ОСОБА_2 надійшли заперечення на відповідь позивача, в яких зазначив, що позивач при поданні позовної заяви керувалась нормами ст. 183 СК України, яка передбачає право на звернення до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів, а так як справа розглядається в порядку спрощенного позовного провадження, то норми матеріального права, якими керується позивач, не можуть бути застосовані в даному провадженні. Також наголошує, що позивач вказує, що в його відзиві вказуються неправдиві відомості та викривлені фактичні обставини, однак на підтвердження своїх слів позивачем не надано жодного доказу, який міг би спростувати зазначені ним обставини. Більш того, позивач підтверджує, що він в повному обсязі компенсує витрати на лікування їхньої доньки, що в свою чергу підтверджує те, що він не ухиляється від участі у вихованні та піклуванні про доньку. Враховуючи викладене, з урахуванням мінімального рекомендованого розміру аліментів на одну дитину, принципу рівності обов`язків батьків щодо утримання дитини, а також те, що він є інвалідом ІІ групи, вимушений орендувати житло, оплачувати своє лікування та утримувати матір, яка також є інвалідом ІІ групи та пенсіонером, просив суд позовну заяву задовольнити частково та стягувати з нього аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі одного прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи від дня пред`явлення даного позову і до досягнення дитиною повноліття.

13.12.2021 року від позивача ОСОБА_1 надійшли пояснення на заперечення відповідача, в яких вона зазначила, що відповідач навмисно схиляє суд про призначення аліментів у твердій грошовій сумі, так як вона у рази менша від його офіційного доходу з постійного місця роботи, тому просила суд задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі та додатково витребувати з ТОВ «АЙ ОН» інформацію про заробітну плату за 6 місяців відповідача.

27.01.2022 року від відповідача ОСОБА_2 надійшли письмові пояснення на пояснення позивача, в яких він вкотре зазначив, що він є інвалідом ІІ групи, вимушений орендувати житло, оплачувати своє лікування та утримувати матір, яка також є інвалідом ІІ групи та пенсіонером, просив суд позовну заяву задовольнити частково та стягувати з нього аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі одного прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи від дня пред`явлення даного позову і до досягнення дитиною повноліття.

Дослідивши позовну заяву, в процесі встановлення обставин справи та перевірки їх доказами, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини:

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого 21.06.2008 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Кілійського районного управління юстиції Одеської області встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрували шлюб 21.06.2008 року, про що зроблено актовий запис за № 51 від 21.06.2008 року. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище « ОСОБА_6 », /а.с. 7/.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 29.10.2008 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Кілійського районного управління юстиції Одеської області, встановлено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 , актовий запис № 218 від 29.10.2008 року. Батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , /а.с. 5/.

Рішенням Кілійського районного суду Одеської області від 30.03.2021 року по справі № 502/50/21 розірвано шлюб між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований 21.06.2008 року у Відділі реєстрації актів цивільного стану Кілійського районного управління юстиції Одеської області, актовий запис № 51. Рішення набрало законної сили 30.04.2021 року, /а.с. 8-9/.

Відповідно до довідки про склад сім`ї № 1327 від 16.06.2021 року виданої Виконавчим комітетом Кілійської міської ради встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживає за адресою: АДРЕСА_1 та до складу її сім`ї входять ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - син та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - донька, /а.с. 6/.

З копій дублікатів квитанцій від 05.03.2021 року, 10.03.2021 року, 07.04.2021 року, 16.06.2021 року, 22.06.2021 року, 25.06.2021 року, 24.08.2021 року встановлено, що ОСОБА_2 переказував кошти для ОСОБА_9 на оплату аналізів, консультацій лікаря, /а.с. 27- 41/.

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 2-18 ВБ № 105978 від 04.10.2006 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має другу групу інвалідності з 01.10.2006 року за загальним захворюванням, /а.с. 42/.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Државного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 278562472 від 07.10.2021 року встановлено, що інформація відносно фізичної особи ОСОБА_2 - відсутня, /а.с 45/.

Відповідно до п. 1.1., 4.5, 9.8 Договору найму житлового приміщення від 24.11.2020 року, ОСОБА_10 , надалі «Орендодавець» з однієї сторони та ОСОБА_2 , надалі «Орендар» з іншої сторони, уклали цей Договір про те, що Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у строкове платне користування 1-кімнатну квартиру загальною площею 31,9 кв. м., жилою площею 16,8 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 . Орендар сплачує завдаток Орендодавцю у розмірі місячної вартості оренди квартири - 5500 гривень. У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну договору після закінчення терміну його дії, договір вважається продовженим на той же термін і на тих же умовах, які передбачені цим договором, /а.с. 46-48/.

Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 виданого 02.05.2019 року Пенсійним Фондом України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є пенсіонером за віком та інвалідом ІІ групи за загальним захворюванням. Термін дії: довічно, /а.с. 53/.

Як вбачається з довідки від 07.02.2022 року № БП-00000002 виданої ТОВ «АЙ ОН», ОСОБА_2 , працює в Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙ ОН» з 22.02.2021 року та на даний момент займає посаду Фахівця з контекстної реклами. Його дохід за період з 01.08.2021 року по 31.0.12022 року склав 185 449,90 гривень, /а.с. 81/.

Відповідно до ст. 51 Конституції України - батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.

Аналогічні положення містить ст. 180 СК України.

Судом встановлено, що дитина проживає з матір`ю та знаходиться на її утриманні і саме вона визначає першочергові витрати на дитину, несе також витрати на харчування, одяг, медичні препарати, придбання необхідних речей, у тому числі і особистого вжитку, тощо.

Пленум Верховного Суду України в п. 17 своєї Постанови від 15.05.2006 року №3 роз`яснив судам, що вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 СК України. При цьому необхідно мати на увазі, що зміна законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину не є підставою для перегляду постановлених раніше судових рішень про їх стягнення.

Відповідно до Конвенції ООН про права дітей від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 № 789-X11) дитина, з огляду на її фізичну і розумову незрілість потребує спеціального захисту та турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження.

Обов`язок батьків по утриманню дітей до досягнення ними повноліття закріплена в ч. 2 ст. 51 Конституції України і ст. 180 Сімейного кодексу України. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (ст. 181 Сімейного кодексу України).

При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальний стан сторін, стан здоров`я дітей, наявність на утриманні у платника аліментів інших неповнолітніх дітей та інших непрацездатних членів сім`ї.

Відповідно до ст.180 СК України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. При встановленні розміру аліментів, суд керується вимогами ст.182 СК України та роз`ясненнями, які містяться в п.17 Постанови пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», та вирішуючи питання щодо розміру аліментів враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно ч.3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ч. 5 ст. 183 Сімейного кодексу України той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Відповідно ч. ч. 1-3 ст. 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом; якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття; якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 161 ЦПК України судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов`язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Таким чином, законом встановлено мінімальний розмір частки заробітку (доходу) платника аліментів, яка стягується у безспірному порядку - 1/4 частина на одну дитину.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскільки з досліджених доказів встановлено, що неповнолітня дитина перебуває на утриманні позивача, зважаючи на те, що суд не може змінювати форму стягнення аліментів, беручи до уваги потребу дитини в матеріальному забезпеченні та догляді, з урахуванням обов`язку іншого з батьків, з ким проживають діти, також брати участь в їх утриманні, а також те, що належних доказів підтверджуючих наявність на утриманні відповідача непрацездатних членів сім`ї відповідачем суду не надано, а також доказів, які свідчать про наявність підстав для звільнення від обов`язку утримувати дитину, суд вважає, що позовна заява щодо стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітньої дитини у зазначеному розмірі є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Судові витрати по справі підлягають стягненню з відповідача на користь позивача згідно ст. 141 ЦПК України.

Відповідно до положень ст. 430 ЦПК України суд допускає рішення до негайного виконання в межах суми аліментів за один місяць.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 207, 259, 263-265, 430 ЦПК, ст. ст. 180, 182, 183 СК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини - задовольнити повністю.

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий Олександрійським МВ УМВС України в Кіровоградській області 11.03.1999 року, ІПН НОМЕР_5 , зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_6 виданий Кілійським РВ ГУМВС України в Одеській області 15.08.2008 року, РНОКПП НОМЕР_7 на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щомісячно аліменти у розмірі 1/4 частки від усіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для дитини відповідного віку, починаючи з дати звернення позивача з позовом - 17.06.2021 року і до досягнення дитиною віку повноліття - ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий Олександрійським МВ УМВС України в Кіровоградській області 11.03.1999 року, ІПН НОМЕР_5 , зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_3 - 992,40 гривень судового збору в дохід держави.

Рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за 1 місяць допустити до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення рішення.

Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан

СудКілійський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення15.03.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103695778
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —502/930/21

Постанова від 07.10.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 07.10.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 16.05.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 20.04.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 31.03.2022

Цивільне

Кілійський районний суд Одеської області

Балан М. В.

Ухвала від 30.03.2022

Цивільне

Кілійський районний суд Одеської області

Балан М. В.

Рішення від 15.03.2022

Цивільне

Кілійський районний суд Одеської області

Балан М. В.

Ухвала від 06.10.2021

Цивільне

Кілійський районний суд Одеської області

Балан М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні